1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulumunu Başlatıyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde taakaa tarafından 29 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Cevap: Deniz Akvaryumu Kurulumunu Başlatıyorum

800 Lt tankım var, sumpum 60 Lt pilastik bir kova, bölme falan yok, su tamamlama ünitesi direk osmoza baglı varmı ötesi :)

2. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Halil abi sıkıntı değil eleştirilmesi daha iyi ,en iyisine ulaştırıyor insanı .Ben de epeyi okudum sump yapımlarını bölmeli olanları olmayanları ama biraz takıntılıyım.Ne bileyim bez filtre boşta durunca acayip takarım ben ona ya da bir sürahi içine sünger falan tamam işi görüyor ama benim hoşuma gitmiyor bakınca gözüm bir şeye takılmasın istiyorum.Yosun duvarının yerini çizip göstermeye uğraşıyorum onuda yükleyeceğim şimdi :) Gereksiz diyebilirsiniz ona da:D

Sump ölçüleri 120*70*40h .Tatlı su haznesi 20 cm genişlik ,resimde görüldüğü gibi boydan boya.Bez filtrelerin çapını bilmediğimden ölçü giremedim ama Ps ve kafa motoru için epeyi yer var.Çok bölme karışıklık gibi gelmiyor bana aksine düzenli geliyor gözüme bir bölmede hem PS hem kafa motoru yanında ısıtıcı falan hepsi bir kovaya atılmış malzemeyi andırıyor bana:)Daha da fazla eleştiriler gelebilir daha çok teknik açıdan olursa sevinirim:)

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yosun duvarı sistemi olmamış neden dersen yukarıdan gelen su olduğu gibi kutu önünde ki T den aşağıya iner ve yosun duvarına girmez Vanayı T den sonra sump kısmına koy ama PVC malzemelerin ölçülerini al o şekilde çalış derim çünkü ölçü olmadan Tasarımı n aynısını yapmak sıkıntı yaratıyor. Yosun duvarı kutusu da biraz alçak gibi geldi bana.

4. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Özkan abiye yosun duvarının uzun değil geniş olması sorun yaratır mı dedim o da yok dedi.Vanayı nereye koyayım anlamadım? T nin altına bir vana koyup kısarım yosun duvarına gider o zaman.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Bende oraya demeye çalışmıştım anlatamamışım. uzun olması problem değil litreye göre hesabı yaptıysan tamam birde lamba boylarını da göz önünde tut.

6. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Dediğin yerde vana sığması açısından da çok daha iyi olacak sevindim buna :)Sağol Halil abi.Bir de bioball kısmının en altına zemine yani ince bir sünger koysam sorun olur mu? suyun içinde kalmasınlar diye biobalları yukarıda tuttum onlardan akan su zemine çarpıp ses yapmasın diye koymak istiyorum sünger.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Gerek yok çünkü senin bioballar bile suyun içerisinde kalacak gel çıkar şu biball bölmesini oradan filelerden sonra bir şey yapma.

8. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Bioball oksijen falan hikaye o zaman tamam onu çıkartıcam :ay:ps için daha çok alan ya da yeni canlı için alıştırma bölümü falan o tarz bir şey de olabilir ya da yosun duvarı için biraz alan çalarım oradan.

9. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Evet Fatih tatlı su haznesi.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Bu çizimleri google sketch ile yqpmadınız sanırım. çizimler harika olmuş gerçekten. hayırlısın olsuntem03.gif

11. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Sağolun:)Çizimleri solidworks ile yaptım,akvaryum merakından programı iyice çözdüm:D

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Senden bu çizimleri göre göre akvaryum değil uzay mekiği bekler konuma geldik işin aslı. Beklenti büyük.:)

13. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Aynen vallahi :D :F

14. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Ben mesajı aldım Temel abi çizim var icraat yok diyorsun haklısın:)Tek başına olunca mecbur zamana yaydım ama para tutan bir tek armatürüm kaldı onu da halledince o çizimlerin daha da iyisini yapacağım :)Yorumun gelmeyince Temel abi takibi kesti demiştim:)

15. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Şüphe olmasın zaman alacak ama olacak:)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Takibi kesmek yok sen bize emanetsin. İcraat yok diye de aklımın ucundan geçmedi işin aslı çünkü biliyorum durumu. Fakat çizimler o kadar güzel ki baka baka bu ne yapacak diyip bekliyoruz.:ay:

17. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Sağol Temel abi :)İcraat var profilleri taşıyacak araç bulması ,saç kıvıracak panocu v.s onların peşinden koşturdum o arada da unicefe çalışıp milletin peşinden koşuyorum 1 dakikanız var mıydı çocuklar için diye:)Buluşmadan sonra profilleri kesip kaynak işlemini yapacağım .

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Açık yazayım senin gibilerin kurduğu akvaryumun başarısız olması zayıf ihtimaldir. Aynen bunu Burak için de söylemiştim akvaryumunu kurmadan çok önce. Dengeli, araştırarak, düşünerek, sabırlı, tartarak, her yerden ilk okuduğunu burası dahil hemen almayan üzerine katan ve uygulayan yapıdasınız. Bu yüzden kıvrılacak olan da kayanayacak olan da zamanı gelince olacaktır.

19. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Rahatsız olduğumdan dolayı uzak kaldım epeyidir.Masanın profilini kesip kaynattım fotoğraf da eklerim şuan fazla ilgilenemiyorum.Evin tüm kapıları standart değilmiş canım ona sıkıldı tüm kapılardan geçiyor masayı koyacağım kapıdan geçmiyor 1 cm ile büyük geliyor.Ona bir çözüm bulacağım sonrasında kaplaması camı kestirip getirmesi,boru sistemi v.s planı hazır zaten hızla ilerleyecek.

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Sonunda masayı içeri aldım ama bu kurulumda bugünkünden fazla yorulacağımı sanmıyorum.Pimapeni söktüm yağmur başladı ,sökmesi bir dert kasasını çıkarmadan aradaki kirişleri sökmesi dert.Dedim eve kimse gelmeden yeni pimapen siparişi mi versem:D Allah'tan toparladım ve o masayı 1. kata iple çektim:D

Sayfayı Paylaş