1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Mavi Yolculuk

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde hasanacar tarafından 22 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Deniz akvaryumu kurulumu yapıp maviye yolculuk yapmaya karar verdim. Deniz akvaryumu zor mu ve fiyatları pahalı mı diye sordum kendimce ama sonra cesaretimi deniz akvaryumu kurulum formunu okuyunca topladım.

http://www.akvaryumportali.com/forums/deniz-akvaryumu-kurulumu-forum.35/

Nihayetinde tuzlu su akvaryumu kurmaya karar verdim.

Deniz Akvaryumu Kurulumu için Edindiklerim şunlar:

1) 80 x 80 x 70 için 10 mm'den cam kestirdim.
    - 1 adet 80 x 80
    - 2 adet 80 x 70
    - 2 adet 78 x 70

(Dört yanı rodajlı ve 5cm'lik bir sumpa iniş borusu için delik açtırdım. Toplam 150TL.)

2) Eheim 3000 kafa motoru. Sumptan suyu akvaryuma geri basmak için. (200TL)

3) 2 adet dalga motoru. Sobo marka. WP-200M modeli. 12 Watt. Saatte 5000 litre su çeviriyor. Önce bir adet takacağım yetmezse ikinciyi kullanacağım. (2 adet 50 TL)

4) Protein Skimmer: Portal PS yapımına katılmıştım. Gövde bu. Motor ise: PSK 2500

Şimdilik bu kadar.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
    selcom2008, YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayırlı olsun Hasan.

Bu işlerin uzmanı Temel, gereken detayları aktaracaktır....

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle deniz akvaryumu kurulumu konusunda malzemeler hakkında fikrimi yazayım. Bu malzemeleri marka olarak Konya ve havalinsinde bulabilirmisin bilemem. Kargo ile istenir fakat astarı yüzünü geçebilir diye düşünüyorum. Canlı kaya su içinden çıkmaması gerek. Su ile birlikta kaya kargoda nasıl olur düşünemiyorum. Konya da bir esnafa bu ürünleri getirtme imkanın varmı onu da bilemiyorum. Pleksi ps'yi kargoyla yollamak beni çok korkutuyor açıkcası.

Akvaryum ölçüleri aslında tamamen senin zevkin ve evin durumuyla alakalı. Verdiğin ölçü küp akvaryum ve çok şirin olacaktır. Sump ölçün normal ve zaten bu konuda sınır dolap içinin alanıdır. Dolabın müsade ettiği ölçüde olsun. Yüksekliğini ps girip çıkacak ölçüde ayarla yanlar ve derinlik dolap ölçüsünde olsun. Kazanılan her su hacmi avantajdır.

Kafa motoru bence sıcce marka güzel. 2500 .lük veya suyu ısıtmayacak ve can damarı olduğundan 3000.lik aquabee gibi kaliteli marka olması iyi olur.

Argonit olur, ince mercan kırığı olur.

Işıklandırma konusu canlılarada bağlı biraz. Sen balık besleyeceğim diye yazmışsın sadece balık olursa ışık daha kolay. Fakat mercanlarda eklerim zaman içinde dersen en güzeli T5 armatür bence. 4x24 veya 5x24 wat şeklinde bir armatüre ihtiyaç var.

Sadece balık olursa 2 adet Sylvania coral star ve 2 adet aquastar olur. Bu ışık ile belli başlı mercanlarda gayet güzel gelişir. Fakat dediğim gibi T5 yapman ileri dönük olacaktır.

Canlı kaya temini kolay iş ama yollaması dediğim gibi sıkıntı. Su içinde gelmeli sana. Kargoya verilir sorun yok ama ne kadar tutar ve nasıl gelir bilemiyorum inan.

Düzenleme: 19 Mayıs 2015
  4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayırlısı olsun Hasan.

Sizin orda Marmara'da yok kesin alacaksın.:D

Lale petten aldım yakın zamanda kargo dahil 128 TL.

Kum ise dazs soil argonite (Temel çok beğendi) ucuzda. 13.6 kg 60 TL. sitede yok telefon ile bilgi alabilirsin. Tuz ile alırsan gene kargo ödemezsin.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    En önemlisi belli değil desene. :D

EHEIM Compact 3000 Kafa Motoru tamamdır.

500 litre suya ortalama 17 kg tuz lazım hasan. Ancak elinin altında da tuz bulunmalı yedekte. Bir kova tuz lazım sana kısaca. Tuzun akvaryuma uygulanması 30 litreye 1 kg şeklinde olacak. Değeri daha az tutarsın eklerken çünkü en son azar azar tuz ekleyerek istediğin değeri ayarlarsın. Tuz yoğunluğu yüksek olursa akvaryumdan tuzlu su alıp tatlı su ilave etmek gerekir. Tuzu az ekleyip eksik olanı ilave etmek daha kolay.

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Abi tabanı 15 cm'ye yakın yapmayı düşündüğümden 70 dedim. Elimi ayağımı akvaryuma sokmayı pek düşünmüyorum.

Ayrıca bu deliğin çapı kaç cm olacak ve hangi cama açılacak. Bir de bu camın neresine açacağız?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Delik 50.lik pimaşa göre açılacak. Yani delik çapı 50 mm olacak.

Delik yeri normalde arka cam sol veya sağ üst kısımdır genelde. Tam yeri camın üst sınırının 5 cm aşağısından başlayacak. Fakat dirsek ağzı yukarı değil de aşağı bakarsa o zaman 2 cm cam sınırının altından delik başlayabilir.

Delik tesisatını nasıl yapacaksın bilmiyorum. Bana kutu dedin.

8. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Siparişi verdim abi.
    10 mm camdan
    1 adet: 80 cm x 80 cm
    2 adet: 80 cm x 70 cm
    2 adet: 78 cm x 70 cm

Boyut kesinleşmiş oldu: 80 x 80 x 70: 448 litre.

Profil masam da var. Sump için fazladan cam da var. ;)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hadi hayırlısı Hasan. İstediğin gibi olur herşey inşallah.

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Hasan hocam inşAllah güzel bir kurulum yaparsın

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayırlı olsun Hasan, inşallah istediğin kurulum olur....

Evin kapılarını ölçtün değilmi, buda sığmamazlık yapmasında?

12. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bunda problem yok merak etmeyin :D

murer bunu beğendi.
  13. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bugün bazı şeyler aldım.
    1) Sista akvaryum silikonu (şeffaf)
    2) Kağıt bant
    3) 3 adet dirsek 1 adet 100 cm pvc boru, hepsi 5 cm çapında herhalde 50lik boru diyorlar. Burada sizin Fırat borudan aldığınız malzeme yok ben de beyaz pvc boru aldım. Toplam 5 lira tuttu. PVC boruyu silikonla cama tuturmak problem olur mu?
    4) Boruyu kesebilecek testere

Camları da yarın alacağım. Yalnız yardım edecek kimse yok. Tek başıma nasıl yaparım bilmiyorum, hayırlısı artık :der:

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Hayırlı olsun Hasan.

Boruları cama silikon ile yapıştırabilirsin. Aman ha Hasan camları tek başına yapıştırmaya kalkma, kaydırırsın sonra benim gibi silikon temizlemek ile geçer günün.:)

15. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bir arkadaş bulurum yanıma merak etmeyin.

Murat abi sizden bir ricam olacak, cam yapıştırmayı adım adım anlatır mısınız? Salağa anlatır gibi anlatırsanız daha rahat anlarım.

-----------------------------------------------------------------------------

Cevap aradığım sorular:
    1) Hangi camdan başlayarak yapıştırma işlemi yapılmalı?
    2) Taban en son mu yapıştırılmalı ya da camlar tek tek tabana yapıştırılıp yanlar mı silikonlanmalı?
    3) Kağıt bantları silikon taşması için kullanacağım. Kağıt bantları ne zaman sökmeli? Silikon kuruduktan önce mi sonra mı?

Kısaca nelere dikkat etmeliyim?

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Estağfurullah Hasan olurmu hiç öyle şey.

Tabantan başlayarak yapıştıracaksın.

İlk olarak vereceğin silikon boşluklarını hesaplayarak bantlama yapacaksın.

Daha sonra taban camının bir kenarına silikon sürerek, yan uzun camın ise, yan kısa camlar gelecek şekilde, silikonlayıp, alt camın üzerine oturturun.
    Taban camında iki kısa camın geleceği bölgelere silikonu çekerek, yanlısa camları oturtturup, koli bantı ile bantlayın.dikat edeceğiniz alt köşe noktalar camı yapıştırdıktan sonra söküp takmayın, hava yaptırırsınız, çok hafif olarak kaydırabilirsiniz. son olarak yan uzun camı silikonlayıp kapa gibi otutturun. ve bantlatın. 3-4 saat böyle kurumaya bırakın, taşan silikonlara dokunup bulaştırmayın.

3-4 saat geçtikten sonra, taşan silikonları, maket bıçağı ile temizleyin. Bir gün sonra, sabunlu bol sabunlu su yapıp, bir sünger yardımı ile, içten silikonlarınızı çekektikten sonra, sabunlu sönger ile silikonları düzeltip bantları çıkarın. Yani bir bölgeye silikonu çektikten sonra süngerisilikonun üzerine basarak çekin, abntı hemen çırartın...

İnşallah anlatabilmişimdir Hasan, kolay gelsin...

hasanacar bunu beğendi.
  17. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Anladığımı anlatayım siz de anlayıp anlamadığıma bakın.

Taban camına önce bantları yapıştıracağım. Camlar 10mm olduğu için bantları taban camına dört bir yandan dışta takribi 12mm kalacak şekilde yapıştıracağım.
    Daha sonra arka camı yapıştırmak için silikon sürüp camı üzerine oturtacağım.
    Ardından, yan camlardan birinide aynı şekilde taban camını silikonlayıp üzerine oturtacağım.
    Sonra, bu iki camı bir bantla sabitleyeceğim.

Diğer yan camı da tabana silikon sürüp yapıştırdıktan sonra banla sabitleyeceğim.

En son ön camı tabana silikon sürüp bant ile sabitledikten sonra kurumaya bırakıyoruz sanırım.

İkinci gün sabunlu su ile yapılan işlemi anlayamadım abi.

Bu arada elimdeki silikon 2 saatte kuruyor.

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    3-4 saat vermemdeki sebep silikon tam kururduktan sonra maket bıçağı ile kenarlardan taşan silikonları temizleyip, ertesi gün iç köşelere çekeceğin silikonu temiz bir biçimde parmak ile değil, sabunlu sünger ile çekersen silikonu camlara bulaştırmazsın. Yanlız silikon çekeceğin bölge kuru olacak, çektikten sonra üzerine sabunlu su gelse bile bir şey olmaz....

İki saatte kuruyormu? Sista akvaryum silikonu değilmi kullandığın,en az 12 saat diye hatırlıyorum, biz güvenli olsun diye 1-2 gün bekletip su dolduruyoruz.

Kuruduğuna inanıyorsan bantları söküp, iç kenar silikonlarını aynı gün çekersin o zaman.

19. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Bir kere denemiştim 2 saatte problem olmamıştı ama küçük bir akvaryumdu. Zaman sorun değil. 1-2 gün beklemek de sorun yok.

20. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Benim PVC borular sizin kullandığınız su iniş boruları gibi değil. Konya'da bulamadım sizin borulardan. Boruyu delikten geçirip cama silikonlamam gerekecek çünkü sizdeki gibi civatalı bir şey yok. Sorun olur mu sizce? Sağlıklı bir sistem değilse söyleyiniz.

Sayfayı Paylaş