1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Son Denemelerim ve Sonuç

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu benim için bir ego, bir oyuncak ama içinde canlılar olmasıyla değerli bir oyuncak...Yüreklice bunları yazmak, hayvan severlerin hışmından korkmamak, klavyeye düşünceni, yaptığını yazmak...yaptığını ve uyguladığını gizlemekten çok daha büyük erdemdir. Calsiyum picken ampul ve sodyum bi karbonat ampul tarafımca 2 ay kullanılmış ve başka kH ve yine kalsiyum katkısı SPS akvaryumda kullanılmamıştır. Sözü edilen ürünler aşağıdadır. Sonuca direk geçmem gerekirse, sodyum bi karbonat ampullerin bir tanesi kh değerini 300 litre akvaryumda 1ppm yükseltir. Ben ne yazık ki yanlışlıkla haftalık olarak bir ampul kullandım ve çok çok az geldi. SPS, SOFT gibi akvaryum tarzlarında oran fark eder doğal olarak. 10 ampul 5 Lira. Calcium picken ampulü ise üzerindeki değerleri yanlış okumamdan dolayı Bülent kardeşimin uyarısı ile çok çok az kullandığımı sonradan fark ettim. Fakat mercanlar kullandığım dozda hayata aynen devam etti. 5 ampul var içinde ve 7,5 lira. Kalsiyum picken coraline alg için etkili olacak düşüncesiyle kullanıldı çünkü şeker bazlı kalsiyum içeriyor.

Kıyaslama, aylık bazda rakama vurursak, 300 litre ortalamaya haftada 3 ampul sodyum bi karbonat, haftada 3 ampul kalsiyum bicken gidiyor. Aylık maliyet ne oluyor ve değer mi? Karar ve düşünce size aittir. Bendeki olay budur. Calcium picken kullanmaya devam ediyorum ara sıra, sodyum bi karbonat kalmadı, alır mıyım bilemiyorum.

Test durumu, Teoman abi bize geldi ve 'kH değerini ölçelim dedi' işim olmaz abi sen bak dedim. Sağ olsun ölçtü ve kH değerin 6,5 yerlerde dedi, ben de ampullerden 4 adet kırdım ve yarım saat sonra tekrar ölçtü. Son ölçümünde Teoman abinin verdiği kH değeri 9,5 idi. Durum budur (Bu ani ekleme hatadır...)

Elimde bazı ürünler var, onlar bitsin ve kafamı toparlayıp tam bir maliyet çıkarıp uyarsa bunlara aynen devam etmeyi planlıyorum. Seramik dekor, yanlışlıkla az kullanım derken bu ampulleri çorba yaptım gibime geliyor. Tekrar başlayacağım.

Aldığım kutuların sayısı 5 kutu sodyum bi karbonat ve 10 kutu kalsiyum picken şeklindeydi. Bunlar sadece kalanlar.

TencoMelih bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Deniz Akvaryumu Son Denemelerim ve Sonuç

Temel abi herhalde yeni bir ampul olayı çıkıyor,neticelerin güzel çıkmasını dilerim...

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Kutluyorum abi seni. Guzel bir calisma olmus ama biraz corba olmus sende duzenli ve limitli kullanilirsa sonuc super olur gibime geliyor. Acil durumlarda piyasada ki urunler bu kadar hizli tepki veremez diye dusunuyorum.

Sent from my U8800 using Tapatalk

4. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Cevap: Deniz Akvaryumu Son Denemelerim ve Sonuç

Abi bilgiler için teşekkürler,sayende diğer mecralarda boşa geçirdiğim zamanları burada telafi ediyorum....300 lt de bile sanki haftada 7,5 tl den ayda 30 TL hem kh hem de ca için uygun gibi geldi....Son kullanımından sonra detay belirtirsen karar vereyim bende geçip geçmemeye....Selamlar,sevgiler

Sayfayı Paylaş