1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Tamamen DIY Marmara Suyu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde selcom2008 tarafından 28 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Deniz Akvaryumu Tamamen DIY Marmara Suyu ile kurmaya karar verdim. Dükkandaki 30 lt lik nanoya bir son verip yeni bir nano kurulumuna başladım. Deniz akvaryumu tankımızın boyutları 70 x 40 x 55h arkadaşın elinde bulunan tank sökülüp boyutlar düşürüldü. Cama durso sistemi için Özkanla beraber bir delik açıldı. Tankın su testi başarılı oldu. Herhangi bir sıkıntı olmadı.

Deniz akvaryumu Cam kalınlığı 10mm. Kurulum ölü canlı kaya ve 3mm 5mm mercan kırığıyla gerçekleşecek. Kaya dizaynı ölü kaya olduğu için dışarıda bir dizayn verilip yapıştırılacak gerekirse akvarymada gereken yerler yapışacak. Ps olarak deniz akvaryumunda birşey düşünmüyoruz tamaman dıy yosun duvarı olacak, sistemde sumptan ayrı çalışacak.

İlk döngünün başlamsı için damacana su konulup tuz ilave edilecek. Ölü kaya olduğu için amonyak patlaması bekliyorum, her gün su değişimi yapılacak ve 15 - 20 gün böyle devam edecek .Daha sonra % 100 su değişimi yapılacak ,bulanık ve kötü MARMARA SUYU konulup sistem çalışacak.pardon:gif

Deniz Akvaryumu Malzeme listemize gelirsek şöyle:

1. 70 x40 x55h 10 mm akvaryum 5 tl oda cam ları kestirmek için
    2. Yaklaşık 40 kg Ölmüş canlıkaya kg 4 tl 160 tl
    3. 3mm 5mm arası mercan kırığı zamanında almıştım elimde mevcuttu
    4. Geri dönüş pompası Atman 4000 lt/h Evdeki akvaryumdan artan ( nevjet 4500 evdekine alındı boşa çıktı)
    5. Dalga motoru 4000 lt/h ( Sevgili Özkan alacak fiyatını daha sonra yazarım)
    6. Dıy yosun duvarı pleksi kesimleri 30 tl Nevjet 800lt/h lik motor 72 tl toplam 102 tl
    7. Dıy Power led aydınlatma olacak 20Watlık 2 adet 16000 veya 14000 kelvinlik Ebaydan sipariş verilecek

Cam delme ve diğer görseller özkan arkadaşımızda yarın kısmetse görselleri yüklerim.

2. Reef 47

Reef 47

Yer:
    Ankara
    Cevap: Deniz Akvaryumu Tamamen DIY Marmara Suyu

Hadi hayırlısı kardeşim. Deniz akvaryumu kurulumu kolay gelsin.

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Hayırlı olsun Selim abi yeni deniz akvaryumu, Marmara suyu alımını denk getirip beraber gidelim.

4. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Tama burak ne demek kamyon emrimize nede olsa .

Seni untmadım kardeşim bu hafta sonu çok yoğunum inan en kısa zamanda senin sehpa işini halledicem söz..

5. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

İki tane 20w lık yerine 4 tane 10 w lık bence daha iyi olur. Lümen ve fiyatlarını karşılaştırırsanız görececeksinizdir.Yeni deniz akvaryumu kurulumu hayırlı olsun..:)em34:

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Bende merak ediyorum, Selim abi 'nin sesi soluğu çıkmıyor diye, bu durgunluğun sebebi şimd anlaşıldı. :) Hadi hayırlı olsun abi, görsel olaydı, daha iyi olacaktı ama :)

7. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Erman inan işlerim bu ara çok yoğun Özkan sağolsun arada bir uğruyor birşeyler yapıyoruz o kadar. o yüzden forma bile giremiyorum, bu 4 pazar olacak iş yerindeyim akşamları hiç sorma geç çıkıyorum anla halimden...

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Selim abi hayırlı olsun dört gözle bekliyoruz bakalım yeni kurulumu.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Marmara Deniz akvaryumu Selim. İnşallah istediğiniz gibi olur. Kurulum aşamalarını bekleriz görsel olarak.

10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Buyrun Selim Abinin Maramara Nanosu
    Kaya dizaynı nasıl...

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerinize sağlık Özkan. Kaya dizaynı güzel ben beğendim. Kumu da tamam ama su var mı akvaryumda onu anlayamadım?

12. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Hayırli uğurlu olsun.Kolay gelsin.Kayalar ile ilgili biraz bilgi verme şansı var mı?

13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Ben bıraktığımda su yoktu, bugün Kartalda olduğumdan göremedim tankı, ama Selim Abi doldurmuş, telefonda söyledi...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğraflar susuz hali yani anladığım, hayırlı olsun bakalım, gelişmeleri takipteyiz.:)

15. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Kaya dizaynı mükemmel olmuş ellerinize sağlık Özkan abi, sol taraftakini benim kayaya benzettim :) Kapıcaktım onu geçen gün yanlış yaptım.

16. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Burak kayaları almaya gitmeden önce var olan kayalardan dizayn yaptık, seninle gidip aldığımız kayalar duruyor. Selim abide kelek olmaz, senin dedimi senindir kaya, dükkanda bekliyor :) seni.

17. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Estağfurullah abi şaka yapıyorum.Siz isteyin ben dalar canlısını çıkarırım. :)

18. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Güven bey kayalar ÖLMÜŞ CANLI KAYA yani daha önce üzerinde bakteri popülasyonu ve canlı yükü olan kayalar. Herhangi bir sebepten dolayı sudan çıkmış ve beklemiş kayalar, Şu anda döngü yapılmata canlandırmak adına.

Arkadaşlar sağolun Özkanın dediği gibi su dönmeye başladı tuzluluk 1008 bu sabah 20 lt su değişti amonyak patlamış durumda su süt gibi. Ölmüş kayaları canlandıracak arkadaşların bu zorluğu göz önüne alması gerekli. Bir 15 20 gün sistem bu şekilde sunii tuzla dönecek tamam dediğimizde % 100 marmara suyu tanka konulacak.

Burak kardeşim hiç merak etme kayan emin ellerde torbanın içinde duruyor ne zaman istersen alabilirsin istersen döngünün içinede atabilirim canlansın diye bana bildirmen yeterli...

Bu arada ps yok ama bizim sump işini gören tuz kovası acayip toplama yapıyor haberiniz olsun evdeki ps böyle toplamıyor.:F

19. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selim ölmüş kayaları sentetik tuz değilde marmara suyuyla candıramazmıydın diye sormak istiyorum ve soruyorum .:heyo:

20. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Teoman abi inan marmara suyu ile canlandırmak isterdim ama zaman meselesi tamamen zamanın olsa ahhhh neler yapıcamda. Şu an işyerinde çalışıyorum zaten anla halimi...

En son aldığım tropic marin tuzu çok bozuk çıktı evdeki ve iş yerindeki akvaryumun suyunu bozdu atıcaktım zatten bari bi işe yarasın döngüyü başlatalım hem dedim. Tuzu bitiriyorum bir yandanda.

Sayfayı Paylaş