1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Yem Balıklar Ne Yer?

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu yem konusunda bir merakınız varsa veya alternatif arıyorsanız birlikte göz atalım. Aslında akıllı olunursa Zaman içinde birçok farklı besinleri bile yiyebilirler. Tabii, bu arada doğasında olmayan gıdaları deniz akvaryumu balıkları yesin diye verirseniz bazı yerlerde kızanlar olabilir. Bu açıdan...ya öğlen uçağı ile Kızıldeniz yapıp orada dalıp doğal gıdalarını çıkarıp geleceksiniz veya burada yazanlara talim edeceksiniz. Burada doğal gıda mıda yok, bize gelen yiyecek.

Deniz Akvaryumu Balıkları Ne Yer -Kuru Yem mi?

Deniz akvaryumu balıkları ne yer konusu kuru yem dahil olmak üzere mutfak yemleri gibi geniş ama içinde farklı öğeleri barındıran bir konudur. Birçok deniz akvaryumu balığı doğadan yakalanır, bu açıdan akvaryumlarımıza misafir oldukları ilk zaman diliminde onlardan ne verilen yemlere aşırı ilgi, ne de bizlerin sunacağı yemlere talip olmalarını beklememek lazım. Akvaryumda Sabır Paralı Olsaydı? konusunda ele aldığımız gibi sabır önemlidir. Bilinmesi gereken şudur ki, sabırla zaman içinde ilk günlerin tam tersi olarak balığınız artık sizi tanıyacak ve elinizden yem alır hale geleceklerdir, hatta bazen ilginç mutfak besinleri denediğinizde sanki size güvenlerini ortaya koyar gibi besinin ne olduğunu dahi sorgulamadan alırlar. Bugün halen birçok forum ortamında deniz akvaryumu balıkları ne yer konusu tartışılır. Bir kesim doğasında olmayan gıdaların zararından, bir kesim ise bunda zarar olmadığından söz eder ama bu tartışmalara eski günlerde dahil olmuş, başlatmış olanlardan biri olarak asli olan bir şey vardır ki, siz balığa yemek istemediğini zorla yediremezsiniz, ona zarar verecek bir gıdayı siz bilmeden verseniz bile evrim harikası, doğasında aç kurtların bulunduğu, bin bir soteye yatmış bekleyen sinsilerin bol olduğu ortamdan gelen balıklar o kadar kolay tongaya düşmez. Deniz balığı ne yer merak ediyorsanız yazımıza devam edelim.

Deniz Akvaryumu Balıkları Ne Yer.gif

Kuru yem tarafında aslında deniz akvaryumu balıkları ne yer ilk evre değildir ama bu sadece belirli türler açısından böyledir. Kuru yem alan balıklar açısından ne yiyecekleri sorusunu aşmak daha kolaydır. Çünkü geriye kalan deniz balıkları nasıl beslenir şeklini öğrenmektir. Deniz balığı ne yer sorusuna öyle hemen cevap bulmak da kolay değildir, birçok tür vardır ki hem yeni geldiği için yem almaz ve hem de doğası gereği kuru yeme mesafelidir. Aslında ben bu makalede deniz balığı ne yer konusunu biraz da kendin yap besinler üzerine yönlendirmek istiyorum. Diğer aradığınız bilgileri zaten yazı içindeki vereceğim linklerimizde bulabileceksiniz. Hatta buna deniz akvaryumu balığı yem sorunu dahildir. Her ne kadar bilimsel olursanız olun veya balıkların doğal alışkanlıklarına sadık kalmaya çalışırsanız çalışın sadece kuru yemler vererek çok sevdiğiniz balıklarınızı mutlu edemezsiniz. Üstelik farklı bir açı getirmek istiyorum bu konuda, bir balık satın alınır ve alınan balık kuru yeme ilk günlerde kolay alışan tür değildir, ardından deniz balığı ne yer arayışına girilir ve tabii bizim doğasında olmayan gıdalar verilmez diyen arkadaşlarımız dahi bulabildiği tüm besinlere saldırır, canlıyı kaybetmemek esastır ve esas olan olguda durumu kurtaracak her çare denenir. Ben ölse bile vermem, denemem diyenler var ise, çok çok özür diliyoruz.

Alternatif Olarak Deniz Akvaryumu Balıkları Ne Yer?

Deniz balığı ne yer diye düşünüyorsak ve bunun yanında bu soruyu sormamıza neden olan inatçı bir balığımız varsa ilk olarak ilgisini çekecek gıdalara yönelmek gerekir. Bunlar sırası ile, canlı yemler olabilir. Canlı yem nazlı etçil balıklar veya minik kabuklu yeme alışkanlığı olan balıklar için ilk deneme tercihidir. Ardından artemia, solucan denemeleri gelir. Otçul ağırlıklı bir tür için deniz balığı ne yer diye çırpınıyorsak Nori yosunu ilk denenmesi gerekenlerden biridir, alternatif olarak nori yanında daha zayıf ihtimal olsa da kıvırcık salata, bitkisel pul yem gelir. Bazı balıklar iri değildir ama yemin rengine ilgi duyabilir, bu yem ise Tetra bits yemidir, özellikle sarımsak suyu emdirilmiş şekilde, yahut karides ile ezilmiş şekillerde denemek gerekir. Birazda deniz akvaryumu balıkları ne yer tarafında her şeyi yiyen balıklarımıza bir şeyler hazırlayalım.

Mutfak Hazırlığı Yemleri Deniz Akvaryumu Balıkları Yer mi?

Mutfak-Deniz-Balığı-Ne-Yer.jpg Deniz-balığı-yem-karışımı.jpg

Balıklarımız artık alıştıktan sonra bize deniz balığı ne yer diye sordurmayı bırakır, tersi olarak ne yemez şeklinde sordurmaya başlatır. Çünkü alışan balık kokusu itibari ile hoşuna giden tüm gıdalara yönelir, burada önemli olan yani bizlere düşen kırmızı çizgiyi aşmayan besinleri vermektir. Yoksa deniz balığı ne yer diye soracağımız balığımız kalmayabilir. Aşağıda mutfakta basitçe hazırlanmış bir karışım göreceksiniz. Yapımı aşamaları oldukça basit ve ilginç gelebilir ama bu karışımı Bubble anemon türlerine, LPS türlerine elden, diğer SPS türlerine ise gece suya dağıtarak balıklardan ayrı olarak veriyorum.

Balık eti olarak Somon balığı 1 dilim. Fiayatı 5 Lira.

Besin içeriği açısından Karides 250 gr. Fiyatı 2 Lira.

Yine besin değeri olan midye 9 adet. Toplama.

Besleyici dana çiğeri 150 gr. Fİyatı 3 Lira.

İçeriğinde yengeç eti, tahıl ürünleri, yumurta akı olan hazır paket gıda. Fiyatı 6 Lira.

Kendin yap besinin maliyeti 16 Lira.

Malzemeleri mikser içinde karıştırıyoruz ve varsa buz dondurma kalıbı içine dökerek derin dondurucuya koyuyoruz. Gerektiğinde gerektiği kadar kullanabiliriz. Yapılan deniz akvaryumu yemini balıklar yerken çekilen videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Video: http://www.izlesene.com/video/akvaryum/4467225

Balıkların beslenmesi konusunda geniş düşünmeyi herkes kabul etmeyebilir veya uygun görmeyebilir, ancak doğru şekilde düşünülmüş, uygulanmış olan besinleri balıklar severek tüketir. Bu aşamadan sonra deniz akvaryumu balıkları ne yer diye düşünen belki de bizler olmayız ama yeni balık satın almış ve balığı yem almayan arkadaşlar doğasında deniz balığı ne yer diye düşünebilir.

Akvaryum Portalı;

Düzenleme: 14 Mart 2016
  2. batus798

batus798

İsim:
    Batuhan Keşci
    Elinize saglik okula giduyorum okuldan donunce mutlaka okuyacagim tesekkurler :D

Sent from my Jailbroken iPhone 4 using Tapatalk

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Batuhan ben iki sefer okudum hakikaten çok güzel anlatım...:)

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  4. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Temel Selam,
    Konu epey eski ama ben yeniyim malum.. Bubble anemonlarına ve lps mercalanlara elden veriyorum derken video da gördüğüm şekilde suya atınca mercanlarda beslenmiş mi oluyor yoksa mercanların ortalarına hedef atışımı yapılıyor mesela hava hortumu takılmış şırınga ile konuyu açarsan sevinirim

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Evet abi suya atınca mercanlar besleniyor ele de verilir şırınga ile de duruma göre karar senin, yeter ki sık sık vermeyelim...

6. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Ok. Sık sık derken özellikle mercanlar için nedir süre.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Ben ayda iki sefer besliyorum ...

Sayfayı Paylaş