1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda Dış Filtre

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 9 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumunda dış filtre olur mu, elimizdeki dış filtre kullanılır mı diye merak eden tuzlu suya yeni geçecek arkadaşlar oluyor. Doğal olarak birçok tatlı su akvaryumlarından ellerinde malzemeler kalıyor ve değerlendirmek istiyorlar. Bu konuda deniz akvaryumuna yeni başlayacak arkadaşları bilgilendirmek istiyorum. Deniz akvaryumu su temizliği elbette çok önemli bir unsur ama dış filtre kesinlikle olmaz demek de genelde sadece yüzeysel söylem olarak kalıyor. Dış filtre kullanılırsa nasıl kullanılır, kullanılmazsa neden kullanılmaz bir bakalım.

  Deniz-akvaryumunda-dıs-filtre.jpg

  Bir hatırlatma olarak sump sistemi oluşturma imkanı olmayan arkadaşlar sump olmadan deniz akvaryumu makalesine göz atabilir. Bazı arkadaşların akvaryumu hazır sistem olup delik deldirme sorunu yaşayabilirler. Son derece anlayışla karşılanması gereken ve her ne kadar çok da uygun olmasa da belli koşullar ve yine belli canlılar ile mümkün olduğuna temas etmek gerek. Tabii yazımız içerisinde amacım, kesinlikle deniz akvaryumunda dış filtre hevesinden caydırmak ve daha pratik bir yol sunmak olacak, tabii başarabilirsem. Tatlı su akvaryumlarını yani normal akvaryumu deniz akvaryumuna çevirmek isteyen arkadaşlar, linkteki makaleye göz atabilir.

  Deniz Akvaryumunda Dış Filtre Koşulları

  Gerçek anlamda birkaç koşulda deniz akvaryumunda dış filtre kullanılabilir. Kullanım alanlarına değinirken biraz da elde var olan ekipmanı en iyi şekilde değerlendirmeyi planlayacağız. İlk ele alacağımız kullanım şekli filtre amaçlı düşünülmesi olacak. Deniz akvaryumu kapalı filtre sistemlerine pek uygun değildir, bunun ana nedeni kapalı sistemlere biriken tortulardır. Tortu birikmesi masum görülebilir ama masum olması sadece çok sık temizlenmesiyle mümkündür ve dış filtre temizliğini bu kadar sık yapmak kolay iş değildir. İlk aylarda belki ama sonrasında süre konusunda esneme başlarsa akvaryumda da Ph düşüşü başlar. İlave olarak, deniz akvaryumunda dış filtre oksijen katkısı olamayacak olan filtre şeklidir ve akvaryumun tüm oksijen ihtiyacı kullanılacak protein skimmere bağımlı kalır. Bu riskler yanında yetersiz kalması anlamını taşır. Bir diğer olumsuz yanı ise, uzun süre temizlenmeyecek olan filtrenin Nitrat yükseltme eğilimine girmesidir. Buraya kadar olan kısmı kavrarsak, aşağıda hangi koşullarda Deniz akvaryumunda dış filtre kullanılır bunu kavramaya çalışacağız.

  Deniz Akvaryumunda Dış Filtre ile Kurulum:

  Dış filtre kullanımını nano tarzı 80 litre civarı bir akvaryumda düşünüyorsak ve askılı model protein skimmer tercih edeceksek mütevazi canlı yükünü yürütür. Her ne kadar şelale tarzı filtreler daha uygun olduğu kabul görüyor olsa da, eldeki dış filtreyi değerlendirmek adına mümkündür. Örnek çizimde olduğu gibi araya UV filtresi de bağlamak mümkün. Belli oranda canlı yükü ifadesi hep kullanılıyor ama nedir bu belli canlı yükü? Evet bu kullanılıyor çünkü, biraz da bu ifade kestirmeden işin içinden çaktırmadan çıkma ifadesidir. Eğer bunu biraz açmak gerekirse, deniz akvaryumunda dış filtre kullanarak bir nano kurdunuz, hacim 80 litre, protein skimmer askılı tip ve yeterli, canlı kaya kullanıyorsunuz, bu durumda ideal canlı yükü seçimi devreye girer. Çok istediniz ve palyaço balığı istiyorsunuz, birkaç polip, ve yumuşak mercan sizin için yeterli, bu durumda sözü edilen sistemle mümkündür. Önemli olan hedefe sadık kalmak, akvaryumun haddini bilmektir.

  Deniz Akvaryumunda Dış Filtre Alternatif Kullanım Kanalı

  Genelde bu ekipmanı kullanmak için ısrarcı değildir arkadaşlar ama elinizde onca para verdiğiniz bir dış filtre bulunuyor ve değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda şu şekilde bir kullanım alanı doğar, Sump sisteminizi oluşturup devreye vermek için devridaim motoru gereklidir, yani suyu yukarı basacak olan kafa motoru gerekir. Kafa motoru yerine eğer dış filtre ekipmanınız çok komik düşük güce sahip değilse ve ortalama olarak debisi uygunsa bu amaçla kullanabilirsiniz. Fazla güçlü olması sorun yaratmaz çünkü gerekirse fazlası soğutucuya vb aktarılabilir. Deniz akvaryumunda dış filtre kullanım şekline ilave olarak bir fayda daha eklemek mümkündür. Dış filtre içinde sadece kimyasal filtre malzemeleri kullanabilir ve belli aralıklarla temizleyerek zamanı gelen kimyasal filtre malzemelerinizi değiştirebilirsiniz. Bu sayede ayrı bir medya reaktörü almanıza gerek kalmaz.

  Akvaryum Portalı
   
  TencoMelih, murat parin, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. Tarık KÜÇÜK

  Tarık KÜÇÜK

  Mesajlar:
  1.569
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Tarık KÜÇÜK
  Deni akvaryumu kurulumuna imkansızlıklar yüzünden heves kırmadan başlayabilmek için güzel bir adım. Güzel bir makale olmuş Temel abi tecrübene sağlık.
   

Sayfayı Paylaş