1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz akvaryumu sumpunda olması gereken malzemeler...

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde kayhan tarafından 30 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. kayhan

  kayhan

  Mesajlar:
  397
  Yer:
  izmir
  İsim:
  coskun
  Bende dahil olmak üzere çoğu kişi sumpun içine sağ soldan duyarak yada İnternet ten araştırarak bir çok değişik filtre malzemesini koyduğumuz oluyor.
  Bunlar Zeolit-Mercan Kırığı Seramik halka Bioball sünger gibi daha aklıma gelmeyen malzemeler Peki bu gibi Ps ve Kafa Motoru haricinde malzemeler nedir yada ne gibi artıları ve eksileri vardır. Yada Koymamak dahamı iyidir?
   
  vicia ervillia bunu beğendi.
 2. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Koyulan malzeme eğer bir amaca hizmet ediyorsa sorun yok . Ama o koymuş iyidir herhalde deyip sizde koymayın maalesef bizim ülkemizde biraz öyle oluyor .


  İos tan online
   
 3. kayhan

  kayhan

  Mesajlar:
  397
  Yer:
  izmir
  İsim:
  coskun
  Peki benimde merak ettiğim bu gerekli malzemeler nelerdir. Bir Marin akvaryumunda yada resif akvaryumunda olması gereken filtre malzemeleri nelerdir.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yıllardır aslında burada yazmaya çalıştık ama halen oturmuş kanılar oluşamıyor. Kurulu bir deniz akvaryumunun veya yürüyen canlı yükü olan bir akvaryumun sumpuna bu tarz malzemeler eklense de akvaryum devam eder eklenmese de ama eğer bir şeyleri gerçek anlamda işe yarar yer, zaman ve şekilde eklersen çok şey fark eder.

  Sump sistemi vardır tek ps ile olur...sump sistemi kurarsın içinde olmayan yoktur. Su mercan kırığı haznesinden geçer, sungerlere, elyaflara, kiremit kırıklarına, suprat malzemelere vb girer çıkar ama debini buna göre ayarlarsın tarzın Deniz Akvaryumu Sump Kurulumu (Biyolojik) yapısı olur ve bunu isteterek yaparsan güzel olur.
   
  vicia ervillia bunu beğendi.
 5. kayhan

  kayhan

  Mesajlar:
  397
  Yer:
  izmir
  İsim:
  coskun
  İşte bende mesal ps ve canlı kaya ile devam eden çok akvaryum gördüm ama sumpun içine parmak girmiyecek şekilde dolduran insanlarda gördüm önemli olan en ideali nedir yeni krulum yapanlar içinde bir avantaj olur. çünkü sitelere bakıyorum da bir sürü biyolojik filtre malzemesi satıyorlar. işte insanın kafası ondan sonra karışıyor vede diyor ki deniz akvaryumu hem çok pahalı hemde çok tefauratlı sonra cesaret edemiyorlar akvaryum kurmaya...
   
  vicia ervillia bunu beğendi.
 6. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Abi sumpun yapısını beslemek istenen canlılar belirler, mütevazi bir akvaryum için sadece Ps yeterli...
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Forumlardaki biyolojik dedigin malzemeler neler? Zeolit vb demişsin ama bunlar kimyasal filtre malzemeleri. Biyolojik malzemeler sump içinde bazı koşullarda anlamlı olabilir. Kaya ve kum az kullanılmıştır veya kumsuz akvaryumdur vs.
   
 8. kayhan

  kayhan

  Mesajlar:
  397
  Yer:
  izmir
  İsim:
  coskun
  Benin anlatmak istediğim biyolojik filtreleme yada kimyasal filtreleme illede gereklimi sadece balık yükü olan bir akvaryumda ps yeterli gelir mi. Yani ps harici ekstra bir filtre malzemesi gereklimi olmazsa olmaz bir filtreleme malzemesi var mı.
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Balık akvaryumu diye basite alıp sadece ps yeter demek hata olur. Balık türlerine ve sayısına göre atık yükü reef tankından fazladır ve yemleme anlık yükleyerek yapılır. Zeolit ilavesi amonyak dengesi ve yan atıkları kontrol altında tutmaya destek olur. Çok güçlü ps vardır gerek görülmeyebilir. Sump icinde bu tarz akvaryumlarda biyolijik malzeme akvaryum icinde yetersiz alan varsa iyi olur ve biyolojik malzeme kadar mekanik filtre malzemeleride önemlidir. Fakat bunlara gerek kalmayan mütevazi akvaryumlarda kurulabilir.
   
  kayhan bunu beğendi.
 10. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.659
  Yer:
  ankara (aydın)
  Benim sump içinde sadece ps var. Artı olarak kenarına bir adet şelale filtre astım içine de zeolit ekledim, 600 litre saat çeviriyor filtre gayet iyi bir iş çıkarıyor. İstersen medya olarak bu şekil bir malzeme kullanabilirsin. Elyaf, zeolit, karbon, fosfat tutucu bir sürü medya malzemesi kullanılabilir şelale filtre gözlerinde.
   
  kayhan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş