1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Yosun Sorunu ve Diatom Süreci

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde mertdurmusoglu tarafından 25 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU
    Deniz akvaryumu yosun sorunu yaşıyorum. Akvaryumumu kuralı yaklaşık 1,5 ay oldu. Tuzlu Su Akvaryumumda Yosun Sorunu adına diatom bayadır her yeri kaplamış durumda. Yan camlar ve arka camda beyaz noktalar var. Işıklandırma olarak da 4* 39w T5 floresan kullanıyorum. 2 mavi 2 beyaz olmak üzere ve düzenli bir şekilde her gün zamnalıyıcı ile 9 saat yanmaktadır.

Diatomun oluşması ve hızlanması için 3 günde bir bakteri kültürü ekliyordum. 2ml olmak üzere ve artık ekleme yapmıyorum.

Size asıl sormak istediğim bu diatom süreci daha ne kadar devam eder ve mercan kırıkları üzerinde yosunlar oluşmaya başladı. Sanırım bir yerde terslik olduğu düşüncesindeyim
    Sadece Test olarak Kh Su testi yaptım ve Kh 10.9 ALKALİNİTY : 3.88 su değerlerindedir.

Yosunların oluşmaması için erkenden önlem almak istiyorum ne eklemeliyim ve ne yapmalıyım?

http://akvaryumportali.com/threads/yosun-sorunu-ile-baş-etme-bilgileri.23463/#post-402560

Linkte aslında sorun kaynaklarına net değinilmiş, kullanılan suyu kontrol edip tekrar gözlem yapacağım.

Deniz Akvaryumu Yosun sorununa örnek bir fotoğraf:

deniz akvaryumu yosun sorunu.png

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 22 Mayıs 2016
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Protein skimmer performansı nasıl, protein skimmer marka ve model, floresan markası ve kayalarının canlı kaya mı lav kayası mı olduğu konusunda bilgileri yazarsan iyi olur Mert.

Düzenleme: 22 Mayıs 2016
  3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Tuzlu Su Akvaryumumda Yosun Sorunu ve Diatom Süreci

Yan tarafta bir nac serisi motoru gördüm ama PS toplamasından da bir fotoğraf koyar mısın? Birde su olarak ne kullanıyorsun çeşme suyu değildir umarım.

4. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Mert bey akvaryum hakkinizdaki gelismeleri daha once actiginiz baslik altinda paylasirsaniz daha iyi olur yoksa her seferinde insanlar size detaylar hakkinda ayni sorulari soracaklar. Bence bu gelismeyi oraya ekleyelim ve ordan tartismaya devam edelim. Forum moderatorlerimiz sanirim bu konuda yardim edeceklerdir.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Haklısın Özdemir ancak konular 40-50 sayfa oluyor genellikle. Mesela kurulumların bu gibi farklı taraflarını ayrı olarak işleyince konuya eklenen bilgi ve gelişmeler ayrı bir kaynak oluyor. Kısaca kurulumun ana hatlarını konuda yütürüp farklı alanlardaki konuları forumun uygun yerlerine açmak iyi olur.

Yoksa bakar mısın duruma; Kurulum portalı- Konu: 227 Mesaj: 16,979

Bu rakam bazı forumların toplam mesaj sayısı kadar.:bilmem:

Farklı alanlarda konularımız olsun iyidir.

6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Oncelikle : Tamam Temel abi oyle yapalim o zaman :)

Simdilik bu kotu bir sorun degil normal bir surec, eger akvaryumunuzda saylangoz, konch ve hermit katarsaniz diatomlari temizlemeye baslarlar. Belirtmediginizden bilmiyorum belki vardir. Dagilmalar ve kopmalar yakinda baslayacaktir o zaman su degisimlerine baslarsiniz. Bakteri kulturune simdilik bir ara ver bence. Su diatomlar bir sokulsun.

Mert bu arada KH ve Alkinity ayni kavramlardir. Arada cok ufak anlamsal farklilik vardir ama akvaryum dunyasinda bu iki kavram ayni degeri gosterir. Siz ise iki farkli deger vermisiniz ben acikcasi pek anlayamadim bu durumu.

7. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU

Kullandığım Ps Bubble Magus NAC 66 Protein Skimmer' dir. Toplaması da gayet güzeldir, Ben Çok Memnunum
    Floresanlar ise Dediğim Gibi 4*39w 2 tanesi mavi olan Aquastar Diğer 2 beyaz Olanı Burak Abi Hediye Etti. Şu An bilemiyorum
    Kayalarım ise lav kayası değil, normal delikli kürlenmemiş kaya almıştım ama onlarla ilgili şu an sorunum yok , tek sıkıntım zemindeki mercan kırıkları üzerinde diatomla beraber sakal yosun gibi bir bitki türü çıktı. Parça parça yerlerde görülmektedir.
    Su olarak ise Ph değeri yüksek damacana su kullanıyorum.Akvaryumu Kuralı 1,5 ay oldu ve geçenlerde yeni ilk defa su değişimi yaptım.%20 civarında

Akvaryumda 7 tane salyangoz vardır. Diatomları baya bir temizliyorlar

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bir şeyi atlıyoruz sanırım. Bu yosun sorunu kaç gündür var? Eğer son 3 gün içinde başladı ve su dahi yeşil renge dönüyorsa o zaman benim gönderdiğim beyaz lambalardandır. Yok daha önceden de vardı diyorsanız o halde lambaları saf dışı bırakıp başka bir sebep aramalıyız. Bu soruya cevap rica ediyorum.

9. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Diatom süreci geçicidir.....Su döngüsünün bir parçasıdır ve gayet normaldir....Birşey yapmanıza gerek yok.Bir hafta 10 gün içinde bitmesi gerekir ama bitmez ise o zaman sorunu ararız....Saygılar

10. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU

yok sizin gönderdiğiniz lambalarla ilgili değil daha önceden vardı. mercan kırıkları üzerinde belli yerlerde ve parça parça bölgelerde boyları yaklaşık 2 cm civarında çok ince ağaç şeklinde yosunlar var ve diatom sürecide yaklaşık 20 gündür aynı şekilde ve yoğunlukta durmaktadır.kalkmak bilmiyor yaa yosunu engellemek için ne yapabilirim acaba yardımcı olurmusunuz.

11. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Yosunların bir resmini koyar mısın?
    Daha rahat yorum yapılır. Yüz çeşit yosun var

12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Hiç test yaptınız mı?Mg,ca,kh,ph,nitrat,nitrit,amonyak

13. mertdurmusoglu

mertdurmusoglu

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    MERT DURMUŞOĞLU

sadece KH testi yaptım o da 10.9 geldi

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mert sen en iyisi şöyle her açıdan çekilmiş yakın ve genel fotoğraf koyarmısın?

Sayfayı Paylaş