1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Yosun Sorunu Doğal Yollar

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 14 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu yosun sorunu doğal yollar ile de kontrol altına alınabilir, elbette akvaryumlarda bu soruna neden olan unsurların varlığı mücadeleyi kolaylaştırır veya zorlaştırır. Bazı durumlarda yani akvaryumlara fazla oranda yosunu tetikleyen atık maddeler girdiğinde sorunun kaynağını bulmak gerekir. Ne zaman yeni bir deniz akvaryumu kurulsa bir süre sonra yosun akvaryumun gündemi arasında olur ve şikayet edilmeye başlanır. Aslında diyatom everisi denilen biyolojik yaşamın başlangıç aşamasında normal bir durum olsa da ilerleyen süreçte kaybolacağı ön görülen istenmeyen alglerin kaybolmadığı görülebilir. Aslında bu durumda muhtemel sebebler birden fazladır. Bu yüzden sorunun mücadelesinde her işlemin ardından gözlem gerekir. Konumuz içerisinde istenmeyen algler ile doğal yollardan ve pek tabiki sorunun muhtemel kaynaklarını bularak bertaraf etmeye çalışacağız.

  deniz akvaryumu yosun sorunları.jpg

  Yosun Sorunu Fosfat çevrimi;

  Tüm organik maddeler ( hem hayvanlar hem de bitkiler ) yaklaşık % 1 fosfor (PO4 ³ içerir. Akvaryumdaki balıklar, mercanlar, eklem bacaklılar, diğer kabuklular günlük beslenmek zorunda, doğal olarak yemlemeler sonunda bir miktar fosfat kaynağı açığa çıkar. Aslında doğada da fosfor gerçek döngüsünde bulunmaktadır. Akvayumlarda zannedildiği gibi o değerinde olmamalıdır. Fosfat bitkiler için önemli bir gübre kaynağıdır. Ne varki akvaryumda organik madde yoğunluğu çok daha yüksek oranlarda bulunur. Bu yüzden istenmeyen özellikle mavi yosun, lifli yeşil yosun, kırmızı cyanobacteria gibi istenmeyen etkileri vardır ve elverişli koşulları bulmuşlarsa kontrolsüz şekilde büyürler. Bazı mercanların ( örnek: zooxanthellae ) nihai ölümüne neden olabilirler. Özellikle akvaryum bir resif akvaryumu ise sorunun etkileri çok daha büyük olacaktır. Bu yüzden yoğun reef akvaryumlarında fosfat seviyeleri haftalık kontrol edilmelidir.

  Konsantrasyonu mümkün olduğunca düşük tutmak mücadelede başarı sağlar. Resif akvaryumu için maksimum değer 0,3 ppm olmalıdır. Bu değerden yüksek konsantrasyonlarda deniz balıkları veya tatlı su balıkları tepki vermez ama yosun atışı sonucu omurgasızlarda bozulma görülür.

  Yosun Sorununda Silikat;

  Silis (SiO2), silisik asit (H2SiO3), silikatlar (SiO3 ²) ve silikon diğer bileşikleri (Si) deniz suyu ve tatlı su normal bileşiklerdir. Bu maddeler normalde düşük konsantrasyonlarda ve toksik olmayan maddelerdir.Küçük miktarlarda her zaman akvaryumda mevcuttur ama miktar çoğadığında akvaryumda koyu kahverengi gibi lekeler görülmeye başlanır. Bunlar genellikle kahve rengi yosun olarak tabanı ve kayaları kaplar. Tabi ilerleyen süreçte mercan ve omurgasızlarda etkilenir. Yeni kurulmuş bir akvaryumda başta da belirttiğim gibi güzelleşmenin öncesindeki diyatom aşamasında bu tarz oluşumlar görülür.Bu açıdan iki faktör arasındaki farkı bilmek gerekir.Yosun silikat, fosfat ve devamlı büyümeyi sürdürmek için nitrat'ı da kullanır. İstenmeyen alglerin rakibi nispeten akvaryum koşulları içinde istenerek beslenen yüksek algler olabilir ama ne var ki zayıf ve yetersiz rakiplerdir bunlar. Kimyasal mücadelede kullanılan malzemeler nispeten şunlardır: filtreleme malzemeleri, silikat tutucu, fosfat veya nitrat emici ve aktif karbon gibi kimyasal filtre elemanları.

  Yosun Sorunu Doğal mücale şekli;

  Öncelikle aslında baş mücadele şekli olarak tüm bu besin olarak kullandıkları maddeleri kontrol altında tutmaktır. Sürekli analiz, ve sürekli akvaryunuzu gözlemeniz ve tabi su parametrelerini (nitrat, kalsiyum ve alkalinite fosfat) takip etmeniz ve düzenli değerlerde tutmanız gerekir. Genellikle yapılan bir hata olan musluk suyundan su değişimi veya buharlaşan suyun yerine çeşme suyu eklenmesi önemli tetikleyicidir. Tartışmaya açık bir konu olarak görülse de işin esasında genelin tavsiye etmeyeceği uygulamalardır. Su değişimi ve buharlaşan su yerine en iyi su seçenekleri kuşkusus damacana su veya ters osmoz su kullanmaktır. Dikkat çekmek istediğim bir diğer nokta ise genelde akvaryumdan sumpa su taşıyan durso sisteminin etrafında oluşan yosunlardır. Izgara kutu içerisi ve suyun akış şekline göre ve ışığı alış yönüne göre bir alg topluluğunun ızgara kutu içi ve etrafında toplanmış olması enteresandır. Çünkü akvaryum içerisinde hiçbir bölgede bu oluşumlar görülmezken bu noktada yani suyun borulara giriş noktasında bir yosun topluluğunun besleniyor olması dikkat çekici olup birçok akvaryumda gözlemlenir. Bu noktalara müdahale etmenin dengeyi bozacağından pekte mücadele yönünden faydası yoktur. Bu açıdan genel dengeyi kurmuş bir akvaryuma bu tarz yerlerde müdahale etmemek gerekir. Elbette su inişinin tıkanmasına müsade etmeyecek kısımlar için geçerli.

  Yosun tüketenler-Turbo snail ve Conch

  Bu salyangoz çok iyi alg yiyiciler arasındadır. Ben size her 12 litre için bir adet öneririm. Canlı kaya üzerinde makro alg patlaması ve olgunlaşma süreci 1 hafta içinde tamamlanabilir. Salyangozlar bu algleri belirgin hale gelmeden önce tüketebilir. Tavsiye edilebilecek birçok türü bulunmaktadır.

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]

  Büyük bir çoğunluğu filamentöz alg tüketimi konusunda uzmanlaşmıştır ve akvaryumları için uygundurlar.

  Dove Snail;

  [​IMG]

  Olive Snail:

  [​IMG]

  Yıldız;

  Yosuna odaklanmış star güç olarak Linkias ve fromias.

  [​IMG] [​IMG]

  Deniz kestaneleri, yengeçler;

  Tüm deniz Kestaneleri yosun yiyebilir. Kalkerli kırmızı alg yani coraline alg tükettikleri de görülür. Bazı yengeç türleri yine akvaryumda iyi alg yiyicilerdir ve yosun enkaz temizliği yapabilirler.

  [​IMG]

  Yosun tüketen balıklar.

  Elbette bu kavrama birçok yosunla beslenen tür girecektir. Örnek olarak Tang türleri ama akvaryumlarda sorun olarak görünen alg oluşumları besin olarak her balığın ilgisini çekmez. Hatta pek azının çeker. Bu yüzden zararlı diyebileceğimiz alg türlerini tüketebilecek türleri belirtebiliriz.

  Alg Eaters, Foxface fish bu konuda destek olabilirler. Foxface fish balığının cyano yemeyi tercih ettiği de görülmüştür.

  Akvaryum Portalı
   
  Vlkn7, Sinan09, Oylebirisi ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
 2. Elmaslar

  Elmaslar

  Mesajlar:
  338
  Yer:
  İstanbul Levent
  İsim:
  Suleyman elmaslar
  İnannilmazsiniz hocam binlerce tesekkur ederim tek makalede aklimdaki sorulari bitirmissiniz araniza katilmakta geciktigim icin kendime kiziyorum ellerinize emeginize gonlunuze sağlik
   
  Alparslan, Erman Pehlivan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. Jakobien

  Jakobien

  Mesajlar:
  200
  İsim:
  Hakan Gun
  Yengeç sally inanılmaz bir bahçıvandır bulursanız mutlaka alın.
   
  messiah bunu beğendi.
 4. messiah

  messiah

  Mesajlar:
  341
  Yer:
  Manisa
  Temel hocam her açtığınız konuyu okuduğumda'' vay bee'' demekten kendimi alamıyorum.Bu hobiye yeni başlayanlar yada başlama arifesinde olanlar sayenizde kötü sürprizlerle karşılaşmayacak.Karşılaşsalarda çözümü yine burda.Hobide Bilgi ve birikiminiz inanılmaz.Tüm samimiyetimle teşekkürler...
   
  Beril olcay ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 5. beloc

  beloc

  Mesajlar:
  112
  Yer:
  Malatya
  İsim:
  Burak GENÇ
  Abi süpersin tek kelime ile inanılmaz yardımcı oldun ve çok çok teşekkür ederim.;)
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 6. Paranormal

  Paranormal

  Mesajlar:
  107
  Yer:
  Istanbul
  İsim:
  Tolga YILDIRIM
  Üstad fevkaladenin fevkinde bir açıklama...Tesekkürler...


  ::Ne Mutlu TÜRK'üm diyene::
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 7. Nadir

  Nadir

  Mesajlar:
  700
  Yer:
  Karabük/SAFRANBOLU
  İsim:
  Nadir AYAĞ
  Açıklamalar için teşekkür ediyoruz üstad.
   

Sayfayı Paylaş