1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda Fosfat

Başlığı 'İleri Seviye Deniz Akvaryumu Konuları' kategorisinde Montimahir tarafından 26 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Test kitleri, rakamlar ve Fosfat

  Resif hobicileri olarak, sistemlerimizde; su kalitesi, ışık tayfı ve şiddeti, su devir daimi ve akıntı gibi koşulları canlılarımıza en uygun şekilde sağlamaya çabalarız. Ancak çoğumuz, kontrol altında tutmaya çalıştığımız bu değerlerin hangi koşullar altında “hedef” olarak belirlendiğini ya da önerilen aralıkların sistemimize getireceği fayda/zararlarını fazla sorgulamayız. Bunun sonucu olarak ta hobici tankının keyfini sürmek yerine, bu “önerilen” değerlere ulaşmak için kendini bir anda sadece rakamlar ve formüller ile uğraşırken bulabilir.

  Hobiciler genellikle bu sihirli rakamlara ulaştıklarında, sistemlerinin de doğal olarak daha iyiye gideceğini düşünürler. Son yıllarda, tuzlu su akvaryumlarında sürekli olarak kontrol altında tutulması gerektiği düşünülen en önemli değişkenlerden biri de Fosfat ‘tır. Bu makalede; Fosfat değerlerinin test edilebilirliği, hedef olarak gösterilen fosfat aralıkları ve akvaryumda fosfat kontrolü gibi konulara değineceğiz.

  ross01.jpg

  Richard Ross ‘un 600 litrelik ana tanka sahip toplam 1200 litrelik sisteminde, fosfat değerleri uzun süreler 1.24ppm (önerilen 0.05 ppm değerinin yaklaşık 25 katı) olarak seyretmektedir.

  Şüphecilik ve test bağımlılığı üzerine

  Şüphecilik wikipedia’ ya göre;

  “Her tür bilgi savını kuşkuyla karşılayan, bunların temellerini, etkilerini ve kesinliklerini irdeleyen, ayrıca aklın kesin bir bilgi elde edemeyeceğini, hakikate erişilse dahi sürekli ve tam bir şüphe içinde kalınacağını, mutlak`a ulaşmanın mümkün olmadığını savunan felsefi görüştür.”

  Septik (şüpheci) hobici; kendisi, sistemi, canlıları ve bütçesine en uygun koşulları oluşturmak için genel geçer veya alışılagelmiş söylemlerin yerine, kendi araştırmaları doğrultusunda eleştirel düşünceleri ile hareket eder.

  Anlaşılacağı üzere, bu makalenin amacı; alışılagelmiş formüller/tablolar sunmak, çeşitli ticari ürünlerin fayda sağlayıp sağlamayacağını belirtmek, üstatların klişeleşmiş ancak farklı fikirlerinin sizi çelişkiye düşürdüğü önerilerini sıralamak değil, kişisel tuzlu su tecrübenizde kendi tespitlerinizi oluşturmaktır.

  Sistemlerimizi önerilen “süper değerlere” getirmek için testler ile fazla haşır neşir olup, aşırı değer takibi yapmak ve suyumuza aşırı müdahalede bulunmak, hepimizin sıklıkla düştüğü bir hatadır. Bu uygulamanın temel sorunu; “belirli bir aralığı” hedeflemeye çalışırken su kimyasını çeşitli katkılar, tamponlayıcılar ile sürekli tahrif etmemizdir.

  Bu aşırı ilgi ve bakım uygulamalarında, hatalı dozlama ve yanlış kimyasal kullanımı gibi kazalar sonucunda, sisteminizde ve canlılarınızda geri dönüşü olmayan daha ciddi sıkıntılara neden olabilirsiniz. Sistem değerlerinin bu derece hassas kontrolü hem gereksiz, hem de elimizdeki “hataya son derece açık” olan hobici test kitleri ile maalesef mümkün değildir.

  Örnek vermek gerekirse; Fosfatınızı 0.06ppm’ den 0.05ppm’ e düşürmek için çabalamak ya da bunu görmek istemek sadece zaman ve para kaybıdır. Bu iki değer arasındaki fark, aslında hobici test kitlerinin sağlıklı ölçemeyeceği kadar düşüktür ve aslında iki örnekteki fosfat aynı değerdeyken bile bu iki farklı değeri okuyabilirsiniz.

  Piyasadaki test kitlerinin hassasiyet ve tutarlılıkları maalesef kısıtlıdır ve test sonuçları, yapılış şekli ve yapan kişiye göre dahi değişmektedir. Bunun yanında testlerin okunmasında, ayraçların eklenmesinde, karıştırılmasında, bekleme sürelerinde dahi farklı seferlerde farklı hatalar yapılabilmektedir ve bunlar hobiciyi yanlış yönlendirebilir.

  Bu nedenle; test yaparken oldukça sistemli gitmek, test yönergelerini harfiyen uygulamak ve her seferinde aynı şekilde ölçmek, olası insan ve yöntem hatalarının önüne geçmemizi sağlayacaktır.

  Tutarlılık ve doğruluk

  yaillo.jpg

  Joe Jaillo’ nun Dünya’ nın en başarılı tanklarından sayılan 80 tonluk akvaryumu 0.12ppm Fosfat değerinde seyretmektedir.

  Testlerde her seferinde dikkatli olmaya çalışılsa da her marka testin belirli bir sınırı ve kendine has yöntemi olduğunu tekrar belirtmekte fayda var. Bu konuda “tutarlılık ve doğruluk” ön plana çıkmaktadır. “Tutarlılık”; aynı su birden fazla kez ölçüldüğünde, aynı veya birbirine yakın değerlerin okunup okunamadığı, “Doğruluk” ise test kitinizin gerçek değeri ne kadar yaklaşık ölçtüğüdür.

  Elimizde 1300ppm Magnezyum içeriği olduğuna emin olduğumuz bir örnek olduğunu düşünelim. Elimizdeki test kiti ile üç defa ölçüm yaptık ve değerlerimiz; 1150, 1160, 1145 ppm çıktı. Bu üç değerin ortalaması 1152 ppm’ dir ve testimiz bu durumda tutarlıdır, ancak doğru değildir(hata payı yüksek). Diğer yandan başka bir testte; 1100, 1250, 1500 ppm ölçtük. Bu sefer ortalamamız 1300’ e daha yakın olan 1283 ppm çıktı. İkinci testimiz daha doğru ölçüyor, ancak maalesef tutarlı değil. Bizim istediğimiz ve kullanmamız gereken test ise hem tutarlı hem de doğru ölçüyor olmalı.

  steinhart.jpg

  Steinhart akvarum’ daki bu sistem 0.1 ppm fosfat ile sürdürülmektedir.

  Bu belirsizlik, hobi testlerinde genellikle %5-10 oranında hata payı oluşmasına neden olmaktadır, bazen bu hata payı daha da yükselmektedir. Bu da gerçekte 1300 ppm olan suyunuzu geleneksel titrasyon yöntemleri ile ölçtüğünüzde, 1200-1400 aralığında herhangi bir değer ölçebilirsiniz anlamına gelmektedir. Kişisel hatalar da bu ölçümleri daha da karmaşık ve yanlış hale sokabilmektedir.

  Mesela tüpe olması gerekenden biraz az miktarda su aldınız diyelim, bu 1300 ppm olan suyu 1000-1200 ppm ölçeceğiniz ve sistemdeki Magnezyumu yükseltmek için derhal müdahaleye girişeceğiniz anlamına gelir. Bu da test kitlerinden aldığımız ölçümlere fazla güvenmememiz gerektiği ve rakamları aşırı ciddiye aldığımız durumlarda artık hobinin yavaş yavaş hobilikten çıkmak üzere olduğunun bir göstergesidir.

  Rakamlara değil gidişata bakın

  Bu başlığa kadar test kitlerinin ve net rakamların olası yanlış yönlendirmelerinden bahsettik. Magnezyum örneği ile devam edelim. Şüphesiz ki su kalitemizdeki değişiklikleri haftalık testler ile ölçmek gerekli ve faydalıdır. Haftalık ölçümlerimizde; 1380, 1230, 1300 ppm gibi üç farklı sonuç aldık, “tanktaki Mg nereye gidiyor”, “nereden geliyor bu fazla Mg” diye düşünceler aldı yürüdü, oysa tankımız aslında 1300’ de sabit gidiyor olabilir.

  Tam tersi şekilde tüm hafta; 1300, 1280, 1320 ppm gibi sonuçlar aldık ve sistemde Mg’ nin stabil gittiğini düşünüyoruz, oysa tankımızda Mg 1330’ dan 1270’ e doğru yavaş bir inişe geçmiş olabilir. Bu kadar ufak aralıklardaki iniş ya da çıkışları net olarak tespit etmek, bu kadar az test ile mümkün değildir.

  Aynı şekilde aynı suya iki kere fosfat testi yaptığınızda; ilkinde 0.05, ikincisinde 0.06 ppm okuma ihtimalimiz yüksek, bu durumda hangi sayıya güvenebiliriz? Benim gibilerinin de dâhil olduğu “memnuniyetsiz hobiciler”, bu durumda istedikleri rakamı elde edene kadar testleri tekrar edeceklerdir. Bu aslında kaçınmamız gereken bir “uyarlama eğilimi/saplantısı” ‘dır. Bu durumda gerçekleri değil, istediğimizi ölçmeye ve görmeye meyilliyizdir.

  Bu durumda net rakamları tutturmaya çalışmak yerine farklı testlerdeki eğilimleri ve sistemdeki gidişatı takip etmek daha mantıklıdır. Mesela; katı şekilde 1350 ppm’ i tutturmak için çabalamak yerine, 1300-1400 aralığında değerler hedeflenip, bunların sürdürülebilirliği sağlanabilir. Gelelim esas konumuz olan Fosfat’ a.
   
  Ahmet Solmaz, muratmurat, Pennywise ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
 2. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Fosfat’ ın sihirli sayısı : 0.05ppm

  Genellikle doğadaki resiflerdeki “ideal değer” olarak örneklendiğinden dolayı, günümüzde çoğu hobici sistemlerindeki fosfat değerini 0.05 ppm olarak hedeflemekte. Gerçekte bu rakam doğada hiçbir zaman sabit kalmamakta ve değişik bölgelerdeki mercan resiflerinde sürekli değişim göstermektedir.

  Tanklarımızda 0.05ppm’ in üzerindeki fosfat değerlerinde görülebilen belirtiler arasında; yosunlaşmanın baş göstermesi, sert mercanların güçten düşmeleri, hassaslaşmaları ve yavaş büyümeleri sayılabilir. Son 5-10 yıldır çeşitli fosfat ile mücadele yöntemleri geliştirilmekte ve yeni ürünler piyasaya sunulmakta, ancak bu mücadele daha iyi ve sağlıklı bir tankımız ve mutlu canlılarımız olacağı anlamına geliyor mu?

  Doğada olan nedir?

  Doğadaki resiflerde, sudaki fosfat miktarı bölgesel ve çevresel etkenlere bağlı olarak değişim göstermektedir. Bilimsel olarak yapılan ölçümlerde tipik değerler; 0.005 – 0.03 ppm olarak belirtilmiş ve doğal olarak sistemlerimiz için yine bu aralıktaki değerler tavsiye edilmiştir.

  Klasik hobici test kitlerinde bu değerler, gözünüzün hassasiyeti ve ortam ışığına bağlı olarak, test tüpünde çok silik bir mavi ya da şeffaf olarak görülecektir. Ancak yine belirtelim, doğadaki resiflerde bu tipik değerler ± olarak çok sık değişmektedir.

  Mercanlar ve dokularındaki simbiyotik algler, ortamlarında (suda) fosfat bulunuyorsa, bunu “oldukça hızlı” kullanma eğilimindedirler. Hawaii’ deki 2.4 km genişliğindeki bariyer resifi fosfatı o kadar hızlı kullanmaktadır ki suda “aşırı düşük besin koşulları” ortaya çıkmaktadır. Bu bölgede ölçülen fosfat değeri doğal olarak 0.0005-0.001 ppm aralığındadır. Tanklarımızda buna ulaşmak mümkün, ancak elimizdeki testler ile 0.03 ppm ‘in çok altında kalan bu değeri ölçmek imkânsızdır.

  Şimdi de fosfat değerinin doğal olarak yüksek olduğu; Doğu Pasifik, Orta Pasifik, Ekvator ve Arap denizi gibi doğal bölgeleri inceleyelim. Okyanusların derinlikleri, yüzey denizlerine oranla besin bakımından daha zengindir. Su kütlesinin yukarıya doğru hareket ettiği bu bölgelerde, akıntılar kıyı bölgelerine yüksek miktarda besin taşırlar.

  Bu bölgelerde fosfat düzenli olarak 0.03-0.05 ppm aralığında olsa da kısa zaman aralıklarında bu değer 1.5 ppm’ e kadar çıkabilmektedir. Akvaryumlarımızda bu değerler çok yüksek sayılabilecek değerler olmasa da genellikle önerilen limitin üzerindedir. Bu durumda hobici olarak bizler bu resiflerin kötü durumda olduğunu ya da bol miktarda yosunlaşmanın var olduğunu düşünebiliriz, ancak gerçekte bu bölgelerin bazıları Dünya’ nın en sağlıklı ve canlı resifleri arasındadır.

  Doğal resiflerde yükselen fosfat ve etkileri

  Şüphesiz ki doğadaki resiflerin can düşmanı fosfatı da içinde barındıran yükselen besin değerleridir. Bunun bir örneği, ikinci Dünya savaşından sonra Hawaii’ nin Kane’ohe bölgesinde yaşanmış, insan nüfusu hızla artmaya başlayınca, ortaya çıkan pis su ve atık sorunları direkt körfeze verilmek sureti ile çözülmeye çalışılmıştır.

  1970’ e kadar körfezin güneyindeki tüm resifler zarar görmüş, ikinci Dünya savaşına kadar orada yaşamını sürdüren mercan türlerinin %90-99 ‘u, yerlerini yosunlar ve atıklar ile beslenen çeşitli omurgasızlara bırakmıştır.

  Lağım çıkışlarından daha uzak olan körfezin orta kesimlerinde, “Dictyosphaeria cavernosa” türü bubble algler mercanların üzerlerini kaplayarak yaşamalarına imkân tanımamışlardır. Atık çıkışlarının birkaç mil uzağında kalan ve açık denizlerin akıntısı ile temizlenen kuzey tarafı ise tüm körfezin zarar görmeyen tek bölgesi olarak yaşamını sürdürmüştür.

  Bunun üzerine 1978-79 yılları arasında atık boruları körfezden derinlere doğru uzatılmış. Zarar gören resifler ancak “30” yıl içinde toparlanabilmiştir. Mercanlar, bölgenin %50-90’ ına ancak “40” yıl sonra tekrar hâkim olabilmiştir. Kane’ohe körfezi, insan kaynaklı doğa katliamından kurtulabilen şanslı birkaç resiften biridir.

  Önlemlerden önce, körfezdeki ortalama fosfat oranı 0.03 ppm civarlarında seyretmiş, daha fazla etkilenen güney bölgelerinde ise 0.09 ppm olarak ölçülmüştür. Önlemler alındıktan sonra fosfat ölçümleri; 0.01-0.02 ppm düşüş göstermiştir.

  Bu değerler bir önceki bölümde örneklediğimiz, “besin açısından zengin” resiflerinkine yakın olsa da canlıların yaşamlarını sürdürmelerine imkân tanımamıştır. Değerleri bir kez normale döndüğünde resif toparlanmıştır. Bu da bize, ortalama fosfat değerinin bütünün sadece bir parçası olduğunu ve fosfat değerlerindeki olağanüstü değişikliklerin de önemli olduğunu göstermektedir.

  Hawaii’nin güneyinde kalan Line adaları’nda gelirsek, Ekvator’ a yakın olan bu kısımlarda yüzeye yönelen dip akıntılarından dolayı besin miktarları yüksektir ve yine çoğu resif sağlıklı şekilde gelişmektedir.

  Ancak; sadece Milenyum resifi, Tabuaeran adası civarlarında, mercanlar olumsuz şekilde etkilenmiş, sağlıklı mercanlar yerlerini; cyano, yosun ve diğer çökeltilere bırakmıştır. Bu bölgede kalan çoğu mercan hastalıklı ve ölmek üzeredir.

  Aslında Yüksek besinli/düşük klorofilli olarak bilinen bu sularda, doğal olarak çok fazla yosun oluşumu da beklenmektedir ancak ilginç olarak yosun nüfusu ve büyümesi ortalamanın altındadır. Bunun nedeni; önemli bir iz element olan “demir” ’in eksikliğidir. Fosfat dâhil tüm besin oranlarının yüksek olduğu bu bölgelerde demir eksikliğine bağlı olarak yosun oluşamamıştır.

  Peki, Tabuaeran adasındaki resifler neden normal gelişememiş ve çökmüştür? Doğru yanıt, buradaki gemi batıkları ile suya salınan demir. Demirin düşük seyrettiği koşullarda, yosun ve diğer hastalık yapan mikroplar gelişememekte ve böylece fosfat dâhil diğer yüksek besin değerleri resifler için önemli bir sıkıntı olmaktan çıkmaktadır.

  Özetle fosfat ve diğer besinlerin yüksek seyretmeleri tek başına mercanlar için direkt etki etmese de diğer iz element seviyeleri ile birlikte yükselmesi, yosun ve hastalıkların nüksetmesi ve kolonilerin ölümü ile sonuçlanabilir.

  Yükselen fosfat ve mercanlar: Her şey aslında bildiğimiz gibi mi?

  Gözlemsel verilere baktığımızda, yüksek fosfatlı tanklar yosun işgali altında olmalı ve mercanlar da bundan bir o kadar rahatsız olmalılar. Yalnızca fosfat ile mücadele edilen tanklarda yosunların kaybolduğu da biliniyor. Ancak burada sorunun çözümünü sadece fosfatın düşmesine bağlamak doğru olmayabilir.

  Besin değerlerinin yükseltilmesi hakkında yapılan çalışmalarda yapılan ilk gözlem, mercan büyümesinin gözle görülür şekilde düşmesidir. Yüksek fosfatın kalsiyum karbonat iyonları ile etkileşime girdiği ve büyüme kristallerinin yüzeylerini bir şekilde zehirlediği düşünülmektedir ve ilk deneyler de bunu kanıtlar niteliktedir.

  Ancak 1990’ ların ortalarında başlatılan ENCORE projesi kapsamında, büyük bariyer resifindeki ufak ölçekli atollere iki yıl süre ile amonyum ve fosfat birlikte dozlanmış ve olumsuz etkiler ile birlikte bazı mercan türlerinin (Acropora longicyanthis) büyümelerini şaşırtıcı şekilde hızlandırdıkları tespit edilmiştir.

  Yüksek fosfat seviyeleri hakkında güncel çalışmalar devam etmektedir. 0.00, 0.05, 0.25 ppm fosfat konsantrasyonlarında deneyler yapılmış, mercanların (Stylophora pistillata)büyüme ve fizyolojik tepkileri ölçülmüştür. Aynı şekilde “Acropora muricata” türü mercanlar da 0.09, 0.2 ve 0.5 ppm fosfat derişim testlerine tabi tutulmuştur.

  Akvaryum içinde yapılan testlerde, mercanlarda en hızlı büyüme şaşırtıcı şekilde 0.25 ve 0.5 ppm civarında gerçekleşmiştir. İlginçtir mercanlar büyüme hızlarını sudaki fosfata göre ayarlayabilmiştir.

  Sonuç olarak; yapılan bu iki bilimsel deney sonucunda, mercanlar 0.05 ppm olarak önerilen fosfat değerlerinin 5-10 kat üzerlerinde daha hızlı büyümekte ve daha mutlu görünmekte. Ayrıca bu değerler yazıda belirtilen doğadaki ortalamanın da 10-50 katı civarında.

  Doğada deneydeki koşulları yakalamak için resifi tamamen bir bataklığa çevirmemiz gerekmekte ve yosun ve diğer hastalıkların oluşumu kaçınılmaz. Ancak fosfatı normal seviyelerin üzerinde kontrol etmek ve tutmak akvaryumda daha kolay gibi görünüyor. Bunu yaparken de yosun ya da cyano gibi oluşabilecek diğer olumsuz koşulları kontrol edebilmek te mümkün görünüyor. Bu şekilde çoğu mercan türüne düşük ya da önerilen fosfat değerlerinden yukarıdaki seviyelerde sağlıklı ve mutlu şekilde bakılabilir.

  Yazının başındaki fotoğraftaki tank, yaklaşık bir senedir; 0.9-1.26 ppm aralığında sürdürülmekte. Testler; Hanna checker, Salifert, REd Sea fosfat test kitleri ve Akvaryum test merkezleri tarafından ölçülüyor. Ayrıca tank suyu, Kaliforniya bilim akademisi tarafından özel bir teknikle de ölçülmekte.

  Tüm bu testler, fosfatın bir sene boyunca ortalama 0.9-1.26 aralığında seyrettiğini göstermiş. Bu değer önerilen 0.05 ppm’ in çok üstünde olmasına rağmen, tankta yosunlanma ve mercanların herhangi bir rahatsızlığı gözlemlenmiyor ki bu değerlerde ufak ta olsa bir yosun nüfusu oluşması gerekmekte.

  Bunun nedeni; yosunları temizleyen iyi bir temizlik ekibi olmasının yanında, yosun oluşumunu engelleyen düşük demir konsantrasyonu da olabilir, yoğun mercan nüfusunun yosuna oluşacak alan bırakmaması de olabilir. Ayrıca bu yazıda değinmediğimiz başka etkenler de olması mümkün.

  Bunu gözlemlemek için belki tanka belli oranda demir dozlanarak çeşitli olumsuz gelişmeler takip edilebilir ancak tank sahibinin buna yanaşmak istemeyeceği de çok açık.

  Makalenin sonunda sorulacak soru; GFO, Lanthanum chloride, ATS hatta çivi kullanarak fosfat’ ın ille de "mükemmel değere" düşürülmesi gerekli midir? Ancak şu kesin; “her şey yolunda ise kurcalamaya gerek yok”. Dolayısı ile tank sahibinin mercanları ve diğer canlıları keyifli ise tankı kendi haline rahatlıkla bırakabilir.

  Yazının başında belirttiğimiz gibi; aşırıya kaçılan su testleri, bazı kafa karışıklıklarını da beraberinde getiriyor. Oturmuş bir sistemi sürekli kurcalamak, aslında bir felaketin başlangıcı da olabilir. Bazen her şeyi sadece zamana bırakmak, belki de biz ve canlılarımızın sağlığı açısından çok daha faydalı olabilir.

  Okumalar:

  Randy Holmes Farley ‘in fosfat hakkındaki makalesi:

  Phosphate and the Reef Aquarium by Randy Holmes-Farley - Reefkeeping.com

  Kaynak makale:

  Reefs Magazine - Skeptical Reefkeeping IX: Test Kits, Chasing Numbers and Phosphate
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Gerçek anlamda başarı için gerekenlerin yazıldığı mükemmel bir makale olmuş Mahir, çok ama çok teşekkür ediyorum. Herkes kendince kendini makaleyi okuyarak sorgulamalı bunu açık yürekle yazıyorum. Biraz samimi olmak istiyorsak açık ifade edelim, yani işte ben kendimi bu yüzden başarılı buluyorum. Yıllardır keskin ve ters gelen önerileri yaparken, uygularken ve denerken bunları hep sivri dille yazmaya çalıştık. Çok basitinden 'birgün test kitlerini balkondan aşağı atınca üstad hobici olacaksın, test kitim star polip vb' derken gülenler olsada hepsinin altında bir neden vardı. Gerçektende eğer bir yazida olanı ben ikna olup yapacaksam işte o yazılar bunun gibi öneri makaleleridir. Bunun dışında dibine kadar muhalefet ve tersi kendi yontemlerimi uygularım.

  Yazıyı o kadar beğendim ki şükürler olsun bunca mesajimda demek istediğim ve bizzat yaptığım ve yine düşündüğüm ne varsa içinde de o var. Tesadüfen Mahir son ilginç fotoğraflar konusuna ilk sps frağı ekleyen hobici çizimi ve buradaki bakış açısı ardından 'üstad üye' statüsüne geçmiş, ister veya istemez veya veya önemsemez ama bir şekilde kişilerin gözünde yerini çoktan almaya başlamıştır.

  Herkesin bu makaleyi harfiyen okumasını öneriyorum.
   
  harfuzmani, Montimahir ve TencoMelih bunu beğendi.
 4. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.358
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  Teşekkür ederiz bu önemli bilgiler için...
   
  Montimahir bunu beğendi.
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Doğrusunu söylemek gerekirse, bunu çevirirken kendimi hep "test-sever, memnuniyetsiz, pimpirikli" hobici tarafında gördüğüm için biraz zorlandım. Fosfat...evet kalsifikasyonu kısıtlıyor, renk attırıyor, polip kapatıyor, yosun yapıyor diye onlarca yazı da çevirmişizdir, bu hobiyi kolay kılanın ya da zorlaştıranın; her sistemin göreceli/farklı şekilde "zaman" içinde dengeye gelmesi, her tankın farklı bir dokusu, tepkisi ve kendine has makro mikro faunası olması gerçeğini gözardı edemeyiz.

  Ancak fosfatını 0.9 ' un üstünde tutan, 0.3 gibi değerlerde sürdüren ve hiçbir; yosun, büyümeme, kahverengileşme, polip açılımı sıkıntısı yaşamayan hobicilerin bile özellikle tank oturana kadar veya katkı kullanımına başladıktan sonra testsiz bir hafta geçirmediklerinden %90 eminim. O kadar emin olma derseniz, o tür rahat hobiciler için de %10 ' luk bir kıskanma payı yeterli diye düşünüyorum.

  Testsiz sürdürmek kendi açımdan daha zor ve riskli geliyor, ancak elimizdekilerin güvenilirlikleri ve hata payları da ortadayken, bu kadar üstüne düşmenin uzun vadede sıkıntı getireceği ve bıktıracağı da aklımın bir ucunda yazılı.

  Öncelikle Ross' un tankı 10 yıllık, şaka değil fosfat takibi yapılırken beş farklı teste/kuruma danışılmış. Genelgeçer tavsiye edilen değerin üstünde ya da altında olsun, o tank herhangi bir şekilde olup olmayacağını bilimsel kriterlere göre ya da forum tavsiyelerine göre değil, kendisi belirliyor.

  Yabancı bir forumda, herkesin fosfat değerlerini ve SPS durumlarını yazması istenmiş...

  1.Tamamen Zeovit yöntemi kullanırken fosfat: 0.02-0.04. Şu anda 0.08-0.12. Sonuç: Daha koyu renkler, fakat müthiş büyüme ve polip açılımı.

  2.GFO kullanıyor, fosfat: 0.02-0.05. Yorum: Coltların keyfi yerinde, polip açılımı kötü, büyüme normal. Fosfat az daha yüksekken mercanlar daha iyi ve renkli görünüyorlardı.

  3.Fosfat 0.05. Renkler daha canlı gibi geliyor.

  4.GFO ya da fosfat tutucu hiç kullanmadım. Hanna ile hep 0.00 çıkmaya başlayınca testi bıraktım. Çok az miktarda GFO eklediğim zaman SPS' lerim kötüleşiyor ve büyümeyi durduruyor. Oysa bir üstteki hobici fosfat 0.03' ün üstüne
  çıktığında büyüme durur gibi bir bilgi yazmış.

  5.Hanna checker kullanıyorum ve fosfatım 0.05. Benim için en iyi test, camlarımı ne kadar ara ile temizleyip temizlemediğim.

  6.Fosfat:0.06. Güzel renklenme ve polip açılımı. Bir senedir kısık şekilde kapalı devre bio-pellet reaktörü kullanıyorum.

  7.Fosfat:0.06-0.09. Bio-pellet, carbon ve aminoasit giriyorum.

  8.Fosfat:0.02-0.04. Bu değerlerden üst seviyelerde montiporamın büyümesine bakıyorum ve genellikle yavaşlıyor. 0.02' nin altında renkler donuklaşıyor ve gece polip açılımı azalıyor. GFO' nun değişim vaktinin geldiğini camdaki yosunlara
  bakarak anlıyorum ve alg gördüğümde SPS' lerimde büyüme yavaşlıyor.

  9.Fosfat: 1.27. LaMotte Smart2 colorimetre ile ölçülüyor.

  10.Fosfat: 0.03-0.04. Bu hafta su değişimi yapmadım ve polip açılımı, renk ve büyüme iyiye gidince fosfatı bir daha ölçmedim.

  11.Fosfat 0.02-0.1. Büyüme normal ve renklenme güzel.

  12. Bu arkadaş suyunu her ay laboratuara yolluyormuş.

  Phosphate (PO4) İyi 0.08 ----HANNA 96713 ile kendi test sonucu 0.09
  Potassium (K) İyi 395 -----Redsea ve KZ ile iki test sonucu 390
  Magnesium (Mg) Yüksek 1475 ----Redsea test ile sonucu 1440
  Alkalinity (meq/L) İyi 3 --- Hanna checker ile kendi sonucu DKH 8.4
  Total Calcium (Ca) İyi 440 ---Redsea ile kendi sonucu 420

  Tam oniki farklı görüş/yorum, tank, sistem....yorumsuz ve üstad' sız.
   
 6. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.827
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Buyrun icraata ve portalda sps tankı sayısını çoğaltmaya ozaman diyorum...
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 7. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.658
  Yer:
  ankara (aydın)
  Sps tankı çok olsun, sps besleyenler sps mercanı olmayanları teşvik için bol bol mercan büyütüp frag yapsınlar, hediye etsinler sps besleyenler ve beslemek isteyenler, denemek isteyenler çoğalsın. :)
  Ben şahsen bir kaç adet küçük frag alıp denemesinde bulunacağım ama önce aydınlatma değişecek. Epey uzun bir süredir aydınlatma konusunda karar verdim ve sona yaklaştım bakalım. Bununla beraber değişecek bir iki şey daha var onuda belirtelim mesela kesinlikle ve kesinlikle tuz.
   
  TencoMelih, Montimahir ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
 8. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.827
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  20140226_190939.jpg

  Bu iki acrodan hangisinin rengi güzel sizce?
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 9. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  Mahir öncelikle teşekkürler, uğraşıp çevirdiğin için.
  Bu sps işi gerçekten akıllı işi değil.
   
  TencoMelih, Montimahir ve veysel bunu beğendi.
 10. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Portalda sps tanklarının artması, bu konuların kendi içimizde doğru düzgün tartışılabilmesi açısından önemli unsur. Böylelikle bizler de kendi gözlemsel veri analizlerimizi yapabilir, kendi yeni bilgi dağarcığımızı genişletebiliriz.

  Koca Bursa' de sps yapan/yapmış beş kişi tanıyorum(esnaftan toplamaya çalıştığım veriler ve tanklarını bozmuş eski sps tayfası kadarı ile). Eğer bu bir buzdağı ise forumlardan görülebilen kısmı çok çok küçük. Bu onlar için; talih mi talihsizlik mi orası tartışılır. :)

  Sps rengine ise ancak o tayfadan birileri yorum getirebilir sanırım. ;)

  Ufacık frag denemelerinde bile birbirimize "sizce kaç yahu bu renk?" diye sormaktan hobiden zevk alamaz olduk.

  Tapatalking
   
  TencoMelih, YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
 11. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.827
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Padişahım çok yaşa diyorsun yani..
   
  TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
 12. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.852
  Yer:
  Bursa
  Kelle istiyorum...


  Tapatalking
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 13. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.827
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Rabbin ilk emri OKU dur. Bak neler yarattım nasıl düzen kurdum ne denizleri böldüm ikiye ayırdım, gücün yetiyorsa yarat, uzaya çık ilmime yaklaş yaklaşabilirsen, haddi aşamazsın asla. Ancak yaratıklarını anlamaya çalışırsın. Onlara eziyet edersen hesabı sorar karınca. Oku oku oku. Yap yapabilirsen hakkıyla. :)
   
  TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
 14. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Mahir abi eline sağlık uğraşmış ve tercüme etmişsin. Takdir ediyorum seni


  İos tan online
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Fatih ikisinin de rengi güzel değil, hayırdır?:)

  Onlar bunların türünden mi oluyor?
  pinkpanther-500x500.jpg
  images.jpg
   
  Courageous ve TencoMelih bunu beğendi.
 16. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.827
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  İkiside aynı canlı aynı tür aynı tip ekleniş zamanları farklı biri 3 aylık biri 15 günlük ben iyi olduğunu iddaa etmiyorum zaten maksad dengeyi sağlayıp haddi aşmamakta. Fosfatın etkisi.

  Yani doğru şartları sağlayıp sabretmek
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 17. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ben polipleri beğendim ama renk evet daha var, ancak renk konusunda yanılmamak gerek, aynı mercan veya aynı tür olsa da renkler değişebilir, sende yeşil olan başkasında pembe olabilir, bunda da etken olarak aynı noktaya geliyoruz, kimin hangi şekilde akvaryum yürüttüğüne göre değişen renkler.
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 18. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Benim fosfat 3. :D Salifertle ölçtüm yosun cyno gibi hiç bir oluşum yok balıklar çok mutlu.
   
  Fatih BARLAS ve TencoMelih bunu beğendi.
 19. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.827
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Önce büyüme sonra renk buda zamanla olur, fosfat nitrat kafaya pek takmamak lazım. Büyümeyi anlamak için acro ne yer ne içer ne üretir onu bilmek lazım önce. Benim tank artık kendi oksijenini kendi üretiyor bazen korkuyorum dengeyi bozacağız diye karbondioksit ve oksijen seviyesini bozacağız diye bazen ps kapamak geliyor aklıma
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 20. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Dengeyi bozmaktan korkuyorsun ve bazen ps'yi kapatmayı düşünüyorsun Fatih? Dengeyi korumak kurulduğu gibi kalmasıyla mümkündür.
   
  TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş