1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumuna ilk adım

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde İlhan Yılmaz tarafından 9 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. İlhan Yılmaz

İlhan Yılmaz

İsim:
    İlhan Yılmaz
    Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba demek istiyorum,

Bu günden sonra sorularımla başınızı ağrıtmaya adayım. 20 gün kadar önce bir arkadaşım (seckinmucteba) ilk adımı attı ve kuruluma başladı bende kısmet olursa pazartesiye kadar almam gerekenlerle ilgili tavsiyelerinizi alıp siparişlerimi vereceğim. Daha önceden uzun bir süredir tatlı su deneyimine sahibim ama sanırım tüm bildiklerimi bir kenara bırakıp burada sıfırdan başlamam gerekiyor.

Kurulumla, Canlılarla ve kullanılacak malzemelerle ilgili forumda okuyabildiğim kadar çok konuyu okumaya çalıştım ve hala okuyorum. Öncelikle kurulumla ilgili ölçülerimi ve yapmayı planladığım şeyleri yazayım ve tavsiyelerinizi rica edeyim.

Akvaryum ölçülerim 100 x 30 x 45 ve içine seyyar bir sump yaptıracağım. Ne besleyeceğim konusunda ise forumlarda da gördüğüm ve her yeni başlayanın söylediği gibi 2 palyaço ve mercan düşünüyorum :)

PS için Tahta hava taşıyla DIY olarak yapmayı düşünüyorum
    Kum olarak uygun bulursanız Seachem Meridian Deniz Kumu
    Tuz olarak Kent Marine - Reef Salt
    Tuz ölçümü içinde Fluval Sea Hydrometer Tuz Ölçer alacağım

yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

MESUT_KERİM, veysel, seckinmucteba ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Aramıza hoşgeldiniz öncelikle. Bende sizdenim yeni kurulum yapıyorum. Doğru yerdesiniz :okey:

3. İlhan Yılmaz

İlhan Yılmaz

İsim:
    İlhan Yılmaz
    Hoşbuldum. Forumlarda sorulan soruları ve verilen cevapları okuduğumda doğru yer olduğunu düşünmüştüm zaten :)

MESUT_KERİM ve m.avcıoğlu bunu beğendi.
  4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Kent marin hakkındaki yorumları çok merak ediyorum. Sizede kolay gelsin şimdiden.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun, başarılar dilerim.:)

Ölçü olarak baktığımızda tahta hava taşlı DIY ps uzun vadede üzer ve su değişim miktarı ile süresini kısaltacağı için daha maliyetli olur fikrine kapılmamak mümkün değil. Hedefte olan 2 palyaço ve birkaç mercan için başlangıç aşamasında yeterli gelir ama sonrasında gündeme protein skimmer edinmeyi alalım.

Kum fena değil, tuz da fena değil uygundur kurulum için. Seyyar sump ifadesinden yan veya arka sump ve yine üst sump tarzında bir tasarım fikri çıkardım, bu tasarımlarda oksijen kazanımı alt sump sistemine göre daha düşüktür, bu sistem de bir de hava taşlı ps çalışacak olması bu yönde eksi yaratacaktır, ilave oksijen katkısı sağlamak gerekebilir.

İlhan Yılmaz bunu beğendi.
  6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Aramıza hoş geldiniz :)

7. İlhan Yılmaz

İlhan Yılmaz

İsim:
    İlhan Yılmaz
    Seyyar sumpdan kastım yan sump olacaktı evet bende ilerleyen zamanda alt sump yapmak istiyorum. PS içinde en kısa zamanda düzgün bir ürün alacağım. Sizce sipariş etmem gereken temin etmem gereken elimde bulunması gereken birşey varmıdır.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ana malzemeler olarak baktığımızda listede aydınlatma ve canlı kaya yok, bunlar doğal olarak temin edilmesi gereken diğer malzemeler. Canlı kaya sağlıklı sistem yaratmak için iyi seçilmeli, özellikle mütevazi filtre sistemine sahip kurulumlarda kalitesi, iyi kürlenmiş olması önemlidir. Bu konuda aşağıdaki tags sayfası bilgi anlamında yardımcı olacaktır.

Diğer katkı ve yardımcı malzemeler kurulum ve canlı şekillenmesi ardından gündeme gelmeli.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
    MESUT_KERİM bunu beğendi.
  9. İlhan Yılmaz

İlhan Yılmaz

İsim:
    İlhan Yılmaz
    Aydınlatma olarak daha önceden bitkili akvaryumum olduğu için armatürüm var. Armatürde 1 beyaz 2 mavi floresan kullanmayı düşünüyorum ısıtıcımda mevcut. Ölü kaya bulup eklemeyi düşünüyorum. Kum ve kaya ne miktarda olmalı?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    10-13 kg kum ile 15 kg kaliteli canlı kaya güzel bir dekor yapar. Sade tank seviliyorsa kaya 10 kg'a indirilebilir. Kg hesabında kaya kalitesi çok fark eder. Aynı boyutlarda iki farklı kayanın kg bazındaki ağırlığı gözenek yapısına göre yarı yarıya fark eder, iyi seçmek gerek.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. İlhan Yılmaz

İlhan Yılmaz

İsim:
    İlhan Yılmaz
    Ben mersinde oturuyorum burada kaya temin edeceğim bi yer yok o yüzden seçerek alma ihtimalimde yok. Denizden kaya temin edip öldürerek kullansam uygun olur mu? ve aydınlatma için sizce armatürüm yeterli gelirmi ve süre 9 saat yeterli mi?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Süre uygun, armatür mütevazi mercan yükünü kaldırabilir. LPS türlerinden octopus coral, star polip, dekor üst noktalarında zoa polip vb türleri beslenebilir, foruma bu anlamda alınacak türleri danışarak temin etmek yerinde olur.

Denizden çıkmış kayaları öldürüp kullanmak mümkün ama kuruması ardından bir süre kürlenmesi gerekir, kürleme demek kayaların bir kova veya hazne içinde suni temiz tuzlu suda akıntı ile tutulması ve birkaç su değişimi yaparak bekletilmesi demektir.

YMR_AY bunu beğendi.
  13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Ilhan bey hoşgeldiniz. Akvaryumu yeni yaptiracaksaniz derinlik 50cm olursa ve alttan sumplı olursa ileride masraf etmemiş olursunuz. Çünkü deniz akvaryumu taşımak kolay olmayan bir iş. Baştan düzgün ve tek hedef olmalı. Diğerlerini temel abi zaten herzaman olduğu gibi çok güzel açıklamış.

14. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Hoşgeldin abi :) seninki daha orjinal olacak.sen bana bakma,benimki gecekondu gibi.ama bu şartlarda, ustadlar yikilmayacak gecekondu insaa etmeye çalışıyorlar. Bende ilerde param olunca tavsiye edeceginiz bir ps alacagim.ebyada cok uygun fiyatlarda var.yurt disinda tanıdıklarım da var.bana gonderebilirler.
    Simdiden hayirli olsun ilhan abi.sen benim kadar yürek tuketmemissin.

YMR_AY bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hoş geldiniz, kararınız hayırlı olsun.

seckinmucteba bunu beğendi.
  16. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hoş geldiniz, kurulumunuz hayırlı olsun.

17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hoş geldiniz, keyifli paylaşımlar dilerim.

18. İlhan Yılmaz

İlhan Yılmaz

İsim:
    İlhan Yılmaz
    Teşekkür ediyorum ilginizden dolayı maalesef elimdeki akvaryumu kullanmak durumundayım, arka plan için ne renk folyo yapmamı önerirsiniz elimde açık mavi ve siyah var.

19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Aramıza hoş geldiniz :) Seçkin beyin coşkusu sizede bulaşmış.Tank henüz boşken yapılabileceklerin hepsini yapalım birlikte.Sonradan Seçkin beyide baya kasmıştık el sokmayın diyerek.Yandan belli bir bölümü sump olarak böleceğinize göre hem arkayı hemde sumpın geldiği bölümü istediğiniz renkle kaplayın.Çoğunluk siyah tercih ediyor.İlerde carolin ( pembe oluşumlar) yada yosunlanma olunca mavide kötü görünüm veriyor.

seckinmucteba bunu beğendi.
  20. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Ama ama :) ben mavi yaptım, kötü gorunecek ilerde yani ozamannnn :) bu arada simdi yine ben soru soracagim konu basligima..tum gun ilhan abiyle beraberdik.ona da bulastirdim.akvaryumun karsisinda yiyip icer oldum

MESUT_KERİM ve YMR_AY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş