1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Nakli Hakkında Yardım Edermisiniz

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde iskete tarafından 14 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. iskete

iskete

İsim:
    yılmaz
    Hazır deniz akvaryumu alıcam ama nakil beni korkutuyor. Mesafe 15 dakika. Canlılar,kaya, kum her şeyi mevcut.

Nasıl bir yol izleyeyim lütfen yazın üşenmeyin.

saygılar .

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mesafe yakın görünüyor. Bence alabildiğin kadar suyu bidonlara almalısın ve kayalarını gazete kağıdına sararak, mercanları su içerisinde taşıyarak ve kumunuda hafifce tabanda bırakacağın suda çalkalayarak taşıyabilirsin. Eksik kalacak suyu da önceden hazır tutarsan sorun yaşacağını sanmıyorum.

zgrkaralar bunu beğendi.
  3. iskete

iskete

İsim:
    yılmaz
    Çok teşekkür ederim cevap için.Birkaç sorum var abi kumu tekrar çıkarıp yıkayıp mı koyayım
    eski su kullanılır mı bu çok önemli abi.

yeni su hazırlamaya anca pazar günü başlayabilirim .Tube worm kayaların üstü baya bunlardan var. Taşıma esnasın da ölürler mi ezilme kırılma vs buna nasıl bir önlem almam lazım kayalar ve balıklar tahmini üç saat gibi ayrı yerde durabilieler mi ? Nitrat'tan çok korkuyorum abi.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Nitrat korkacağın en son şey olmalı çünkü ortaya hata yapıldığında çıkacak olan amonyaktır ve çok daha toksit maddedir. Ben düşüncemi tekrar yazayım sanırım tam anlamadın. Eski suyunu bidonlara doldurup yeni yere taşıyacaksın. Boşalttığın akvaryumun tabanında bir miktar su bırakıp o suda kumunu hafifçe çalkalayıp kovalara koyup alacaksın. Canlı kayaların üzerinde canlı olanlar suda taşınacak ama üzerinde canlı olmayanlar ıslak gazete kağıdına sarılıp götürülebilir. Taşınan yerde kum doldurulacak önce ve dekor oluşturulup taşıdığın su doldurulurken üzerinde canlı olan kayalarda ileve edilecek dekor anlayışı içerisinde. Bu şekilde alabildiğin eski su kullanılacak. Kumu alırken çalkaladığın suyu atacağından ve su eksik kalacağından bu eksik kalacak su kadar tuzlu su önceden hazırlanmış olacağından ilave edip sistemi çalıştıracaksın. Protein skimmer 1 gün kadar ıslak toplatılırsa oturma çabuk gerçekleşir. Mesela eksik kalacak su yerine su hazırlarken miktarı biraz daha fazla tutarsan su değişimi de yapmış olacaksın güzelce ve sorun yaşamazsın inşallah.

Ezilme konusuna gelince bunu bilemem, dikkatli taşımak sisin işiniz.

5. iskete

iskete

İsim:
    yılmaz
    Tüm ilgi alaka gösterenlere teşekkür ederim
    Satan arkadaşla sorunsuz kuruldu çalışıyor. Ben ve balıklar mutlu, inanın burada yazanlar baya yol gösterdi.

Saygılar.

Sayfayı Paylaş