1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumum-Dekorundan Ruhuna Kadar Emek Ürünü Olan ''Sucul'' Dünyam

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde halilkocan tarafından 30 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Kurulumu henüz biten akvaryumumun tanıtımına artık buradan devam. Kurulum bölümünde işlevi tamamlandı sayılır.

Bildiğiniz üzere kurulum bölümünde biraz renk ve sakinlerini oluşturmaya çalışmıştım. Bir arkadaştan 4 tane minik frag aldım. ve tankıma ekledim.

Leadher Coral;

Canlılar ilk eklendikleri halleri bu şekilde. Ve akvaryumcu arkadaşımda kalan yetim percula.

[video]http://s1215.photobucket.com/albums/cc508/halilkocan/?action=view&current=3c8b0f80.mp4[/video]

Bu da yeni misafir.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
    fth-94 bunu beğendi.
  2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Deniz Akvaryumum-Dekorundan Ruhuna Kadar Emek Ürünü Olan ''Sucul'' Dünyam

Senin akvaryumda canlanmaya ve şekillenmeye başladı demek. Her şey çok güzel. Canlı yükünü yavaş yavaş arttırmayı unutma sakın. Bi tanede genel görünüm fotosu eklesen süper olacak.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Deniz Akvaryumum-Dekorundan Ruhuna Kadar Emek Ürünü Olan ''Sucul'' Dünyam

Tabi Hakan abi hemen düzenliyorum.

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Su yüzeyi bana bir garip geldi, sanki durgun su gibi. Videodan mı öyle çıktı?

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

video esnasında akıntı motorları ve sirkülasyonu kapattım percula yem yerken videosunu çekebilmek için su yüzeyinde de biraz yem var.

6. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Perculanın boyutlarını yanlış algılamadıysam henüz yavru. Eğer başka percula eklemesi yapmayı düşünüyorsanız hemen yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Mümkünse ayni boyutlarda olsun ve toplamda sayıları minimum 3 olursa iyi olur ki koloni kurabilsinler. Böylece ilerde ekleme yapmak isterseniz yaşanması muhtemel kavgaları önlemiş olursunuz ve dişi oluşumu için uygun zemini kurmuş olursunuz.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ahh özgün abi yarama tuz bastın, dediğin gibi percula yavru bunu kardeşleri bendeydi ama hastaydılar ve 3 saat içinde kaybettik garibim akvaryumcuda tek kaldı, işi bilen zaten percula 'yı tek almıyor. Bana hediye geldi. Ve kaç gündür bu boylarda percula arıyorum bulamıyorum inşallah buna uygun bulurum bulabilirsem 3 adet daha almayı düşünüyorum yada 1 adet.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Su yüzeyin inanılmaz durgun Halil. Neredeyse hiç hareket yok videoda görüldüğü üzere. Su yüzeyine akıntı motoru çevirmen ve sumptan gelen suyu da yüzeye yanlamasına vermen iyi olacak.

Diatom halem kendini belli ediyor akvaryumda. Bence camlardaki yosunları da güzelce temizleyerek %20 bir su değişimi yap akvaryum kendine gelsin biraz.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abi su yüzeyi motorlar kapalı o yüzden durgun. Üstte ki akıntı motoru biraz daha yukarı kaldırdım ve daha fazla su dalgalanması yarattım.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel bir %20 su değişimi akvaryumu toparlar Halil. Yapacağın su değişimi diatomu kaldırmaz hemen ama suyu toparlayıp bir süre daha diatom kalarak dağılmaya başlar.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abi birkaç gündür oluk oluk kalkıyor diatom baya azalmaya başladı. Su değişiminde bir 10 lt deniz suyu eklemek saçma mı olur ?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence gerek yok buna bu aşamada. Suni tuz kullanman daha doğru olacak. Elbette bu sadece garanti olması açısından bir öneri. Yoksa kullanmanda bir sıkıntı olmayacaktır ama genel şartları baz alırsak en azından şimdilik en doğrusu suni tuz kullanman.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Birkaç gündür işlerimin yoğunluğu ve çalışma saatlerinden dolayı konuyu güncelleyemedim. Pazartesi sabahı %15 su değişimi için su hazırlamaya başladım 6-7 saat su bol oksijen ile karıştırdıktan sonra camları iyice temizleyip ve kaya üzerlerinde ki sümüksü yosun tabakasını da sifonladıktan sonra yeni suyu akvaryuma ekledim. 4-5 saat içinde leadher coral kendine geldi ve canlanmaya başladı. Unutmadan birde elektrik kesintisinde suyu havalandırmak için akıntı motorunu su yüzeyine yakın koydum, devridaim durduğunda alçalan su seviyesinden hava ve suyu beraber basıyor. (Temel abi'nin stratejisi) ve diğer akıntı motorunu da su yüzeyine baktırarak daha fazla su yüzeyi akıntısı elde ettim.

Resimler öncesi sonrası şeklinde.

Önce

Sonra

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

çektiğim videoda görünen yosunlar 24 saate türemiş ve uzamış ne dir böyle bunlar anlamadım. Birde benim suyum akşam saatlerine doğru bulanıyor sonra kendiliğinden tekrar berraklaşıyor, fotosentez baya hızlı galiba bende.

[video=youtube_share;EcXb6F8j4-8]http://youtu.be/EcXb6F8j4-8[/video]

Millet akvaryumu kurar 2 ay sonra her yer coralin alg olur, bizde hala kahve rengi yosun büyüyor anlamadım ben bu işi ayrıca zoa ve buton poliplerde öldü sanki, çıkardım arkadaşın akvaryuma koydum belki orda canlanır. Bu görüntüye ne dersiniz normal mi böyle uzama ve büyüme yosunlarda.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Haksız değilsin ancak geçikme tamamen dekorun dıy oluşundan. Uzama dediğin alglerin dağılması yani uzama değil. Diatom baya azalmış gördüğüm kadarıyla ama dediğim gibi geçikmenin tek sebebi dekorun DIY oluşu. Temizlenemedi tam anlamıyla, zaman alıyor oturması. Ben de kayaları öldürüp dekoru yapıştırdım ve hatta konuya bakarsan yazdım hayatımda bu kadar uzun ve sancılı diatom dönemi yaşamadım diye. Kendimden biliyorum sebeb dekor.

Poliplerin ölmesine gelince diatom dönemi var yani su halen oturmamış ve bazı canlıların tepki vermesi doğaldır. Boşuna dekordan hemen gönülsüz olma. Su değişimleriyle düzelecektir ve unutma her su değişimi diatomu tetikliyor, yani kalkacak olan diatom senin sık su değişimlerinde yerinde kalıyor. Birkaç su değişimi ardından suyu kendi haline bırakıp bir süre sonra değişime bakmak gerek. Olmazsa o zaman bakılır.

16. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Ben leather için öldü demiştim; ama kendine gelmiş. Suda ciddi bir problem olsa, palyaço yaşamaz ve leather kendine gelemezdi. Yalnız bir problem var yok değil. Kayaların üzerinde hava kabarcıkları var galiba. Diatomun devam ettiğini gösteriyor, su değişimleriyle devam etmekten başka çare yok. Elinizde bir kaç test kiti vardı yanılmıyorsam. Olduğu kadarıyla bir ölçüm yapabilir misiniz?

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Dün test yapıldı ama suyu arkadaşa verdim o yapmıştı, amonyum 0, nitrat 0,25, nitrit te baya azdı ama değeri hatırlamıyorum, yani su değerleri iyi demişti. Benim korkum yakın zamanda bluetang eklemeyi düşünüyorum sıkıntı olmasından korkum var. Birde turbo snail bu aralar pek dolaşmıyor emekliye ayrılmış gibi aynı şekilde hermitler den birisi baya bi durgun, diğeri çok geziyor leadher ve polipleri yerinden oynatıyor diye hayatını sump ta geçiriyor.

18. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Hermitleri geri alın bence, yosun yiyici olduklarından şu dönemde ihtiyacınız var. Siz ampul kullanmış mıydınız? Eğer kullanmadıysanız mutlaka kullanın, zaten kullanıyorsanız da arayı sıklaştırın

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Kullanmıştım en son kullanalı 2 hafta oldu, ayda bir kullanıyorum. Ama sıklaştırmak gerekirse yarın girerim yine.

20. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Çok ciddi bir durum yok aslında ama ampulleri ben 15 günde bir ekliyorum, benim 1 ay sonra coraline alg kaplamıştı kayalarım haklısınz; ama ben Teoman abi'den pod bankası olarak aldım kayaları. Seramik kayaları mosmor almıştım. Karşılaştırma yaparken bunları da hesaba katmak gerekir, o kayalarla birlikte binlerce pod,kurt,yıldız,yengeç,salyangoz ve daha neler geldi. Kayaların yarısı lav kayası ve kalekim, şuan onların içi de binlerce canlı dolu.Bunlar hep suyu dengede tutan canlılar.Sizin de en kısa sürede oturmaya başlar akvaryumunuz.Korkulacak bir şey yok, hermitler yaşıyor, palyaço gördüğüm kadarıyla iyi durumda. Ben olsam blue tang eklemezdim şu dönemde. Ne zaman eklemeniz konusunda ise; camlarda pod, kumun içerisinde bristle worms görene kadar diyorum.

Sayfayı Paylaş