1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu RO (Reverse osmosis) Kullanılması

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu RO cihazı (reverse osmosis) Kullanılması konusunda memnuniyet yanında birçok konuda memnuniyetsizlik mesajlarına şahit olmaktayız. Kendim kısa bir süre kullandım, memnuniyet noktasında ilginçtir ki temiz su vanasını çok kısarak çok çok yavaş su alarak kullandım (Bilmeden). Gerçekten böyle sıfır bir su elde edildiğinde ve kaliteli bir deniz tuzu da kullanıldığında akvaryumdaki mercanların mutlu olduğu gözlemleniyor. Deniz akvaryumu Ro kavramında reverse osmosis su elde edilmesi su faturasına (Benim de biraz aşırı yavaş basınçla su almamdan dolayı) etkisi pek iç açıcı olmadı. Uzun süre kullanamadım. Ancak fikrim odur ki kaliteli, doğru su veren, arınmış bir su yaratabilecek olan RO (Reverse osmosis) cihazı akvaryumda güzel etkiye sahip. Öyleyse deniz akvaryumu Ro Cihazı kullanımındaki şikayetlerin sebebi ne olabilir? Elbette ana etken hatalı Ro cihazı seçiminden kaynaklanıyor.

Deniz akvaryumu Ro cihazı söz konusu olduğunda filtre malzemelerinin kalitesi, mebran dahil olmak üzre markası, silikat filtresinin etkisi, fosfat üzerindeki hakimiyeti, ağır metallerin bertaraf edilmesindeki kabiliyetine kadar birçok unsur önem arz ediyor.

Deniz Akvaryumu RO (Reverse osmosis) ile Nasıl Bir su?

Elde edilen su hastalık yapıcı mikroplardan arındırılmalı.

Bünyesinde Koku, renk barındırmamalı ve berrak olmalıdır.

Suda fenol, yağ gibi suya kötü koku ve tat veren unsurlar bulunmamalıdır.

TDS ölçümü 0 ile 3 aralığında olmalıdır.

Demirden, Hidrojen sülfürden ve mangan gibi elementleri ihtiva etmemelidir.

Genel olarak su bünyesinde sağlığa zararlı kimyasal maddeler bulunmamalıdır.

Genel olarak modelleri takip etmeniz adına Reverse Osmosis Systems & DI/RO Systems For Aquariums | Marine Depot göz atabilirsiniz.

Deniz Akvaryumu Ro ve Sudaki klor:

Klor çeşme sularında ençok bulunan maddedir. İyi bir Ro su arıtma cihazı bu noktada da başarılı olmalıdır. Deniz akvaryumlarında kullanılan RO reverse osmosis su bekletilmeden kullanılmaktadır. Bu yüzden su bekleterek uçmasını sağlamak gibi bir ifadeden söz edilemez.

Deniz Akvaryumu Ro (reverse osmosis) İşletme Maliyeti:

Aşağıda şöyle bir hesap çıkarılmış;

Genellikle filtre malzemelerinin değişim süresi 6 ile 1 yıl arasında verilmektedir. Ancak mantıklı düşününce bu kıstasın ne kadar su alındığına bağlı olarak filtre malzemelerinin işlevselliğini yitirmesine bağlı olacaktır. Alt takım ana 3’lü filtre değişim süresi ortalama 6-12 ay şeklindedir. Silikat filtresi, Fosfat filtresi, karbon filtresi. Reverse Osmosis membranı değişim süresi ise 3-4 yıl da bir şeklinde verilmektedir.

3’lü filtrenin maliyeti 70 ila 80 TL.
    Ters osmoz membranı Filmtech marka 50 GPD kapasiteli 70 YTL
    Post karbon ve mineral filtre 12 ayda bir kez değişim göz önüne alındığında 70*3= 210 YTL
    Toplam filtre maliyetleri 3 sene için 610 YTL’dir.
    Akvaryuma haftalık gereken su miktarı ortalama 150 Litredir. Ro reverse osmosis cihazları ortalama 1 Damacana su üretmek için 38 litre su kullanır (Bu oran ev için verilmiştir).
    1 ton su 3,82 TL.
    Toplam maliyet 610 + 159 = 769 YTL

1 litre su maliyeti = 76900 Kuruş /20800 litre = 3,70 Kuruş
    1 Damacana Su 19 litre olduğuna göre = 19 * 3,70 = 70 Kuruş

Deniz akvaryumu için Ro reverse Osmosis çıkış suyunun zehirlilik (bioassay) kontrolü yapılmalıdır. http://www.akvaryumportali.com/threads/tuzlu-su-akvaryum-kimyas%C4%B1.7145 mümkün olduğunca saf su gerektirir. Sürekli su takviyesi gerekmesi aslında RO cihazından çıkan suyun mümkün olduğunca sıfır olması gerektiği anlamını çıkarır. Damacana kullanımında bu kontrol mümkün değil gibi görülse de bunu oturmuş akvaryumlar tolere etmektedir. Kısaca bilimsel bakarak damacana su kullanımını çok fazla kötülemek haksızlık olur. Önemli olan aynı RO reverse osmosis suyunda olduğu gibi doğru su alımına bağladır.

TDS metre, su çıkış değerini ölçmeye yarar. Doğru cihazı tercih etmek gerek yoksa yanıltabilir.
    Manometre:
    Sediment filtre 5 micron:
    Blok karbon filtre:
    1 micron sediment filtre:
    TFC Membran:
    Sifonlama unitesi, bu ünite mebran ömrünü uzatmaya yarıyor.

TDS metre kullanarak yapılan ölçümde Ro temiz su çıkışında 10 ppm ve elbette şebeke suyunda da 10ppm fosfat varsa bunun anlamı akvaryuma da hatırı sayılır bir fosfat girişi olacak demektir. Bu değerler RO reverse osmosis cihazının kaliteli olması gerektiğini gösterir. Eğer fosfat ölçümünü düşüremiyorsak anyon filtresi Ro cihazına ilave edilmelidir.

Suyunuz berrak olsun...

Bozzzok ve TencoMelih bunu beğendi.
  2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: Deniz Akvaryumu RO (Reverse osmosis) Kullanılması

Bir kaç cümlede ben eklemek isterimsaygılar:gif RO cihazlarının beynide, kalbide membrandır.Geriye kalan tüm malzemeler, isimsiz olarak %90 Tayland da üretilir ve ithalatçı firmalar tarafından kendi markaları basılır. Yani bir RO satıcısı benim ürünüm Alman malı, İngiliz malı vs derse inanmayın.

RO alırken tek kıstasınız Membran markanız olsun, dünyanın 1 numaralı ve kaliteli Membran markası Amerikan Filmtech firmasıdır. Membran dışındaki tüm ürünler birbirinin aynıdır.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hocam İstanbul Bağlarbaşı semtinde bir yer var sanırım Murat'la gitmiştik. Şimdi mesela ben RO cihazı alacaksam bu malzemeciden toplama kuramaz mıyım? Hazır bir marka almayacağım da bilgisayar toplatmak gibi kendim bir RO cihazı kuracağım diyelim?

4. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Kesinlikle yaparsınız.Zaten bunlarında toptancıları var.Örneğin Ankarada Gimat'ta var.Yazdığım gibi önemli olan Membran Filmtech ( hologramlı, poşeti içinde ) marka olsun yeter.Geriye kalan 3 adet kartuş, ve isteğinize göre, deposu ile reçine kartuş.. Bazıları reçine kartuş kullanmak istemiyor, çünkü tamamen 0 su çıkartıyor.Yani iz miktarda fosfatı da sıfırladığı için kimileri önermiyor ama tercih meselesi. Bu ürünleri mahalle arası su arıtma cihazı satanlar 700 ila 1000 TL arasında semtine göre satıyorlar.Ama toptancısından alırsanız maksimum 250-300TL ( Deposu, musluğu, reçine kartuşu, vs dahil )

Biraz önce ölçtüm, şebeke suyum 90ppm, reçine filtresinden çıkış 0ppm, içme suyu çıkışı 3ppm...

5. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Filmtech:ay: baska lafa gerek yok Temel abi gerisi teferruat. filmtech'in sahtelerine dikkat, adamlar dandirik olsa da hologram koymuslar.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Geçen hafta değiştim tüm filtreleri, inanılmaz bir fiyat aralığına sahip, tutturabildiğine satıyorlar.

Geçen gün hediye gelen TDS metre ile ölçümlerim aşağıda sıralayayım. :)

Filmtec mebrandan çıkış TDS değeri 3

Hindistan cevizi tatlandırıcı karbondan (İçtiğimiz su.) çıkış TDS değeri 7

Mebran sonrasına Deiyonizer filtre çıkış TDS değeri 0

Entresan olan, damacana su TDS değeri 23

Musluktan akan ise TDS değeri 189 :F

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Murat sen ilk kurulumda RO kullanınca sorun yaşamıştın ve ara verip sonra devam mı ettin Ro kullanmaya? Şimdi durum nedir?

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Temel'im, akvaryumu ilk kurduğumda ro kullanmıştım, camlarda yosun sorunu olunca senin tavsiyen ile damacanaya geçtim. Buna yormuştuk. Tabi o dönemlerde tatlı suda kullandığım gibi (Tatlandırıcı ve mineral filtre dahil) direk ronun çeşmesinden aldığımdan dolayı problem olduğunu düşündüm. Filtreleri değişip, ilave olarakda Deiyonizer filtreyi ekledikten sonra ro suyuna geçtim. Yani son su değişimi ro ile yaptım.

Akvaryumda uzun bir süre ilgilenmediğimden dolayı, sıkıntılar ve mercan kayıplarım olmuştu, 7 kg tuzu su değişimleri ile yaklaşık 1,5 ayda bitirdim. Şu an yavaş yavaş toparlama başladı, sadece leadherlarda sıkıntı var diğer canlılarımda sıkıntı yok. Akvaryumumda zoa kalmadı, Burak'dan aldığım dahil, hepsini Velvet Damsel'ler yedi maalesef.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Zoaları velet Damsel balıkları mı yedi dedin? İlginç ilk defa duydum, zoa hırlı bir canlı değildir yani caydırıcıdır, angel türlerinin bile bazıları dokunmaz. Hayret şaşırdım. Leather corallerde sorun su değişimlerinden kabuk değişimidir, elleme düzelecekler yakında. Boşlama bu kadar akvaryumu bence.

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Damsel'ler azman olunca, maalesef...

Sayfayı Paylaş