1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

deniz akvaryumu yardımınız

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde meerdogan tarafından 2 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. meerdogan

meerdogan

İsim:
    Mehmet
    Arkadaşlar bende forumunuzdan özenip deniz akvaryumu kurmak istiyorum.Yıllardır tatlı su baktım son 1 yıldır da bursasporumuzun şampiyonluğuyla bereber akvaryumumda timsah bakıyorum. Timsahın yanında yeni bir deniz akvaryumu kurmayı planlıyorum. Tamamen yeni kuracam. Akvaryumun ölçüleri 120*45*60 ölçülerinde olacak. Bir akvaryum gördüm sumplı, 120 cm ithal, bombeli, oval camlı, kafa motorluda beraberinde. Acaba deniz akvaryumlarına ithal akvaryum sağlıklımı, bana göre görsel olarak güzel, sizlerin tavsiyesi nedir? Birde acaba 120*45*60 akvaryuma hangi ps kulanmalıyım, varsa model tavsiyesi. Kaç kilo canlı kaya ve kum kullanmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: deniz akvaryumu yardımınız

Kararınız hayırlı olsun öncelikle. Aslan sembollü takım örnek olarak şampiyon olursa inşallah aslanı akvaryumda veya evde beslemeye kalkmaz.:F İthal akvaryumların modelleri güzel oluyor aslında. Fakat bombeli ise ben sevmiyorum tuzlu su akvaryumu olarak. Tercih meselesi tabi. Düşündüğünüz akvaryumun ve sumpunun fotoğrafını paylaşmayı unutmayın bence.

Ölçüler çok düşük sayılmaz yani güzel. Bu yüzden sump sistemi çok iyi olur. 40-45 kg ince mercan kumu. argonit ve ince taneli mercan kırığı kullanılabilir. Canlı kaya olarak dekoru oluşturuken akvaryumun reef yani mercan ağılıklı mı yoksa balık ağırlıklı mı olacağı gerekli miktarda değişkenlik yaratır. Ortalama olarak 70-80 kg ile dekoru oluşturup sonrasında boşluk alanlar kaya seçimleriyle tamamlanabilir.

Protein skimmer olarak marka model çok fazla. İmkan meselesi bir noktada ama tasarrufa gidilmemesi gereken bir ekipman olmasından kaliteli olmalıdır. Aşağıdaki linki bir inceleyin uygun modeller için.

http://www.akvaryumportali.com/threads/7270-Bubble-Magus-Protein-Skimmer-lar..!

BM NAC66 modelini güzel size göre. Maddi imkan ayırmak mümkünse ATB modellerinden de öneride bulunabiliriz.

Ortaya bir akvaryum çıkması dileğiyle.

grafikdelisi bunu beğendi.
  3. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Öncelikle hayırlı olsun.
    Umarım kazasız belasız tertemiz bir kurulum yaparsınız.
    Tuzlu su tecrübem olmadığı için fazla bir katkım olmayacak ama tankın fotoğraflarını eklerseniz yorumlarım olabilir.
    Saygılar.
    Başarılar.

4. meerdogan

meerdogan

İsim:
    Mehmet

Acaba bu akvaryuma ne kadar canlı kaya gider? Biliyorum kaya işi opsiyonel ama birazda güzel olsun istiyorum vede kayadan kaçmıyorum. Ne kadar koymalıyım? Fazla kayanın avantajları nelerdir veya var mıdır? Ps içinde Buble magus nac 7 koyulacak.Tuz kaç kılo gider acaba? Kum tercihim ne olmalı? Akvaryumun boyutları 100*58*69 sumplu.T5 aydınlatmalı olacak.

İçine koyulacak canlılar ise palyanço, yellow tank, blue tank vede bırkaç anemon koyucam. Denize yeni başlıcam yardımlarınızı bekliyorum.Bir de hangi kum tercih olmalı?

http://i1105.hizliresim.com/2011/5/13/3961.jpg [​IMG] http://i1105.hizliresim.com/2011/5/13/3972.jpg

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mesajını düzenledim, okunmuyordu.

50-60 kg canlı kaya güzel bir dekor oluşturacaktır. Kaya miktarını daha fazla tutmanın da zararı olmayıp filtrasyon olarak destek olacaktır. Ancak yinede belli bir kg üzerine çıkmanın manası yoktur. Kum olarak ince mercan kumu, argonit veya mercan kırığı kullanabilirsin.

Kurulum suyunu hazırlamak için 14 kg tuza ihtiyaç olur. Fazlasını yedekte bulundurmakta fayda var. Beslenmek istenen türlere akvaryum olup, alınması düşünülen ps fiyatına göre iyidir.

6. exteam

exteam

İsim:
    Mehmet Öztekin

Öncelikle hayırlı olsun süper bir karar vermişsin. Bende yeni kurdum daha çok yeniyim. Sana tavsiyem sormadan formu okumadan bir adım atma aman acele etme ben acele ettim çok zarara girdim sağolsun önce temel abinin sonrada diğer üstatların çok faydası olduda artık sorunum kalmadı şimdi sabırla bekliyorum. Tekrar hayırlı olsun unutma sabır,sabır acele yok mehmet bey..

7. meerdogan

meerdogan

İsim:
    Mehmet

Yorumlarınız için çok çok teşekkür ederim.Gayet sabırlı davranmaya çalışıyorum ama nereye kadar sabrederım bilemiyorum.İlk önce mazemeleri tamamlamayı düşünüyorum.Diğer mazemelere ilaveten Refraktometre (ATC) tuz ölçer vede Resun Waver-15000A Dalga ve Akıntı Motoru ilave edeceğim.Malum yaz aylarınada giriyoruz deniz akvaryumları için soğutucu sart mıdır?

Ben balığın yanında birkaç mercan ve de anemon ilave etmeyi düşünüyorum.Bir arkadaşımda ilk kurulumda acele etmememi akvaryumu battaniye İle sarıp bakteri oluşumunu sağlamasını tavsiye etti. Böyle 3 ay beklediğinde çok güzel ve de sağlıklı olacağını söyledi sizce de doğru mu?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

almayı düşündüğüm diğer ekipmanlar fena değil olabilir. Özellikle Refraktometre doğru ölçüm için güzel bir alet.

Yaz aylarında soğutucu canlı yüküne bakılarak şart veya değil karar verilebilir olsa da genel olarak olması aslında iyidir. Yıllarca soğutucu olmadan akvaryumlar yürüttük ve birçok mercanı ve balığı sağlıklı barındırdık. Fakat artık yazları bir başka sıcak olmaya başladı. Fan kullanımı bile yetmeyebiliyor. Hangi mercanlar alınacağına göre yine de mecburiyeti konuşulabilir ama anemon beslenmek hedefleniyorsa olması yerinde olur. Yüksek ısıda (30 derece ve üstü) anemonlar maalesef küçülüp ölüme gidiyorlar.

Battaniyeye sarma konusunda arkadaşının kafasındakileri tam bilemiyorum ama muhtemelen Oksijensiz ve ışıksız alanlarda yaşayan bakterileri hedeflemiş sanırım. Ancak tam tersi o oranda yüksek ışık ve oksijen altında yaşayan ve bize faydası olacak bakterilerde vardır. Sağlıklı bir diatom ışıklar yandığında gerçekleşir. Kısaca katılmayacağım arkadaşına. 3 ay canlı ilavesi için uzun bir süre, doğru bir kurulumda bu süreyi beklemeye gerek yok ve uygun canlı girişiyele biyolojik yaşam daha sağlıklı gelişir.

Sayfayı Paylaş