1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu ve Aile Bakışı

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 14 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Çoğumuz bu hobi için harcadığımız paranın fazla olduğunu düşündüğünden aile bireyleri ile ara ara sürtüşmeler yaşıyoruz. Bu paranın çok daha faydalı alanlarda kullanılabileceğini söyleyen eşler, kuracaksın sonra sıkılacaksın bütün işi benim başıma kalacak diyen anneler, oğlum daha yeni işe girdin üç kuruş kazandığını da buna atma diyen babalar, hep akvaryumla ilgileniyorsun biraz da bizimle oyna diyen çocuklar, ve hatta damat yine bissürü para vermiş heralde şu arka kayadaki kırmızı şeysi yoktu geçen geldiğimizde diyen kaynanalar :) İnsan bazen sineye çekebiliyor ama bazen de ağrına gidiyor... Hiçkimse anlamıyor ki o sizin dinlenme köşeniz. Bir türlü bizi anlamıyorlar değil mi ?
  Aile bireylerinin bu hobide size karşı çıkan değil sizinle bu işten zevk alan bireyler olmasını sağlamak o kadar da zor birşey mi ?

  Değil aslında, oldukça kolay bile denilebilir. Onların sizinle bu akvaryum aracılığı ile bir paylaşım yapmasına izin verin. Bırakın bu işten onlar da zevk alsın. Birbirini seven iki birey arasındaki paylaşım ilşkiyi güçlendirir. Ortak bir uğraş kişilerin arasındaki paylaşım gücünü artırdığından bireyler birbirine daha sıkı ve somut bağlarla bağlanırlar. Bu bağ güçlendikçe karşınızdaki kişi bu hobi ile ilgili paylaşımlarda siz mutlu oldukça kendini mutlu hisseder. Sizinle samimi bir diyalog platformu bulduğundan aklındakileri ve kalbindekileri daha rahat dile getirebiliyordur ve bu paylaşım esnasında bilinçaltı sürekli mutluluk sesini kulağına fısıldar. Mutlusun, mutlusun, mutlusun. Bu her birey için geçerlidir, ama anneniz ama eşiniz ama kızınız ama kaynananız :) ( Ya hep gülümserim kaynanamdan bahsederken, akvaryum işine karşıdır ama beni sever ve aramız bozulmasın diye hep akvaryumla ilgilenirmiş gibi yapar ama arada bir de ağzımı arar hani acaba vazgeçsemmi bu sevdadan diye :D ). Diyeceğim o ki paylaşın arkadaşlar. Bırakın çocuklar sizinle iken suya elini sokabilsin, ışığı o açsın, belki biraz büyüyünce PS i o yıkasın. Eşinize mercan fraglamayı öğretin, kendini bu işin önemli bir parçası hissetsin. akvaryumda ona ait bir canlı olsun, onun fragladığı. Annenizi ve/veya kaynananızı bir gün koluna girip akvaryumcuya götürün, en çok beğendiği mercanı sorun, ertesi gün gidip satın alın ve akvaryuma koyun, o mercana kendisinin adını verdiğinizi söyleyin. Babanızı akvaryumcuya götürüp bir mercan aldırın şöyle alımlısından, eşe dosta hısım akrabaya babam aldı deyin, izin verin göğsu kabarsın gururlansın. Görün bakın sizi her aradıklarında ya da eve geldiklerinde " Napıyor bizim mercan derler mi demezler mi çaktırmadan mutlu bir şekilde gülerek.
  İzin verin sizinle bu hobiyi paylaşsınlar, izin verin onlar da bu işten zevk alsınlar, izin verin kendilerini bu işin bir parçası olarak görsünler, izin verin akvaryumu sahiplensinler. O zaman siz de çok mutlu olursunuz ;)
  Not : Güzin Apla gibi oldu ama çaktırmayın, önemli olan mesajın içeriği, yoksa kılık kıyafet ve şekille bizim işimiz olmaz :)

  [​IMG]
   
  Önder., -doctore-, harfuzmani ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Özgün abi çok güzel gerçekleri dile getirmişsin,Ailece sevmek daha güzel oluyor.Aynı o yaşlarda benimde babamın kucağında akvaryumla tanışma resmim var iyi ki de tanıştırmış...temo4
   
  ozgun_cyprus bunu beğendi.
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bence de çok güzel olduğu kadar anlamlı da. Bu konu sadece akvaryum için geçerli değil. Kedi, köpek vb için de geçerli. Zaten bizzat yaşadım kendi evime almamış olsam da. Bir canlıyı aile bütün sevmediği sürece o işte kopukluk olur.
   
  ozgun_cyprus bunu beğendi.
 4. Courageous

  Courageous

  Mesajlar:
  2.399
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Özkan Yürekli
  Ellerine sağlık Özgün çok güzel bir yazı olmuş...
   
  ozgun_cyprus bunu beğendi.
 5. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Abi ellerine sağlık çok güzel bir sosyal mesaj var .
   
  ozgun_cyprus bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş