1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz akvaryumu sumpunda olması gereken malzemeler...

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde kayhan tarafından 30 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. kayhan

kayhan

Yer:
    izmir
    İsim:
    coskun
    Bende dahil olmak üzere çoğu kişi sumpun içine sağ soldan duyarak yada İnternet ten araştırarak bir çok değişik filtre malzemesini koyduğumuz oluyor.
    Bunlar Zeolit-Mercan Kırığı Seramik halka Bioball sünger gibi daha aklıma gelmeyen malzemeler Peki bu gibi Ps ve Kafa Motoru haricinde malzemeler nedir yada ne gibi artıları ve eksileri vardır. Yada Koymamak dahamı iyidir?

vicia ervillia bunu beğendi.
  2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Koyulan malzeme eğer bir amaca hizmet ediyorsa sorun yok . Ama o koymuş iyidir herhalde deyip sizde koymayın maalesef bizim ülkemizde biraz öyle oluyor .

İos tan online

3. kayhan

kayhan

Yer:
    izmir
    İsim:
    coskun
    Peki benimde merak ettiğim bu gerekli malzemeler nelerdir. Bir Marin akvaryumunda yada resif akvaryumunda olması gereken filtre malzemeleri nelerdir.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yıllardır aslında burada yazmaya çalıştık ama halen oturmuş kanılar oluşamıyor. Kurulu bir deniz akvaryumunun veya yürüyen canlı yükü olan bir akvaryumun sumpuna bu tarz malzemeler eklense de akvaryum devam eder eklenmese de ama eğer bir şeyleri gerçek anlamda işe yarar yer, zaman ve şekilde eklersen çok şey fark eder.

Sump sistemi vardır tek ps ile olur...sump sistemi kurarsın içinde olmayan yoktur. Su mercan kırığı haznesinden geçer, sungerlere, elyaflara, kiremit kırıklarına, suprat malzemelere vb girer çıkar ama debini buna göre ayarlarsın tarzın Deniz Akvaryumu Sump Kurulumu (Biyolojik) yapısı olur ve bunu isteterek yaparsan güzel olur.

5. kayhan

kayhan

Yer:
    izmir
    İsim:
    coskun
    İşte bende mesal ps ve canlı kaya ile devam eden çok akvaryum gördüm ama sumpun içine parmak girmiyecek şekilde dolduran insanlarda gördüm önemli olan en ideali nedir yeni krulum yapanlar içinde bir avantaj olur. çünkü sitelere bakıyorum da bir sürü biyolojik filtre malzemesi satıyorlar. işte insanın kafası ondan sonra karışıyor vede diyor ki deniz akvaryumu hem çok pahalı hemde çok tefauratlı sonra cesaret edemiyorlar akvaryum kurmaya...

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi sumpun yapısını beslemek istenen canlılar belirler, mütevazi bir akvaryum için sadece Ps yeterli...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Forumlardaki biyolojik dedigin malzemeler neler? Zeolit vb demişsin ama bunlar kimyasal filtre malzemeleri. Biyolojik malzemeler sump içinde bazı koşullarda anlamlı olabilir. Kaya ve kum az kullanılmıştır veya kumsuz akvaryumdur vs.

8. kayhan

kayhan

Yer:
    izmir
    İsim:
    coskun
    Benin anlatmak istediğim biyolojik filtreleme yada kimyasal filtreleme illede gereklimi sadece balık yükü olan bir akvaryumda ps yeterli gelir mi. Yani ps harici ekstra bir filtre malzemesi gereklimi olmazsa olmaz bir filtreleme malzemesi var mı.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık akvaryumu diye basite alıp sadece ps yeter demek hata olur. Balık türlerine ve sayısına göre atık yükü reef tankından fazladır ve yemleme anlık yükleyerek yapılır. Zeolit ilavesi amonyak dengesi ve yan atıkları kontrol altında tutmaya destek olur. Çok güçlü ps vardır gerek görülmeyebilir. Sump icinde bu tarz akvaryumlarda biyolijik malzeme akvaryum icinde yetersiz alan varsa iyi olur ve biyolojik malzeme kadar mekanik filtre malzemeleride önemlidir. Fakat bunlara gerek kalmayan mütevazi akvaryumlarda kurulabilir.

kayhan bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benim sump içinde sadece ps var. Artı olarak kenarına bir adet şelale filtre astım içine de zeolit ekledim, 600 litre saat çeviriyor filtre gayet iyi bir iş çıkarıyor. İstersen medya olarak bu şekil bir malzeme kullanabilirsin. Elyaf, zeolit, karbon, fosfat tutucu bir sürü medya malzemesi kullanılabilir şelale filtre gözlerinde.

kayhan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş