1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Bilgi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu kurulumu bulunduğumuz kategori içinde üye arkadaşların genel kurulum şekillerini, yaşadıkları tecrübeleri, ekipman kurulumları, karşılarına çıkan sorunlar bazında yaşadıkları ile bir bütün olarak bulunuyor. Özellikle altını cizmek gerekirse, deniz akvaryumu kurulumu bir kaynak veya makale ile tam anlamıyla yapılamaz. Her akvaryumun hacmi, ekipman gücü, yöresel su şartları ve daha birçok unsuru benzersiz olur. Bunun da anlamı şudur, her bir Deniz Akvaryumu Kurulumu kararı veren arkadaşımız aklına takılanları forum ortamında sormalı ve teyit almalıdır. Öneriler bu açıdan farklılık gösterir.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Zor mu

Deniz akvaryumu kurulumu.jpg

İlk olarak merak edilen, deniz akvaryumu kurulumu zor mu sorusudur. Hayır zor değildir, ama araştırma eksik yapılırsa giderek zorlaşır. Kimyager olmak şart değil, ancak su değerlerine ait ana parametreler hakkında temel bilgileri edinmek gerekir. Test ve ölçüm kitlerini kullanabilmek, akvaryumla ilgili biyolojiyi biraz olsun anlamak kolay olması için yeterli. Ortaya çıkan teknoloji yenilikleri deniz akvaryumu kavramında çok kolaylıklar sunmaya başladı.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Gerekli Malzemeler ve Akvaryum Seçimi

Kurulum ardından canlı ilavesine sıra geldiğinde olsun veya katkıların ilavesinde olsun sump sistemi çok iyi olur. Eski sayılabilecek yıllarda Deniz Akvaryumu Sump Kurulumu (Biyolojik) şekilde ağırlıkta yapılırdı. Artık günümüzde pek kullanılmıyor ama başarıda payı olabilecek bir sistemdir. Tüm ekipman ve malzemeleri ve akvaryumun kendisini iyi seçemek gerekir, deniz akvaryumu kurulumu gerekli malzemeler temin edilirken daha bu aşamada yapılan doğrular veya yanlışlar ile size bir yol sunar ve seçimi siz yaparsınız. Nano reef kurmak isteniyorsa daha da fazla seçici olmak iyi olur. Akvaryum seçiminde ışık gücünün ulaşabileceği yüksekliği (Ortalama 50 cm) hesaplamalı ve küçük hacimler yerine su değerlerinin daha stabil kalacağı 100 litre ortalamaya sahip akvaryumları düşünmeliyiz. En büyük yüzey alanını sağlamak en iyi dikdörtgen şekilli akvaryumda bulunur. Destek almak için deniz akvaryumu modelleri ve seçimi sayfamıza göz atın. Deniz akvaryumu kurulumu düşüncesinde eğer canlı olarak ışık ihtiyacı yüksek sps mercan türleri bakılmak isteniyorsa daha da özel aydınlatmaya odaklanmak gerekir. Kısmen bakımı kolay (Yumuşak mercanlar) hedeflenmişse yine deniz akvaryumuna ve beslenen canlılara yetecek düzeyde olmasına özen göstermek gerekir. Ülkemizde deniz akvaryumu kurulumu için T5 florasan armatür tercihi oldukça yaygın. Eğer derinliği olan deniz akvaryum kuruluyorsa metal Halide kullanılabilir. Aynı zamanda metal halide reef akvaryumları için uygun bir aydınlatmadır. T5 florasanlar yüksekliği 40 cm olan reef tarzı akvaryumlar için uygundur. Son zamanlarda deniz akvaryumu kurulumu konularında Led aydınlatma popiler olmaya başladı ve başarılı akvaryum tecrübeleri yansıyor. Ancak, eğer çevrenizdekilerin sizin yarattığınız sucul kesiti beğenmesini istiyorsanız halen birçok belirsiz nokta olduğunu unutmayın.

Deniz akvaryumu kurulumu zor mu.jpg

Deniz Akvaryumu Kurulumu Filtre Sistemleri

Deniz akvaryumu Filtre sistemleri deniz akvaryumu kurulumu açısından önemli. Hedeflenen canlı yüküne göre güçlü kaliteli bir filtrasyona ihtiyacınız olacak. Tüm akvaryumlar için aslında bu geçerlidir. Kuruluma başlandığında şartlar ilk önce sump sistemi için sonuna kadar zorlanmalı. Akvaryum hacimleri düştükçe örnek olarak, 80 litrelik bir nano akvaryumda şelale filtre veya akvaryum arkasın taşırma filtre sistemleri kullanılabilir, ilave olarak deniz akvaryumu kurulumu çabasında kuşkusuz filtrasyon açısından en önemli ekipman linkte detayları bulunan protein Skimmer ekipmanıdır.

Çalışma şekli gereği üretiği hava kabarcıkları ile Proteinleri bağlar ve katı köpük oluşturur. Bu köpükler toplama haznesine bırakılır ve atıklar akvaryumdan uzaklaştırılır. Bu etkileriyle deniz akvaryumu kurulu için akıllıca hareket edilmesi gereken ekipmanlardan biri. Piyasada birçok farklı tipi ve markası bulunur. Hava taşlı ps modelleri düşük güce sahiptir ve küçük hacimlere uygundur. Genel olarak önerilerin çoğunluğunu deniz akvaryumu kurulumu konularına bakacak olursak olursak motorlu protein skimmer ağır basar. Bu doğru bir yönlendirmedir ve belki küçük nano reef kurulumu için hava taşlı modeller tercih edilebilir.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Canlı Kaya

Başında da ifade ettiğim gibi deniz akvaryumu kurulumu biraz araştırma ister ve bu konuya canlı Kaya dahil. Başarılı bir deniz akvaryumu kurulumu için canlı kaya hem filtrasyon ve hem de dekor için önemli, ayrıca son yıllarda alternatiflerinin bulunduğunu belirtmek gerek. Canlı kaya üzerinde bol miktarda yaşam formu barındıran ve resif bölgelerinden çıkarılan kayalardır. Yüzeyinden içlerine doğru bir çok bakteri çeşidini barındırır. Canlı kayanın derinliklerine doğru ulaşan çatlaklar ve kanallarda ise su çok yavaş seyreder. Yüzeyden buraya ulaşana kadar da oksijen aerob bakterilerce kullanılır. Oksijen azaldıça kayanın derinliklerinde anaerob bakteriler nitratla beslenir. Canlı kaya kullanılmayan bir akvaryum, doğadan yakalanan canlılar için de inandırıcı bir ortam olmaz, yabancılık uyandıracak ve size ise görsel keyif vermez. Daha başından deniz akvaryumu kurulumu böyle eksilerle başlarsa, canlılar ve sizin için üzücü olabilir. Bunlara rağmen Canlı kaya yerini alabilecek farklı seramik veya türevi malzemeler piyasada bulunur. Deniz akvaryumu kurulumu sırasında seramik kayalarda kullanılabilir. Yerli canlı kayaların çıkarıldıkları bölgeye ve kürlenmelerine göre kalitesi değişir. Satış noktasına nasıl ulaştığından ne kadar iyi kürlendiğine kadar bir çok faktör mevcut ve faktörler kaya kalitesini ortaya koyar. İthal canlı kayalarında kalitesi değişken olur, getirildikleri su miktarı (ağırlık) ve yine hangi bölgenin kayası olduğu ile alakalı olarak değişir. Fiji, singapur kayaları ülkemizde bulunabilen canlı kaya türleri.

Deniz akvaryumu kurulumu Taban Kumu Seçimi

Deniz akvaryumu kum tipleri deniz akvaryumu kurulumu açısından yine önemli bir olgu ve oldukça geniş ve göreceli bir konu. Genellikle tatlı su akvaryumları için kullanılan çakıl ve türevleri kullanılamaz. Bunun yerine, mercan kumu, argonit kum ve canlı kum tercih edilir. Mercan kırığı haricindeki kum çeşitleri kum aralarında minik kabuklu yaşamına izin vermez. Tortu birikimi yapacağı endişesi ile mercan kırığı kullanımı artık geri plana atılmaya başlanmıştır. Taban kumu konusunda geniş bilgiyi linkte bulabilirsiniz. Deniz suyu ortamı yaratmak için akvaryum esnafından Deniz akvaryumu tuzu almak gerek ve iyi seçmek gerek. Suni tuzlarla yapılan deniz akvaryumu kurulumu biraz sabır gerektirir. Kaliteli RO cihazı kullanımı veya marka damacana su iyi bir su ortamı yaratmak için önemlidir. Ucuz tuz karışımları sağlıklı şekilde balık beslemenize engel olacaktır. Bir öneri olarak deniz tuzunu deniz akvaryumu kurulumu sonrası da elimizin altında sürekli bulundurmanız iyi olur. Tuz yoğunluğunu Hydrometre kullanarak ölçeriz. Doğadan yakalanan ve toplanan deniz canlıları, milyonlarca yıl sabit kalan su değerlerinden, akvaryumlarımıza konuk olmak üzere çeşitli ülkelere yollanıyor. Sevkiyat sırasındaki suyun ve bizlerinin akvaryumunun tuz yoğunluğu farklımoluyor, bu yüzden yavaş bir adaptasyon iyi olur. Canlıların savunma sistemleri hastalıklara karşı dirençlerini azaltır. Balık ağırlıklı deniz akvaryumu kurulumu yapıyorsak, 1.019-1.023 tuz yoğunluğu uygundur. Resif akvaryumlarında ise tavsiye edeceğimiz tuzluluk oranı 1.024-1.026 arası. Akvaryumlarda buharlaşma yolu ile su eksilir ve eksilen su saf olarak buharlaşır. Eksilen su bu yüzden tatlı su olarak eklenir.

Deniz akvaryumu kurulumu Akıntı Konusunda Neler Yapılabilir

Hep önemli diyerek başlıyoruz ama yine deniz akvaryumu kurulumu açısından önemli bir konudur su hareketi. Kurulum sonrası seçilen canlıların ihtiyacına göre deniz akvaryumu akıntı konusu diğer bir önemli unsurdur. Seçilen hacme uygun akıntı yaratmak beslenecek tüm canlılar açısından önemlidir. Ne fazla ne de düşük olmalıdır. Deniz akvaryumlarında akıntı konusunda geniş bilgiyi linkimizde bulmanız mümkün. Deniz akvaryumu kurulumu sonrası biyolojik döngünün sağlıklı başlaması için bir miktar yemleme yapmak uygundur. Yine bakteri kültürleri kullanılabilir. Deniz akvaryumu kurulumu sonrası akvaryum hazır olduğunda eklenen balıklar ve omurgasızlar atık değerleri oluşmaya başlar. Düzenli su değişimleri akvaryumlarda biriken nitrit, nitrat, fosfat gibi zararlı maddeleri uzaklaştırır. Canlılar tarafından tüketilen bazı elementler su değişimi ile tekrar akvaryuma kazandırılır. Öncelikle su değişimini yaparken akvaryumun litresi, balık çeşitliliği, balık sayısı gibi dikkate alınması gereken önemli hususlar vardır. Su değişimlerinde akvaryumunuz küçükse ve içinde balık sayısı fazlaysa haftalık % 20 su değişimi idealdir. Su değişimlerinde dip süpürgesi kullanmak kumun içerisinde biriken balık dışkısı veya yem kalıntılarının büyük oranda alınmasını sağlar. Bu da nitrat oluşumunu engeller veya azaltır. Su değişimlerinde kullanılan su dikkatli seçilmeli, su ağır metal, fosfat, nitrat gibi zararlı maddeleri bulundurmamalı. Su değişim esnasında akvaryum suyunun ısısının düşmemesi için ilave edilecek suyun ısısına dikkat etmeliyiz ki, beyaz benek gibi hastalıklardan uzak duralım. Tüm kurulum işlemlerinizi tamamladığınızda birkaç gün sonra diyatom adı verilen evre yaşanır. Bu evre kendini kahverengi alg oluşumu ile belli eder. Böyle bir zaman dilimi geride kalmaya başladığında su kaliteli test kitleri ile ölçülebilir ve balık eklenme zamanına karar verilebilir. Tekrar etmek gerekirse, tek bir yazı içeriği tüm Deniz Akvaryumu Kurulumu bilgi ihtiyacını karşılamaz.

Akvaryum Portalı

Düzenleme: 28 Mayıs 2016
    g_olter, _Huqqa_, cesur ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  2. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Temel abi çok yayarlı bi paylaşım olmuş eline koluna sağlık. Umut ediyorumki çoğu hobicinin hayalinde bi deniz akvaryumu vardır rengarenk balıklar canlılar seyir zevkine doyum olmaz heralde inş birgün benimde böyle bi akvaryumum olur..

TencoMelih bunu beğendi.
  3. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    IMG_3722.JPG
    Herkese selamlar forma üye olan herkese çok teşekkür ederim vakitlerini ayırıp bilgilerini bizlerle paylaştıkları için.
    Benim derdim çocukluğumdan beri hayalini kurduğum tuzlusu akvaryumunu yapmak.
    Şuanda bende iki tane 150-70-50 ölçülerinde akvaryum var. Bunlar yan yana duruyor. (İkisini tek bir tezgahın üzerine alacağım) Ben bunları bir cam fabrikasına götürsem aynı hizada iki delik açtırsam ve pimaş boru ile tünel gibi bir şey yapsam? Sump'tan gelen su akvaryumun birinden girse diğerinden de tekrar taşırma sistemi ile aşağı inse? (Zaten akvaryumlardan birisi taşırma sistemi ile çalışmakta) sizce mantıklı mıdır? Bende ayrıca üçüncü bir akvaryum olarak 110-50h-40 ölçülerinde bir tank daha var bunu da sump olarak koysam? Diye bir fikrim var. Şimdiden çok teşekkür ederim.
    IMG_3722.JPG

TencoMelih bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba foruma hoş geldiniz,her şey olur almaz diye bir şey yok hepsi aynı hizaya alınır delinir olur,istedikten sonra yapılır düşünelim...:)

TencoMelih ve ziya yelci bunu beğendi.
  5. ziya yelci

ziya yelci

Yer:
    Beylikdüzü, İstanbul
    İsim:
    ziya yelci
    Çok teşekkür ederim çok araştırma yaptım böle bişe görmediğim için korktum açıkçası bende üstadlarıma sorayım dedim:)

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ziya tankların yüksekliği sanırım 70 baya çok geldi bana. Olmaz diye birşey yok yaparsan olur neden olmasın ama görselliği biraz zayıf olur sanki.

7. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Benim bildiğim Temel abi kesin kızacak şimdi. Niye mi?. Bu konuyu ayrı bir başlığın altına taşıyın diye.

Bu arada Temel abi birşey dikkatini çektimi. Yüklediğin ikinci resimde akvaryumun üzeri kapalı. Cam var ve üzerinde aydınlatma var.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Konu ayrı olarak açıldı Mustafa sakinleştim. :) Bu arada çok dikkatlisin kutlarım. Kontrol düşük mağaza ortamı, ziyaretçiler, çocuklar, düşmanlar akvaryuma bir şeyler atmasın diyedir.

cesur bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Böylede ola bilir..:)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 30 Mayıs 2015
  10. yagizefe

yagizefe

İsim:
    emre acar
    Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar çeşitli nedenlerle hobimi biraz ertelemek zorunda kalmıştım. Şükürler olsunki artık şartlarım uygun ve uzun yıllardır istediğim deniz akvaryumuna kavuşmak istiyorum. Bunu tabiki sizin yönlendirmeniz ve tecrübelerinizle yapmak istiyorum.Lafı fazla uzatmadan nasıl bi akvaryum istediğimi anlatıyım. Aşağıdaki linkteki gibi canli bitkiler v.s ve bol çeşitli güzel balıklar.

Bunun için beni çok uğraştırmadan benim ofisime yapabilecek sizin tavside edeceğiniz bi firma varmıdır.. yaklaşık olarak 1.50-1.70cm eni olucak yükseklik kısıtlamam yok diyebilirim. tek isteğim sağlam ve güvenilir bi firmayla çalışmak bu firma bana akvaryumu en iyi malzemeler ve ekipmanlarla full kapasite teslim etmesini istiyorum. arada bakım yapabilecek bi firmada olması benimde bilgisizliğimden ötürü çok faydalı olucaktır. açıkçası iş yerimde sene sonu olmasından ötürü yoğunluğum var bu yüzden formu araştırıp bu sorulara cevap arıyamadım bu sebepten ötürü özür dilerim umarım anlayışla karşılarsınız ve yardımcı olursunuz herkese iyi günler.

TencoMelih bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz hayırlı kurulum olmasını dilerim her şeyden önce güzel samimi bir forumdasınız.İş yeriniz in nerede olduğunu belirtmemişsiniz...:)

12. yagizefe

yagizefe

İsim:
    emre acar
    Teşekkürler iş yerim İstanbul / Eyüp' te.

Alparslan bunu beğendi.
  13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Emre bey foruma hoşgeldiniz Bizler genelde her işleri ile kendisi uğrasan hobbici kısmındayız diyebilirim ama iş yoğunluğu ve ilgi alaka sıkıntısı yaşıyorsanız istanbulda ******* Deniz Akvaryumu Sistemleri var ve Sizi buradan yönlendirdiğimizi söylerseniz yardımcı olacaklardır.

TencoMelih ve yagizefe bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    TencoMelih bunu beğendi.
  15. yagizefe

yagizefe

İsim:
    emre acar
    Arkadaşlar gerçekçen bu kadar hızlı yardım alacağımı düşünmemiştim çok teşekkür ederim..
    söylediğiniz ****** firmasıyla bi görüşücem hayırlı günler ..

Alparslan bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İyi yaparsın abi en doğrusu da o buradan geldiğinizi söylersiniz yardımcı olurlar...:)

yagizefe bunu beğendi.
  17. Hector

Hector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emre ulupınar
    Herkese merhaba
    8 sene Amerika'da yaşadım ve 300 litrelik bir deniz akvaryumum vardı.Sump sistemi kurmadan 2 sene kadar dış filtre,iç filtre ve ps ile hiçbir canlı kaybetmeden akvaryumuma baktım ve Türkiye'ye dönerken de tüm ekipmanlarıyla sattım.Şimdi depoda olan 250 litrelik bir akvaryumumu resif akvaryumuna çevirmek istiyorum, tüm ekipmanlarım mevcut ama ben yinede sump sistemi kurmadan bu işi başarmak istiyorum.Önerilerinizi ve desteğinizi bekliyorum...
    Sizce sump sistemi olmadan resif akvaryumu kurulabilir mi? Şuan akvaryumum cycle devresinde 1,5 haftayı geride bıraktım ve kayalarımın üzeri kürlenmeye başladı.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sump sistemine bakış açımızı mecburdan evvel ne işe yaradığına ve faydalarını nasıl mümkün olduğunca sumpsuz uygularım diye düşünmek gerek.

Sumpa skimmer koyulur ve genelde sump içi olanları daha güçlüdür, hacme uygun akvaryuma asılan skimmer kullanırsam= Oksijen artırır, skimmer yanında iyi yüzey akıntısı sağlarsam= medya reaktörü gibi malzemeler sump içinde kullanılır, uygun bir şelale filtre kullanırsam olur mu= kalsiyum reaktörü kullanılır, ben düzenli katkı ve canlı türü ile aşarım + Sump şart değildir.

Akvaryum içi görüntü, ekipman kalabalığı vb. rahatsız etmeyecek ise, bakımı ve canlı seçimi iyi yapıldığında neden olmasın.

cesur, TencoMelih ve Hector bunu beğendi.
  19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz,yapıp uğraştıktan sonra tabi ki her şey olur yalnız sağlıklı olması açısından sumplu yapsanız çok iyi...:)

TencoMelih bunu beğendi.
  20. Hector

Hector

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    emre ulupınar
    Bilgi için teşekkürler. Viaaqua multi skimmer + hydro 30 dış filtre 2 adet dalga motoru ve iç fitre mevcut . Suyun döngüsü tamamlandığındada resimlerini ekliyecem.Ayrıca toplamda sadece 4 balık koymayı düşünüyorum ( yellow tang, blue tang ve 2 clown fish) bu sistemde resif oluşumunu sağlarsamda büyük başarı olucağını düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş