1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz akvaryumu sıcaklık

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Montimahir tarafından 8 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Önerilen genel seviye; 24.5 - 28.3 C° (Randy). Ancak küresel ısınma ile birlikte, sıcaklığı (ve buna bağlı tuzluluk) daha da artan tropik sulardan gelen mercanların metabolizmalarının verimli çalışabilmesi için, tanklarımızın bu skalanın üst kısmına yakın tutulmasını öneren bazı yazılar okudum.

Sizlerin de tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi almak isterim. Alt mı, üst mü, arada bir yer mi?

Okuma:

Ron Shimek's Website...Critters

ideal temperature for a reef tank? 82-84 F - Reef Central Online Community

TencoMelih, murat parin, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Benim akvaryumlar 27 derece...:)

3. Tuğrulcan

Tuğrulcan

İsim:
    Tuğrulcan Yılmaz
    Evet o yazıyı bende akvaryum plus dergisinde okudum, biraz daha çıkarılması gerekir.
    28 derece bendekiler ama 26 derece sabitse hemen birden çıkarma , 27 dereceyi al ışığı kapat
    1- 2 gün 27 derece olsun , sonra 28 dereceyi 27.5-28.5 arasındaki yavaşça getir. Neden dersen birden yaparsan strese girer hayvanlar hemen kaçınılmaz beyaz benek hastalığına yakalanırsın. Canlıların en hassasına göre değerlendirmek gerek, yok benim balıklarım alışkındır 3 - 4 derece fark etmez deyip de birden yapmamak gerekir. Akvaryum dergisinde okudum. :) :)

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben ısıyı 26 derece ayarladığım için tuzluluğu da 1024 ayarlamaya çalışıyorum.

Ama bu düzeyi nasıl ve neye göre baz alacağız. Piyasadaki tuzların üstünde 25 derecede hazırlanırsa söylenilen değerleri verdiği yazıyor. Biz ısıyı en alt veya en üst dediğimiz seviyelerde ayarlarsak tuzdaki değerlerde nasıl bir değiklik olduğunu bilmiyoruz. Sadece ısı yükselirse tuzluluk artar ısı düşerse tuzluluk düşer mi diyeceğiz buna yoksa değişen mineral, element v.s. değerlerinde bozulma olur mu? Acaba diyeceğiz. Bence baya zor bu ayarları çekmek.

Kısaca özetlersek bizim tanklarda ki mercanlar küresel ısınma etkilerini zaten yaşıyor ve kendilerini adapte ediyorlar hatta küresel ısınmanın verdiği etkilerden fazlasına dayanıyorlar bence.:D Denizdeki değişimlere de ayak uydururken bizim tanklardaki değerlere de ayak uyduruyorlar. Yani canlılar tamamen kendi bünyelerinde bunu karşılayıp absorbe ettikleri yere kadar dayanıyorlar. Bence. Harbiden imrenilecek canlılar.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O kadarda değil denizde bile sabit ısı hiç bir zaman olmaz, bunu yüzerken ve dalarken anlıyoruz hissediyoruz, akıntılar ve yüzeyde güneşin fazla ısıtması etken yani doğal yaşamda deniz her zaman 3-4 derece devamlı oynar...

6. Tuğrulcan

Tuğrulcan

İsim:
    Tuğrulcan Yılmaz
    Ama denizler geç ısınır geç soğur ,bir denizdeki ısı akımı dalgası ile akvaryumdaki ısı dalgası çok farklı şeyler ,Akvaryumlar kısıtlı yer , su sıcaklığı 2 C dereceden sonra oynadığında özelikle deniz akvaryumu olsun yada tatlu su ,tuzlu su ,tropikal akvaryum olsun canlılar için tehlike oluşturuyor ,sazansılar hariç (Japon ,koi v.b) onlar çok dayanıklı . tatlı su canlıları 3 C -4 C derece ısı değişimi olsun hemen canlılar strese giriyor , deniz akvaryumlarında ise 2 C-3 C derece su ısısı değişimi olsun onlar için çok daha riskli . Bir akvaryumun su ısı derecesi sol köşenin en derin kısmı ölç 26 C derece gelebilir -aynı şekilde sağ köşesinnin en üst kısmını ölç yine 26 C derece gelir ,Denizlerde ve okyanuslarda bu farklı , denizde belirli bir kısımda ölçülen yer ile başka bir yerde ölçütüğünüzde 3 C-4 C derece evet dediğin gibi oynar ,ama Okyanuslarda ve Denizlerde Sıcaklık ve tuzluluk farkı olan büyük büyük su kütleleri arasında yoğunluk farkı var , bu denizdeki canlılara tabiki zarar vermez adapte olmuşlardır mesela bir balık denizde örneğin 26 derece adapte olmuşsa ve denizde ısı düşmesi derece gerçekleşirse yada daha büyük derece düşme söz konusu olduğunda balık kendini adapte olucak ısıya denizdeki başka bir yoğunluğayada başka bir akıntıya gidebilir ,ama akvaryumda bu çok farklı Akvaryumalrda böyle birşey yok ,gerçekten eğer Tuzlu su akavaryumu bakılıyorsa ve sürekli 3 C- 4 C derece oynuyorsa suda balıklar için aşırı bir stress kaynığıdır ,yani uzun lafın kısası Alparslan bey denizdeki ve Okyanuslardaki su ısı derece farkı oynaması ile Akvaryumdaki su derece farkı çok farklı şeyler , Okyanusun 3.000-3.500 metreden daha derin her yerinde sıcaklık 2 C derecenin altında olan yerler var ,burdaki canlılar suyun en yüzeyinden en derin yerlerine göre kendinne uygun seviyede ve ısıda yaşar , yani yaşadığı seviye kolay kolay değişmez ,değişse bile virgülden sonra değişir yada maksimum 1 derece atar yani sudaki yoğunluklarına göre ,ve balık bundan rahatsızsa başka yoğunluğa kendisine uygun ısıya geçer ,ama akvaryumlarda böyle bir söz konusu yok :) ben bunu cidden çok araştırdım gerek makale gerek belgesel olsun bunun kanatina vardım :) :)

vicia ervillia, TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tuğrulcan zaten ani yapılacak değişimlerden bahsedilmiyor. Uzun vadede yapılacak olan uygulama ve çözümlerden bahsediliyor. Tutup ısıyı aniden
    5 derece 10 derece yada tuzluluk gibi başka bir değeri ani düşürüp yükseltmekten bahsedilmiyor. Zaten bir müdahale gerektiğinde bunları yavaş yavaş saatlere, günlere hatta haftalara yayıyoruz.

Alparslan bunu beğendi.
  8. Tuğrulcan

Tuğrulcan

İsim:
    Tuğrulcan Yılmaz
    İyide ben zaten ısıyı aniden düşüp çıkarmayı kast etmedim ,Alparslan beye sadece akvaryumdaki ısı farkı ile okyanuslardaki ısı farkını söylemiştim yani aynı değiller ,bir canlı Akvaryumdaki su derece farkı adaptasyonu ile okyanuslarda yada derecelerdeki adaptasyonu farklı bunu demek istiyorum ,Yani akvaryumlarda su derece farkı daha riskli demek istemiştim okyanuslara yada denizlere göre bir tutamayız :) :)

9. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Bence ısı stabil olsunda üç aşağı beş yukarı hiç fark etmez.

Alparslan ve ozgun_cyprus bunu beğendi.
  10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Murat beye katılıyorum. Benim akvaryum 25-25,5 arasında sabittir. Ama yazın soğutucuyu bağladığımda ayarını 25-26,5 arası yaparım. Yani su sürekli 25 ile 26,5 arasında gider gelir. Mesele akvaryumun kaç derece olduğu değil, sabit tuttuğunuz ısı aralığının ne kadar dar olduğu ile ilgili.

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Başka yorum ? Shimek ' i okuyan oldu mu?

Tapatalking

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Okuyamadım bildiğim yabancı diller arasında ingilizce yok.:D Yorum yapmak gerekirse akvaryum ortamında tolere edilebilir olan, türe göre alt ve üst sınır içerisinde uygun olan ısıya adapte olup devam edeceklerdir.

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tuğrul bey herkesin okuduğu ve yazdığı kendini bağlar, burada ben kendimden örnek veriyorum denizde en sıcak aylarda bile yüzerken ve dalarken su sıcaklığı 5-10 metrede bir değişir hele ki denize yakınlardan çay, ırmak, nehir, dipten gelen kaynak suları karışırsa ve bu kaynak suları kaynar da olabilir çok soğuk da olabilir aynı zamanda akıntı bunu dağıtıyor onun için diyorum ki balıklar böyle olaylara alışık, biraz daha açayım, beyaz benek konusunda 30 dereceye alışmış balıkların suyunu birdenbire 25-26 dereceye indirirsen hiçbir şey olmaz ama 25-26 dereceye alışmış balıkların suyunu birdenbire 20 dereceye indirirsen anında beyaz benek olurlar, bunlar bilindiği gibi tropik balıklar yani kısacası denizlerde derece farklılıkları oluyor, bende doğayı taklit eden bir hobiciyim tecrübe ile sabit ve tropik balıklar beslediğim için akvaryumların su sıcaklığını 25 dereceden aşağıya asla düşürmem, bir sefer akvaryumların bir tanesinin ısıtıcısı bozulmuştu balıklarda beyaz benek olmuştu ama 30 dereceden 25 dereceye eklediğim balıklar hiç bir zaman beyaz benek olmadı, lafın özü bu balıkları hiç bir zaman 25 derecenin altında olan suya eklememeliyiz eklersek tehlike çanları çalar ama 25 derece ile 30 derece su sıcaklığı arasında istediğin kadar balık değiştir bunu tolere edebilirler, bizler hobiciyiz ne kadar çok doğayı taklit edersek balıklarımız ve canlılarımız o kadar sağlıklı ve neşeli olur...:)

murat parin ve veysel bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    :D:D:D

Sayfayı Paylaş