1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Düşüncesindeyim

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde brkfrt tarafından 12 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Deniz Akvaryumu Kurulumu Düşüncesindeyim yaklaşık bir aydır. Yaptığım hesaplamalar ve planlar doğrultusunda deniz akvaryumu kurulumuna başlamak istiyorum. Gerekli fiyat araştırmalarını yaptım. Planladığım akvaryum 100*40*50h şeklindedir. 200 Lt şeklinde olacaktır. Malzemelerin bir kısmını, tanıdıklarım vasıtasıyla yurt dışından temin edeceğim, kısıtlı bütçe ile durum maalesef böyle.Sump sistemini kendim yapmak ya da akvaryumu satın alacağım yere yaptırmak konusunda kararsızım ama bir sump sistem olacağı konusunda eminim.Şimdilik yurt dışından vereceğim malzeme siparişi konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Malzemelerim.

-Test kitleri

-Protein skimmer

-Dalga motoru

-Sumptan akvaryuma suyu aktaracak olan kafa motoru(ismini yanlış biliyorsam lütfen düzeltin)

-Aydınlatma sistemi, şu ana kadar en az araştırdığım konu bu maalesef.

-Filtre malzemeleri

Ekipman listemde unuttuğum bir şey varsa düzeltirseniz sevinirim. Özellikle yükte hafif paha da ağır. Akvaryum kurulumunu adım adım resimlerle paylaşmak istiyorum,umarım diğer üyelerde bundan faydalanabilir hatta yardımcı olabilirler. Kurulum biraz uzun soluklu olacak herhalde ama daha sağlıklı olacağını düşünüyorum.
    Saygılar.

PS: Siteniz için Türkçe klavyeye geçtim, sürçü lisan ettiysem affola.

ozgun_cyprus, Heliak ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Deniz Akvaryumu Kurulumu Düşüncesindeyim

Kararın hayırlı olsun Burak.

Eğer yazdığın ekipmanları yurt dışından getirtme imkanın varsa şanslısın dersek yalan olmaz. Elbette yurt dışı derken neresi bilemiyorum ve hangi markalar vardır veya orada önerilir onu da bilemiyorum. Benim önerim yurt dışı avantajını özellikle protein skimmer, Dalga motorları yerine güzel bir Wave Makerden yana ve imkan varsa Test kitleri ile devridaim yani sumptan su basacak motordan yana kullanabilirsin.

Aydınlatma sistemi kafanı kurcalamasın, ister deniz akvaryumuna uygun 5x39 wat T5 florasan armatür alır veya burada çok daha uygun rakama DIY olarak yapar veya yaptırabilirsin, yardımcı oluruz. Aydınlatma da nasıl bir canlı yükün olacağı önemli ancak 5x39 wat T5 güzel ve yeterli bir aydınlatma olur.

Marka yazmak gerekirse aklında bulunması açısından; Protein skimmer ATB Econo 840 gibi olabilir, Ati Bubble Master160 olabilir, Ref Octobus olabilir. Çok rahat edersin. Elbette kaliteli markalar bunlar ve duruma göre oradan uygun olan iş yapacak bir modelde alınabilir.

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Önerileriniz için teşekkürler. Yurt dışından getirme dün aklıma geldi ve beni cesaretlendiren de bu oldu açıkcası. Ülke olarak Almanya fakat başka bir yerden oraya da sipariş verebilirim çünkü bizim ülkemizden çok daha kolay bildiğiniz gibi. Acil olarak Protein skimmer ve motor siparişi veririm. Getirtebilirsem ne mutlu bana, site de bulduğum cihazları fikrinizi sormam açısından paylaşmam da bir sakınca var mı?
    Alacağım motor saatte kaç litre su basma kapasiteli olmalıdır?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Her konuda rahat olarak linkleri dahil olmak uzere bulduklarini paylasabilirsin. Insallah istedigin gibi gelisir her sey.

Cep mesaj...

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yurtdışından Türkiyede olmayan bir çok modeli uygun fiyata getirtebilirsiniz.

Test kiti ve kafa motoru hem yükte hafif hemde pahalıdır diyebiliriz. Ama getirtebilirseniz protein skimmerda getirtin derim.

Bu arada bir önerim olacak. Akvaryumu 100*40*50h yerine 100*50*40h yaptırın derim. Derinlik olmazsa tat vermiyor deniz akvaryumları. Akvaryumu ve sumpı akvaryumcuya yaptırın derim. Aksi taktirde uğraşıp durursunuz. Tavsiyem bu yönde.

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Sikülasyon moturu olarak, Eheim Universal 1250 yeterlı olur mu? Saatte 1200 litre su basma kapasitesi varmış. Marka olarak tecrübeli arkadaşlardan 200-250 litre arası bir akvaryum için kafa motoru marka ve modeli tavsiyesi istiyorum.
    Protein skimmer olarakta sürekli gözüme sera marin Protein Skimmer PS 600 S ve BOYU DG 2520 çarpıyor. Kullanan arkadaşlar varsa yine tavsiyelerini bekliyorum. Özellikle protein skimmer konusunda o kadar marka ve çeşit var ki kafam allak bullak oldu.
    Kullandığınız başka marka ve modeller de varsa araştırmak istiyorum. Vereceğim siprişler muhtemelen iki ay sonra elime ulaşacak bu süre zarfında da akvaryum yaptıracağım. Yakın zaman da sump içinde başınızı ağrıtmayı planlıyorum.:)
    Unuttuğum bir konuda aydınlatma, bu konuda yine binlerce çeşit mevcut. Hem balıklarımın hem de kendi ruh sağlığım açısından en uygununu bulmaya çalışıyorum ama bu kadar seçenek arasından karar vermem imkansız. Birisinin çıkıp bana şunu şunu al demesi lazım:)
    Mesela protein skimmerı yanlış aldım diyelim ozaman herhalde öğrenci bütçemle akvaryum da su beslemekten başka çarem kalmaz

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence kafanda belirlediğin yukardaki ekipmanlar yanlış seçimler olur, hem de hepsi. Sirkülasyon dediğin Devridaim motoru saatte 1200 litre çok düşük değil ancak eğer 2000 veya 2500 seçilirse su yüzeyinde güzel bir akıntı yakalanır ve iç akıntıya da destek olur.

Ortalama 485 Lira olan Sera protein skimmer alacağına Bubble Magus BM-NAC66 modeli alman daha iyi olur. Fiyat aşağı yukarı aynı ancak performanslar çok farklı olacaktır. Aydınlatma konusunda maddi imkan ön planda ve 5x39 wat T5 armatür seçimini buna göre yapabilirsin ben marka önermiyorum çünkü metal halide kullanıyorum.

8. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Anladığım kadarıyla Bubble maguslar alman malı değil çünkü fiyat olarak bir fark göremedim. Seralarda ise Türkiye fiyatının tam yarısı. Kafa motorunu da söylediğiniz güçte aramaya başlarım.
    Protein skimmer konusunda BOYU için ne diyorsunuz?
    Aydınlatma olarak 5x39W T5 bakıcam bunları sadece ampul( biraz basit oldu ama) olarak getirtsem Türkiyede birleştirme konusunda sıkıntı yaşarmıyım?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

T5 Almanya'dan gelecekse daha iyi zaten. Ati marka 3 adet ATI Blue Special ve 2 adet Blue Plus aldırırsan iyi olur. Alman malıdır. Armatüre monte edilmesi kolay. Sayı sana kalmış her zaman gerek sonuçta. Bubble Magus İtalyan malı sanırım. Sera markayı avantajlı alıyorsan sen bilirsin neden olmasın. Uygun fiyata alınabilecek olan ekipman konusunda ısrara gerek yok. İş görür bir şekilde.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Fiyat olarak değilde performans olarak karşılaştıralım. Türkiyedeki fiyatın yarısına diye pek işe yaramayan aleti almaya gerek yok bence.

Sicce 2500 kullanıyorum ben. İsterseniz fiyatlarına bakın. Ama İtalyan malı olması lazım.

Ps olarakta reef octopus veya ati iyi olur. Atinin powercone serisinin tanıtımı yapmıştım bir araaşağıdaki linki bir inceleyin isterseniz.

http://www.akvaryumportali.com/threads/9530-ATI-PowerCone-250-Tanıtımı?highlight=powercone

brkfrt bunu beğendi.
  11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Benim için çok yararlı bilgiler teşekkür ederim

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Herkese tekrardan merhaba,
    Son iki haftadır yaptığım araştırmalar sonucunda fikrimi değiştirdim ve ilk tuzlu su akvaryumunu nano boyutlarda yapmaya karar verdim.
    Bu kararım da etkili olan unsurlardan kısaca bahsedip ana konuma dönmek istiyorum.
    Yaptığım araştırmalar sonucu fiyatlar şu şekilde ortaya çıktı:
    -Akvaryum ( sump sistemli ve mobilyalı) 100*50*40h = 500 lira
    -Protein skimmer = 400 lira
    -Kafa motoru= 200 lira
    -Dalga motoru= 200 lira
    -Işıklandırma sistemi= 400 lira
    -Test kitleri, tuz, kayalar ve diğer ek masraflar= 200 lira
    -Bu boyutta ve istenilen canlı yüküne göre soğutucunun da şart olduğunu düşünüyorum= 700 lira

Fiyatları iyimser tutmama rağmen ortaya 2500lira civarı bir masraf çıkıyor.Bunu benim karşılama olasılığım yok.

Yeni fikrimi sizlerle paylaşmak istiyorum: Forumda dolaşırken nano akvaryumlar çok ilgimi çekti ve anladığım kadarıyla su değerleri bu konuda en önemli unsur. Kimyacı olduğum için bu konuda zorlanacağımı düşünmüyorum en azından daha hızlı öğrenebilirim. Zaten tuzlu su da ilgimi çeken balıklardan çok omurgasızlar.
    Şimdi düşündüğüm akvaryum cama cam 50*50*40h sizlerin fikirlerini almakla beraber uzunluk 60ta olabilir.
    İstediğim bu akvaryum için yapmam gerekenler nelerdir?
    -Bir dış filtreye ihtiyacım var mı?
    -Şimdilik sump düşünmüyorum, protein skimmerı en iyi şekilde nasıl saklayabilirim?
    -Şu ışıklandırma olayına hala uzağım bu nedenle sadece tavsiyelerinize uymayı planlıyorum yani şunu şunu al dediğiniz de gidip alacağım.

Benim için en hayırlısının bu olduğunu düşünüyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.
    Daha önce de belirttiğim gibi malzemeleri yurt dışından getirtme imkanım var.
    Saygılar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne istediğini güzel ortaya koymuşsun. Fakat Nano bile olsa kimyagerlik bazen yetmiyor. Elbette bu alt yapının sen de olması işini kolaylaştıracak buna şüphe yok. Tuzlu su kimyası adına bir paylaşımımı eklemek isterim link olarak belki yardımcı olur. Yahut biz eklemelerinden faydalanırız.

http://www.akvaryumportali.com/threads/7905-Tuzlu-Su-Akvaryum-Kimyası

Dış filtre Nano dahi olsa tuzlu suya uygun değildir. Protein skimmeri sump olmadan gizlemek kolay değil ancak arka sump yapılabilir. Yok o da olmasın dersen askılı bir ps kullanabilirsin. Filtre olarak büyük boy bir şelale filtre sisteme destek olur. Askılı ps modellerini incelemen gerek bu durumda.

Aydınlatma olarak yine T5 olursa iyi olur. Ancak bu sefer 39 wat yerine 4-5x24 wat florasanları kullanabilirsin.

brkfrt bunu beğendi.
  14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Yazınızdan etkilenmedim desem yalan olur. Şu yazıyı bizim bölümde tez olarak hazırlasanız üst düzey bir tez olacağına şüphem yok. En kısa zamanda yazınızı detaylı inceleyip katkı sağlamaya çalışacağım

zgrkaralar ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
  16. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Arkadaşlar yurt dışındaki tanıdığım 15-20 gün sonra geliyormuş. Yavaş yavaş siparişleri vermeliyim.
    protein skimmer olarak: sera bis 130 38 euro
    şelale filtre olarak: http://cgi.ebay.de/Eheim-Aquarium-Au...ht_3046wt_1139 26 euro
    ve sera aqua test box marin 38 euro

Acil olarak bunları almayı planlıyorum. Sizde tamam derseniz siparişi veriyorum.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun diyorum kendi adıma. Bütçeye bakılmış ve seçim yapılmış sonuç olarak. Benim için önemli olan bir ekipmanın ne olduğundan çok onu nasıl en iyi şekilde kullandığımızdır. Bir akvaryumun yapısı neye ve hangi yüke müsade ediyorsa ona uygun hareket edilirse en iyi akvaryumun o akvaryum olduğuna inanırım.

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Öncelikle yeni kararınız hayırlı olsun.

Akvaryum boyutlarını iyi belirleyinki ilerde sıkıntı çekmeyin. 50 cm olursa 24 watt florasalar 54.5 cm olduğundan dışarıda kalır. Ben 60*60*40h veya 60*60*50h öneririm. Arkadan 15 cm bölüp sump yaparım. Isıtıcıyı, protein skimmerı buraya saklardım ve yine aydınlatma içinde iyi olur bu ölçüler.

Ps olarak bubble magus bmqq uygundur bu ölçülerdeki akvaryuma. Hemde askılı bir model.

Yurtdışından ati armatür getirtebilirseniz güzel olur.

brkfrt bunu beğendi.
  19. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Arkadan bölmeli sump konusuna çalışmam gerekecek o zaman. Sump işi zor ve maliyetli gözüktüğünden korkuyorum biraz.

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Gözünüz korkmasın basit bir sistem aslında. Renkli pleksi ile bölerseniz hem sumpın kötü görüntüsünü kapatmış olursunuz hemde cama göre daha rahat olur. Akvaryumu yaptırcağınız yerede böldürtebilirsiniz. Sizede masraf olarak ekstradan bir kafa motoru gerecek. Bunun yanında ısıtıcı ve ps saklanmış olacak.

Bu arada akvaryum için neresi ile görüştüğünüzü bilmiyorum ama bana çok fazla geldi. 1.5 ay önce bende 100*50*40h sumplı,mobilyalı,iniş sistemi vs.full sistem Beta Akvaryumdan 350 liraya yaptırdım.

Sayfayı Paylaş