1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumuna Başlamak için Bilgi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Rayleigh tarafından 13 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Rayleigh

Rayleigh

İsim:
    şener yazıcı
    160 X50 X60 tank ölçülerim. Tetra x1200 dış fıltre, ps, dalga motoru, tuz, kum, 200 watt ısıtıcım var. Petshop işleten arkadaşımın önerileri ile bu kadar ilerledik. Malum bunun aydınlatması, canlı kayası, mercanları ve balıkları var. Sizden ricam dış fıltre yeterli olur mu? Aydınlatma sistemi nasıl olmalı ve eksiklerim var ise nelerdır?

Siz değerli arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

123.jpg .

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    helios2007 bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun kurulum, dış filtre elyaf sünger vs ile olmaz deniz akvaryumunda. Sadece gerektiğinde karbon, zeolit gibi medya filtrelerini dış filtre içine koyarak kullanabilirsiniz. Dİğer zamanlar boş çalıştırabilirsiniz suyu sirküle eder başkada işe yaramaz. Ps askı tip besleyeceğiniz canlı yüküne göre yeterli gelip gelmeyeceği takip edilir. Sump olmadığından yüzeyde dalgalanma iyi olmalı hatta bir yüzey emiş filtresi edinilmeli, yağlanma vs den kurtulmak için.
    Tabiki bunları yazarken bu akvaryumu kullanacağınızı düşündüğüm için yazıyorum, yoksa akvaryumu ALpi'nin dediği gibi akvaryumu sumplu sisteme çevirmek en güzeli.

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kurulumunuz hayırlı olsun.Benimde dikkatimi üzerine konulan dolabın ayakları çekti.O kadar lt.için ayaklı bir dolap ne kadar güvenli olacak?

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yağmur hanım baya sağlam oluyorlar 25o lt. de 4 adet ayak üstünde duruyordu evdeki tank, bu arkadaşın akvaryumunda 8 adet ayak var.

helios2007 ve YMR_AY bunu beğendi.
  6. Rayleigh

Rayleigh

İsim:
    şener yazıcı
    Öncelıkle benı aydınlatıgınız ıcın tesekkur ederım . Fakat sump ıcın akvaryumu delmek gerekıyor mu ve ben akvaryumu delmek ıstemıyorum acıkcası. :( Delmeden sump sıstemı kursam sağlıklı olur mu ?

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bir şey değil.
    Akvaryumu delmeden overflow sistemi ile yapılır fakat kullanmak biraz sıkıntılı tecrübe ister ve ufak bir hatada evi su basar.
    Bence aşağıda yaptığım şemalara bakarak sumpu içeride cam yapıştırarak halletmek...

rt.png tr.png

helios2007 ve veysel bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bir örnekte benim eski tanktan gelsin, Alparlan'ın bahsettiği ikinci çizimdeki gibi iç yandan sump yapmıştım akvaryumu bölüp.
    downloadfile-2.jpeg

Alparslan ve helios2007 bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Evet aynen böyle Veysel abi, eğer akvaryum uzunsa üsteki çizim çift sump ve çift kafa motoru ile daha şık ve verimli olur akıntı yönünden gibi...:)

veysel bunu beğendi.
  10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ben vakit bulabilirsem sehpa altına tekerlek yerleştireceğim. Bakınız alttaki tekerlek 1500KG taşıma kapasiteli. Bir akvaryumun hareket edebilmesi bence harika bir alternatif. Örneklerini görmüştüm.

11. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    [QUOTE="Horizon, poBen vakit bulabilirsem sehpa altına tekerlek yerleştireceğim. Bakınız alttaki tekerlek 1500KG taşıma kapasiteli. Bir akvaryumun hareket edebilmesi bence harika bir alternatif. Örneklerini görmüştüm.[/QUOTE]

Benim 90 lt nano tankımın dolabının altında bunların miniklerinden takılı.İnanılmaz rahatlık sağlıyor.Ana tankı kurarken tekerlekli olması için sayfalar dolusu yazıştık,kendimi yerden yere attım ama kabul ettiremedim portal aileme.

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Zamanla kabulleniyorlar bazen. Sadece kurulum maliyetini yükseltir. İyi derecede dört tekerlek 400-500 lirayı bulabilir ve 5000 kilodan fazlasını tasıyabilir

13. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    O zaman çok direttim ama bugün yaptığım cadılıkları o zaman yapamıyordum,henüz çömezdim:) Şimdi tankın duvarla arasında 10 cm.lik bir boşluk var ve her şeyi kısıtlıyor.Biraz daha alan olsa soğutucuyu,regülatörü oraya gizleyebilirdim.Örneğin su tamamlama bölümünü direk arkaya büyük olarak yaptırıp koyabilirdim.

Toygar NİRON bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş