1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kuruluma Hazırlık Soruları

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Durul Baykara tarafından 10 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara
    Merhabalar;

Tuzlu su akvaryumu kurulumuna başlıyorum. Bunun için de forumu aradım taradım fakat aklımdaki sorulara yanıt bulamadım. Sizlerin yardımlarını bekliyorum. Öncelikle elimdeki malzemelerden başlayayım saymaya;

PS:Aqua Macro NS-16 80-160l
    Dalga Motoru: Resun wave maker 4000 4000L/h
    Sump için kafa motoru: Hydor seltz L-20 700l/h
    Isıtıcım 2 tane markalarını bilmediğim var idare eder muhtemelen. Ortam çok soğuk olmuyor hiç bir zaman zaten, daha çok gerekirse soğutucuya ihtiyaç duyacağım.
    Tuz: Azoo reef deniz tuzu 10 kg.
    Tuz ölçer: Tetra hydrometer.

Canlı Kaya yapmak üzere 2 adet küçük deniz kenarından aldığım kaya ve 2 adet büyük boy lav taşı toplam 4 kg. civarı.

Kum: Mercan kırığı

Akvaryum ölçülerim: 50x40x40
    Sump ölçülerim: 40x30x30

Şimdi gelelim sorulara;

-Aldığım ürünler yeterli midir? Tabi ki her zaman iyisi vardır ama benim sistemimi devam ettirecek kapasitede midir?
    -Test kiti olarak tuzluluk ölçer var yalnızca başka ihtiyacım olabilecek ne olabilir? Ve nerelerden edinebilirim?
    -Aldığım lav taşları ve deniz kenarından topladığım taşlar şu anda sirkeli suda bekliyor akşam yarım saat veya 1 saat kaynatıp işlemi tamamlamak niyetindeyim uygun mudur?
    - Sump içine koymak için ne önerirsiniz? PS kafa motoru ve ısıtıcı olacak şimdilik. Ben bakteri tutması için biraz seramik koymayı düşünüyorum.
    -Mercan kırığı kum için farklı bir temizleme yöntemi mi var? Yoksa tortulardan arındırıp direk akvaryuma yerleştirebilir miyim?
    -Kullanacağım suyu R/O kullanmam şimdilik mümkün görünmüyor. Çeşme suyuna su düzenleyici ekleyip mi kullanayım yoksa damacana su mu kullanayım?

Sorularım şimdilik bu kadar ilerledikçe eminim daha çok soru çıkacaktır. Şimdiden herkese çok teşekkürler.

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Deniz Akvaryumu Kuruluma Hazırlık Soruları

-
    - Test kitinin hiç acelesi yok.
    - Forumda canlı kaya kürleme hakkında arama yapmanızda fayda var. Yinede basitece anlatmak gerekirse denizden çıkan kayaları diş fırçasıyla fırçalamak, oto yıkamacılarda tazzikli su tutmak , iyice kurutup daha sonra kürlemeyi başlatmak faydalı olur.
    - Sumpa ekipman dışında bişey koymanıza gerek yok.
    - Mercan kırığını tortularından arındırmak yeter. Münkünse damacana su ile değilse çeşme suyu ile yıkadıktan sonra iyice kurutmak lazım.
    - Çeşme suyu kullanmak ilerde cyano vs. gibi bir olumsuzluğa neden olabilir. Kaliteli damacana kullanın.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Durul bey en onemlilerinden baslayayim
    Cesme suyu kesinlikle kullanma derim. Forumda mercan kirigi nasil temizlenir diye bir konu vardi ama cepten baglandigim icin link veremiyorum. Toplam su hacminiz 110 litre olacak ps sanki zayif gelebilir o model sanirim daha ufak nano larda kullaniliyordu. Hani ps destek verecek canli kayalar var diyecegim ama.o da yok . Azoo marka tuz kimse kullanmadi sanirim forumda sizinki de ayri bir tecrübe olacak.

Sent from my U8800 using Tapatalk

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    veligören bunu beğendi.
  5. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara

PS zamanla belli eder sanırım yetip yetmediğini duruma göre biraz daha geliştirebilirim. Mercan kırığı nasıl temizlenir konusunu araştırdım ve buldum bu arada. Çeşme suyu konusuna gelince onun yerine 5 adet damacana su kullanacağım o zaman.

Bu canlı kaya konusu çok kafamı karıştırıyor. Olmazsa olmaz mıdır? Bakteri kültürü eklenerek kayalara bakteri yerleştirilmesi sağlanamaz mı?

6. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Canlı kaya kavramı yanlış düşünülüyor aslında. Canlı kaya demek içerisinde döngüye yardımcı olan yaşam formları barınan kaya demek. Bunun içinde bol gözenekli kaya gerekli. Siz hazır kurulu bir sistemden alırsanız (akvaryumcu / hobici) canlı kaya olur. Kurumuş halde alırsanız yada denizden çıkarıp temizlerseniz cansız kaya olur. Akvaryuma koyunca canlanır.

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Tabiiki olur ama kayaların canlanması uzun süreçtir. Canlı kaya kullanırsanız biyolojik denge çabuk oturur.
    Ps yetmeme durumu olabileceği için canlı kaya önerdim.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

8. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Hoşgeldiniz ve hayırlı olsun dileklerimle başlamak istiyorum.....klasik hobici yanlışlarıyla işe başlamak üzeresiniz....sistem şu değildir -hele bir başlayayım sonra bakarız.....Bu forumu veya diğer mecralarda da aynı yanlışla başlayan sonra düzeltmek için vakit,emek ve para harcayan sonra da hobiyi bırakan örneklerle karşılaşırsınız....Bunu bir bina inşa etmeye benzetebiliriz....temeli olmayan bina er ya da geç yıkılır....
    1.O litre de bir tanka ps yetersiz gelecektir.
    2.damacana su risktir.sıkıntı yaratabilir.
    3.azoo tuz ?
    4.akıntı motorunuz hayli fazla debi de heryeri birbirine katar.
    5.Kurulumu canlı kaya kullanmanızı tavsiye ederim....
    6.hydometrelere güvenmeyin,refraktometre almanızı öneririm.
    7.ışıklandırmanızla ilgili bilgi rica edeceğim,ona da bakalım....saygılarımla

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar,sizin verdiğiniz akvaryum ölçüleri ile Yağmur hanımın ilk başladığı akvaryum ölçüleri birbirine çok yakın ,kendileri 2 ay olmadan daha büyük sisteme geçiş yaptı ,bence sizde başlangıç olarak en az 200,250 lt 'lik bir hacimle başlarsanız az sorun yaşarsınız diyorum.Ama rahat durucam derseniz başka

10. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Teoman abi hangimiz rahat durduk be abi :)

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Evet Ozan hiç rahat durmadık ,sonra ne oldu yada daha hala oluyor dersin.

12. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Birde yeni kurulum yapan arkadaşların konularını baştan sona okumanızı tavsiye ederim. Forumda bol bol var.

13. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara

Anlaşılan malzemeleri almakta acele etmişim. Ben en iyisi biraz daha araştırayım böylesi daha iyi olacak. Aldığım bütün ekipmanları internet üzerinden aldığım için ancak kafamdaki tutarlara yakın olması için bu seçimleri yaptım. Akıntı motorum çok güçlü onun dışında PS yetersiz. Peki PS olarak ne almalıyım? Veya bunun yanına bir PS daha mı koymalıyım? Tuzun markası o kadar önemli oluyor mu?

Işık konusunda da Forumdan bir arkadaşımızın tavsiyesiyle 18 adet 1 w power led koymayı planlıyorum. 6 adet beyaz 12 adet mavi.

Canlı kaya konusuna gelince iş yerimden geç saatlerde çıkabildiğim için çoğu yer kapanmış oluyor o sebeple canlı kaya olayına sıcak bakamıyorum malesef..

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Durul hobiye yeni başlayan bir kısım bende dahil bu hataları yapıyoruz ve kendimize maddi olarak zarar veriyoruz.
    Benim sana tavsiyem biraz araştır ve ondan sonra yavaş yavaş startı verelim tuzlu su bütçe olarak biraz tuzlu gelmesi doğal ama amaç minimum masrafa yapılabilen en iyiyi yapmak ve alınabilecek ekipmanı iyi seçmek lazım.

Tuz en önemlilerinden birisi çünkü suyun yapısının temel taşı. ama benim gözümde müthiş 3 lü dedğim bir 3 kardeş var bunlar mutlaka dikkat edilmeli ps, canlı kaya,aydınlatma bunlar için masraftan kaçma. yoksa benim gibi ilk tankı bozup bu iş bunlarsız olmuyormuş deyip bir daha kuruluma gidersin ve aldığın ekipmanlar da elinde + masraf olarak kalır.

15. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara

Ledli sisteme ne diyorsunuz peki? Uygun mudur? :) Ona gore siparisi vereyim yarin :)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Led konusunda fikrim değişti son zamanlarda, başlarda biraz mesafeliydim. Ben sadece mavi rengi led ile alıyorum şimdilik. Led elbette olur ama maalesef armatür markası vb önemli. Nasıl bir led olacak: Led kullanan arkadaşlar var yazarlar, fiyatı kafana yatarsa neden olmasın.

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hazır armatür alırsan sorun yok. Ama Diy konusunda beyaz led sıkıntı olabilir kaliteli ve belli markalar la belki ama mavi led ve yanına 2x24w t5 olur florasan beyaz renkler için ideal. Diy olacaksa bence beyazlar t5 maviler led olsun.

18. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara

Kendim yapacagim armaturu. Devre ve power ledler hazir 18 adet 1 w lik power led koyacagim 12 mavi 6 beyaz..

T5 konusunda sikintim var cunku en kisasi 55 cm ve benim tankim 50 cm :( 15.000 kelvin mi olmasi gerekiyor beyazin 10.000 kelvin mi?

19. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara

Şimdi mesela diyelim ki ben heyecanıma yenik düştüm ve akvaryumu dün gece kurdum PS i şimdilik akvaryumun içinde çalıştırdım. Bakteri kültürü ekledim tuzu ekledim. Bana tecrübe katmaz mı bu yani :) Hem ekipmanı denemiş olurum diye de kendimi kandırmış olsam kötü bir şey mi yapmış olurum :)

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Bence mantikli degil.

Sent from my U8800 using Tapatalk

Sayfayı Paylaş