1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Suyu Hazırlama Ölçüleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde harfuzmani tarafından 12 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Deniz akvaryumu suyu ölçümlerim aşağıdaki gibi. 1lt hazırladığım tuzlu suda ölçtüğüm ca ve mg değerleri ile tuzda sorun olmadığını öğrenmiş oldum
    Ca:420
    Mg: 1170

Deniz Akvaryumu Suyu Tekrar ölçtüğüm değerler şöyle

Yalnız az önce hazırladığım 1lt tuzlu suyu tanka dökmüştüm belirteyim
    Ph metre
    Ph 4 sıvısını 4,40
    Ph 7 sıvısını 7,40 gösterdi
    Damacana suyu ölçtüğümde 6,4 çıktı yani normalde 6 diyebiliriz heralde
    Tatlı suyu refraktometre ile ölçtüğümde 1-2 arasında çıkıyor tuz oranım düşük diyebiliriz sanırım!

Halil kullanma klavuzu nereye kayboldu bilmiyorum :)
    Ayrıca tanktaki son durum
    Mg:960
    Ca:350 çıktı

Bülent Abi hiçbir katkı kullanmıyorum
    İlk ve en son su değişimini pazar günü refraktometreye göre 1024 ayarlayarak,bir damacana su yani 19 lt değiştirdim.Toplam hacim 70 lt
    Belki su değişimi fazla oldu ama ayarlayabilmek için öyle yaptım

Not: Katkı olarak bir şey kullanmıyorum, epar ampulleri saymıyorum tabi
    1er ampul kırmıştım birde su değişiminde kullandım en son!

Iphone 4s

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben tuzunu biliyorum ama konuyu okuyacak olanlar için tuz markanı yazsan iyi olur.
    Çık işin içinden diyorsun yani kısaca. Bülent hatırlar, bana şikayet ediyordu cyano vb gittiğimde kuma daldım ilk olarak, senin kum nasıl, türü vb? Geriye az seçenek kalıyor, protein skimmeri ve kullandığın suyu da yazsana bir.

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tuz :markası red coral pro
    Kum :caribsea special grade
    Ps:buble magus nac 3,5
    Su : damacana su eriklinin

Tankta diatom geç başladı ve hala sürüyor ama sadece kayalarda var ve kumun üzerinde nokta kadar dahi yok

Iphone 4s

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ben kumda, tuzda,suda bir hata olduğunu düşünmüyorum hakan. Ya mahir in dediği gibi mg testi sapıttı(ben de hatalı olduğunu düşünerek çoğunlukla 2-3 kere yapıyorum mg testini, ölçüm saatlerini değiştir yeniden ölç gibi) yada Su değişimini düşük tuzluluk ile yaptığın için mg ve ca seviyesi düşük tankın. Eğer test doğru ölçüyorsa , düzeltme için tavsiyem bir damacana halil in tankından 1 damacana da su hazırlayıp , köklü su değişimi yapmak. Öncesinde başka testlerle de ölçüp emin olmak lazım.

5. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Tuzluluk problemi var gibi gözüküyor. Ölçüm aletlerinden iyice emi olun.

6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Testler salifertin,son kullanma tarihleri 2017 tabi bu bozulmadıkları anlamına gelmez

Bizimkilerin hiçbirinde test yok,bari gidip onların sularını ben ölçeyim bozuk olup olmadığı ortaya çıkar

Tabi sonuçta şuda var benim ca oranım kesin düşük,çünkü yeni yaptığım suda 420 çıktı tanktaki ölçümüm 350 çıkıyor
    Tuzluluğumun 1-2 puan düşük olduğundan da eminim,sumpa tuz atarak tuzluluğu arttırayım en iyisi

Diğer tanklarıda ölçünce net şekilde komuşurum!

Iphone 4s

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    İçi canlı dolu bir tankta Tuz atarak tuzluluk yükseltilmez hakan cım.
    Diğer tanklarda ölçümleri yapalım, refraktometre yi ro suyu ile kalibre edelim, sonra yoğun tuzlulukta bir damacana su hazırlarız değişim ile yükselir.

harfuzmani bunu beğendi.
  8. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mahir Bey bademli tarafındasınız diye biliyorum doğrumudur?Ayarlayabilirsem bugün ziyaretinize gelmeye çalışayım

Dip:Bursa'da birbirine en uzak iki nokta arası 20-25 dk dır.Burda İstanbul'lulara havamızı atalım bari :koptum:

Montimahir bunu beğendi.
  9. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    İyi ki söyledin Bülent Abi yoksa tuzu boca etmiştim sumpa:confused:

BulentS bunu beğendi.
  10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Amanın ne olmuş öyle şimdi uyandım uykudan abi hazırlayayım istiyorsan suyu.

Seyyar cihazdan online.

11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Dur dur bişey olduğu yok heyecanlanma:)
    Adam hızır gibi uyanır uyanmaz beni aradı yavvvv:okey:

Bugünde işler yoğun fırsat bulup işyerinden burnumu dahi dışarı çıkaramadım.Şu test doğrumu yanlışmı bir doğrulayayımda ona göre yol çizeriz Halilim

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benim böyle çetnefilli ne olduğu belli olmayan işlere bir çözümüm vardır ve hep tutar.

Suyun türünü değişip, tuzdan vb. huylanıyorsam küçük paket başka tuz da alıp akvaryumun suyuna şöyle %60 dalarım. Bir sürü neden var ama onda sorun yok, bunda tuhaflık yok derken işin içinden çıkamazsın. Testlerin doğru mu o da net değil.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Temel abinin dediği şekilde yaparsan yarın uğra bana abi ****** tuz la hazırlanmış su hazırlarım gece 12 ye kadar karar ver abi eve gidince hazırlamaya başlar sabaha hazır olur. Biraz da benim sudan veririm hazır sistem toparlar.

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sanırım çözüme ulaştım şöyleki;
    Tanktaki suyun tuz oranını 1025-1026 arasına çektim.Refraktometrem 1-2 arasında fazla ölçtüğü için normalde 1024 olmuş oldu.Sonra testlerimi tekrar yaptım çıkan sonuçlar eskisine nazaran daha iyi
    Kh 9.9
    Ca 400
    Mg 1170

Şuan için başka birşey yapmama gerek var mıdır?

Iphone 4s

Bu arada tuzluluk oranını 1,5 puan artırmak için yaklaşık 300 gr tuz kullandım
    Toplamda 70 lt,baya fark ediyormuş!

Iphone 4s

Montimahir bunu beğendi.
  15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    MG nin 1200-1500 arası ideal diye biliyorum yanlış ise uyarın beni.
    Geçmiş olsun Hakan bu şekilde durumu çözdük demek Yanlış ölçülen tuzluluk nelere kadirmiş baksen. Tankın 700 litre olsay dı durumu düzeltmek baya zor olacaktı demek oluyor.

16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Halil abi mg 1300 ideal...:)

17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Mg ve ca biraz daha yükseltilir, acil değil.
    Refraktometreyi ayar yapmayı düşünmüyorsun galiba, 2 ekle 2 çıkar daha kolayına geliyor :D

18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Nasıl ayar yapıldığını bilmeyince kara düzen devam :D
    Üstünde vidalı bir yer var onu çevirmemiz mi gerekiyor?

Iphone 4s

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Yarın Tolga ya uğra veya bana öğlen çayına gel Saf su ile ayarlayalım ama üşenirim dersen saf su al ve tuzluluğa bakarken üstten vidayı çevir tam "0" olduğunda tamamdır.

BulentS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş