1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Satanlar

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 27 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu satanlar veya yapan firmalar kurulum aşamasında olan arkadaşların merakı oluyor. Doğal olarak en sağlıklı, en kaliteli akvaryumu elde etmek hedef oluyor. Bu açıdan deniz akvaryumu satanlar ile yapanlar konusunu tartışmak ve bu güne kadar bu konuda muhatap olduğunuz kişi ve firmalar hakkında yorumlarınızı aktarabilirsiniz.

Deniz Akvaryumu Yapan Firmalar

deniz akvaryumu satanlar.jpg

Benim şahsen deniz akvaryumu yapan firmalar konusunda çok fazla tecrübem olmadı, ilk akvaryumları Soğanlık'ta olan Mercan akvaryum ile beraber yapmıştık. Sonrasında bir dönem mağaza açan Marinelife adlı akvaryum esnafı arkadaştan ikinci el akvaryum aldım. Sonrasında Süleyman usta ile tanıştık ve son iki akvaryumu sağ olsun o yaptı. Elbette forumda bulunan Akvaryum Esnafı Ticari Faaliyet ve İlan Portalı içindeki üye firmalar bu konuda yardımcı olan yegane yerler arasında, dilediğiniz yardımı almanız mümkün.

Süleyman usta deniz akvaryumu satan firmalar arasında değilde aslında daha çok deniz akvaryumu yapan firmalar sınıfında sanırım. Süleyman Ustaya 0536 264 92 61 şeklindeki numaradan ulaşmak mümkün. Doğal olarak deniz akvaryumu satanlar arasında bir rekabet olacaktır, bazıları su iniş tasarımını över, bazıları durso sistemini geliştirdiğinden söz eder, bazıları ise sağlamlığını ön plana çıkarır. Bunlar elbette önemli ama önemli olan diğer unsurlar kaliteyi ucuza yaptırmak, istenen şekilde ve sessiz bir deniz akvaryumu yaptırmaktır. Islanan mobilyanın çabuk çürümemesi, bel vermemesi, suyu inişte mümkün olan en az sesi çıkarması, cam kalınlığı gibi birçok unsuru iyi etüt etmek ve karar vermek gerekir.

Deniz Akvaryumu Satan Firmalar İhtiyacı Karşılayabilir mi?

Elbette yukarıda da ifade ettiğim gibi bu alanda iyi ustalar mümkün, hele ki eskiye göre artık çok daha profesyonel dev sayılabilecek akvaryumlar kurulmakta. Alışveriş merkezleri, büyük firmaların bekleme salonları gibi alanlarda çok şık akvaryumlar kendini göstermeye başladı. Sizlerin de deniz akvaryumu satanlar konusundaki düşüncelerini almak isteriz.

Düzenleme: 30 Mayıs 2015
    Berk bey, TencoMelih, Zgr1907 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. Pounce

Pounce

Söz meclisten dışarı, bence genel olarak fiyatlar kötü ; 125lt mobilyalı akvaryuma 800 lira isteyenler var. Maliyeti 300ü geçmez. Sonra bu hobi pahalı hobi herkes altından kalkamaz derler. E senin sayende.

Mustafa4566, youkseal, Comratex ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat
    İşini iyi yapmayan ve hakkından fazlasını talep eden kişi yada firmalar eninde sonunda yok olacaktır. Benim şahsi görüşüm hala bir çok akvaryumcu işin para yönündeler ve eminin ki bu sanal ortam olmasaydı daha çok kişinin canı yanardı.

Alparslan, YIKIKTEMO ve Pounce bunu beğendi.
  4. Deniz akvaryumu yapımı konusunda kendimi şanslı görüyorum. Çünkü ilk başladığımda Süleyman Usta ile tanışarak girdim ve son akvaryumumu da kendisi yaptı. Gayet sağlam, sessiz ve hiç bir şekilde mağdur olmadım. Yaptığı işçilikler ile zaten mevcut piyasada İnternet ortamında bir sayfası olmamasına rağmen yıllardır bu işi yaparak ekmeğini kazanan, kaliteli bir insandır. Bireysel durduğuna bakmadan şunun da bilinmesini isterim, Temel abinin bahsettiği şekilde olan büyük çaplı AVM / Şirket akvaryumları da yapmaktadır. Mesela Metrocity'de bulunan Köpekbalığı tankı kendi imalatıdır. Kısacası benim bu konu da üzülmek istemeyen kişilere gözüm kapalı önereceğim kişidir.

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  5. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Temel abi saygıyla eğiliyorum herkezin aklına takılan bir konuya açıklık getirmişin.:portaliseviyoruz:

6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Akvaryumun malzeme maliyeti ile Fiyatı doğru orantılı olmak zorunda değil. Bu tip işler emek yoğun olarak yapılan ürünler. 100cm akvaryum ile 50 cm akvaryumu yaparken hemen hemen aynı işçilik gider. Dolayısıyla 50cm cam farkı, mobilya farkı 2 katı gibi görünse de aslında değildir.

Erdal bunu beğendi.
  7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Dünya da ''Handmade'' denilen bir olay var. Fabrikasyon değilse uçuk fiyatlar hep olacaktır. Unutmamak lazım yaptırılan her akvaryum konsept akvaryumdur. Gidip almıyorsanız, cama cam bile olsa bu özel tasarım akvaryuma girer. Haliyle daha yüksek para vermek icap eder. Hazır akvaryumlar gayet şık bana göre ama ''tamda şu köşeye'' dediğiniz yerin ölçüsü hazır akvaryumlarla uyuşmuyorsa ve birine yaptırıyorsanız bu özel tasarımdır ve ucu açıktır. Bence tartışmaya açık bir konuda değil bu.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mesajının sonunda verdiğin akvaryum yapımcısı ile forumda sorun yaşayan arkadaşlar olması ve platformda bulunmaması nedeniyle mesajını düzenledik Toygar.

kaptanıderya bunu beğendi.
  9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Şaşırdım buna. Pek uzlaşılamayacak biri değildir. Meraklandırdınız beni şimdi Temel Bey. Özel mesaj kutumda dedikodu yapmazsınız değil mi?:)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yok ben açıktan yazmayı daha çok severim, kimin ne düşünecegini pek takmam. Zaten platformda olmayan firmaların ne yaptığı bizi ilgilendirmez ve isimleri de gerekmez.

kaptanıderya bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Evet akvaryum yapımı için ölçü veriliyorsa bu özel imalata girer ama firmalar arası fiyat olarak uçurumlar olabiliyor ama bu uçurum ne istediğimize göre de değişebiliyor. Örneğin fabrika rodajlı sadece cama cam mobilya hariç 10 mm camdan bir akvaryum 450 tl ye çıkarken el rodajlı aynı tank 200 tl ye mal oluyor.
    Fiyatlar kafadan atma değil birebir 10 gün önce sorulan fiyatlar. Bu bir akvaryum imalatçısından alınan fiyat.
    Diğer bir imalatçı ise fabrika rodajlı aynı ölçülerdeki tanka 550-600 tl arası fiyat veriyor.

Bu fiyat farkları aynı malzeme ile istenilen mobilya, pleksi, durso kutusu vs gibi kalemlerde de muazzam farklılıklar gösteriyor.

TencoMelih, Önder., YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Imalatta maliyet hesabı için genel giderler önemli bir kalemdir. Birisine iş verirsin adam 3 günde teslim eder,başkası 3 haftada teslim edemez. Birisi 1 kişi çalıştırır diğeri 30 kişi. Birisi vergi öder diğerinin kaydı yoktur. Birisi hesap yapar diğeri hesap edemez. Birisi camcidir,diğeri akvaryum imalatçısı. Bu işler uzar gider.

sinan1962 ve veysel bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benim verdiğim örnekte iki imalatçıda full çalışan hatta uyguna yapan sadece bu imalat işiyle uğraşan yanında bir sürü adam çalıştıran bir imalatçı, toptan olarak pet shoplara imalat yapan bir firma. Verdiği teslim tarihinide geçirdiğini hiç görmedim. Verdiğim iki imalatçıda çok eski imalatçılar.
    Şikayet listesi kabarık ünlü imalatçılarıda gördük portalda, şikayet nedenlerinin en başında çok geç teslim yapılması zamanında yetiştirilememesi geliyor. Geri kalan şikayetleri saymıyorum.

Bu şekil senin dediğin gibi düşünüp aynı ürüne bu adam meşhur imalatçı her şeyi düzgün belgeleri tam vs diye daha fazla ödememek için araştırma şart, Ankara'da kim neyi hangi fiyatla nasıl yapıyor farkında ve bilincindeyiz. Aynı standartta ürüne ne fiyatlar çıkıyor bir bilsen aklın şaşar Levent. Adam akvaryum mobilya parası kadar durso sistemine para yazıyor.
    500 tl ye 10 mm cam kalınlığı 130x70x45h ölçülerinde mobilya ve sump dahil durso sistemi hariç fiyat veren akvaryumcu (mobilya demir profil üstüne suntalam giydirme) var, aynı nitelikte akvaryum için diğerlerinden aldığım fiyat durso sistemi dahil 1150, 1250, 1450 olarak gerçekleşti. Sen karar ver şimdi biri hariç oda en yüksek fiyatı veren akvaryum imalatçısı oldu aynı standartta bu işi yapan firmalar.

csrerol ve nefret59 bunu beğendi.
  14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Malın iyisi altı ayda çıkarmış, daha iyisi iki yılı bulurmuş derler:)

veysel bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şimdi senin dediğin yönden bakarsak Toygar hocam en minimum süre 1 aydır yada bu şekil olması gerekir (çok ******* taleplerimiz yoksa) tam donanımlı diye tabir edebileceğimiz bir imalatçıda teslimat süresi. 100 litrelik nanoyu işinin arkasında duruyor diye 3 ayda teslim eden namlı imalatçılar var. Birebir gözümle görüp şahit oldum akvaryum tesliamat süresi ve daha sonrası kurulum aşamalarına kadar. Yani demek istediğim yukarıda yazdığım mesajlarda dahil hepsi yaşadıklarımdan ibaret.

nefret59 bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Kendimden örnek vereyim.
    Ben kapı da yapıyorum. Koçtaş gibi yerlerde 150tlye kapı satıyorlar. Ben cilasini kendim yapamayip dışarıya fason gönderdiğim zamanlarda benim yaptığım cila kalitesinde cila istediğimde cila fiyatı 250tl oduyorum kapı başı. Çık işin içinden.
    Öyle kalabalık diye düşünme abi,içerideki adamları. Bizim camci 7-8 kişi çalışıyor. Hepsi amcaoglu, kardeşi, yeğeni. Askere gidene kadar haftaliklari 100 150tl evlenene kadar 200 sonrası muamma. Sigorta artık var adamlarda.

Imalat işi enteresan bişey. Ben maliyet hesaplayip toplu işlere fiyat veriyorum. Benim malzeme toplamının üzerinde % 10 fazlasına adam fiyat vermiş. Nasıl oluyor diye araştırıyorum, yamuk bişey yok gibi görünüyor ama 2 sene sonra o firmayı göremiyorum. Yıllar önce bir otele fiyat verdik, büyük bir firma işi aldı. Lobi işini bize verdiler, otel sahibi ile görüştük. Dedik odaları bize niye vermediniz. Adam bize dedi ki diğer firma 10 firma arasında en ucuz fiyatı veren firmaların yarı fiyatına işi almış. Bizim maliyet hesabının altında bir fiyat. 1 sene boyunca birçok otelin islerini aldılar. Sonra 3 milyon TL borç ile iflas etti 2008 yılında. Firmanın büyüklüğü ile de alakası yok bu işin. Iş hesabı yapanda var. Ay sonunda çeki var diye malzeme parasına mal satan adam çok. Ya da burnundan kıl aldirmayip ucuz ürünü fahiş fiyata satan da çok. Önemli olan doğru esnafı bulup, doğru ürünü(hem fiyat hem de kalite) satın almak. Burada araştırmak önemli. Bak bana hiç arastirmadigim için rsm 250 kullanıcısıyım. Şimdiki bilgim olsa alır mıyım ;)

TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Levent bunlara girersek zaten uzar gider bence anlamsız olur bu kadar uzun yazmak. Senin değindiğin bütün sektörler içinde var, sektörel bir konu. Bunları yaşamamak ve yaşatmamak için buradayız, senin dediğin gibi yamuk yumuk ucuz iş yapan firmalara değil işini iyi yapan fiyatları uygun yapan ne istiyorsan onu yapan firmalar da var ve bunlara ve diğerlerine değindim dikkat edersen yukarıda.
    Ha sen rsm almazdım diyorsun bunu kullanarak tecrübe ettin, ben de anlattığım şekilde tecrübe ettim kısacası bu. Bir gün nasip olur gelirsen birebir seni gezdirir sektördeki imalatçılardan fiyat alırız.

18. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Şimdi akvaryum dendiğinde üstün teknoloji ürünü onlarca yapı elemanindan oluşan bir urun yok karsimizda. Cam silikon ve işçilik. Ben kendi akvaryumumu yaptirirken Ankaradaki akvuryum imalatçılarınin hepaini gezdim fiyat aldim işçiliklerine baktim. Veyselinde bahsettiği gibi biri diğerlerine mazaran cok düşük fiyat verdi. Bence tek kusuru fazla imalat yaptığından silikon partellerini biraz ozensiz ve kabaca yaptığı idi. Buda konuşularak asilacak birsey iken ben gittim 1/3 fazla vererek başka bir imalatciya yaptırdım. Sonuç parteller duzgun çekilmişti ama bugün yarin diye diye 1 ay gecikti arka cam 1cm yakın kısa yapılmıştı sump soyledigim ölçülerde değildi mobilyasinda hafif gonye bozukluğu vardi vs vs. Yani hem fazla verdim hem memnun kalmadim. Sonuç olarak pahali olan iyi olacak diye birsey yok en azindan akvaryum açısından.

19. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bizlerin sorunu her işte olduğu gibi hobimiz de de istediğimiz şeyi hakir görmek. Rica minnet bir şeyler yaptırmak ve bunu yaptırırken de tevazu sahibi olmak. Bir bedel ödemiyormuyuz biz buna yahu? Hemde normalinden çok daha fazlasını? Ben bunun böyle olduğunu artık net olarak anladım. Bir proje hazırlamışsam evimde baş köşeye koyacaksam, o benim zevkim olacaksa bir bedel biçmiyorum. Pazarlık dahi yapmam genelde. Lakin projemin dışında gelişen bir şey söz konusuysa da 'abi o kadar olur''u hayatta kabul etmem. Olamaz, olmasın diye 2-3 katını ödedim. Ya yenisini yapacak yada kavga dövüş beş kuruş almadan ticaret de dostlukta bitecek. İlk akvaryumundaki çelik iskelet 1.5cm farklıydı, hiç umursamadım çünkü rica minnet işiydi bir paket sigara almıştım. Ama gidip 500-1000 lira verip bir sehpa yaptıracağım ve 1mm fark olacak? Çıkar giderim oradan.

2500 lira verip bir matrix 2 aldık eve gittik taktık bir T5 çalışmıyor ne yapacağız? olur o kadarı mı diyeceğiz? Aynı gün gider değiştiririm. Akvaryumda böyle olmalı ama isterken net ve keskin hatlarla ne istendiği baştan konuşulmalı. Hatta bu yazılı olmalı. Ticaret ayrı dostluk ayrı.

Pennywise, TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. kaptanıderya

kaptanıderya

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Kadir Güler
    Bence en mantıklısı ana tankı, taşıyıcıyı, mobilyayı ve sumpı ayrı ayrı ustalara yaptırmak lazım adam camı güzel yapıştırıyor camı kaliteli kullanıyor taşıyıcıyı çatlak kalaslardan yapıyorlar mobilyayı tam monteleyemiyor yada tam tersi biyerden gösterip biyerden kaçırıyorlar bu işte benim diyen usta da bile bu böyle hatalar hep var 2 kat yukarı çıkarmayı bile yüzüne vuran adamlar ve bu adamlara İstanbul un bir ucunda oturup diğer ucunda olmalarına rağmen sipariş verip 6 ay içinde 2 akvaryum yaptırıyorsun 3000 lira paran geçmiş hiç olmazsa vefa borcun olsun be adam..

Ama Temel beyinde bahsettiği Süleyman ustayı geçen gün aradım fiyat almak için çok uygun olmasada normal bir fiyat verdi ve nakliyeyi nasıl yaparız diye sorduğumda adamcağız tüm mütevaziliğiyle eğer bana yardım eden bir kişi bulabilirseniz ben taşırım dedi işte bu şahıs akvaryumcu olup aynı zamanda esnaf müşterinin gönlünü kazanmasını biliyor şimdi bu adam varken başkası altından yapsa akvaryumu yinede gidip yeni tankımı bu adama yaptırırım , herkes dükkan açar kaliteli birşeylerde satabilir ama esnaflık adamlık parayla falan satın alınmaz birilerinin pohpohuyla senin verdiğin parayı hiçe sayanlardan hiç hayır gelmez bence müşterisinin sizin kıymetinizi bilecek adamlarla çalışın ve bu adamların ufak tefek imalat hatalarıda olsa görmezden gelin destekleyin, kollayın bu kişilerin hataları ,eksikleri benim kabulümdür..Biz bu adamları tutamazsak tekelci hevesli akvaryumcuların , firmaların bizleri bu hobiden soğutmaları kaçınılmazdır ve hiçbir şekilde dert anlatamaz hakkımızı arayamayız her zaman her forumda heryerde var olan şakşakçılar yüzünden.

Sayfayı Paylaş