1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumuna Baslangic

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Efe Bulutoglu tarafından 12 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Efe Bulutoglu

Efe Bulutoglu

İsim:
    efe Bulutoglu
    Merhabalar ,

Oncelikle her birinize ayri ayri tesekkur ederim. Forum u yaklasik 1 ay gibi bir suredir takip etmekteyim. Uye olmaya ancak karar verdim. Ben tatli su akvaryumunu yaklasik 5 sene once yogunluk nedeni ile birakmak zorunda kaldim. Onun oncesinde 2 adet 400 lt 2 adet yavru akvaryumu 1 adet karantine akvarymum mevcuttu. Tabiki tuzlu su konusunda hicbir bilgim yok, taaki bir gece Redsea max 250 video su gorene kadar. Gecen gun gittim pazarligini yaptim fakat Emarch ve Pennywise nickli arkadaslarin ozellikle cektikleri sikintilar aklima gelince vaz gectim. Aslinda estetiklik konusunda gercekten diyecek yok. Isi problemini chiller ile cozebilecektim. Maddi olanaklarim buna imkan veriyor fakat Ben belki inanmiyacaksaniz ama forumunuzun en az 400 sayfasini her bir yorumunu 1 aydir belki biraz fazladir okuyorum. Hatta boskaldigim canimin sikildigi her an okumaktayim diyebilirim. Yatmadan once , gece , is arasi. Ozellikle forumun abisi Temel bey in 2 gun once okudugum bir yazisi beni hem cok sevindirdi hem cok uzdu. O yazida birseyleri kendi yaptigindan ve bundan haz aldigindan. Para ile yapilanin keyif vermediginden bahsediyordu. Thailand ta olan buyuk bir akvaryum , sanirim eve kurulmustu onun altina yazdigi yazi beni cok etkiledi.
    Gunlerce forumu okumama ragmen Redsea max 250 den vaz gecmemistim benim icin estetik olarak evimde guzel bir yere sahip olacakti. Yeterli bir isiklandirmasi da var, Protein Skimmer tunze ile cozerim Pennywise arkadasiminizin yaptigi gibi dusunuyordum. Acikcasi benim icin hayal Red Sea max 250 idi.

Ama dedim ya , bu hobby de olan en zor sey sabir ve ben inanin aslinda forumdaki herkesi cok iyi taniyorum. Ankara ekibine , cay ile baslayan ve kofte ismarlatma ile olan arkadasliginizi.
    Akvaryumcu Veysel i :) Yasemin hanimi. Acikcasi hepinizi taniyor gibi hissediyorum. Inanin forumda okumadigim kisim sadece anemon kismidir. Birden bire ben de uye olmak istedim.
    Suan is yerinde kucuk bir nanom var masa ustu 30 lt. Lepistesler yasiyor :) Zaten akvaryuma senler sonra donmemin sebebi , calisanlarimdan birini fanus icinde cicek getirdiler , cicekler olunce suna bir japon aliyim dedim. Akvaryumcunun icindeyken kendime icten sumple , powder ledli bir hoques ile buldum :)
    Biraz fazla yazdim kusura bakmayin. Oncelikle onumuzdeki 3 ay akvaryumu kuramam. Evlenicegimden dolayi , yeni eve kurmam gerekiyor fakat ben ufaktan malzemeleri almaya baslamak istiyorum.
    Oncelikle akvaryum ve su kimyasindan tatlisudan bir tecrubem var fakat deniz icin sizden biraz destek talebim olacak.

1) Oncelikle akyavaryum yapan iyi bir usta gerekiyor. Mobilyasini da yaptirabilecegim bir yer. Hanimdan ancak guzel gorunun bir sistemi almak icin izin koparabildim. Benim akvaryum aslina bakarsaniz beyaz redsea max e benzeyecek , sadece sump olan bir model yapacagiz. Usta konusunda bu isi bilen biri olursa sizin tanidiginiz bildiginiz , maddi olarakda abartmiyacak biri. Olculer soz konusu 100 cm asmak istmeiyorum. benim aklimda ki 90*55*50 veya 100*55*45 gibi bir olcu. Sizce nasil olur ?

2) Aydinlatma olarak T5 + Led dusunuyorum ama ben acikcasi elektronikten pek anlayan biri degilim. En korktugum nokta ise bu. Ben timer bile zor ayarliyabilirim :( . Beni redsea max e iten bunun kapak icin de hazir olmasi idi.

3) Haftalik %30 su degistirme islemi benim islerimden dolayi yalan olacagi icin benim makul fiyatlarda alabilecegim en iyi PS ihtiyacim oldugunu dusunuyorum. Bu konuda ozellikle bana bir kac tane oneri verirseniz , ben kendi butce me uygun olani secebilirim. Fakat PS konusunda , size kendisini ispatlamak , bana sorun yaratmayacak hatta cok canli yukunu kaldirabilecek bir skimmer tavsiye etmenizi rica ediyorum,

4) Sump olcusunu zaten beraber kararlastiracagiz.
    5) Su siralar almam gereken, baska seyler varsa fazla mebla tutacak bildirirseniz dedigim gibi bu sureyi bosa gecirmem. Ben sizlerin yazisina ne yazabilirim bilmiyorum fakat forumda oldugumu bir sekilde hatirlatacagim.

Simdiden yardimlariniz icin tesekkur ederim , umarim benide ailenize kabul ederseniz.

müslim, veysel, ka2n ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldiniz...

3. Efe Bulutoglu

Efe Bulutoglu

İsim:
    efe Bulutoglu
    Tesekkur ederim.

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Aramıza hoşgeldiniz :)

5. Efe Bulutoglu

Efe Bulutoglu

İsim:
    efe Bulutoglu
    Yasemin hanim diye bahsettigim kisi Yagmur hanim aslinda sissiniz kusura bakmayin. Tesekkurler

Sent from my iPhone using Tapatalk

veysel ve YMR_AY bunu beğendi.
  6. Erdal

Erdal

Hoş geldiniz zaten doğru adres olduğunu gördüğünüz için üyede olmuşsunuz :)

7. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hoşgeldiniz, keyifli paylaşımlar.

8. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Hoşgeldiniz :):)

9. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Efe kardeşim öncelikle aramıza hoşgeldin. Düğünün için şimdiden hayırlı olsun diyor ve mutluluklar diliyorum. Sen niyetini almışsın inşallah renk renk mercanlarını da göreceksin. Şahsen bende çok daha büyüğü olmasına rağmen en sevdiğim ölçü (optimizasyon açısından) 100 x 60 x 50 h. PS için ise artık çok ekonomik ve etkili PS ler var ülkemizde. Uzun zamandır takip ettiğine göre biliyorsun ki elimizden geldiğince sana yardımcı olacağız.

Alparslan bunu beğendi.
  10. Efe Bulutoglu

Efe Bulutoglu

İsim:
    efe Bulutoglu
    Herkese cok tesekkur ederim.
    Ben tankta yukseklikten dolayi aydinlantma problemi yasamaktan korkuyordum takat 60 uygun derseniz benim icin cok daha iyi. Peki bu akvaryumu kime yaptiralim. Durso mu onerirsiniz ?

11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Gozunuze çarptı ise benim tank 150 *70*60h zaman zaman karşısına gectigimde acaba 50-55 olsa daha şık dururdu diye düşünmüyor degilim. Tasirma olarak en iyisi iyi ayarlanmış 3 inişli durso. Ilinizi istanbul sa yatninmis birkaç usta var ama birda isim zikredemiyorum ;)

12. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Hoşgeldiniz Efe Bey. Doğru yerdesiniz :)
    1-100*60*50 benim de gözüme en güzel gelen ölçülerden. Alan darsa 55cm de yapabilirsiniz eni.
    2-Aquareef in Led+t5 kombine armatürleri var, alıp kullanabilirsiniz. Herhangi bir işlem yapmanıza da gerek kalmaz.
    3-Su değişimi konusunda bir yanlış anlama var ortada. Haftada %30 gibi bir değişim söz konusu değil. Oturmuş bir akvaryumda hemen hemen ayda %10 su değişimi yeterli. Ps olarak da tavsiyeler gelecektir, büyük tank tecrübem olmadığı için birşey diyemiyorum malesef.
    4-Sump en kolay kısım :)
    5-Ölçülere karar verdikten sonra, kafa motoru, dalga motoru, ısıtıcı, kum kaya gibi ekipmanlara da karar vermek gerekiyor. Bir de, olmazsa olmaz su arıtıcı. Kaliteli bir arıtıcı alıp tds değeri 0ppm olan su kullanmanız gerekiyor.

13. Efe Bulutoglu

Efe Bulutoglu

İsim:
    efe Bulutoglu
    Mesut Bey , özelden size sormamın sakıncası var mı ? Açıkcası bildiğiniz gibi bir hesap yapıyorum redsea max 250 daha mantıklı geliyor fakat diğer bir yönde hiçbir modifikasyon yapamayacağım bir ürün olması . Kendimiz yaptırırsak sump ı geniş olur diyorum. Belki yaramaz balık çıkarsa koyabilirim.
    İleride belki reaktör eklemem gerekebilir gibi ... Sizler için kolay benim için zorlayıcı bir süreç.

Kaan bey yorumunuz için teşekkür ederim. Hemen inceleyeceğim. Sizce bana uygun olan ileride hiçbir tür mercanda sıkıntı çıkarmayacak düşünürsek
    8x39W T5 Armatür 91cm x 50cm x 6cm Uygun mudur fiyatı da 850 tl gibi bir rakam. Sanki makul gibi 4+2+ led gibi de yapabilme imkanları varmış?

Tekrar çok teşekkür ederim.

14. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Red Sea başta gayet güzel derli toplu,üstelik hiç bir arayışa girmeden al eve gelsin,tak fişi işlem bitsin gibi geliyor.Başlarda bende onu düşündüm.O aralar bu tankı alıp sürekli modifiye işlemleriyle uğraşanları okudukça vaz geçtim.Yaptılırılacak tankta her cihaz o tankın isteklerini karşılayabilecek şekilde ayarlanıyor.Tuzlu su tanklarında çok buharlaşma olduğu için üstü kapalı tanklar zaten önerilmiyor.Estetik olarak illa onun gibi olmalı diyorsanız dolabı o model yaptırabiliesiniz.Bende tankımı taclı kullanıyorum.

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İstanbulda işini bu kadar güzel yapan usta varken red sea bence gereksiz tek parça istiyorsanız akrilikten bile akvaryum yapanlar var. Daha ne dolabınızı sumpunuzu yapıp eve kuranlar var. Hazır sistemleri bırakın bu nimetlere ulaşma zorluğu çekenler kullansın. Red seayi tek gözü kapalı, bir eli bağlı cebinde çıkarır. hem boyutlara bağlı kalmayı yeni evlilik olacak kira mı ev sahibimi olacaksınız bilmiyorum ama akvaryumu düşünerek evin içinde bir yer belirlerseniz. Gider bağlantısı olan su bağlantısı olan elektrik hattı olan işiniz rahat olur. Yeni bir evim olsa salonumun ölcülerine uygun yeni bir duvar döşetir içerisine bir gideri bulunan ayrıca gider bağlantısı yapılabilen soğuk ve sıcak su hattı bulunan ayrı trafolandırılmış elektrik hattı bulunan eşya ve malzeme koyabileceğim dolapları bulunan karantina tankı konumlandırabileceğim bir akvaryum yapardım. Havalandırmasından tutunda su bekletme tankına kadar. Yemin ediyorum beni evde bulamazlardı Tabi nargile ve köz takımlarıda lazım oraya

YMR_AY ve ka2n bunu beğendi.
  16. Efe Bulutoglu

Efe Bulutoglu

İsim:
    efe Bulutoglu
    Tesekkurler , bizim baş komutan onu onayladığı için , çerçevesi olan bir model yaptırmayı düşünüyorum. Umudum onunda hoşuna gitmesi :)

17. Efe Bulutoglu

Efe Bulutoglu

İsim:
    efe Bulutoglu
    Doğuş bey , evlimisiniz ?

18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hayır ama sorunun nedenini anlayamadım?

19. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Böyle bir yer yaparsanız, eşiniz sizi o bölmeye atar, kapıyı da açılmamak üzere üstünüze kitler demek istedi bence Efe bey :)

veysel, Efe Bulutoglu ve YMR_AY bunu beğendi.
  20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hobilerime ve hayatıma karışan biri ile evlenmem sanırsam. Belki de böyle yetiştirildiğimden. Apartmanda yaşamak nedir bilmem. Gecenin bir yarısı arkadaşlarımla BF, FIFA oynar oyun konsolunun karşısında sabahlarım. Elektro gitar ile evi boşverin mahalleyi ayağa kaldırırım. Ne bir ses eden nede karışan olur. Oysa bir misafirliğe gittiğimde apartman katına sandalyeyi bile yerde sürükleyemem uyarırlar. Gecenin bir yarısı uyuyamadığım için kalkar hobilerimle ilgilenirim. Bunları içinde matkap, fleks, dremel kullanımı isteyen işlerde var saat geç oldu aman birini rahatsız etmeyeyim diye düşünmem çünkü hiç apartman katında yaşamadım. Belki de ben rahat yaşadığım için evlilik veya bir birliktede hayatıma yaşantıma ve hobilerime karışılmasından hoşlanmadığım için kurucusu olduğum Tam Bağımsız Özgür Erkekler Topluluğunun tek üyesiyim. Ama annem evlende bir görelim diyor. Büyük ihtimal akvaryumportalı kapanmazsa hep beraber göreceğiz o günleride inşallah. Bu portalda evlendiğim gün çagıracagım gelmezse üzüleceğim bir çok insan var. Daha da olacaktır.

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş