1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumum-Dekorundan Ruhuna Kadar Emek Ürünü Olan ''Sucul'' Dünyam

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde halilkocan tarafından 30 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Deniz Akvaryumum-Dekorundan Ruhuna Kadar Emek Ürünü Olan ''Sucul'' Dünyam

Burak çok teşekkür ederim verdiğin aydınlatıcı bilgi için, peki bu pod ve worms lar nasıl oluşacak canlı yaşam girişi yapmadan kendileri mi oluşuyor ? yoksa o pot ları nasıl ekleyebilir veya oluşumunu hızlandırabilirim.

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Deniz Akvaryumum-Dekorundan Ruhuna Kadar Emek Ürünü Olan ''Sucul'' Dünyam

Leather coral, polipler ve eklediğiniz mercanların kayalarıyla gelip uygun şartlarda bütün akvaryuma dağılır ve çoğalırlar. Bulabilirseniz bir parça mosmor coraline alg kaplı canlı kaya eklerseniz kısa zamanda sizde de ortaya çıkarlar. Ben bu minik canlılar konusuna çok takığım, belki biraz fazla abartıyorumdur ama yararlarına yüzde yüz kefilim. Öyle ki canlı olarak satın aldığım bütün kayaları kovalarla suyun içerinde getirdim, işkence gibi:) Dert edilecek bir konu değil ama, yavaş yavaş sizde de ortaya çıkarlar. Ben olsam bir kaç tane daha palyaço alırım blue tang yerine. Tang'te çok ısrar ederseniz nispeten daha dayanıklı ve daha çalışkan olan yellow tang tavsiye ederim.

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Blue Tang te çok ısrarlı değilim ama ilk öncelğim o olacak beyaz benek sorunundan dolayı, zaten benim palyaço boylarında 1 veya 3 tane bulabilirsem alacağım ama bu boyu denk getiremiyorum. blue tang eklenip beyaz beneği attıktan sonraki hedef yellev tang veya selfin ama onlara nereden baksan 4- 5 ay var. Yanlış hatırlamıyorsam bir ara ben canlı kaya getirip eklemiştim içindeki kırk ayak gibi canlılar çıkmıştı ama bir daha da göremedim onları, o zamanlar su daha çok yeniydi.

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

O zaman onlar çoktan dağılmışlardır akvaryuma yakında çıkarlar ortaya. Bu canlıların bir güzel özelliği de akvaryum adına fikir vermesi. Mesela sayılarının artması demek akvaryumda su şartlarının uygun olduğunu gösterir, sonuçta onlarda canlı ve üremek için bazı şartlara ihtiyaçları var. Yeni akvaryumlarda blue tang maceraları genelde kısa sürüyor o yüzden söyledim. Palyaçolara ve yellow tang'e benek hastalığının geçeceğini zannetmiyorum uygun su şartlarında, tabi benek uzmanı Temel abi yorum yağar konu ile ilgili.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abiyle çok konuştuk o konuyu, şans işi diğer balıklara bulaşıp bulaşmayacağı, ya bulaşırsa ? büyük risk ben o riski şimdilerde alamayacağım. Ama şu pot işi baya kafamı kurcaladı bir ana önce bir şeyler yapmam lazım. Yok mu pod kültürü ?:F

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak aklıma geldi senin şu pod lardan gece bir operasyon yapıp 1 lt kadar bana göndersen olmaz mı? yaşarlar mı? :cicek:;)

7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Yaşarlar yaşamasına da, pod'u nasıl yakalayayım:) Coraline alg kaplı minik bir canlı kayanın içerisinde yüzlerce olacaktır. Hele de mercan kırığı var tabanda yakında sayıları milyonları bulur. Ben suyun oturduğuna işaret olsun diye söyledim blue tang için

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Haa anladım o zaman ben bir tane kaya eklesem daha iyi olacak.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Birkaç gündür akvaryumda ki yosunlar da bir büyüme gördüm sizlerle paylaşmak istedim gerçi bunların cyano alg oldukları kesin ya bakalım nasıl temizleyeceğiz.

[video=youtube_share;J20gtbCnc_8]http://youtu.be/J20gtbCnc_8[/video]

10. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Halil bey taban malzemenizde çok kalın, temizlikçi ekibi rahat gezinemediği için temizlik yapamıyor olabilir.Ayrıca diatomun uzun sürüp yok olmaması, üstüne üstlük cyono ya çevirmesi bir kaç nedene bağlı, bunlardan biride suyunuzun fazla silikat içermesi olabilir

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Gökhan bey haklısınız. Su uygun olmadığı için cyano yaptı. Bir de 24 saattir perculam piyasada yok her yere baktım bulamadım. Ne yapacagım bilemiyorum? Yarından itibaren haftalık %20 su degisimine başlıyorum. Bu sekilde 1ayda suyu eski sağlına ulaştırırım diye düşünüyorüm.

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Selam Akvaryumportali ailesi,

Bugün %20 su değişimi yaptım. Ama ortada bir gerçek var daha önce ucuza bulduğum su markaları ile karışık kuruşuk su değişimleri yapmıştım. Ve en son su değişiminde de Uludağ'dan doğal kaynak suyu kullandım. Üstüne yetmezmiş gibi elimde olan 2 ampül BioDegist ve bizim ampullerden boşalttım akvaryuma. Bunların sonucu ortada ya kimyasallar tepkime yarattı yada kullanılan sular etkisi bilinmez ama cyano başladı, Bundan sonra kesin kararım sabit su markası ile kimyasal girmeden devam edeceğim ve akvaryuma en kısa zamanda %50 lik bir oranla su değişimi yaparak akvaryumu yarı yarıya yeniden başa almak gibi yani resetlemk gibi bir niyetim var. Bu konuda bana yol gösteren ve gerçekleri erken zamanda görmemi sağlayan akvaryumuma ve Temel üstada teşekkürlerimi bir borç bilirim. Sizlerin de konu hakkındaki fikirlerinizi bekliyorum .

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Başından sonuna takip ettiğim günlüğünüzde ekipmanlarınız doğru seçilmiş ve iyi,DIY tasarımlarınız harika. Sabır sa eksik olan şey gibi Halil Bey.Acele kararlar genellikle kötü sonuçlar doğuruyor ama her biri bize bir öğreti sağlıyor.Ben sizin sayenizde bir çok şey öğrendim.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekkür ederim güzel yorumun için Toygar abi. her halde en sabırlı olan bendim kurulum da ama ben buna yanlış adımlar demek istiyorum. Hakan abinin kurulumundan bir hafta sonra başlamıştım ben ve durum ortada. Yani akvaryumda 2 tane canlı vardı şimdi 1 tane goby kaldı sadece palyaçom kayıp galiba öldü. Ben baya bi sabırlıydım yine de sabırlı olacağım ama bu sefer doğru adımlarla.

15. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Sorununla ilgili yaptığım araştırmalarda yurt dışı kaynaklı bir makalede.Işıkların 3-4 gün kapalı tutulması ve hiç bir ışığın (pencereden gelen ev lambası vs) akvaryuma ulaşmamasını sağlamak bir çözüm olarak gösterilmiş.Çözümler arasında PS nin kapatılması da var.Bu zararlılar için etkili olabileceği gibi yararlıların da hasar görmesine neden olabilir denmiş. Bir diğer doğal çözüm yolu da cyno ile beslenen kabukluların akvaryuma eklenmesi imiş.Ben Türkiye de herhangi birinde görmedim yalnız bu kabukluları.Denizlerimizde çokça olduklarını biliyorum.Sık sık dalışlarım da denk gelir alırdım boş kabukları.Son çare olarak da kimyasallar önerilmiş.

16. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Cyano ile mücadele konusunda ilginç bir fikrim yok. Akvaryumun genel sağlığı adına, bilindik su ile yapılan değişimler akvaryumu rahatlatacaktır. Çekim yaparken de bütün cyanoları almak iyi bir çözüm olabilir. Akvaryumda bir tane balık var zaten, değişim miktarı sizinde söylediğiniz gibi %50-%60 oranında olursa iyi olur. Kaybolan palyaçoyu kayaları fazla oynatmadan bulmanız, yükü azaltır. Dalga motorlarını cyanoların bulunduğu bölgelere doğru vermenizde aklıma gelen önlemlerden.

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Cyano ile ilgili internet'te değişik yazılar var, kimi yaş maya kullanın kimisi ışıkları 3-4 gün kapalı tutun diyor, ama kimse kök sebebe bakmamış ben kök sebebi araştırıyorum. Yeni akvaryum olduğu için bence sebep fosfat ve silikat ağırlıklı. Ama okuduğum bir yazıda da eskiyen florasanlardan bahsedilmiş eskiyen florasanlar dip bölgelerinden uv ışın yayıyor bu da yararlı bakterileri öldürdüğü için cyano artıyor denmiş ama ne kadar doğru bir teşhis bilemiyorum tabiki.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Okumak, araştırmak, bilinenin üzerine koymak çok güzeldir. Ancak ne var ki okunanların içinde 'okudum' olarak söylenen birçok unsur son derece saçma ve sadece duyumlara dayalı ifadelermiş işin aslı.

Evet her zaman yazarım; Bir sorunu bertaraf etmek istiyorsak kaynağına odaklanmalıyız, aksi taktirde sadece figüranlar ile uğraşır baş rol oyuncusunun rolünü oynamaya devamını sağlarız veya o rolünü oynar biz rolün gereği akvaryuma girenleri para vererek almaya çalışırız.

Öncelikle akvaryuma duru bakmalıyız. Bazen gereksiz yerde bir sıvı, bir katkı veya veya bir gün ondan bir gün buradan dediğimizde tamamen kontrolü elimizden çıkan yapı yaratırız. Öyle bir bakış açısı olmalı ki suyunuza düşecek bir damla isteminiz dışı sıvı sizi tüm suyu değiştirecek kadar rahatsız etmeli. Tamamen kontrolü sizin elinizde, tamamen girene sizin onay vereceğiniz içini rahatlatan su yapısına sahip olmak sağlıklı bir akvaryuma sahip olmaktır.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Sonuna kadar sana katılıyorum Temel abi. Zaten yukarıdaki yazdıklarımı herkes bir yerlerden okumuştur, ama benim burada bunları yazmamda ki sebep kişilerin asıl sorun kaynağına yönelmesi çözmek için senin dediğin şekilde onu bunu kullanmamasıdır. Başta ben dersimi aldım zaten belki de bu yazıları okuyan arkadaşlar 2 parça cyano gördü etekleri tutuştu diyor ama bence kanser gibi erken teşhis önemli çünkü bir daha tedavisi kötü sonuçlar doğurabilir.

20. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Aksine ben geç alınmış bir karar olarak görüyorum. Daha akvaryumda yük yokken böyle bir şeyin ortaya çıkması soruna yönelmek için fazlasıyla sebeptir. Bahsi geçen eski floresanlar bence sizin için geçerli değil. Sorunun sudan kaynaklandığını düşünüyorum, buna oturmamış biyolojik filtrasyon da eklenince kaçınılmaz olmuş.

Sayfayı Paylaş