1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Tuzlarının 'İyisi' Çabuk Eriyen midir?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 15 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam arkadaşlar,

Son zamanlarda dikkatsiz şekilde internet üzerinden yapılan alış verişlerde tuzların zamanı geçmiş gelebilmesi tartışmaları arasında geçen markalar kıyaslamasında 'çabuk eriyor süper' ifadeleri neticesinde sizlere sormak istedim.

Gerçekten kaliteli tuz çabuk eriyen midir sizce?

Neden tuz markalarının üzerinde yazan değerler kurulumlardaki testlerde çıkmıyor olabilir?

Sizlerle kapışmaya geçmeden önce elbette kafamızdan 'çabuk eriyordur ama markası çok dandik bir tuzsa kaliteli değildir' gibi bir düşünce geçebilir. Bu yüzden çabuk eriyen tuzun kaliteli markalar arasında da kalite göstergesi olup olamayacağı noktasından bakabiliriz. Eski arkadaşlar çok iyi bilir tuzları kovalarda hazırlamaya su değişiminden veya yeni kurulumlarda akvaryum içinde eritme işine 3 gün önceden başlardık. Markalara baktığımızda değişen çok şey oldu ancak o zaman ki markaların bazıları aynı markalardı.

Düşüncelerinizi almak isterim bu konuda.

Sevgiler...

2. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Cevap: Deniz Akvaryumu Tuzlarının 'İyisi' Çabuk Eriyen midir?

Bence çabuk eriyen tuz iyi tuzdur. Çünkü çabuk eriyorsa "Saf" demektir. Benim düşüncem bu şekilde. :ay:

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bence çabuk eriyen tuz iyidir diyemeyiz. Eriyen tuzun değerlerini ölçüp yorum yapmak gerekir diye düşünüyorum. Ben şuanda kadar red sea kullandım genelde. Su siparişi veriyorum. Tuzu damacanaya döküyorum ve yan yatırıp 1-2 dakika güzelce ileri geri ittiriyorum ve bırakıp akvaryumdan su çekmeye başlıyorum. Suyu çekip döktüğümde tüm şişelerdeki tuz tamamen erimiş oluyor. Red sea marka bana sorun yaşatmadı ve memnunum şuana kadarki kullandıklarımdaç. İntstand Ocean markada kullandım bir keresinde erimesinin daha geç olduğunu gözlemledim

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Elbette mantık olarak baktığımızda çabuk eriyen tuz daha saftır diyebiliriz. Buna örnek vermek gerekirse bundan 2-3 sene öncesine kadar Red Sea erime konusunda diğerlerinden çok daha rahat erimekteydi. Ancak işin temelinde İsrail'in içme suyunun Kızıldeniz suyunu buharlaştırarak edinmesi ve arta kalanı deniz tuzu olarak satmasına dayanırdı. Gerçekten saftı hatta fazla saftı ve ertildiğinde istenmeyen oluşumlar ortaya çıkardı.

Burada kıstas sadece saflık değil gibi görünüyor. Tuzların markaları arasındaki farkı incelersek aslında birinin kalsiyumu veya diğerinin magnezyumu vb ön plana çektiğini görürüz. Bu yapı benim ikna olacağım yapı olmadığından ve çok uzun yıllar Marmara deniz suyunu doğal haliyle uygun hale getirip kullandığımdan suni tuz kavramına bakış açım değişiktir. Sert mercan türlerine geçişte doğal suyu işlemenin maliyet ve zorluğundan kaçarak kullanmaya başlasam da ikna noktam tüm markaları tek tek test ederek şekillenmektedir.

Kullanmadığım bulunabilir marka kalmadı diyebilirim. Şahsi fikrimce renk ortalamasını en iyi sağladığım 2 tuz var.

Tropicmarin ve yeni kullanmaya başlasam da tam not verdiğim Korallen Zucht tuzudur. Erime süreleri benim için bir anlam ifade etmemektedir.

kartal bunu beğendi.
  5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS

Bencede erime süresi ile bitmiyor iş. Şimdi işin mantığı bence şu. Hobiye yeni başlamış bir arkadaş adam tuzunu almış getirmiş kurmuş tankı. Su bi türlü dengeye girmiyor neden ? Ca Mg eksik çünkü eklesen bi dert eklemesen bi dert ekstra masraf. Şimdi bence tecrübesi az olan bir kişinin bu hobiden soğumasına sebebiyet verir. Temel abi yıllardır bu hobi ile uğraşıyorsun mantıken senin tuzun senin ihtiyacını en iyi şekilde görür. Yeni tank kuracak Arkadaşlara tavsiyem Red Sea Coral Pro dur. Son siyah kovaları gayet güzel eriyor hafif sarı bi su zamanla sistem çalışıp su oturup renk berraklaşıyor. Başlangıçta bakımı kolay Canlı eklemesi için ideal. Diğer tuzlar ise kimyasal ortamda üretiliyor tamamen sentetik. üzerinde oynamaya herzaman müsait. Önce tecrübe test ile suyu gözlemleme canlı yükü arttıkça ilave katkı ve takip. Red sea kullanan sadece haftalık su değişimleri ile tankını en az 6 ay götürür.

Ayrıca red sea coral pro gerçektende kutu üstünde yazan fabrika verilerine tam anlamı ile uyuyor. Mesela tankımı kurduğumda Kh 13 idi zamanla 9 lara düşürmek için tropik marine kullanmaya başladım. bu sefer ca mg dengesi bozuldu. ekledim oynadım yükselttim alçalttım.

Saygılar.

cimlikaya ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Evet değerleri veriyor gerçekten. Bunu anlamak zor olmadı benim açımdan. Tuzları su değişiminde gözlemlerken mercanlara yemi fazla kaçırınca seri su değişimi yaptım ve olağan şekilde bio kalsiyum ve Kh eklemesine aynı rutin şekilde devam ettim. Red Sea bu değerleri yüksek verdiğinden ve bir de ben eklediğimden bu küçük dalgınlık sonrası uçuk bir kalsiyum, Kh tepkisi aldım.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Bence tuz seçiminde tercihimiz çabuk eriyip erimemesi değilde bizim akvaryumda bakacağımız canlıların ihtiyacını hangi tuz karşılar diye düşünüp ona göre tuz kullanmamız daha doğru olur gibime geliyor.:heyo:

Fatih BARLAS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş