1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulumu İçin Bilgi İstiyorum

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde zexxus tarafından 18 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Ben reef akvaryum hobisine yeni kapılan biriyim!
    öncelikle internette forumlarda dolaşırken kafa motoru seçimi için bazı forumlarda toplam litrenin 10 katı bazı forumlarda ise toplam litrenin 4-5 katı olması gerektiğini okudum hangisi doğrudur?
    ikinci olarakta akvaryumum yeni yapıldı 130*60*55 ölçülerinde su düşüş 50cm den sump kısmımda 110*55*45 ps su seviyeside 25cm de şuan elimde kullanmakta olduğum BM nac 66 atman motorlu olanından var ileride sert mercan ağırlıklı bir reef tankı düşünüyorum bu ps yeterli gelirmi? yoksa önereceğiniz başka bir ps olur mu?
    son olarak ta elimde ki ekipmanları sıralasam bana başka nelere ihtiyacım olduğunu söyler misiniz?
    ps nac 66
    atman 107 kafa motoru
    BM fosfat tutucu
    eheim 300w ısıtıcı
    tunze wave box 6215 dalga motoru
    resun cl 300 soğutucu
    grotech otomatik tamamlama aparatı

Ekli Dosyalar:

Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba abi hoş geldiniz.Elinizdeki malzemeler gayet güzel bence şu anda yeterli,anladığım kadarıyla da almışsınız zaten,Ps konusunda bende de aynı Nc 66 var ve memnunum tabi ilerde canlı yükünüz aşırı artarsa konuşuruz,kurulumunuz hayırlı olsun su değerlerini de ölçüp yazarmısınız ...:)

3. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Teşekkür ederim. şuanda boşta çalışıyor harhangi canlı girmedim! bir miktarda tuzum eksik kaldı ondan tamamladıktan sonra ölçümleri yapacağım! ancak atman kafa motoru suyu şişirdi yaklaşık 4cm kadar ondan emiş sesi ve su düşüş sesi yaşıyorum şuan! birde fosfat tutucuyu henüz girmedim!

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun İsmail diyelim.:)

Genel görünüm ve ekipman yapısı ideal gibi görünse de bazı eksik ve küçük seçim hataları var. Atman 107 sisteme yeterli ama uzun zaman önce ilk tuzlu su yıllarında başka alternatifler olmadığı için baya iyi tanıdığımız motorlardan biri. Zaman içinde debi kaybı göstermesi yanında suyu ısıtma eğiliminde olan bir motordur. Soğutucu var denebilir ama bu soğutucunun daha fazla çalışması demektir.

Genel hacmin 10 katı gücündeki debi de deniz akvaryumuna uyar, 5 katı olan kafa motoru gücü de. Burada sistemin yapısı, canlı çeşitliliği belki bu değerin değişmesinde rol oynayabilir ama standart yapıda 10 katı gücündeki debi idealdir. Ancak akvaryumun dönüş delikleri bunu karşılamalı, delik çapı yetmiyorsa debi düşürülebilir.

Biraz daha canlı kaya ilavesi sanki daha iyi olur. Sump içinde boş bir alan var, bu alan ileride kimyasal filtre reaktörleri için kullanılabilir.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İsmail abi 4cm kadar suyun şişmesi normal atman 107 kafa motoru 5000 lt su basıyor ama zamanla debisi düşer veya istersen sumpta bölüp soğutucu vb yere yönlendirilir...:)

6. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Teşekkür ederim Temel abi
    Aslında sicce multi 5800 kafa motorum var ancak söylediğim gibi atman bile 4cm kadar şişirme yaptı sicce herhalde taşırırdı:) şaka bir tarafa hesaplamayı yaparken ana tank litresi üzerinden mi yoksa sump da dahil litre üzerinden mi yapayım? kaya ilavesi zaten aklımda abicim buradaki arkadaşta kalmamıştı sipariş verdi geçen hafta muhtemelen bu hafta girerim kayaları! O görünen sumptaki boş kısım için aslında aklımda refiguim kurmak vardı. yada ps yi o tarafa kaydırıp şuan psinin bulunduğu kısıma refiguim yapacağım! büyük kısımdada ps artı seninde dediğin gibi kimyasal filre koyabilirim!

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yok abi ps nin yeri iyi hata o bölmeyi söküp daha su dönüşüne yaklaştır, refiguim ilerde olursa içeride oluşan börtü böcek ps yakalanmadan akvaryuma gide bilir derim...:)

8. 1986

1986

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    orhan kamış

:) Temel abiye katılıyorum ve aynı zamanda canlı kaya bu işin can damarı bana göre bu konu üzerinde durun bence aynı zamanda resimde gördüğüm kadarı ile elyaf mevcut suanlık elyafa gerek yok die düşünüyorum akışına bırakın.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumdaki su iniş deliği kaçlık?

Motorların debisinden çekinme, Sicce motoru takıp ağız kısmının 15–20 cm üstüne T takıp ve yukarı çıkış ağzına vana takarsan fazla debiyi sumpa geri alırsın. Fazla olan debiyi ister medya, ister fosfat reaktörü gibi gereksinimler için kullanır, bunlara ayrıca motor ilavesinden kurtulabilirsin. Bizim sistemler artık bu şekilde. Mesela benim daha da abartılı.:) Kafa motorundan istediğim güçteki debi soğutucuya gidiyor, soğutucudan dönen su medya reaktörüne giriyor. Tek motor hepsi tamam kısaca, bu sistemi tavsiye ederim.

Okurt bunu beğendi.
  10. 1986

1986

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    orhan kamış
    Yani bir taşla 2 kuş olmuş oluyor temel abi bu yoğunlukta helal olsun valla.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yok 3 kuş oluyor Orhan. :D Akvaryum devridaimi, soğutucu ve medya reaktörü, Hatta küçük bir yedek debi bile var ne olur ne olmaz diye.:)

Alparslan bunu beğendi.
  12. 1986

1986

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    orhan kamış
    :):) :) hadi 4 olsun abi

Alparslan bunu beğendi.
  13. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Abi kusura bakma ancak girebildim nete su inişim 50lik

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su seviyesinin şişme yapması debinin yüksek olmasından kaynaklı sanırım. Yukarıda ifade edildiği gibi bir işlem sistemi rahatlatır.

15. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Anladım abi peki dalga motoru için ekstra ister mi yoksa tunize 6215 yeterli olur mu ? Daha da doğrusu dalga motorlarını yerleştirirken nelere dikkat edeyim abicim?

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Tunze 6215 wavebox yerleşim için fazla seçeneğin yok zaten. Sağ yada sol arka köşelerden birisine yerleşecek.
    Başka dalga motoruna ihtiyacın olup olmayacağı besleyeceğin türlerle alakalı. Soft bir tank için fazlasıyla yeterli.

17. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Düşündüğünüz gibi SPS bakacaksanız, nac 66 yetersiz gelecektir.

O tunze wave box'a iki tanede 6025 akıntı motoru ilave edilse fena olmaz

18. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Arkadaslar oncelikle hepinize teşekkür ediyorum son zamanlarda islerden pek fazla giremedim en son degisiklikleri payleasmak isterim sizlere!
    Tunze wavebox a ek olarak 2adet tunze 6015 akinti motoru aldim ancak yerleştirme konusunda yardimlariniz gerekiyor! Ayrica psmi de degistirdim bk mini 200 aldım! baliklarimi yerlestirdim ve bir adet star polip ile mushroom yerlestirdim fotolarida yukledim bana akinti motorlarini yerlesimi icin yardim ederseniz sevinirim!

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ekli Dosyalar:

Alparslan bunu beğendi.
  19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryum ve canlılar çok güzel yeni ekipmanları da iyi günlerde kullan abi,akıntı motorunun birini yüzeye ver birini de karşıdan aşağı tabana ver istersen...:)

20. zexxus

zexxus

Yer:
    kayseri
    İsim:
    ismail gürkan
    Cok tesekkur ederim kardeşim
    Vallahi inan kafam bayagi karisiyor dalga motoru konusunda waveboxu on sol tarafa alip diğerlerini de arka tarafa dedigin gibi yerlestirecegim galiba!

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş