1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumuna Geçiş

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Axe Rider tarafından 31 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Herkese merhaba forumunuza yeni üye oldum. Daha önce başka bir foruma üyeydim ama aradığımı pek bulamadım maalesef. 1,5-2 yıldır tatlı su akvaryumuyla uğraşıyordum. Şimdi yavaş yavaş tuzluya geçmeyi planlıyorum. Bir kaç aydır makaleleri ve forumları okuyup baya bilgi edindim. 150x50x65lik bi akvaryumla başlamak istiyorum. Daha küçük olursa sistem daha kolay bozulabilir diye düşündüm. Bu konudaki sorularıma cevap verebilirseniz sevinirim.
    1. Bu boyutta bir akvaryuma sump kaç litre olmalıdır. şu andaki 100 cmlik akvaryumumu sump'a çevirsem çok mu büyük olur.
    2. Sump dizaynı olarak kule sump mı yoksa durso mu önerirsiniz? Artıları, ekişleri nelerdir? Sumpta filtrasyon olarak neler kullanılmalıdır(elyaf,sünger, vs.) Refigium gerçekten yarar sağlar mı. Yarar sağlaması için hacmi en az ne kadar olmalıdır? Podlara da yuva olacağı için olmasını istiyorum.
    3. Öncelikle sadece canlı kaya+balıklar olarak başlasam sonradan mercan eklemek zor mu olur? önce biraz tecrübe edinmek istiyorum çünkü anladığım kadarıuyla mercan bakımı zor bir iş ve reaktörler de gerekiyor.
    4. Bu ebattaki bir akvaryuma nasıl bir dalga motoru önerirsiniz? hydor korolia 2 ler den 2 ya da 4 tane koyarım gibi düşündüm ben. toplam kaç l/h akış olmalıdır?
    5.Sumptaki dönüş (kafa) motoru kaç l/h olmalıdır?
    6.Bu boyuttaki bir akvaryuma soğutucu gerekli midir yoksa fanlar yeterli olur mu. Fanlar ne kadar buharlaşmaya sebep olur?
    7. Aydınlatma için metal halide şart mıdır? T5 ya da T8ler yeterli olmaz mı?
    8.Piyasada çok farklı p.sler var. Akvaryumum 550-600 litre civarı olacak gibi sumpla beraber. Buna uygun bikaç tane araştırdım ama fiyatlar çok değişken. Hydorlar zaten çok pahalı ona girmedim. Bubble magus iyi bir marka mıdır? aşağıdaki linklerin hepsi yazana göre 600 litreye uygun. O zaman hangisini seçmeliyim ya da sizin başka önerileriniz var mı?

Umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Yanlışsa da kusurama bakmayın. Zamanla alışacağım. Siz bilgili büyüklerimin tavsiyelerini bekliyorum. Saygılar.

2. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Hayırlı olsun kararınız. Yükseklik 50 cm değil mi ? Derinlik 65 olansa güzel ölçüler.
    1- Elimde tatlı su ile ilgili akvaryumlar felan olsaydı, tamamen elimden çıkarır tamamen tuzluya yönelik bir akvaryum yaptırırdım (Benim görüşüm, becerikli arkadaşlar farklı düşünür:))
    2- Tabandan delme olayında risk fazla, girmezdim
    3- İlk başlarda o şekilde olacak zaten. Yumuşakları yavaş yavaş girersiniz. Bakımı kolaylarda ekstra bir şey gerekmez.
    4- Bildiğim dalga motoru tunze ve mp40 lar var. Gerisinden anlamıyorum. Bunlar gayet iyi
    5- Doğrudur. Su ne kadar çok dönerse o kadar iyi. Newjet 4500 fazlasıyla hakkını verir.
    6- Yaşadığınız şehre bağlı, Ankaradayım bana gerekmedi.
    7- T5 ler ve led.ler iyi iş görüyor. Halide çok güzel ancak pahalı. Ve ölçüsünü bilmediğinizde sıkıntılar olabiliyor.
    8-Buble magus iş görür. Muadil ATI, Hedef Buble king :)

Not: 1 yıllık tecrübelerim kadar yazabildim.

3. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Teşekkürler. Peki tunze veya mp40 model olarak ne önerebilirsiniz? ben de ankaradayım nereden bulabilirim? BM nac 7 yetelri olur mu yoksa 150 ya da 155 mi düşünmeliyim?

4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Bendekiler 6045 tunze 2 adet var. Ölçülerimiz aynı aşağı yukarı. Şaşmazdaki ******* akvaryuma bakabilirsiniz. Orda Ps çeşitleri var detaylı bilgi alabilirsiniz.

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Foruma öncelikle hoş geldiniz biraz kafanız karışmış anladığım kadarı ile.
    Çok farklı yerlerden çok fazla bilgi yazı okuyunca hepsi birbirine girmiş .

Forumda istediğiniz ölçülerde kurulmuş birçok tank var bu konuları bastan sona okursanız birçok soru işareti kalkacak .

Öncelikle mercan beslemek için reaktör şart değil ama ancak yogun sps tankı kurulursa reaktör veya dozaj pompası şart olacaktır .
    Forumda birçok arkadas mercan besliyor ve düzenli su degisimi ile idame ettiriyor

Bütçenizin en fazlasını ps ye ayırın derim .

Devamı birazdan yazarım .

Seyyar cihazdan online.

6. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Orayı biliyorum, gitmiştim daha önce fakat pahalı gelmişti. Umarım internetten daha ucuza bulabilirim

7. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Teşekkürler, bekliyorum

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hayırlı olsun kurulum kararınız.
    Akıntı motoru tunze, vortech veya hydor olur sıkıntı yok. Ne tür mercan bakacağınıza göre değişir akıntı ihtiyacı. Sert mercan olmayacaksa 2x6045 tunze veya 1 adet vortech mp40 yeterli olur.
    Tatlı su akvaryumunuz sump olur, benim sumpım benzer ölçülerde 100 cm. Ancak yükseklik önemli 45 cm üzeri yüksekliklerde sumpta ekipman temizliği vs sorun yaşarsınız.
    Kule veya fitre bag kullanabilirsin sumpta.
    Durso taşırma sistemi sağlıklı ve güvenlidir alternatif düşünme.
    Ps bm fiyatına göre oldukça başarılıdır. Bütçe sınısız ise paranın alabileceği en iyi ps bana göre bubble king.
    Düzenli su değişimi ile istediğin mercanı beslersin.

9. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    O zaman ikinci ellere de bakın. Özellikle akvaryumunu bozanlardan uygun fiyata düşüyor.

10. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Sanırım lps ve sps sert mercanlar oluyor. Benim mercanlar konusunda pek bilgim yok. Hangi balıklar hangisini sever onları bilmiyorum. Ama spsler ve lpsler beraber yaşayamıyormuş sanırım ya da aralarında biraz boşluk bırakmak gerekiyormuş. Zaten akvaryum oturana kadar mercan koyamayacağım için çok araştırmadım daha. Öğrenci olduğum için mali açıdan biraz sıkıntılıyım. Malzemeleri yavaş yavaş toplamayı düşünüyorum 4-5 ay içinde. Öncelikle dalga motorlarımı ve P.S mi alcam. En önemli ekipmanlar bunlar gibi görünüyor. Tatlı su akvaryumum 45 cm yükseklikte. Gerekirse kestiririm üstünü biraz. Ya da satıp direkt bir akvaryumcuya mobilyalı hazır sistem yaptırabilirm ama durso yapabiliyorla mı bilmiyorum. Dursodan gelen suyu sırasıyla nelerden geçirmeliyim kulede? ya da ikisi beraber olmuyor mu? P.S BM hangisi olabilir peki? nac 7 yeterli midir?

11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Kule kullanmanız şart değil,ps de nac 7 söylediğiniz hacimde ufak kalır...

12. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Bm 150 pro nasıl olur peki? ya da 155?

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Her iki ps te götürür o hacmi.
    Sps ve lps karma olur, birçok mercan birbirine yakın olduklarında kimyasal salgılar. Sıkıntı yok, ayrı koyarsınız. Sps mercanlar daha yüksek akıntı ve ışık isterler o sebeple daha maliyetlidir. Öğrenciysen uzak dur :)
    Eldeki tank 45 cm ise sump olur. Tankı yaptırırken üstte durso için cam kesilip durso kutusu yapılacak. Kendin mi yapmayı planlıyorsun tankı,yaptıracak mısın?

14. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Akvaryumu yaptircam mobilyali ama durso sistem desem yapar mi akvaryumcu emin degilim

15. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Veysel damlar gelir birazdan. Sana yardimci olur akvaryum konusunda. Kendi dusuk maliyetli yaptiriyor bir tane veys direk mesaj at portaldan

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun kararınız, ahanda damladım geldim. :D Ölçüler ne olacak akvaryumun. Durso, ekstra clear cam, borulama, sump artı bir de mobilya uygunluktan çıkıyor.

cimlikaya bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    150x50x50(h) ölçülerinde 10mm, demir profil üstüne sunta lam mobilya kaplamalı tank 450 tl. Buna ön cam ekstra clear istersek artı 100 tl civarı artıyor. Sumpıda koyarsan arkadan durso istersen bir 100 tl de ona dersen 650 tl etti. Buna borulama, arka cam pleksi kaplama cnc kesim falan eklendiği zaman 150 tl daha ekle 750 lira fiyat bu şimdi araştırdım sizin için.

cimlikaya bunu beğendi.
  18. Tarık KÜÇÜK

Tarık KÜÇÜK

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Tarık KÜÇÜK
    Abi gelin bunu arkadan yada yandan Sump'lu yapalım :D

veysel bunu beğendi.
  19. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    öyle bir sistem olur mu bu kadar büyük akvaryuma?

20. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Bu arada sormayı unutmuşum. Bu boyutlara yaklaşık olarak kaç kilo canlı kaya gerekir. Kürlenmemişler daha ucuzmuş fakat onları nasıl kürleyebilirim? Yoksa direkt kürlenmiş mi almalıyım?

Sayfayı Paylaş