1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Tuz Tavsiyeleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Erdem. tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Deniz akvaryumu tuz tavsiyeleri adına merhaba. Bugün "MOVACIKLI" Mustafa bey'in Cyano çözüm önerisi olarak başlattığı konusunu incelerken birşey gözüme takıldı. O da bir tuz markasının kullanımının ileri doğru cyano sebebi olabilceği yazıyordu. Benim şu ara tuzum az miktarda kaldı ve değişime gitmeyi düşünüyorum. Şu anda kullandığım tuz Instant Ocean Deniz Tuzu markası, tuz sadece marine akvaryumlar için tavsiye edilmekte. Ben de Reef bir tuza geçerek akvaryumumun resif formatına geçişini ucundan başlatmak istiyorum. Sizlerden ricam; kullanımlarınız ile edindiğiniz iyi/kötü tecrübelerinizi (mümkünse) marka belirterek deniz akvaryumu tuz tavsiyesinde bulunmanız. Bundan sonrası için ben ve diğer yeni başlangıç yapan bireylere faydalı bir kaynak olur umarım..

Şimdiden herkeze değerli katkıları için teşekkür ederim..

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Deniz Akvaryumu Tuz Tavsiyeleri

Erdem bey kullandığınız tuz güzel ama dediğiniz gibi marin ağırlıklı o markanın resif için olanı da var kullanılabilir reef crystal di galiba, birde tecrübe ettiğimiz tuzlar arasında ****** saltmix veya redsea coral pro olabilir.

3. Cevap: Deniz Akvaryumu Tuz Tavsiyeleri

Teşekkürler Halil bey, yorumlarla ortak bir fikirle tercihimi yapıcam..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kullandığın tuz bence de güzel bir tuz ama üretici talimatları da balık ağırlıklı akvaryumlar için olduğunu söylüyor. Bu açıdan eğer mercan ağırlıklı bir akvaryum oluşturacaksan element yapısı buna uygun bir marka seçebilirsin. Mustafa'nın konusundaki tuz Elos marka tuz demek istediğin sanırım. Ben şu anda kullanıyorum ama ifade edilenler yanlış sayılmaz. Kısaca tuzun besin düzeyi yüksek ve ülkemizdeki akvaryumların ekipman gücü çok yüksek olmadığından akvaryumlar tepki verebiliyor. Ben de bu yüzden %30 elos ekleyerek su hazırlıyorum. Kullanmaya devam ediyorum çünkü, mercan renklerinde etkisi var. Fakat SPS olmayan akvaryumlar için işler değişebilir. Güzel tuz ve soft, LPS mercan türleri bulunan akvaryumlar için ideal. Yine kullanmış olduğum ve güzel bir tuz olan kullanabilirsin. Ayrım yapmak bile güç aralarında, çünkü güzel tuzlardır.

Düzenleme: 6 Temmuz 2015
  5. Cevap: Deniz Akvaryumu Tuz Tavsiyeleri

Yorumunuz için teşekkür ederim Temel üstadım.. Reef Crystal'e zaten göz kırpmayı düşünüyorum. İleri doğru bende sizin yapmış olduğunuz ELOS'la mixleme yönetimini uygulayabilirim güzel bir fikir oldu benim için..

Birde ekipman gücü çok yüksek olmayan demişsiniz, bunu bir kaç cümleyle daha açarmısınız..?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok basit Erdem, eğer yurt dışı akvaryumlarına göz atacak olursan ve kullanılan ekipman yapılarına, markalarına bakarsan, alım gücü nedeni ile ülkemize kıyasla çok daha kaliteli ve akvaryumları çok rahat yürütecek yapılarda. Bariz bir şekilde belli ki, ülkemiz hobicisi ne yazık ki...kısmak, kırpmak, ucuzunu almak veya farklı çözümler üretmek zorunda ve tabii eğiliminde. Buradan çıkan sonuç şu, ortaya çıkan atık ve besin düzeylerini kaliteli ve güçlü yapıya sahip olmayan akvaryumlarda kontrol etmek zordur. Bazı tuzların içerik ayarları belli standartlara sahip akvaryumlar için tasarlanıyor.

7. Cevap: Deniz Akvaryumu Tuz Tavsiyeleri

Teşekkürler Temel üstadım. Bende ilk zamanlarda o kısanlardan, kırpanlardan oldum. Ama anladım ki düşük güçte ki ekipmanla yüksek seviyelerde akvaryum yapmaya bu hobi'de yer yok..

8. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Bende coral x in tuzunu kullanıyorum ve memnunum

Sayfayı Paylaş