1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz akvaryumu kurulumu 60x50x50

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde surgeon tarafından 3 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. surgeon

surgeon

İsim:
    HÜSEYİN
    Merhabalar. Öncelikle forumla ilgili yorumumu yapmak isterim ki yaklaşık 3 aydır sayfayi hiç kapatmadan fırsat buldukça konuları okuyorum ve gerçekten çok detaylı bilgileri rahatlıkla burada bulabiliyorsunuz. Birbirinize destek olmanız ve bilgi paylaşımınızı gördükten sonra kızımın isteği eşimin desteği ile eve ilk kez akvaryum kurmaya karar verdik. Forumu ilk okumaya başladığımda tatlı su ile mi başlasam desem de eşimin mercan tutkusu ve kızımın palyaço beğenisi önceliği ve forumun destek olacağı düşüncesi ile suleyman usta ya akvaryumu siparis verdim.

Canlı olarak 3-4 tane palyaço, S-M yellow ve blue (beyaz benek belasindan kararsızım) tang birkaç parça soft mercan türünü yaşatirsam bize uzunca süre yeter.

60x50x50 cm ölçülerinde planı yaptık. Alttan sump(ölçülerini henüz bilmiyorum) arkadan durso sistemi, su tamamlama bolmesi istegim dışında sump dizaynini suleyman usta ya bıraktım. Önerileriniz varsa henüz tank yapılmadı müdahale edilebilir.

Bu ara malzeme arayisindayim. Yazdigim malzemeler tamamen forumdan okuduklarim dogrultusunda düşündüklerim. Her türlü öneriye acigim. Sanirim akvaryum isinde en önemli sey deneyim kidemli sozu dinlenir
    * PS için BM curve 7 düşünüyorum.
    * Kafa motoru için newjet3000 uygun olurmu?
    * Dalga motoru konusunda okuduklarimdan çıkardığım kadarıyla iki tane gerekecektir. Rw4 x2 yeterli olurmu?
    * aydınlatma ise tam bir kafa karışıklığı. Led mi? 4x24 T5 yeterli mi?

Yolun daha başında bile değilim biliyorum. Ama ok yaydan çıktı bir kere. Umarim sağlıklı canlılar yetistirebilirim. Formdaki herkese de keyifli saglikli hobiler dilerim. Teşekkürler

jam, 4runner ve burak ozu bunu beğendi.
  2. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Merhabalar

Oncelikle hayirli olsun.

Kisisel fikrim malzeme secimleriniz gayet yerinde.

Led mi T5 mi sorusu malum, bir cok farkli cevap icerecektir. Ben led kullaniyorum, bir donem led + T5 te kullandim ve benim oyum kaliteli led uzerine olacaktir. Ancak 4x24 te size gayet yeterli olur bu olcude.

Keyifli hobiler

surgeon bunu beğendi.
  3. surgeon

surgeon

İsim:
    HÜSEYİN
    Aquareef x50? Onerirmisinız

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 23 Aralık 2016
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Portala hoşgeldiniz.Kurulum kararınız hayırlı olsun, güzel bir macera sizi bekliyor.

surgeon bunu beğendi.
  5. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ben ana tankimda aquareef x2 pro kullaniyorum gayet memnunum. Nanom da x30 kullaniyorum ancak henuz cok yeni saglikli gozlem yapamadim. O yuzden x30 x50 x90 grubu icin su asamada bir sey soyleyemem.

6. surgeon

surgeon

İsim:
    HÜSEYİN
    Canlılar için hüsrana dönüşmesin ben macera için sabretmeye razıyım

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu hobinin anahtarı sabırdır, maalasef tank kurulmaya başlandı mı o sabrederim cümlesi unutuluyor.İnşallah unutmayarak zahmetsiz ve kayıpsız bir kurulum yaparsınız.

surgeon bunu beğendi.
  8. Cyberx26

Cyberx26

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Barış Akın ÖN
    Merhaba Hüseyin bey aramıza hoşgeldiniz. Kurulumunuz hayırlı olsun içi cıvıl cıvıl canlılarla dolsun. Ben yıllarca tatlı su hobiciliği yapmama rağmen, tuzlu su konusunda hiçbirşey bilmiyordum. Portalı sürekli okuyarak bilgi edindim. Kafama takılanları buradaki tecrübeli ve yardımsever arkadaşlara sordum. Acele etmez işin ilmine göre giderseniz fazla sorun yaşayacağınız sanmıyorum. Ama acele edip için bir an önce canlı doldurayım derseniz tankı bozma noktasına getirecek sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kurulum esnasında herşeyi portala sorabilirsiniz, doğru ekipmanları seçmeniz çok önemli, işinize yaramayacak şeyleri alıp sonra pişman olmayın. Önce sorun sonra alın, önce sorun sonra uygulayın.

9. surgeon

surgeon

İsim:
    HÜSEYİN
    Yaklaşık 3 aydır bu ailenin pasif üyesi idim. Tüm forumları okudum nerdeyse. Bundan sonra da sürekli iletişim dahilinde olmayı isterim. Umarim birgün gelir ben ve benim gibi yeni başlayanlar da tecrübe aktarır duruma geliriz. Ekipman konusunda tavsiyelere her zaman açığım. Sansliyim ki şu an elimde hiçbir malzeme yok

YMR_AY bunu beğendi.
  10. Ben de sizin gibi kurulum safhasındayım. Söylediğiniz ölçüler için 2 ader RW-4 fazla gelecektir diye düşünüyorum. Gözden kaçmış gibi, boşa para harcamayın bence.

Saygılarımla..

surgeon bunu beğendi.
  11. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Kurulumunuz hayırlı olsun. Benim de bir kaç ufak önerim olacak, 2 adet RW4 yerine 1 adet RW8 daha efektif olabilir. Ayrıca Newjet 3000 70x70x50h tankımda kullandım çok güzel ve güçlü bir motor neredeyse dalga motoruna bile ihtiyaç duymuyordum bu nedenle 3000 yerine 2300 de değerlendirebilirsiniz.

surgeon bunu beğendi.
  12. surgeon

surgeon

İsim:
    HÜSEYİN
    Dikdörtgen tanklar için genellikle iki dalga motoru önerdiklerini okumuştum. Ayrıca aynı ölçülerde bir tank ta yüzeyde yağlanma sorunu olmuştu ikinci motor sonrasında sorun düzelmisti diye okudum olmazsa tek ile kurulum yapar gerekirse ikinciyi sonra eklerim. Yorumunuz için teşekkürler

13. http://www.akvaryumportali.com/threads/uzun-aradan-sonra-geri-dönüş.24232/page-15#post-410300

Bu gönderideki durumla karşılaşma olasılığınız yüksek diye düşünüyorum :) Dönüş ve dalga motorunu iyi ayarlarsanız yetebilir diye düşünüyorum.

Yüzey yağlanmasının önüne geçmek sessiz ve güvenli bir iniş için ise şu konuyu çok iyi inceleyiniz.

http://www.akvaryumportali.com/thre...ast-to-coast-taşırma-sistemleri-Çeviri.21875/

Henüz yaptırmadınız sanırım tankı. Bu tip bir tank yaptırırsanız bence sorun çıkartmayacaktır. Ayrıca gönderdiğim konudaki çeviriyi yapan Alper Beyin bu makaledeki uygulamanın aynısını yaptığı şu konuda var ve incelemeye değer;

http://www.akvaryumportali.com/thre...ırma-sistemli-deniz-akvaryumu-kurulumu.21921/

Saygılarımla..

surgeon bunu beğendi.
  14. surgeon

surgeon

İsim:
    HÜSEYİN
    Ilginize tesekkur ederim hocam ama bu benim icin çok teknik bir detay. Süleyman ustayla konuşurum. Elinden ne gelirse yapacağını isterim.

15. Burakkeskin

Burakkeskin

İsim:
    Burak
    Hüseyin bey aramıza hoşgeldiniz

surgeon bunu beğendi.
  16. 4runner

4runner

Yer:
    Ankara
    İsim:
    çağrı
    Hüseyin bey selam.
    Bende yaklaşık 4 senedir sallan yuvarlan çalışan 50-60 litrelik boyu 450 den yeni 65x45x45 ikinci el aldığım bir küçük tanka geçtim.
    Forum gerçekten çok yararlı oldu bu süreçte bana ,gerçi çok eski zamanda 750 litrelik bir tankım elden yem yiyen nasom powderım vardı ,,aquamedic turboflotor uzay aracı gibi geliyordu:))
    Ama insan uzak kaldıkça herşeyi unutuyor,ayrıca konuları okudukça gördümki herşey çok hızlı değişmiş,aydınlatmalar ,sump fikirleri ,ps ler ,reaktörler:)
    Aslında çokta iyi olmuş bütçe ayırabildikten sonra neredeyse herşey bulunabiliyor.

Tank tipimiz benzer olduğu için nacizane fikirlerimi paylaşmak isterim.
    Ben newajet 2300 kullanıyorum az kısık ayarda 2100 gibidir sanıyorum.Skimmer curve 7 ve fazlaca ses olmadan ikisi güzel bir uyumdalar.O yüzden 3000 biraz fazla gelir diye düşünüyorum.
    Sumpta bölme yok ,herhangi bir filtre elemanıda yok birkaç kilo canlı kaya fazlamdan vardı onlar sumptalar.yeni bir sump düşünüyorum çünkü su ekleme bölmesi şart.şimdilik ikeadan biryerlere asılabilen bir plastik kap var onu kullanıyorum,sumpın camına içten asarak ve çok doldurmuyorum fazla gerilim yaratmasın diye.Su ekleme ato smart kızılötesi kullanıyorum memnunum teknolojik bir alet.
    Su ekleme ve ps için 2 adet geciktiride kullanıyorum elektrik gidip geldiğinde taşmaması için.
    Akıntı için hydor coralia nano (en küçüğünden) kayalarırn arkasında altta,birde rw 4 kullanıyorum ,dönüşün de 2 adet çıkışı mevcut fazlası ile yetiyor.Rw4 ü en kısık ayarlarda kullanıyorum.o yüzden rw 8 fazla bence .
    lps ve soft bakacaksanız bu dediğim akıntı formatı fazla bile geliyor.
    protein skimmeri 26 cm de ve çıkışıda sulu toplatmak istediğimde 1,5 katı 2 civarında çalışıyorum ve memnunum.
    ısıtıcı newajet 200 watlık ama memnun değilim değeri keskin yakalayamıyor tavsiye etmem.

kolaylıklar dilerim.

surgeon bunu beğendi.
  17. Burakkeskin

Burakkeskin

İsim:
    Burak
    Portala Hoşgeldiniz

surgeon bunu beğendi.
  18. surgeon

surgeon

İsim:
    HÜSEYİN
    Evet arkadaşlar biraz gecikme de olsa tank kurulumu başladı.

*Tank 60x50x50 suleyman usta yapimi
    *Alttan sump 50x40 su ekleme ile birlikte iki parça
    *PS bubble magus curve 7
    *Kafa motoru newa jet 2300
    *Dalga motoru jeabo Rw4
    *Armatür yarın hazır olacak DIY 4x24+2 sıra led

*Su damacana nestle pure life 152 lt *Kayalar yaklaşık 8-9 kilo kadar fiji ve 2 parça gözenekli kaya
    *Tuz red sea coral pro 5 kilodan biraz fazla kullandım
    *Kum caribsea arag alive special grade 2 adet 9 kiloluk (toplamda 18kg)
    *Isıtıcı 300w sera marka boyu kısa olan ürün
    *refraktometre D-D H2 Ocean
    *aquaforest bio s start up

4 gün önce akvaryumu su ile doldurdum ve tuzu karıştırdım. 1024 gıbı bir değer elde ettim. 2 gün tuzlu su döndükten sonra kumu serdim ve üzerine kayaları ekledim. Start up damlattim. Armatür um yarın gelecek şu anda sistem bu şekilde.

Her türlü öneri fikir e açığım. Üsküdar salacak civarında olanlar acemi birine yardım amacıyla bir çay içmeye de gelebilirler

Simdilik herkese keyifli hobiler
    Resimleri yüklemeye çalışacağım 20161106_120708-580x1031.jpg 20161117_223030-928x1650.jpg

Ekli Dosyalar:

4runner ve veysel bunu beğendi.
  19. surgeon

surgeon

İsim:
    HÜSEYİN
    Birkaç sorum olacak

1- Bu rw4 un konumu nasıl olmalı bu ölçülerde bir tank için ve hangi modda calistirilmali?

2- 4x24 için t5 renk önerileriniz nedir?

Teşekkürler

OmR bunu beğendi.
  20. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Zevkinize göre sağ yada sol taraftan yüzeyi dalgalandıracak şekilde "ELSE" modunda çalıştırabilirsin. Karışık akıntı veriyor zaman zaman yavaş zaman zaman hızlı. Ayrıca 4x24w T5 için bende araştıtıyordum aşağıdaki kombinde çekilen fotoğraflardaki renkler hoşuma gitti. Not fotoğraklar asalında 6 floyla çekilmiş ancak 5 ve 6. flolar 1 ve 2yle aynı.

1.ATI Blue+
    2.ATI Aquablue Special
    3.ATI Actinic
    4.Giessman Actinic

DSCN4964.jpg DSCN5217.jpg

veysel, YMR_AY ve surgeon bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş