1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Sump Kurulumu (Biyolojik)

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 8 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu sump kurulumu standart şekilleri aşağı yukarı belli. Sump yapımı veya oluşturulması deniz akvaryumu bünyesinde son yıllarda çok değişti. Oysa, birçok yazı veya öneriler içinde malzeme ile dolu deniz akvaryumu sump kurulumu hatalı olarak lanse edilir. Fakat neden? Uzunca bir dönem başarılı akvaryumlar yürütülmüş olan biyolojik yapıya sahip sump sadece gelişen teknolojinin ortaya çıkardığı ekipman gücü yüzünden mi tarih oluyor? Yoksa kullanmayı bilmiyor muyuz? Konumuz deniz akvaryumu sump kurulumu ve biyolojik sump kavramı.

Deniz Akvaryumu Sump Kurulumu Tarafında Biyolojik Sump Yeni Kaşıntımız mı?

Deniz akvaryumu sump artık basit bir cam şeklinde, sump içinde gerekli ekipmanlara veya otomatik tatlı su ekleme ünitelerine özel bölümler oluşturmaktan ibaret. Elbette yeni kaşıntımız değil ama böyle bir gerçek var ve vardı. Çok tercih edilen yeni sump oluşturma modelleri ne kadar iyidir ve eskide kalan deniz akvaryumu sump kurulumu gerçekten işlevsellik dışı mıdır? İşte yanıt arayacağımız ve belkide biraz düşünmenize neden olacağımız bir yapıya parmak atacağız. Sonunda teknolojik gelişim kazansa dahi fikir sahibi olacağız.

deniz akvaryumu sump kurulumu.png

Deniz akvaryumu sump kurulumu biyolojik yapı aslında bilginin kısıtlılığı içinde yoğrulan eski deniz akvaryumu sahibi arkadaşların filtre sistemi diye sarıldığı bir uygulama idi. Zaman içinde bu uygulamayı özlemiyorum dersem yalan olur. Birkaç akvaryum mağazasında tuzlu su balığı varken ve o akvaryumların altında silme taşlar, süngerler, elyaflar, seramikler, siporax denilen malzemeler ile doluyken hobici böyle bir deniz akvaryumu sump kurulumu yapısını gördüğünde ne düşünür, hiç düşündünüz mü? Ben ne düşündüğümü yazmak isterim. Elbette 'bu adamlar böyle yaptığına göre bir şey biliyordur' diye düşünürsünüz ve az veya çok sump yapınız ona benzemeye başlar. :) Nereden bilirsiniz ki, onlarda sizin gibi görmüş ve uygulamış, hatta sizden fazlada bir bilgileri yok ama bunu belli etmediklerine göre, böyle bir deniz akvaryumu sump kurulumu sizin için en ideal olandır. Buna bir de sizin akvaryumda yaşamayan ama orada yaşadığını veya kuyruk salladığını gördüğünüz balık veya mercan türleri eklenince, sizin için en kralı deniz akvaryumu biyolojik sump yapısı olur. Bugün tam bir öcü olarak görülür, bakın forumlara deniz akvaryumunu intihara götürmektir, perişan etmektir, hayatta olmaz, hatadır ve yanlıştır ifadelerini görürsünüz. Bunları yazanların da yaşları malumunuzdur. Peki neden bu şekilde lanse edilir veya kullanımı tamamen kalkmıştır? Teknolojik gelişme mi, bilgi yetersizliği mi, gerek olmaması mı, sadece duyumlarla zararlı gösterilmesi mi? Kuşkusuz bunların çoğu doğru gibi görünse de, bana göre kesinlikle bazıları hariç doğru değildir. Deniz akvaryumu sump kurulumu yazımıza devam ederken elbette sizlere günümüz yaygın tarzından sump sistemi sunmadan olmaz.

Deniz Akvaryumu Sump Kurulumu Biyolojik Olduğunda Ne Oluyordu?

deniz akvaryumu sump kurulumu biyolojik.jpg

Deniz akvaryumu sump kurulumu tarafında biyolojik yapı anlamı öncesinde neden kullanıldığını kendimce anlatmaya gayret ettim. Bu şekildeki bir Sump Filtre Malzeme Dizilimi zamanın şartlarında zorunluluk, bilgisizlik ve ekipman yetersizliği yüzünden yapılırdı ama bu yanlış olduğu anlamına gelmez. Bunu size şöyle ifade etmeye çalışacağım; benim ilk edinebildiğim protein skimmer fotoğrafını bile bulamadığım 2 pleksi parçadan oluşan Çin malı bir protein skimmer modeliydi, biz topluyor diye kendimizi, protein skimmer ise adamın olmadığı yerde adam edasında takılıyordu. Tek seçenek ve onun dışındaki en yakın seçenek (800 USD o zaman) yerli bir gövde ve ne olduğu belli olmayan bir motordan ibaretti. Sonrasında piyasada görülen Macro ps modellerini görünce ne oldum delisi olarak 2 adet kullanmaya başladım. Aşağıda o günlere ait sumpumdan bir kare ile devam edelim. Elbette zamanda ilerliyordu ve yeni deniz akvaryumu tarzları çoğalıyordu. Doğal olarak bizim deniz akvaryumu sump yapımız anlatmaya çalıştığım biyolojik sistemler şeklindeydi. Devridaim motoru en popiler marka olan Atman 104 serileri iken biz bilmeden debisi 2 ay sonra yarıya düşerdi. Örnekteki biyolojik sump yapısı zaten düşük debide verim verir ama bunu biz değil de debisi düştüğü için kızdığımız kafa motoru kendiliğinden başarıyordu.

Deniz Akvaryumu Sump Kurulumu Yaptık ve Biyolojik Yaptık Ne Kazandık?

Deniz akvaryumu sump kurulumu yazımızda biyolojik sump diyerek anlatmak istediğim şu, biyolojik sump yapısı kesinlikle kötü değil, önemli olan zaman zaman fileler içinde kullanılan malzemeleri kısa süreli dışarı alarak biriken tortuları temizlemektir. Deniz akvaryumu sump yapısı biyolojik kullanılacak ise su düşük debi içinden geçirilerek kullanılır. Yavaş şekilde deniz akvaryumu biyolojik sump yapısı içinden geçen su bakteriler tarafından çok daha rahat işlenir. Su biyolojik filtre malzemelerinden çıkarken partükül barındırmadan çıkar. Bol malzemenin yarattığı gözenek yapısındaki bakteri kolonileri suyu öylesine temizler ki, bir süre sonra akvaryumun içindeki biyolojik yapının desteği de buna eklenince berrak jelimsi bir su yakalanır. Günümüz sump ve deniz akvaryumu sistemlerinde bu yapıda sump görmek pek kolay değil. Elbette şimdi de kolaylıkla kullanılabilir bir sistem olduğunu bilmekte fayda var. Tuzlu Su Akvaryumlarında Sump Kurulumu sadece farklı filtre yaratmak amacı güder, bunun dışında birçok deniz akvaryumu filtre alternatifleri bulunur. Deniz akvaryumu sump yapısı sonuç itibariyle, bizlerin içinde geçmişte kalan bir akvaryum alt kısmı macerası olsa da, o günlere ait güzel başarı ve sağlıklı canlıların bulunduğu akvaryumları unutmuyoruz. Deniz akvaryumu sump kurulumu yapısı biyolojik veya Jubert olsun ne yapıldığını bilmek bazen aynı kapıya çıkarabilir.

Akvaryum Portalı

TencoMelih ve bulents bunu beğendi.
  2. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Abi okumaya çalıştım ama kafa nanay artık, favorilerime ekledim yarın uzun soluklu okuyacam.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Temel abi ps lerin o devirde daha iyisi olmadığı için nazar boncuğu bile.takmışsın ...

cimlikaya bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Milletin gözü oradaydı gözüm, sumptan fotoğraf diye diye başımın etini yiyenler vardı.:D Üst taraf malum her türlü Halil İbrahim sofrasına açık, alt taraf ilgi çekiyordu.:D

Alparslan, BulentS ve taakaa bunu beğendi.
  5. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Canlı kaya yerine sera siporax kullanan akvaryum örnekleri var, çok da başarılı. Aslında bu sporax benim çok dikkatimi çeken, daha önce tatlısuda kullandığım çok iyi bir biyolojik flitre malzemesi.

Linkteki tank siporax ile kurulmuş canlı kaya bulundurmayan bir akvaryum, benimde ilerde kuracağım sistem :) adam siporaxları deli sabrı ile boncuk gibi dizmiş dikkatinize.

Reefkeeping Magazine - August 2012 Tank of the Month

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anlatmak istediğime mükemmel bir örnek Özdemir link. Olay bu, bu da var.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özdemir abi buluşmada anlattığından beri benim aklıma geliyor sumpun bir göşesine yapsam mı diye. İçimi kemiriyor, Birde dekoru yaparken kullandığı malzeme ne acaba cimento gibi?

8. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Ben de kurulumda seramik ringleri koymuştum sumpa fakat acayip pislik topladı üzerine, nitrat, nitrit birikir diye çıkarttım. ''önemli olan zaman zaman fileler içinde kullanılan malzemeleri kısa süreli dışarı alarak biriken tortuları temizlemektir.'' demişsiniz . Kısa süreli olması biriken tortuları alırken bakteri ölümüne neden olmamak için mi? Sumptan çıkarıp akvaryumun suyu ile o zaman yıkamalıyız herhalde. Bakteriler de gitmez mi bu işlemde?

Sayfayı Paylaş