1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kuruyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde siftery tarafından 15 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. siftery

siftery

Yer:
    rize
    İsim:
    hızır şeref gültekin
    merhabalar
    ilk kez deniz akvaryumu kurmaya niyetliyim
    bu hedefim güme gitmesini yada yarıda kalmasını hiç istemiyorum elbette rutin bir söz ama :) ( sizin için )
    gerçekten bunun altına elimi sokmak istiyorum
    aklımda olan hayalini kurduğum 170 x 85 x 110 ebatlarında hakkını verecek nano olayları makro gibi yıkıcı karşılamayacak bir tank :)
    elbette her ucu esnek bir hayal bu
    hayal ya, olmaz değil ama
    şimdilik 2000 tl lik bir bütçe ayırdım hiç acele etmedim bu iş için güne girdim önümüzdeki ay gün sırası benim :) bu hayalde ciddiyim :) çok gülücük ler yazdığıma bakmayın hem çok tedirgin hemde heyecanlıyım umarım imla hatalarımdan dolayı beni affedersiniz
    dıy olarak neler yapılabilir konulara bakındım ama beni ne kurtarır nasıl bir yöntem uygulamalıyım hepsi havada kalan fikirler dönüşümde yükü hafifletmek için dsb sistemini kullanmayı düşündüm o sebepten akvaryumu derin tuttum 20 cm derinliği kum için gözden çıkarttım ( zaten kuşak gibi takviyeler için birazını gözden çıkarmak gerekliydi sanırım ) hayal ettiğim akvaryum arka kısmını tabana ve yanlardan hafif taşacak kadar yapay canlı kaya ile biçimlendirmeyi düşünüyorum tabii buda akvaryuma bir katkı olacağını umuyorum
    sump için ise hiç bir fikrim yok bu sisteme göre neler elzem neler göz ardı edilebilir bilmiyorum
    aslında evim denize çok yakın :) 70 mt ve hemen evimin yanında kanal ve alt geçit var direk karadenizi eve getirebilirim :) ama kışın ve baharda kıyıda canlı kalmıyor çok soğuk :) ve hep dalga yüzünden bulanık :)
    eveeet abiler arkadaşlar içinde barındıracağım balıklar da yöremin balıkları :) istavrit hamsi levrek eşkina karagöz ve karidesler :) yesunler birbirlerini :) önerilerinizi ve elinizde işime yaracak malzemelerinizi benden esirgemeyin lütfen
    selam ile

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hızır abi hayırlısı olsun ve yanındayım.
    Samimi yazına bayıldım,imla olayında Babamı tanımam ama bu yazı beni frene zorladı :D "umarım imla hatalarımdan dolayı beni affedersiniz"Hızır abi en azından konuya başlarken ilk harfi büyük yap bir de konu bitince nokta...:)

veysel bunu beğendi.
  3. siftery

siftery

Yer:
    rize
    İsim:
    hızır şeref gültekin
    Arkadaş ne yapayım :) şivem el verdiğince yazsam birşey anlaşılmayacak bununla idare ediver :) .

Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ha şimdi oldu abi noktada var...:D

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sistem hassas bir sistem okuyup özetlemeye çalıştım. Eksiklerim varsa tamamlarsınız. Dikkat edilmezse en ufak hatada sistem çökecek ve kayıplar yaşanacaktır.

Dsb yani derin kum yatağı çok ayrıntılı detaylara dikkat etmek gerekli. Önemli olan kumun yüksekliği ve tane büyüklüğü. Bunlara dikkat edilmezse sistem çalışmaz ve gereksiz bir yükten ibaret olur. Yem ve balık atıkları ile beslenen canlılar kurtlar ve salyangozlar gibi canlılar saklanmak ve tükettiklerini eritmek için
    kumun altına girerler. Burada bu canlıların atığı ile beslenen organizmalar yaşar. Bu döngü bu şekil devam eder bir organizma diğerinin atıkları diyebileceğimiz ayrışan maddelerle beslenir. Bu sistem de ps kullanılmaz. Biyolojik kendi kendine oluşan bir filtrasyon vardır. Kum ne kadar kalın olursa oksijensiz ortam bakterileri anaerop bakteriler devreye girer. Bu da 10 cm den sonra başlar. Burada bu bakteriler ortamdaki besinleri tüketir.

Bu bakterilerde oksijen ihtiyacını nitrattaki oksijenden alır. (Buna denitrifikasyon denir.) Bu şekilde sistemdeki azot gazı zararsız bir şekilde havaya karışır ve sistemden atılır. Bunların olabilmesi için kum tanelerinin büyüklüğü 0.125 ile 1 mm arasında olmalıdır. Kum kalınlığı en az yukarıda dediğim gibi 10 cm olmalıdır.

Önemli

Bundan sonrası kendi otomatik olarak gerçekleşir. Bu da akvaryumdaki canlı sayısıyla doğru orantılı gerçekleşir. Balık çok diyelim, balıkların atıklarını tüketecek canlı sayısı az ise sistem çalışmayabilir. Bunun için bu kurt ve salyangoz türü canlıların sayısının arada bir arttırılması gerekir yada doğal olarak çoğalması gerekir. Bu sistemde en ufak bir kum karıştırma sistemin dengesini hemen bozacaktır. Bunun için kumları karıştırıp burada üreyen canlılarla beslendiği için bu tip kumları karıştıran balıklar bu sisteme dahil edilmemelidir.

Erdem., siftery, FRK34 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. siftery

siftery

Yer:
    rize
    İsim:
    hızır şeref gültekin
    Ya canlı yükü fazla ise ? mesela hamsi izmarit gibi balıklardan düzinelerce koymak istesem, yine de dsb ye yardım edecek ps gerekmez mi ?
    Çok tuhafıma gitti hemen hemen her okuduğum makalede ps den bahsediliyor oysaki
    demek ki okumakla bu iş olmuyor ..
    tecrübe en güzel unsur
    teşekkür ederim.

Alparslan bunu beğendi.
  7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ula uşaklar karadenizin burnunun dibunde ne işinuz var dsb ile ps le.
    Bas denizden suyu alıştırma havuzuna, ısıt,zenginleştir, tuzluluk ayarla bas sumpa gitsin. Otomatik yaparsan bu sistemi, miss gibi olur.
    Detay istersen rizeli bir arkadaşım var benzer sistemle havuzda kalkan bakıyor. Alırız detayları.

Erdem., Alparslan, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  8. siftery

siftery

Yer:
    rize
    İsim:
    hızır şeref gültekin
    heh işte bende bunu bekliyordum :D nasıl yapılır :) Karadeniz bazen kömürlüğe kadar geliyor :) bu aydan sonra başlar fırtınaları, deniz hep bulanık olacak suyu denizden çekeceğim zaten berrak iken solağan denizde su berrak kalıyor eve karides taşırken biraz daha fazla getiririm parça parça tankı kurmak için nasıl bir cam kullanmalıyım nereden bulabilirim ? bilginiz varmı ?
    ben ilçedeyim ve eminim ki burada normal cam 2 katı paraya satılıyordur

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Şu anda oldukça uzak diyarlardayım. 10.000 km ve 4 saat fark var arada. Dönüşte detay veririm.
    Bildiğim kadarıyla kıyıda bir kuyu açtı, kum doğal filtrasyon yapıyor. Kuyu dolduğunda suyu depoya basıyor. Su belli yüksekliğe düşünce pompa duruyor. Depoda su ısınıyor ve direk tanktan belli miktarda suyu denize bırakıp depo dan tanka o kadar su basıyor. Tek masraf iki şamandıra bir motor.

Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  10. siftery

siftery

Yer:
    rize
    İsim:
    hızır şeref gültekin
    Anladım, ancak benim olduğum yerde böyle bir imkan yok. Kıyı şeridimiz kayalık ve yeni yol yapımından ötürü 70 mt mesafe betonarme, bu alternatifi atlayalım .

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hızır hocam evde su hazırlamak için yerin varsa dsb sistemle uğraşma derim. Haftalık su değişimleri ver güzel yürür bu iş. 70 metre uzak değil taşınır bir şekilde. Deniz suyunun akvaryuma hazırlanmasını iyice pekiştirip haftalık yüzde on değişim yapılacak suyu hazırladın mı tamamdır.

12. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Anladim filipinlerdesin abi:D

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

YMR_AY, siftery ve veysel bunu beğendi.
  13. siftery

siftery

Yer:
    rize
    İsim:
    hızır şeref gültekin
    Evde su hazırlamak derken neden bahsettiniz evimde koca bir balkon var sanırım bunu yapacak yerimde var dsb yi bir garantör olarak düşünmüştüm
    Ne tür ekipmanlara ihtiyacım olur göz kararı ?

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Dalga motoru tuzu karıştırmak için. Isıtıcı, deniz suyunu dinlendirmek için büyükçe bir kova, deniz suyunu alıp tuzluluk ısı v.s. hazırlamak için bir büyükçe kova daha. Kovalar ne kadar büyük olursa iyi olur. Kafa motoru ve hortum tanktan su atma ve su eklemek için.

15. siftery

siftery

Yer:
    rize
    İsim:
    hızır şeref gültekin
    Veysel hocam cam ile ilgili sıkıntıya düştüm . Toplam düşündüğüm bütçeyi camcı isteyince :)
    180 x 85 x 110 20 mm cama 1750 lira istediler ne kadar doğru bu ?
    bakalım nelerle daha karşılaşacağız :(

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yükseklik fazla olunca cam kalınlığı artar özellikle 10-12 mm den sonra artmayı bırakın fırlar. Bence 1750 liralık bütçeye daha ufak çapta bir tank yapın ölçüleri kararlaştırın malzeme listesine bakalım beraberce. Ben yeni yaptırdım 10 mm ama mobilyası vardı sadece cam 100x50x30(h) yüksekliğinde 50 lira. Bence 120x60x55(h) yüksekliğinde bir tank yaptırın 400 litreye yakın sumpsuz hali, gayette tatmin edici bir miktar olur.

17. siftery

siftery

Yer:
    rize
    İsim:
    hızır şeref gültekin
    Bakmak istediğim balıklara uygun olur mu gerçekten bilmiyorum . Benim istediğim kurulumdan sonra pekte kolay çökmeyecek bir tank tı . Büyük istedim çünkü, hareket eden balıkları gezinen balıkları seviyorum aslında yerli türleri görüp gözlemlediğim için çok kanım ısındı. Bir kaç ispendek eşkina , karagöz barbun. iskorpit, çırçır,lapin gibi balıklar da vardı aklımda :( Dur bakalım acele etmeyeyim deniz motorum var satılıkta... Satılırsa çok daha mantıklı düşünebilirim :)

veysel bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yerli düşündüğünüz türler için istediğiniz doğrultuda büyük tank lazım, hoş ve güzel olur. Bize de seyir zevki olur. İmkan meselesi bu işler hep takıldığımız konu bu. İşallah istediğiniz gibi olur.

19. siftery

siftery

Yer:
    rize
    İsim:
    hızır şeref gültekin
    Akvaryum hesaplamalarında 180 x 85 x80 (h) 12 mm kalınlığa güvenli dedi güvenilir mi ?

20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    140x45x60(h) 10 mm den kendim yapıştırmıştım ben 5-6 senedir hala kullanılıyor ama tam 3 katı fazla sizin hacim. Bir üst yani 14 mm yapılıp kayıt kuşak sağlam atılırsa alttan ve üstten olur. 500- 600 litre olsa 12 mm kurtarır da 1200 litre sizin hacim. Hatta 14 mm cama alt üst kayıtların yanında görüntü çok kirlenmeyecek şekilde çita dönmekte fayda var dıştan.

siftery bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş