1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde mehmettekin16 tarafından 13 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Selam arkadaşlar, öncelikle bol tuzlu günler dilerim herkese. Tuzlu su tankımı 6 ay önce kurdum kurulum aşamasından başlayarak paylaşmak istedim. Siteyi tesadüf eseri buldum ve gerçekten çok tecrübeli üstadlarımız var bu sitede. Benim de bir katkım olsun istedim resimlere geçelim isterseniz.
    İlk önce işe sumpdan başladım.

Armatür dıy kendim yaptım

Tank delimi

Sürkülasyon ve basma motorları

Argonit kum

Soğutucu:

En önemlisi tuzumuz:

Turkaz su doldurdum damacana ve tuz eklendi

Tuzu katıp yuzluluk 1024 ayarlandı.

Canlı kayalarım:

Tankımıza kayaların dizilimi.

Evet arkadaşlar kayaları koyduktan sonra 1 ay gibi bekledim deyerler normale dönenene kadar.

Şuan güncel olan su değerlerim:

sıcaklık = 25.5 sab
    sera test kiti. ph = 8. 8,5 arası
    sera test kiti. AMMONİAK = 0,1 mg
    sera test kiti. NİTRİT = 0,0 mg
    sera test kiti. NİTRAT = 0,5 mg
    sera test kiti. KH = 10 ila 11 arası
    sera test kiti FOSFAT = 0 mg
    sera test kiti magnezyum 1320
    sera test kiti kalsiyum = 400

Polyp

Düğme Polyp

Leather cora

Yellow Polyp

Daha aldığım mercanlar var fotoraflarını çekemedim en kısa zamanda çekicem.
    bu arada tankım 100x40x50=200 lt 40 lt sump = 240 lt

Bu da videosu:

reef akvaryum

Saygılarımla bol tuzlu günler .

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    deniz akvaryumu kurulum

Merhaba Mehmet Bey,

Bize güzel bir akvaryum kurulumu ile merhaba dediniz aramıza hoşgeldiniz. Öncelikle keyifli paylaşımlar dilerim. Akvaryuma maşallah. naz: Dengeli ve gereklilikler yerine getirilerek başlanmış bir kurulum olmuş tebrik ederim. Güzel bir dekor oluşturulmuş. toka:gif Su değerlerini tek tek ölçmenizden tutun, soğutucuya kadar bir ekipman bütünlüğü olduğunu görüyoruz.

Elbette kurulumlara başlarken ve akvaryumu kurarken ilerdeki üst noktaya hazır olacak şekilde kurmaya imkan dahilinde önem vermek lazım. Siz nispeten bunu gerçekleştirmişsiniz bunun içinde kutlarım. Bana sanki tuzlu suya geçiş yaparken gereğinden fazla olmayacak veya zor iş düşüncesiyle hareket etmişsin gibi geldi, bir ön sezi bu konuya cevabınızı merak etmiyor değilim ?

Neden bunu belirttiğimi sorarsanız, suya karşı titizliğiniz, soğutucunun hemen alınması ve akvaryuma eklenen canlıların nispeten bakımı kolay canlılar olması diyebiliriz. Tabi belki bu fotoğraflar ilk kuruluma ait bilemiyorum. Merak ettim sormak istedim.

Fotoğraflarda bulunan mercanlardan exenialar, star ve diğer polipler, şu anda ne durumda ? Mevcut videodaki hallerinin keyifsiz olduğunu gördüm.

Genel olarak çok güzel görünen bir akvaryum olmuş, tebrik ederim. Protein skimmer görülmüyor ancak sanırım macro ps kullanıyorsunuz ?

Umarım aramızda kalıcı olursunuz ve birlikte ilerleriz hobide.

3. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    deniz akvaryumu kurulum

Güzel akvaryum olmuş kutlarım. saygılar:gif Benim armatürde dıy ama memnunum şimdilik.Başka mercan ve balık eklemek lazım sanki azlar içindekiler.dekor çok güzel olmuş.Soğutucunun markası nedir ve fiyatı ?

4. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    deniz akvaryumu kurulum

Dıy armatür çok hoş akvaryum harika tebrikler.Paylaşım için teşekkür ederiz. burda:gif super:gif super:gif Armatürün yapım aşamaları varmı Mehmet bey?

5. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Tebrikler Mehmet bey süper olmuş.Ah bir toplasam cesaretimi direk ben de kuracağım ama biraz daha beklemek lazım.Deniz balıkları mercanları başka güzel.Sağlıkla beslersiniz inşallah. naz:

6. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Deniz Akvaryumu Kurulum

S.a Temel bey ilerde sert mercanlara geçeceyim için soğutucuyu aldım birde tabiki fiyat yönünden çok çok uygun bulduğum için soğutucuyu aldığım fiyat 260 tl :) gerçekten çok iyi bir fiyat...
    Exenialar, star ve diğer polipler şuan çok iyi durumda gözüküyor yakın zaman güncel resimleri ekleyeceyim.
    unutmadan ps Aqua Macro AS-350P Protein Skimmer 1500L

Murat bey soğutucum resun cw0250

Ozan bey yapım aşaması yok ama bir adet daha resim var armatürün üstüne fan takmıştım resmi yayınlıyorum.

Arkadaşlar bu arada ismim mustafa deyil mehmet :):)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Soğutucu gerçekten uygun fiyatlıymış. Verimide güzelse diyecek söz yok. Mercanların toparlamasına sevindim, güncel fotoğrafları bekleriz Mehmet Bey. Aqua Macro olduğunu motor kısmından tahmin ettim yanılmadım. Ben iki adet yan yana eklemiş ve uzun süre kullanmıştım. Fiyatına göre iyi bir ps. Dıy armatür amacına hizmet edecek ölçüde tasarlanmış tebrik ederim. burda:gif

Arkadaşların İsim hatası düzenlenmiştir.

8. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Mehmet Bey profesyonel bir kurulum yapmışsınız. :) Reef konusunda tecrübeli olduğunuz belli. :) Paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.Güzelliğin mavide olması bu olsa gerek. :)

9. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Mehmet bey öncellikle aramıza hoş geldiniz diyorum.Kurulum aşamasını böyle güzel bir şekilde sırasıyla bize sunduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.Kaya dizaynınız çok güzel olmuş.Tekrar ellerinize sağlık.

10. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Akşam aldığım polip

Kopan bir parça 4 kafalı ufak bir kayaya yapıştırıcam

HAIRY LONG POLYPS yapışan ZAOM :)

star polipim

Xenia

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Çok güzel seçim Mehmey Bey, maşallah renkler harika. naz: naz: Umarım sağlıkla beslersiniz ve çoğaltırsınız. Ben de çok seviyorum polipleri ancak angel fish merakım çok engel oldu buna. Bu yüzden mecburen akvaryum içine yeni tabirimizle ' gece kondu yaptım ' Yani akvaryum içine bir hazne ekledim balıkların dokunamayacağı şekilde ve bakmaya çalıyorum. Frag yapmak çok zevkliymiş gerçekten.

Gece kondu nasıl ? dön:gif

12. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Temel gece kondunuz çok çok güzel yanlız dikat edin tapusus gece konduları yıkıyorlarmış :):):) şaka bir yana benimde böyle bir şey yapmam gerek nasıl yaptınız malzeme plaksimi ve neyle yapıştırdınız.Frag yapmak gerçekten çok zevkli bir şey ben frag yaparken ( KARBONAT VE 502 JAPON YAPIŞTIRICISI )kullanıyorum gayette sağlıklı oluyor.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Şefaf pleksiden yapıldı. Olcay sağ olsun hazırı varmış elinde verdi. Ön kısım hariç diğer taraflardan delikler açtım su akışını öyle sağlıyorum. Memnunum ama yosun tutuyor ara sıra temizlemek gerekiyor. Geçen gün frag yapıştırıcısı sordum çok pahalıydı. Açıkcası japon ile tutturdum kayasından birkaç tane sorun çıkmadı. Bazı polipleri ise kaya parçalarının üstüne koydum kendi yapıştı zaten. Akvaryumda angel türü balık varsa ve polip merakı varsa bire bir ama vuracak balık yoksa gerek yok diye düşünüyorum.

14. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Arkadaşlar dün akşam bahadır ergintan ın tankından aldığım sps ler

montipora digitata( green)

seriatopora histrix (pink)
    seriatopora histrix (pink) buda ufak olanı 3 cm civarı.... Aynı kayada 2 adet Rare zoa (green)
    Ve genel görüntü

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Maşallah Hocam. naz: naz: Montipora digitata bu türün gelişimi hakkında tecrübesel gözlemlerinizi bize zaman zaman aktarısanız sevinirim. Nispeten sert mercanlar içinde dayanıklı olan bir tür ama malesef Marmara suyunu sevmedi. Bildiğiniz gibi benim akvaryum tamamen doğal Marmara suyundan ve artık öyle bir oldum ki hangi canlıyı resmen uçurup nefis yapıyor ve yine hangi türler bu suyu hiç ama hiç sevmiyor tek tek ezberledim. Gece konduda kısa süre misfir ettim gelişimlerini görmek için ama olmayacaktı sanırım çıkardım. Tabi bir anda tüm suçu suya bağlamadım ama huylandım kısacası. Belki atık yükü daha az yeni kurulmuş doğal suda olabilirdi ancak benim açımdan kafamda bu su anlamında netlik kazandı montipora konusu. Gelişimiyle ilgili bilgileri paylaşırsan mutlu oluruz.

16. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Tabiki Temel bey paylaşırım sonuçta bu forum sitesi bilgi alışverişi için.. Bursa'dan bir arkadaşım da denemişti Güzelyalı Mudanya'dan almıştık suyu sonuç olarak ( Montipora digitata ) bakamadı ve geri verdi.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz Akvaryumu Kurulum

.8. Yerli doğal suyu sevmiyor anlaşılan. Marmara suyunda olmayacağı anlaşılıyor bu türün. Ben Ege ve Akdeniz suyunda da olmayacağını tahmin ediyorum. Sadece tahmin tabi çünkü denemedim.

Yorumunuza teşekkürler. burda:gif

18. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Deniz Akvaryumu Kurulum

S.a arkadaşlar dün akşam aldığım ( lps Hammer Coral - Euphyllia Ancora ) arkadaşlar birde bu mercan hakında fazla bilgim yok bakan arkadaşlar bakımı hakında bilgi verirse çok sevinirim
    genel görüntü
    güncel test sonuçları

sera test kiti. ph = 8. 8,5 arası
    sera test kiti. AMMONİAK = 0,1 mg
    sera test kiti. NİTRİT = 0,0 mg
    sera test kiti. NİTRAT = 0,5 mg
    sera test kiti. KH = 8 ila 9 arası
    sera test kiti FOSFAT = 2 mg
    sera test kiti magnezyum 1320
    sera test kiti kalsiyum 400

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz Akvaryumu Kurulum

Maşallah akvaryum güzel görünüyor Mehmet hocam. Ridge Coral, Hammerhead veya Anchor Coral olarakta bilinir. Bu tür eşeysiz üreme şekline sahiptir. Bu onların her çıkan parçadan üremelerini sağlar. Bireysel koloniler yaklaşık 1 metre çapına ulaşabilir. Büyük koloniler ise genellikle sığ ortamlarda ve orta derece su hareketine sahip bölgeleri tercih eder. Hammer mercanın ışık tercihi orta derecedir. Örnek vermem gerekirse Orta ışık 100 litre bir akvaryum üzerine 65 watt ışık derecesidir.

En yakın mercana uzaklığı iyi ayarlanmalı çünkü geceleri uzattıkları yakıcı kolları bulunur. Senin koyduğun yerde en yakın düğme polip görülüyor tabi fotoğraf yakın gösteriyor olabilir ama yeri diğer mercanlara uzaklık anlamında iyi gibi. Diğer mercanları aşırı rahatsız etme gibi bir huyu vardır. Hammer mercanlar oldukça hızlı büyüyebilir şartları beğenirse ve tabi doğal olarak iskelet yapılarıda büyür bu yüzden yer belirlerken ilerki safhayı hesap edersen iyi olur. Fotosentetik beslenirler yani doğrudan beslenmeye ihtiyaç duymazlar ama vereceğin küçük etli parçaları alacaktır. Agresif bir omurgasız olduğunu söyleyebilirim. Doğal suya bayılıyor ve gerçekten çok hızlı ürediklerine akvaryumda şahit oluyoruz.

20. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    Deniz Akvaryumu Kurulum

S.a arkadaşlar son güncel video çekim biraz güzel olmadı ama iyi seyirler
    reef akvaryum bursa

Sayfayı Paylaş