1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda Amonyak Nedir?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu amonyak denildiğinde ilk akla gelen zararlı ve yakıcı toksik bir madde olması. Su değerleri sorunu sayılan, kaliteli deniz suyu tanımı içinde olmaması gereken ama biyolojik yaşamın zincirinde önemli yere sahip bir sorundur. Her konuda olduğu gibi bu konuda da bilgisi olan veya olmayan hobici arkadaşların dikkatini madalyonun diğer tarafına yönlendirmeye çalışacağız. Çünkü, birçok arkadaşın amonyak konusuna bakış açısı çok farklı ve aşırı temkinli durumda. Elbette suyun doğal konsantrasyonu içerisinde amonyak etki edecek düzeyde olmamalıdır ama doğal biyolojik denge içinde tüketilen oranlara da müdahale edilmemesi gerekir. Amonyak değerlerindeki ani artış kendisini su bulanması, koku ve balıkların yüzeye doğru yaklaşarak hızlı solumalarıyla kendini belli eder.

  Deniz Akvaryumu Amonyak Sorunu Nasıl Olur?

  deniz akvaryumu amonyak.png

  Amonyak sorunu başlıca çıkış nedenleri olarak bakacak olursak, ilk sırada tüm sistemin çökmesi gelir. Sistem çökmesi birkaç nedenle oluşur. Enerji kesintisinin uzunluğu veya elde olmayan nedenlerden dolayı sistemin uzun süreli durması sonrası ortaya çıkar. Bu tarz durumlarda oksijensizlik, durgun su veya büyük boy balık veya balıkların ölmesiyle yakıcı yüksek oranda deniz akvaryumu amonyak açığa çıkar. Bu durumlar son derece ağır durumlardır ve yapılması gereken fazla değildir. Ölü canlıları derhal çıkarmak, sisteme oksijen takviyesi yapmak ve acil olarak akvaryumun suyunu %80 değişmek ve beklemekten ibarettir. Deniz akvaryumu amonyak aynı zamanda köklü akvaryum içi değişimlerde ortaya çıkar. Tüm dekoru değiştirmek, dışarı almak, kumu kurcalamak amonyak patlaması yaratabilir. Ani ölen büyük boy mercan kolonisi, büyük balık ölüsü ani amonyak açığa çıkarır. Akvaryum suyundaki amonyak düzeyine göre yüksek oranda su değişimleri bu gibi durumlarda da geçerlidir. Genel olarak deniz akvaryumu suyu nasıl olmalı konusuna göz atabilirsiniz.

  Deniz Akvaryumu Amonyak Yeni Kurulum?

  Deniz akvaryumu amonyak konusunda yukarıda sıralananlar istenmeyen nedenlerle veya hatalar neticesinde ortaya çıkan amonyak değerleridir. Deniz akvaryumu kurulum aşamalarında ortaya çıkan amonyak değerleri ise, satın alınmış olan canlı kayaların son derece kötü bölgeden çıkarılmış olması veya canlı kaya kürleme işleminden geçmemiş olması yatar. Bu unsur dışında yeni kurulumda amonyak yaratacak başka unsur bulunmaz. Belki canlı kum gibi malzemeler amonyak açığa çıkarır ama nispeten zayıf ihtimaldir. Deniz akvaryumu amonyak sorun demiştik ancak kurulum aşamasında temiz kaya ve doğru kurulum sonrası bir miktar amonyak oluşması zararlı olmadığı gibi yeni oluşmaya başlayan biyolojik yaşamın da besin kaynağıdır.

  Kurulu ve canlı yükü bulunan akvaryumlarda deniz akvaryumu amonyak sorunu en ciddi sorunlardan biridir. Fakat bir bakıma şeffaf olmak gerekirse, kurulu ve hazır bir sistemde eğer elektrik kesintisi vb gibi talihsizlik yaşanmamış ise büyük oranda hobici hatasından deniz akvaryumu amonyak sorunu ortaya çıkar. Aşırı yemleme, aşırı canlı yükü, yetersiz bakım ve su değişimleri sonrası ani köklü su değerlerine yapılan işlem anlık amonyak açığa çıkarır. Unutulmaması gereken burada söz edilen deniz akvaryumu amonyak oranları olağan şartlar ve değerler haricinde canlılara zarar verici düzeyde açığa çıkan amonyak değerinden söz ediliyor olmasıdır.

  Bilinçsiz şekilde kullanılan bakteri kültürleri, bakteri besinleri sonrası aşırı derecelere ulaşan bakteri kolonilerinin aniden besinsiz kalması ve biyolojik dengenin çökmesi yaygın hatalardan bazılarıdır. Bu gibi durumlarda akvaryuma oksijen pompalamak çok önemlidir. Canlı türü ve canlı tepkisi baz alınarak çok yüksek oranlarda su değişimleri yapmak gerekir.

  Deniz akvaryumu amonyak sorunu ardından yapılması gerekenler yapılırken medya filtresine zeolit ilave edilebilir. Farklı bir açıdan sorunsuz ilerleyen bir sistemimiz olduğunu düşünelim. Fakat amonyak olmaması içinde bazı kil, kimyasal amonyak emici malzeme veya zeolit kullandığımızı varsayalım. Bu durumlar artı bir filtre olarak görünebilir ama unutmamak gerekir ki, aniden besinsiz kalan bakteri kolonilerinin ölmesi sonrası açığa çıkan amonyak farklı açıdan burada da ortaya çıkabilir. Biyolojik yaşamın besin halkasının baş taraflarında deniz akvaryumu amonyak gelir.

  Yapılan yemleme ve besin girişleri ardından ortaya çıkan çıkan amonyak bakterilerce kullanılır. Eğer artı ve yüksek oranlarda kimyasal süzme kullanarak amonyak oluşumunu yok ederseniz bakteri besin zinciri kopar. Bu açıdan bakıldığında bu tarz malzemelerin sağlıklı sistemlerde kullanımı dikkat gerektirir diyebiliriz. Aşırı yüksek kg veya fazlalıkta kimyasal kullanmak yerine açığa çıkan amonyak oranının %60 kadarını hedef olabilirsiniz. Bu noktada söz edilen amonyak akvaryumun doğal biyolojik dengesi içinde tüketilebilen deniz akvaryumu amonyak oranıdır. Akvaryum canlı yükü veya hacim baz alınarak amonyak tutucu kimyasalların kullanımı da zorunlu değildir.

  Deniz Akvaryumu Portalı
   
  TencoMelih, veysel, nhtkmn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş