1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Zeolit Nedir

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 30 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu zeolit filtre nedir ve ne işe yarar şöyle bir ele alalım. Bakalım akvaryumda zeolit filtre faydaları neler ve kullanımı ne kadar kavranmış. Doğal filtre malzemesi olan zeolit birçok arkadaşın merak ettiği malzemelerden biri. Eğer yazıyı iyi okursanız, bir malzemeden faydalanmak yanında, akvaryumdan neler götürdüğünü kavrayabilirsiniz.

  Deniz Akvaryumu Zeolit Filtre Nedir, Ne İşe Yarar ve Kullansam Başım Göğe Erer mi?

  Fotoğraftaki el bizzat benim elim ve Bülent kardeşimin tamamen kaynağından temin ettiği doğal zeolit filtreye aittir.

  Deniz Akvaryumu Zeolit.jpg

  Deniz akvaryumu zeolit ne işe yarar sorusunun yanıtını vereceğiz ama öncesinde biraz tanıyalım. Akvaryum zeolit filtre birkaç yıl önce ön plana çıkmaya başladı. Son yıllara kadar hobici arkadaşlar arasında anlaşılamayan ve tartışmaya açık bir konuydu (Benim için halen kullanımı bilgi ister). Bazıları çok faydalı bulurken, bazıları kullanımının birçok götürüsü olduğunu yazıyordu ama ülkemizde bu düşüncelerin temelini yabancı bilgilerin alt yapısı oluşturuyordu. Deniz akvaryumu Zeolit filtre kullanılan çok güzel akvaryumlar vardır, renkli SPS mercanlar için faydasını lanse edenler bulunur ama fazla da bir kanıt ortaya koyulamaz. Bunun altında yatan ana neden koşulsuz bellidir, her akvaryumun yapısı değişkenlik gösterir. Birçok etken faydası veya faydasızlığına etken olarak karşımıza çıkar. Deniz akvaryumu zeolit akvaryumdaki besin konsantrasyonu azaltma kabiliyetine sahiptir ve bunu oldukça hızlı yapar. Tecrübe edelerin birçoğu hızlı debi altında verim aramış ama bulamamıştır ve kötü tecrübeler yansımıştır ama doğru koşullar altında kullananlar ise memnuniyet belirtmiştir. Önce deniz akvaryum zeolit yapısını kavrayalım ve ardından deniz akvaryumu zeolit kullanımına geçelim. Kedi kumu olarak satılan zeolitler bulunur ama kullanılan zeolit yapısı çok ama çok önemli. Akvaryum için işlenmiş yerli olarak piyasada bulunan türleri var. İşlev olarak aralarında çok büyük fark var.

  Deniz Akvaryumu Zeolit Ultralith Zeolit Bağlayıcı Şema, Bu da Nedir Kimyager mi Olacağız

  Cs +> NH4 +> Pb2 +> K +> Na +> Ca2 +> Mg2 +> Ba2 +> Cu2 +> Zn2 +

  Bu da çok benzer yapıda olan ve havuzlarda kullanılan Zeolitin bağlayıcı şemasıdır.

  Ba2 +> Sr2 +> Ca2 +> Li +> Tl +> Cs +> K +> Ag +> Rb +> NH4 +> Pb2 +> Na +

  İki tür arasındaki fark, son Zeolit şeması amonyağı sudan dışarı almadan önce birçok eser elementi de yanında götürüyor.

  Doğal zeolitlerin yapısı aşağıda listelenmiştir.

  Şabazit Cs> NH4> Pb> Na> Cd> Sr> Cu> Zn
  Klinoptilolit Cs> Pb> NH4> Na> Sr * Cd * CU * Zn (CAT ÇÖP)
  Mordenit Pb> Cs> NH4> Na> Cd
  Filipsittir Cs> Pb> NH4> Na> Sr> Cd> Zn

  Birinci koşul kullanılan Zeolit türüdür, ikinci koşul ise doğru şekilde zeolit kullanımıdır. Çıkan sonuç şudur, rastgele bir zeolit alıp ve sıradan bir kutu içine ekleyerek çalıştırmak sonrası belirtilen tecrübeler suya yazılan tecrübelerdir. Bu kısmını ayrıntılar öncesi anlamınız önemlidir. Zeolitler mineralleri, silikatları, alüminyum, Sodyum, Potasyum, Demir ve Manganez gibi diğer elementleri toplama eğilimindedir. Zeolitlerin en ilginç özelliği ise, kristal yapıda olması. Farklı boyutlara sahip delikli süngeri andırır. Doğada bilinen birçok farklı zeolit türü bulunur ve farklı sentetik yapılarda olurlar.

  deniz akvaryumu zeolit nedir.jpg

  Soldaki şemada yeni Zeolit görünüyor. Sodyum (Na) ve Potasyum (K) iyonları henüz toplanmamış. Sağdaki şemada ise, amonyum iyonları karşılığında sodyum ve potasyum salınımını temsil eder. Bizi ilgilendiren kısmına gelirsek, sodyum veya potasyum topluyor olması tolere edilebilir düzeyde diyebiliriz. Tatlı su akvaryumlarında zeolit daha fazla verimlidir. Çünkü, tatlı su akvaryumlarında kalsiyum çok az bulunur ve zeolit amonyok hedefler. Deniz suyunda kalsiyum iyonları çok olduğundan ve zeolitlerin kalsiyumu da hedef alması bir günde inanılmaz düşük kalsiyum değerleri çıkmasına neden olur. Fakat, artık deniz akvaryumu zeolit türleri piyasaya sunulmuştur ve zeolit hedefi amonyak olmuştur. Deniz akvaryumu açısından olmasa bile, filtre açısından aktif karbon ile zeolit karşılaştırması yapılmış, Zeolit ile elde edilen sonuçlar aktif karbona oranla daha tatmin edici bulunmuş (H. Emadi, JE Nezhad ve H. Pourbagher). Elbette Deniz Akvaryumu Amonyak Uygulaması konusunu iyi anlamak gerek.

  Deniz Akvaryumu Zeolit Filtre Kullanımı Fiyat Açısından Tatmin Edici Düzeyde mi

  Deniz akvaryumu zeolit daha çok hobiciler arasında deniz akvaryumundaki amonyağı tutması için kullanılır. Bunun getirisi biyolojik zincir içinde daha az besin düzeyleri ve atık yoğunluğudur. Aynı zamanda deniz akvaryumu zeolit fosfat ve çözünmüş organik maddeleri adsorbe eder. SPS mercan akvaryumları için düşük besin koşulları yaratmak adına tercih edilir. Unutulmaması gereken husus ise, deniz akvaryumu zeolit kullanımının doğal azot döngüsüne engel olacağıdır. Dikkat kısmı Tam devirli akvaryumlarda, deniz akvaryumu zeolit kullanımı yararlı bakteriler sırasıyla Amonyak, Nitrit ve Nitrat ile yaşıyor, zeolit bu zinciri kesintiye uğratır. Kullanılan deniz akvaryumu zeolit miktarı önemlidir. Kullanımı düşük debi reaktör veya sumpun ölü noktasına file içerisinde bırakılması yoluyla kullanılır. Deniz Akvaryumu Zeolit fiyatları 20 lira ile 40 Lira arasında değişiyor. Fiyat çok farklı ve değişken olabilir, tuzlu su için üretilmiş olup ve potasyum emmediğini lanse eden yerli deniz akvaryumu zeolit ürünleri var ve fiyatları doğal olarak farklı.

  Akvaryum Portalı
   
  Düzenleme: 21 Mayıs 2015
  SerdarKartal34, Erdem., taakaa ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Temel abi gene sayende Zeolit hakkında bilgi sahibi olduk.Eline emeğine sağlık...
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Yahu uğraşmayın böyle sosyetik işlerle boşverin taşı maşı yap su değişimini bak keyfine diğeceğim ama diyemiyorum teknolojiye ayak uydurmak lazım.
  Yazı güzel olmuş Klavyene sağlık abi.
   
 4. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Toplu alıp kullanmalı bence sık su değiştirmekte maliyetli hemde akvaryumun dengesini kaybetme olasılığı var...:)
   
 5. adasukran

  adasukran

  Mesajlar:
  55
  İsim:
  aydin dogan akkus
  Evet sadece ismini duyduğum hakkında hiç bir fikrim olmayan zeolit i öğrendik.
   

Sayfayı Paylaş