1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda Amonyak

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumunda amonyak konusu belki forumu takip eden belli düzeye gelmiş arkadaşlar için artık çözülmüş veya kavranmış konulardan biri olsa da yeni başlayanlar kategorisine yolu yeni düşen ve yine yeni araştırma yapma aşamasında olan arkadaşların göz atması gereken bir konu. Neden önemli veya deniz akvaryumunda amonyak konusunu neden okumam gerek diye düşünenler için yazı başında kısaca bu yakıcı toksit bir maddenin canlı kayıplarına yol açma ihtimalinin yüksek olduğunu hatırlatabiliriz.

  deniz akvaryumunda amonyak.png

  Genel anlamda deniz akvaryumu suyu nasıl olmalı makalesi su kalitesi hedefinizde size yardımcı olacak bir yazıdır. Amonyak su değerleri sorunu sayılan, kaliteli deniz suyu tanımı içinde olmaması gereken ama biyolojik yaşamın zincirinde önemli yere sahip bir sorundur. Her konuda olduğu gibi bu konuda da bilgisi olan veya olmayan hobici arkadaşların dikkatini madalyonun diğer tarafına yönlendirmeye çalışacağız. Çünkü, birçok arkadaşın amonyak konusuna bakış açısı çok farklı ve aşırı temkinli durumda. Elbette suyun doğal konsantrasyonu içerisinde amonyak etki edecek düzeyde olmamalıdır ama doğal biyolojik denge içinde tüketilen oranlara da müdahale edilmemesi gerekir. Amonyak değerlerindeki ani artış kendisini su bulanması, koku ve balıkların yüzeye doğru yaklaşarak hızlı solumalarıyla kendini belli eder.

  Deniz Akvaryumunda Amonyak Sorunu Neden Oluşur?

  Amonyak sorununun başlıca çıkış nedenlerinin ilk sırasında tüm sistemin çökmesi gelir. Sistem çökmesi birkaç nedenle oluşur. Enerji kesintisinin uzunluğu veya elde olmayan nedenlerden dolayı sistemin uzun süreli durması sonrası ortaya çıkar. Bu tarz durumlarda oksijensizlik, durgun su veya büyük boy balık veya balıkların ölmesiyle yakıcı yüksek oranda deniz akvaryumu amonyak açığa çıkar. Bu durumlar son derece ağır durumlardır ve yapılması gereken fazla değildir. Ölü canlıları derhal çıkarmak, sisteme oksijen takviyesi yapmak ve acil olarak akvaryumun suyunu %80 değişmek ve beklemekten ibarettir. Aynı zamanda köklü akvaryum içi değişimlerde de deniz akvaryumunda amonyak sorunu kendini gösterebilir. Tüm dekoru değiştirmek, dışarı almak, kumu kurcalamak amonyak patlaması yaratabilir. Ani ölen büyük boy mercan kolonisi, büyük balık ölüsü ani amonyak açığa çıkarır. Akvaryum suyundaki amonyak düzeyine göre yüksek oranda su değişimleri bu gibi durumlarda da geçerlidir.

  Deniz Akvaryumunda Amonyak ve Yeni Kurulumlar

  Deniz akvaryumu amonyak konusunda yukarıda sıralananlar istenmeyen nedenlerle veya hatalar neticesinde ortaya çıkan amonyak değerleridir. Deniz akvaryumu kurulum aşamalarında ortaya çıkan amonyak değerleri ise, satın alınmış olan canlı kayaların son derece kötü bölgeden çıkarılmış olması veya canlı kaya kürleme işleminden geçmemiş olması yatar. Bu unsur dışında yeni kurulumda amonyak yaratacak başka unsur bulunmaz. Belki canlı kum gibi malzemeler amonyak açığa çıkarır ama nispeten zayıf ihtimaldir. Deniz akvaryumu amonyak sorun demiştik ancak kurulum aşamasında temiz kaya ve doğru kurulum sonrası bir miktar amonyak oluşması zararlı olmadığı gibi yeni oluşmaya başlayan biyolojik yaşamın da besin kaynağıdır.

  Deniz Akvaryumunda Amonyak Eski Tanklarda Olur mu?

  Kurulu ve canlı yükü bulunan akvaryumlarda deniz akvaryumu amonyak sorunu en ciddi sorunlardan biridir. Fakat bir bakıma şeffaf olmak gerekirse, kurulu ve hazır bir sistemde eğer elektrik kesintisi vb gibi talihsizlik yaşanmamış ise büyük oranda hobici hatasından deniz akvaryumu amonyak sorunu ortaya çıkar. Aşırı yemleme, aşırı canlı yükü, yetersiz deniz akvaryumu bakımı ve su değişimleri sonrası ani köklü su değerlerine yapılan işlem anlık amonyak açığa çıkarır. Unutulmaması gereken burada söz edilen deniz akvaryumu amonyak oranları olağan şartlar ve değerler haricinde canlılara zarar verici düzeyde açığa çıkan amonyak değerinden söz ediliyor olmasıdır.

  Bilinçsiz şekilde kullanılan bakteri kültürleri, bakteri besinleri sonrası aşırı derecelere ulaşan bakteri kolonilerinin aniden besinsiz kalması ve biyolojik dengenin çökmesi yaygın hatalardan bazılarıdır. Bu gibi durumlarda akvaryuma oksijen pompalamak çok önemlidir. Canlı türü ve canlı tepkisi baz alınarak çok yüksek oranlarda su değişimleri yapmak gerekir. Deniz akvaryumu amonyak sorunu ardından yapılması gerekenler yapılırken medya filtresine zeolit ilave edilebilir.

  Farklı bir açıdan sorunsuz ilerleyen bir sistemimiz olduğunu düşünelim. Fakat amonyak olmaması içinde bazı kil, kimyasal amonyak emici malzeme veya zeolit kullandığımızı varsayalım. Bu durumlar artı bir filtre olarak görünebilir ama unutmamak gerekir ki, aniden besinsiz kalan bakteri kolonilerinin ölmesi sonrası açığa çıkan amonyak farklı açıdan burada da ortaya çıkabilir. Biyolojik yaşamın besin halkasının baş taraflarında deniz akvaryumu amonyak gelir. Yapılan yemleme ve besin girişleri ardından ortaya çıkan çıkan amonyak bakterilerce kullanılır.

  Eğer artı ve yüksek oranlarda kimyasal süzme kullanarak amonyak oluşumunu yok ederseniz bakteri besin zinciri kopar. Bu açıdan bakıldığında bu tarz malzemelerin sağlıklı sistemlerde kullanımı dikkat gerektirir diyebiliriz. Aşırı yüksek kg veya fazlalıkta kimyasal kullanmak yerine açığa çıkan deniz akvaryumu amonyak oranının %60 kadarını hedef olabilirsiniz. Bu noktada söz edilen amonyak akvaryumun doğal biyolojik dengesi içinde tüketilebilen deniz akvaryumunda amonyak oranıdır. Akvaryum canlı yükü veya hacim baz alınarak amonyak tutucu kimyasalların kullanımı da şart görülmemeli.

  Deniz Akvaryumu Portalı
   
  Deniz Atlı Prens, TencoMelih, nhtkmn ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.827
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Başlığı yeni gördüm, ilave edeceğim şey amonyağın formudur. Serbest Amonyak NH4. Ölçülmesi zordur. Takibi zordur. Yeni arkadaşlar bu yüzden su değişiliğini aksatmamalı, skimmer alırken en önemli kıstas hava emişine dikkat etmeli.
   
  Düzenleme: 17 Mart 2015
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. Toygar NİRON

  Toygar NİRON

  Mesajlar:
  1.364
  Yer:
  İstanbul/Türkiye
  İsim:
  Toygar Niron
  Niye sabit değil ki bu başlık?
   

Sayfayı Paylaş