1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumuna Başlıyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Seçkin Türk tarafından 22 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Seçkin Türk

Seçkin Türk

İsim:
    Seçkin Türk
    Arkadaşlar Merhaba,

Deniz akvaryumu aldım (daha teslim almaya gitmedim haftasonu alacağım). Daha önceden deniz olarak kullanılıyormuş. Sumplu ve 80*45*45 ölçülerinde.

Amacım Mercanla başlayıp sonradan balık ilave etmek.
    Sump motoru ve dalga motorum var onun dışında kuru akvaryum.

Nasıl başlayabilirim?
    Bana yardımcı olmak isteyen var mıdır?

veysel bunu beğendi.
  2. furkant

furkant

Yer:
    İstanbul
    Hayırlı olsun , Ps , ısıtıcı , tuz , kum alarak başlayabilirsiniz.

3. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Seçkin bey, hayırlı olsun
    Refraktometre kesinlikle almalısın yok ben gider plastik ölçer alır. Başka birinin deniz akvaryumunda gerçek ölçüm değerini öğrenirim diyorsan oda olur. Diğer alacağın ekipmanlarda da kaliteye önem verip araştırmanı tavsiye ederim forumda hepsi mevcuttur.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  4. Seçkin Türk

Seçkin Türk

İsim:
    Seçkin Türk
    Merhaba,

Öncelikle cevaplar için çok teşekkürler.Şimdi akvaryum sahibi ile görüştüm yanında vereceği hediyeler şu şekildeymiş:
    1 adet Ehaim kafa motoru + 1 adet ısıtıcı 25 kg argonit kum + 1 adet dalga motoru + 1 adet tuz ölçer + bir miktar tuz + 4.5 parca kuru kaya

Sanırım bunlara ilave PS almam gerekecek.Bu akvaryum şimdilik 160LT ama ilerde büyütebilirim düşüncesiyle büyük bir skimmer almak niyetindeyim.
    Orca 80-EXT Protein Skimmer 500 buldum internetten ve 300TL gibi bir fiyata geliyor. Size uygun mudur bunu alayım mı?

Ayrıca tuz ne almam lazım , ph değerini ne vermem lazım bu gibi konularda nasıl bilgi sahibi olabilirm. Bana direkt ya da kaynak gösterebilir misiniz?

Forumlardan okuduğum kadarı ile damacana su ile başlamam gerekiyormuş. Bi ön hazırlık yapmam gekecek sanırım onların tuz oranlarını ayarlayıp öyle dökeceğim akvaryuma ama miktarlar onusunda en ufak fikrim yok :(

5. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Seçkin bey Akvaryum Portalına hoşgeldiniz. Ps seçimini curve 7 den yana kullanabilirsiniz.200 300 lt akvaryumları idare eder.Bütçe müsayit ise curve 9 yada başka modeller düşünülebilir.
    Tuzu litre başına 36 gram hesaplayın.Fakat tanktaki kum kaya ve ekipmanlar su hacim kaybı yapacaktır onu hesaplayın.Daha sonra tuz ölçer ile doğrulayın.Reef cristal yada red sea coral pro tuzlar kendini kanıtlamış ürünler.

Tank içinde yavaş yavaş karıştırabilirsiniz tuzu.Canlı kum yada kaya girilecekse karışım hazırlandıktan ve sistem dönmeye başladıktan bir iki gün sonra eklenmesi daha sağlıklı olur.

6. Seçkin Türk

Seçkin Türk

İsim:
    Seçkin Türk
    Merhaba Murat Bey,

Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkürler.
    Curve 7 500TL ye yakın şimdilik bu kadar veremem malesef. ORCA 80-EXT için bi fikriniz var mıdır?
    Ayrıca armatür olarak power led ile kendim bir aydınlatma yapacağım. Kaç lümen önerirsiniz? Kuvvetli olması sorun yaratır mı?

total 3000 lümenlik birşey yeterli gelir mi benim akvaryum için?

teşekkürler

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz. Orco 80 elinizde varsa yeterli gelir...

Kazım ve Seçkin Türk bunu beğendi.
  8. Erdal

Erdal

Hayırlı olsun.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Malzemeler başlangıç için güzel. Skimmer konusunda acele etmeden ve biraz da fazla tasarrufa kaçmadan bir model edinmek iyi olur. Sonradan değişme vs gibi durumlar oluşmasın. Aydınlatma aynı şekilde önemli. Led Armatür yapmak bence ciddi araştırma ister. Power led kelvin değerleri, markası, lensleri iyi seçilmeli ve etkileri test edilmiş olmalı. Yani iyi elden çıkmalı, mercan kasılmaları veya istenmeyen algler sonradan sorun yaratmasın.

10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle kararınız hayırlı olsun, led konusunda görüşlere kesinlikle katılıyorum. Ps, aydınlatma, iyi bir tuz ve canlı kaya ilavesi olarak fazla tasarrufa gidilmemeli.

11. Erdal

Erdal

bende yeni kurulum yaptım 10 gün olcak kesinlikle red sea coral pro tavsiye ederim çok çabuk eriyor ve bulanıklık çok kısa sürede kayboluyor tortuda bırakmıyor

12. Seçkin Türk

Seçkin Türk

İsim:
    Seçkin Türk
    Destekleriniz için çok teşekkürler. Dün osmos cihazını taktırdım yavaş yavaş akvaryuma su doldurmaya başlıyorum. Ancak dün farkettim ki akvaryumla beraber gelen kafa motoru çok ufak ve çok gürültülü.

Dün gece biraz araştırma yaptım , sicce syncra modelini oldukça övüyorlar. youtube'da videoları var neredeyse motordan ses gelmiyor.

Kafa motoru da aldıktan sonra sump ile devir daime başlayacağım ancak şöyle bir sıkıntım var.

Sump'un girdiği dolabın alt kısmı oldukça dar. Yani topla 55 cm civarı. Skimmer'a ayırdığım parayı biraz arttırdım. kısa boylu ama kaliteli yani ileride 350 lt akvaryuma geçtiğimde de idare edebilecek bir skimmer öneriniz var mıdır?

sicce ekledikten sonra resimleri paylaşacağım.

13. Erdal

Erdal

Sayfayı Paylaş