1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Sistem Seçimi-Yeni Kurulum Şekli

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde brkfrt tarafından 18 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Herkese tekrardan merhaba.

Başıma gelen olaylardan sonra bir karar vermek durumundayım. Salı günü akvaryumcu gelip; akvaryumu alacak, muhtemelen tamir edip geri getirecek. Yalnız benim aklıma şöyle bir fikir geldi.
    Bu çizim benim dolaba göre yapılmıştır. Yan sump şeklinde düşündüm. Sump harici bana kalan alan 60*60*50h şeklinde. 160-170L arasında bir hacim. Bunun avantajları ve dezavantajları olacaktır. Dezavantajlarından birisi PS büyüklüğü ya uygun seçilecek ya da askılı bir model kullanılacak. PS bulurum sorun değil. Diğer bir konu bu hacime hali hazırda kullandığım eheim 3000 L/H fazla gelir mi? Aslında dalga motoru sayısını azaltıp, kafa motorundan gelen gücü kullanabilirim.

Şimdi aklınıza neden aynı sistemi tekrardan kurmuyorsun diye düşünüyorsunuzdur. Bunun bir kaç sebebi var;
    - Akvaryumu salona indirmeyi düşünüyorum. Dolayısıyla üzeri kapalı olmalı; çünkü evde kedim var.
    - Salonda olacağı için sump gürültüsü minimum olmalı.
    - Olaylardan sonra yine aynı hacimde bir akvaryumu kurmaya maddiyat olarak uygun değilim. Kursam bile içini dolduramam.
    - Açıkçası birazda değişiklik istiyorum olanların unutulması adına. Farklı sistem,farklı dekor, farklı zevkler.

Her şeye rağmen bu sistem olmaz sen eskisiyle devam et diyebilirsiniz. Zaten konuyu açma amacımda budur. Salı günü akvaryumcu gelecek, o güne kadar da bir karar vermem gerekecek. Sonuçta malzemeler için bekleyen insanlarda var; Özgün abi gibi. Beklettiğim için bir kez daha kendisinden özür dilerim.

2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: Deniz Akvaryumu Sistem Seçimi-Yeni Kurulum Şekli

Dostum sen bu hobiden soğuma, kaldığın yerden devam et, bu hobi seni üzmek yerine zevk versin de beklemek yada satışı iptal etmek hiç dert değil sen rahat ol. Önemli olan elindeki malzemeyi elden çıkarırken hızlı ve hakettiği değerlere yakın rakamlara elden çıkarmandır.
    Ben kurduğun sistemi beğendim, bence çalışır AMA eğer sump olarak böleceğin yere 10 cm yerine 15 yada 20 cm ayırabilirsen hem müdahale ederken zorlanmazsın hem de kuracağın PS i çok daha rahat kurarsın. Örneğin benim akvaryum 50 cm X 50 cm X 50 cm, inan bana hem doldurması daha kolay oluyor hem de içindekiler dolu dolu gözüküyor. O yüzden küçük olur diye düşünme. Sump yaptığın bölmenin önüne de bir parça pleksi yapıştırırsın olur biter. Motoru da bence kullanabilirsin, o motor sayesinde dalga motoruna da ihtiyacın kalacağını düşünmüyorum. Yeter ki su geri dönüşünü/dönüşlerini akvaryuma doğru açılarla vermeyi başar. Dikkat etmen gereken önemli bir nokta da var ki akvaryumun üzerini kapattığında aydınlatmanın ısısı direk suya vuracaktır, yazın soğutucuya ihtiyaç duyman muhtemeldir. Bunun dışında sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Yine de üstatların yorumlarını bekle ve dikkate al derim ne de olsa biz bu işe gireli daha dün bir bugün iki :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bu işler başıma gelmeseydi, bir soğutucu alacaktım. Dolabın içini de bir şekilde değerlendiririm aslında;soğutucu alınca koyabilirim, Özkan abinin yosun sisteminden yapabilirim vs..Yandan olduğu için bölme 15cm de olabilir aslında sorun değil. o zaman aydınlatma dikine olur sadece. Malzeme konusunda; aydınlatma yok pahasına gider. Şuana kadar kendim yapmama rağmen 350lira civarı harcadığım armatür; 150 liraya anca gider ki gitmeyebilir de. Kafa motorundan gelecek gücü akvaryumun çeşitli yerlerine borularla dağıtıp, boruları da kayaların arkasına gizlersem güzel olur. Bu sefer ki dekoru ya tam vadi(hilal şeklinde değil arkası da dolu) yada iki ada şeklinde düşünüyorum. Doğru kararı vermek için uzmanları da dinlemek lazım tabi. Sump aşağıda olmadığı için oksijen olarak su yeterli zenginliğe ulaşabilir mi, ulaşamazsa ne kadar etkili olur bilmiyorum.
    Ekleme: Akvaryumun üzerini ızgara ile kapatmayı düşünüyorum, yani yine su buharlaşacak ve hava alacak.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak ben arkadan sump olayını gördüğümden beri çok beğendim. Ama dediğin gibi oksijen sorun olur mu ? bence tek sorun o birde sana tavsiyem elindeki ekipmana göre mesela nac7 ye göre yap arka sumpu bak ihsan abi ps bulamıyor 17 cm ye. yani öncelikle kararın arka sump ise elindeki ekipmana göre yap.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olur olur hepsi olur. Arkadan sump, yandan sump, üstten sump, alttan sup olur. Önemli olan kimin yaptığı, nasıl yapacağı ve şartlara uygun seçimleri nasıl yapacağıdır. Tartışmalarınızı keyifle izliyorum.:helalolsun:

6. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Burak hayırlısı olsun öncelikle istediğin planı iyice ölç tart sonradan bir sıkıntı çıkmasın dikkatli olman lazım.Bendeki esasında sıkıntı değilde sanırım yine benim her şey iyi olacak diye yola koyulmamdan ihtimal vermememden kaynaklanıyor ortada sorun yok ben ps çalışmıyor diye kendi kendime sıkıntı yapıyorum ps niye çalışsın içeride en ufak bir canlı yok benim tankta uzun lafın kısası sen ps kafa motoru olarak güzel seni sıkıntıya sokmayacak seçimler yap gerisi çok basit ben elimden gelen herşeyi yazar söylerim hayırlısı olsun şimdiden sana:ay:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Bu hobiden kopmamanız adına sevindirici.
    Yandan böldüğün kısmı ön tarafta görüntü kirliliği yaratmaması adına her iki yandan da bölüp öndeki kısımları sump san çıkarsanız nasıl olur. Yani akvaryum ters T şeklinde olsa. Yanlarda bulunan sump larda üsten bir alan veya boru ile birleştirilse.

8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

1- Seçenek aynı kalsın, zaten ha 10cm çok fark etmiyeçektir. Bu şekilde kullanabiliriz, skimerdan tut çoğu araçın var. Canlı konusunda çok aceleci davranmak gerekmez, farankları toplarız, bir sene sonra akvaryum süper olur.
    2-Seçenek biraz daha radikal, 10 cm değilde 20cm yapalım ve oraya yosun duvarı kuralım, istediğimiz performansı alamazsak skimer çeviririz. Sirkilaston için sadece geridönüşüm motorunu kullansak olur, güzel bir boru sistemi, sök tak şeklinde istediğimiz gibi saklarız.
    Ben ufak bir tasarım yaptım hata kaya diazynı bileyaptım bakalım beğencen mi?

9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Bendeki nac6 ve 17cm yani 20cm boşluk bırakınca sığıyor. O zaman ölçüler 50 uzunluk 60 derinlik ve 50 yükseklik olarak ilginç bir hal alıyor:) Ölçülerin küçülmesi bir bakıma iyi olabilir. İçinin dolu gözükmesi de önemli bence 130-140L gibi bir hacim oluyor.
    Aslında PS bulunur, atmanın modelleri var mesela bendeki nac6'nın motorunun 2000L/H olanından kullanmışlar yani nac5 motoru. PS'te bence önemli olan motordur, gövde ne kadar kötü ve verimsiz olabilir ki? Siz sanırım pleksiyle böldünüz, peki ileride esneme yapmaz mı pleksi basınçtan? Gerçi sadece yan basınç alacak ne kadar etkisi olur bilmiyorum ama.
    Demek istediğinizi tam anlayamadım açıkçası:)

Özkan abi sistem güzel lakin benim dolapta uzunluk 70cm derinlik 60cm yükseklik 50cm. Arkadan alırsak derinlik çok azalır. Ben eski akvaryumda zaten 3 camı da temizlemiyordum, sadece ön camdan seyrediyordum. Bu nedenle böyle bir sistem düşündüm. Yosun duvarı kesin olacak yani olmazsa olmazım. Dolabın içerisine koymayı planlamıştım.

10. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Skimmer buldum aldım bile sıkıntı yok o konuda tunze randıman vermedi nac 5 devreye girer bendeki pleksi 4 mm ve arkasında aynı kalınlıkta 4 mm cam var o yüzden esneme olmaz böyle bir sistem düşünüyorsan aynı şekilde sende yaparsın kafanda soru işareti kalmaz ve sump kısmına koyacağın ps ölçülerini önceden kullanan birileri alsın veya yakınında ise sen al çünkü internette yazılanların çoğu tutmuyor sonra sıkıntı yaşarsın ve büyük bir skimmer kullanmana gerek yok bu ölçüde nac 6 veya 7 gibi sistemdeki faydalı faydasız bütün bakterileri toplaması da sisteme zarar verebilir 3000'lik kafa motoru debisini düşürerek kullanabilirsin buda motorun ömrünü yer açarsan içeri çarşamba pazarına döner sen en fazla içeriye dalga motoru kullanmayacağım dersen new jet 1700 kullan derim yeterli olur.

11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Güzel bir konuya temas ettiniz. Güçlü ekipman, düşük hacim; benim aklıma sadece marmara suyunu getiriyor. Özkan abi'nin percula üretiminden sonra zaten girişecektim bu işe. Yeni kurulum %60 marmara olacaktır.

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Burak çizdiğin sistemi bir zamanlar yapmıştık ,forumda resimleri olması lazım bi ara .

13. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Burak bey demek istediğim aslında şöyle birşey
    Kırımızı ile olan kısı alttan veya üstte iki alan arasındaki bağlantı kısmı

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Portal da çare tükenmez.;)

Red Sea Max 250'nin protein skimmeri işine yarar, genişliği yaklaşık 10 cm. fiyat 500 TL. civarı, (Fiyatı net değil) motoru dahil. Sıkıntısı 1,5 ay beklemen gerekiyor...

Courageous bunu beğendi.
  15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Burak abi öncelikle Eheimı satma ve Serhat abiye geri dönüş borusunu 4'e ayırt ve şu nozzlardan taksın ve kafa motoru kullanmazsın böylece.

Senin yerinde olsam 70*70*40h yaparım ve 20 cm arkadan bölüp ps'siz yosun duvarı ile sürdürürdüm.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Fatih 'e katılıyorum Ehaim baktın içeriye çok fazla su basıyor içerisi çarşamba pazarına dönerse motor çıkışına bir t koyar oradan vana yardımı ile fazla suyu tekrar içeri verirsin olur biter. Önceliğin yosun duvarı ise PS dursun elinde istersen %100 marmara suyu kur.

17. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Herkese tekrardan merhabalar,

Az önce akvaryumcu geldi ve konuyu tartıştık. Akvaryum taban camının kırılması ile ilgili onun da benim de bir sebebimiz yok. Yani ikimizde haklıyız. Su dengesizliğinden olsa soldan değil sağdan kırılması gerekirdi vs.. içinden çıkılmaz durumlar mevcut. Geriye tıkanıp kalmaktansa önümüze bakıp yeni akvaryum düşüncemden bahsettim;yandan sumplı olarak; yapıp getirecek.
    Kurulum daha önce de söylediğim gibi %50-60 Marmara denizi doğal su ile olacak. Hocalarımızdan denizden su çekmek için güzel bir tarih alabilirim. Şu sıralar su almak riskli olabilir sanırım canlılık zenginliği adına. Acelemde yok zaten.
    Temel abi'den denizden su çekme tarihi ve Özkan abi'den dolap güçlendirme ve yosun duvarı hakkında fikirleri bekliyorum. Bu demek değildir ki başka kimse yorum yapmasın, 7'den 70'e, tatlı sucudan tuzlu sucuya, herkesten değerli yorumlarını bekliyorum.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak deniz suyu ile ilgili doğal su kullananlar yazacaktır gerçi. Senin ölçüler tam belli oldu mu ve kafandaki plan şuan için nedir ? uzun zamandır ses çıkmıyordu senden.

19. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Ölçüler aynı, yandan sumplı olacak. 70*60*50 akvaryumdan sump harici; 50*60*50h bir akvaryum kalacak bana. Sistemde güçlü olunca doğal su kullanmak şart oldu. Zaten istediğim bir şeydi.

20. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Burak en kısa zamanda ziyaretine geliyorum.

Sayfayı Paylaş