1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulumuna Destek

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde mygegal tarafından 14 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. mygegal

mygegal

Yer:
    almanya
    İsim:
    guney sarisoy
    Merhaba arkadaşlar, dün itibari ile deniz akvaryumu kurulumu yapmaya feci şekilde karar verdim. 180 litre akvaryum var ve gittim Tunze Doc 9004 aldım :) Bugün de öbür malzemeleri almak istiyorum. Akvaryumda sump olmayacak ve bu aldığım skimmer asma protein skimmer, o yüzden simdi sorularıma geçiyorum.

Deniz Akvaryumu Kurulum Sorularım;

1-Kaç kilo kaya kullanmalıyım (canlı kaya)
    2-Kaç kilo tuz kullanmalıyım
    3-Işığın yeterli olup olmadığını nasıl anlarım?
    4-Işık parası çok gelmesin diye Led şeritlerle kendim yapsam olur mu? Yaklaşık 7 -8 şerit veya daha fazla bilmiyorum.
    5-Bana hangi testler lazım (gerçi komple test seti alacağım ama yinede belki bu setin içinde olmayanlar olur o yüzden soruyorum)
    6-Hangi katkı maddeleri almam lazım?
    7-Taban için ne lazım ve kaç kilo?
    ve son sorum bana kurulumu madde madde anlatabilecek var mı örneğin. İlk başlarda taban şu kadar kumu dök sonra dalga motorunu şuraya tak sonra şu kadar tuz dok şu kadar bunu yap falan filan bana adım adım deniz akvaryumu kurulumu yapmayı anlatabilecek varsa bol bol hayır duası alacak benden. Arkadaşlar bir an önce başlamak istiyorum lütfen yardımcı olun.

2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    1- Göz zevkinize göre
    2-Su litrajına göre
    3-Portaldaki ışık hesaplıyıcıya bakın
    4-Olmaz
    5-Hepsi lazım
    6-Ne besliyeceğinize göre değişir. Gereksiz de olabilir gerekli de.
    7-Kum lazım kaç cm olacacağına göre değişir.
    8-Bir çok başlık var okuyun.

Ve hayırlısı olsun diliyorum. Umarım uzun soluklu olur.

Saruman ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hoş geldin ve kararın hayırlı olsun. Sump olmayacak anladığım kadarıyla ps 9006 seçilseydi daha iyi olurdu. Şuan aldığın ps pek fazla canlı yükünü kaldırmaz. Kaya balıkların rahat edebileceği şekil ve yoğunlukta seçilirse yeterli olur. Tuz elinin altında her zaman bulunmalı, su değişimi vs. için. Led şerit led tecrübe ettim küçük bir tankta yosun yapıyor ve yeterli olmaz. Maliyeti de öyle ucuz olmuyor 250-300 lira harcama gerektirir. İlk kurulumda testlerin acelesi yok kurulduktan sonra ph, nitrat, kh yeterli gelir. İstersen amonyak, nitrit ilave edebilirsin ama acelesi yok testlerin. Taban için akvaryum ölçülerini verirsen hesaplama yapabiliriz.
    Deniz akvaryumu kurulumu konularını bol bol oku faydasını görürsün, kuruluma başlayınca aklına takılan ne olursa sormaktan çekinme. Kolay gelsin. Ama sumplu bir akvaryum yapmanı tavsiye ederim uzun soluklu bir tank kurmak istiyorsan tabiki.

mygegal ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Merhaba hoşgeldiniz.

1-15-20 kilo kaya işinizi görecektir.
    2-litre başına yaklaşık 36 gram tuz gerekecektir kurulum için.
    3-Besleyeceğiniz canlı türleri ile ilgili önce ona karar vermelisiniz.
    4-Şerit led kesinlikle olmaz.
    5-İlk kurulumda nitrat ve amonyak yeterli zamanla diğerlerinide edinirsiniz,güvenilir testler almaya özen gösterin.
    6-İlk aşamada ihtiyaç yok.
    7-Kum lazım 10 kg kadar.

mygegal bunu beğendi.
  5. mygegal

mygegal

Yer:
    almanya
    İsim:
    guney sarisoy
    Kardeş kusura bakmada verdiğin cevapların hiç biri sağlıklı bir cevap değil su litrajına göre ne demek? Ben zaten değeri bilmediğim için soruyorum sana :D Bu sorularımın hepsi 180 litreye göre :D

Abi cok teşekkür ederim cevapların için. Ps yi değiştirebilirim o sorun değil 9006 ile yanliz sumpi nasil yapacagimi bilmiyorum akvaryuma delik delmek istemiyorum acikcasi o yüzden eğer bu sumpin deliksiz olani varsa kurabilirim yardimlariniz ile

Çok teşekkür ederim gerçekden peki ışık için ne önerirsiniz ve bu benim faturalarıma ne derece yansır ?

6. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Aslinda hepsinin cok net bir cevabi olsa tuzlu su akvaryumundan gecilmiyor olurdu etraf. Sorun sizin net olmayan sorulariniz. Simdi zan icinde sorularinizi daha farkli sormaya basliyacaginizi umud ederek daha farkli cevaplar alacaginizi soyleyebilirim. Mesela 180 litreyi nereden cikardiniz?

Huzur Doğadadır!

Saruman bunu beğendi.
  7. mygegal

mygegal

Yer:
    almanya
    İsim:
    guney sarisoy
    Kardeşim sanirim ben benim yazimi okumadan cevap yazmissin sanirim yinede teskkurler okusaydın yukarida 180 litre akvaryuma sahip olduğumu cevaplarinda bu akvaryuma gore olduğunu anlardin bak yukardaki iki abide sorduğum sorularin bana net cevabini vermisler.

8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Anliyorum. Lakin akvaryumunuz 180 litre su almaz. Naparsaniz yapin alamicakta. Bu sebeple litrajina gore demistim. Siz zaten basarili bir kurulum yapicaksiniz. Ince eleyip sik dokumussunuz. Arastirmaci ruhunuz butun sorularin cevaplarini bulmanizi saglicaktir. Portal istisnasiz bilgi paylasiminda bulunuyor herkese

Huzur Doğadadır!

9. mygegal

mygegal

Yer:
    almanya
    İsim:
    guney sarisoy
    Akvaryum litre olarak 190 litrelik ama 180 litre siniri var yani akvaryumda çizgi var o cizgige 180 litre yaziyo neyse onu gecelim yani sizin demek istediğiniz atiyorum akvaryuma 10 litre tuzlayıp tuzlayıp mi aktarim yapin diyorsunuz cunku benim niyetim 180 litreyi akvaryuma koyup ondan sonra tuzu ekleyip dalga motoruyla karismasini beklemekdi nasil yapmami önerirsiniz birde akvaryuma kumu koyunca sonra tuzu dokunce kumla tuz karismazmi ve dalga motoru kumlari yerinden oynatmaz mi.

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Benim sahsi fikrim once ayri bir kova yada bidonda su ile tuzu karistirmak. Ardindan kumu ve kayalari yerlesmis akvaryumunuza bosaltmak. Bu genelde tuzluluk orani hesabinizida netlemenizi saglar. Genelde litraj yanlis hesaplanir ve tuz hep yuksek cikar bunuda engellemis olursunuz.

Huzur Doğadadır!

mygegal bunu beğendi.
  11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bu kurulumda yapilan en yalin ve sik hatadir.

Huzur Doğadadır!

12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Akvaryuma kaya, kum girince ve hata sump olmadığından ekipman da dahil olunca 140 litreye düşer.
    Suyu akvaryuma ekledikten sonra tuzu döküp erimesini sağlayın ama doğrusu akvaryuma suyu doldurun sonra bir kovada tuzu eritip su dolu akvaryuma ekleyin, bunu yaparken de tuz ölçer le ölçün ve ekleyin.
    Suya litre başına ortalama 33 gram tuz ilave edilir...

mygegal bunu beğendi.
  13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Net su hesabı yapılması konusunda Toygar bey' e katılıyorum. Sonradan önemli hale gelebiliyor.

mygegal bunu beğendi.
  14. mygegal

mygegal

Yer:
    almanya
    İsim:
    guney sarisoy
    İsin içine kayalarin ve ekipmanlarun gelerek litrenin azalacagini hesaba katmamisim su anda bende toygar beye katiliyorum arkadaşlar cahilliğime verin cevaplariniz için cok cok cok teşekkür ediyorum.....Akvaryumcu bana tuzu ve suyu ekledikden 2 hafta sonra sudan ornek alip gelin dedi suyun içinde salyangoz filan cikmis mi filan diye ne demek istedi acaba pek anlamadım salyangoz mi cikmasi gerekiyor tam Turkcesini bilmiyorum almanca demisdi ama salyangoz turu birseyler soyledi,

15. mygegal

mygegal

Yer:
    almanya
    İsim:
    guney sarisoy

Sayfayı Paylaş