1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda Level Atlamak Gerek

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 28 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu malzemeleri, ekipmanları ve yardımcı diğer birçok filtre ve aydınlatma armatürleri, protein skimmer motoru geliştirme çalışmaları veya katkılar üzerine paylaşarak üretmenin benimsenmesini hedeflediğimiz ortada. Bizler 'umuma açık net yazmayı' da ihmal etmiyoruz, bunları herkes okusun bilsin, anlasın.;) Deniz akvaryumu konusunda arka satırları gezen birçok emeği görüyordur, forumun sağ sidebar kısmında olan butik kısmı portal sayfalarının emek veren herkese açık olduğunun bir işaretidir. Forum konularında yapılanları yapamayacak durumda olanların yapan arkadaşlardan temin etmesini sağlamak...bunu yaparken emek hakkını almasında sakınca görmemek ile hareket ediyoruz. Forum olarak hiçbir beklenti olmadan bu dayanışma olgusunun tetikleyicisi ve baş mimarı olması fazlası ile yeterlidir. Kendiniz yapın, kendiniz kendiniz ile paylaşın. Bu noktada hiçbir ticari esnaf ve kuruluşun foruma tavırları, düşüncesi, bakış açısı zerre umrumuzda değildir ve asla olmayacaktır.

  Deniz Akvaryumunda Neden Level Atlamak Şart?

  Bu akvaryum sağlıklı ama bakımsız, akvaryuma bakalım fotoğraftaki akvaryum gibi olmasın ama bu kızcağız gibi olmasında fayda var.:)

  Deniz Akvaryumunda Level.jpg

  Level atlamak şart çünkü yapıyorsunuz, yapıyoruz, üretiliyor ama bunların hedefe gözünden girmeli, bakan yapılanların ne olduğunu, nasıl işe yaradığını görmeli. Görmeli ki takip eden günlük 2000 tekil şahıs bunların boşa olmadığını bir faydası olduğunu görmeli. Kısaca forum iç mesajlaşma ve yönlendirmeleri ile yoğrulan konularda olan akvaryumlar üst düzeye çıkmalı. Bu demek değildir ki akvaryumlara çok para harcayın, pahalı canlılar alın...hayır akıllı olacağız yetecek. gereken yere, doğru yere masraf yapılacak ve bunun yanında bulduğumuz tüm iç unsurlar ile ortaya level atlamış akvaryumlar çıkaracağız.

  Level Atlamış Akvaryum Nedir?

  Unutmayın! İçinde keyifsiz açmayan ama pahalı ve nadir mercan ve balıklar olan akvaryum değil, içinde keyifli, sağlıklı, mutlu, bakımı kolay canlılar olan akvaryum çok daha güzel görünür. Bu noktada yapılan birçok hata olması level atlamayı engelliyor. Bu aslında pahalı denilen veya iyi denilen ekipmanlara sahip olunmasına rağmen geri destek malzemelerinin çok hatalı seçilmesi, gereksiz katkı vb kullanılması, hatalı balık ve canlılar alınması yüzünden oluyor. Bunca yıldır boşa görmedik, yaşamadık, bunca zamandır bazen salak olduk, bazen olmadık, çarpıldık akıllandık, dağıldık düzeldik, yaşadık, geçirdik, düdüklendik yılmadık, jestlere maruz kaldık, mutlu olduk, üzüldük ve buradan bazı basit noktalara değinmek istedim ki akvaryumlarınıza verdiğiniz emeğin karşılığını alın, bunca emek ve araştırma unsurunu uyguladığınızda bunun hakkını alın ve bunu herkes görsün.

  Deniz Akvaryumunda Level Atla Deve mi?

  1: Şişirilmiş ifadeler ile paketlenmiş ve akvaryuma element vaadi olan çok ince kumlardan uzak durun.

  2: Tüketmesi, kullanması, ihtiyacı olmayan akvaryum canlı yüküne katkı, besin, element eklemekten uzak durun. Sadece su değişimlerinin yeterli gelip gelmediğini mutlaka danışın, tüketim varsa belirleyin ve tamamlayın.

  3: Balık ve ya mercan alırken sadece canlı alıp eve gitmediğinizi asla unutmayın, o canlılar sizin akvaryuma bakış açınızı değiştirebilecek bir bombadır bunu unutmayın. Sağlığından emin olmadığınız balık ve canlıları alarak emeğinizin paraziti haline getirmeyin! Çok seçici olun.

  4: Mümkün olan en iyi protein skimmeri, aydınlatma armatürünü alın alamıyorsunuz korkmayın AP Lighting Desing telep edin, eğer fiyatı uygun olan gövdesi yeterli ama motoru yetersiz olan protein skimmer sahibiyseniz 17 yaşında harikaler yaratan Protein Skimmer Nac 6 Modifiye konusundaki gibi Alpiden bana motor yap talebinde bulunun. Yahut bunları temin etmenizi sağlayacak yerlerden satın alın.

  5; Kullandığınız suyu iyi seçin, Ro cihazınıza hemen güvenmeyin TDS bilin veya iyi damacana seçin. Bu yukarıdaki ps ve aydınlatma ile birleşip yosun oldu serzenişleri olarak geri döner, bundan kurtulmak için o ilaç, bu uygulama, şu antibiyotiği dediler, buradan kuş çıkardılar sizi ve akvaryumu dumur eder.

  6: Sağlıklı mercanlarınızı Fraglayın ve paylaşın, esnaf fiyatına değil adam gibi hobici fiyatına satın başta benden küfür yemeyin.:rolleyes:

  7: Akvaryumunuzda Nitrat sorunu, Fosfat sorunu, Kh sorunu gibi unsurlar olduğunda hemen kimyasal filtre malzemelerine sarılmayın, önce sorunun kaynağını bulun ve sonrasında var olanı atmak için kullanın. Figüranları bırakın baş röl oyuncusu ile muhatap olun. Ucuz ve çok çok kaliteli olan Zeolife zeolit kullanın bunu onca araştırma ile bulurken babanızın hayrına konusunda teşekkür edin diye yapmadık alın kullanın da fayda görün diye yaptık. Unutmayın elinde sattığı dünya markası zeolit olan esnaflar onu değil de zeolife kullanıyorsa onlar sizden akıllı olmalarına izin vermeyin. Bu Nitrat kontrölü ve diğer istenmeyenlerin kontrölünde yardımcı olur.

  8: Haftada bir gün mutlaka balıklarınızın yemine c vitamini emdirin, eczanelerden epar ampul alıp çoğunuz kullanıyorsunuz artık, içindeki c vitamini ampullerinden birini yemlere haftalık emdirin.

  9: Mercanlarınızı beslemek isteyebilirsiniz ama 2 parça mercan için akvaryuma plankton, besin vb eklemek yerine o mercanlara odaklı püskürtme vb ile mercan odaklı besleme yapın, unutmayın akvaryum suyu sizin hacı baba tekkeniz değildir.

  10: Sakin ve stabil devam eden akvaryumda tüm balıklar, durmadan element ve katkı ilavesi ile çorba olmamış akvaryumlarda tüm canlılar daha rahat yaşar unutmayın, onlar rahat ise siz rahat durursunuz ve sağa sola saldırmazsınız, bunun adı level atlamak olur.

  Deniz akvaryumu kurulumu forumundan ortala 50 sayfa mesajlaşma ile çıkan ve reef akvaryum geliştirme portalına taşınan akvaryum tanıtımları artık daha üst düzey olmalı arkadaşlar. Bunu hep birlikte hak ediyoruz.;)

  Akvaryum Portalı
   
  Erdal, siftery, basma tulumba ve diğer 17 kişi bunu beğendi.
 2. Temel abi güzel bir yazı hazırlamışsın, 10 maddelik kısmı hobiye başlayan herkes bence iyi bir okumalı.

  :portaliseviyoruz:
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Temel abi eline yüreğine sağlık her şeyi net bir şekilde açıklamışsın.10 bildirin de tam yerinde vallahi buton olsa 10 beğeni butonuna tıklardım...:)
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Okuyup anlayana 20 senelik tecrübe bedava.Ellerine sağlık Temel abi.

  :portaliseviyoruz:
   
 5. Eyup Hayri YILDIRIM

  Eyup Hayri YILDIRIM

  Mesajlar:
  191
  İsim:
  Eyup Hayri YILDIRIM
  Bedava tecrube, abi emegine saglık.
   
 6. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Temel abi ellerin dert görmesin Tek cümleyle özetlemem gerekirse ; Diatom süreci bittikten sonra ince bir ayar gerekiyor, bunu atlattıktan sonra eli kolu tanktan çektiğiniz an level atladığınız andır. Sizin anlattıklarınız da bunun en detaylı hali, teşekkür ederiz.
   
 7. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Yusuf abi oyunun hilelerini aldık bundan sonra level atlamak çocuk oyuncağı,Valla helal olsun Temel abiye normalde kolay kolay kimse söylemez...:D
   
 8. ziya yelci

  ziya yelci

  Mesajlar:
  216
  Yer:
  Beylikdüzü, İstanbul
  İsim:
  ziya yelci
  :)
  :okey:
  Mükemmel bi yazı ellerine sağlık abi.
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Teşekkürler arkadaşlar, devam akvaryumlar güzelleşsin. :) Gereksiz işlerden, iyi gelir diye her sağda solda yazılanı uygulamadan uzak durarak doğru uygulamalara devam.

  Elinize ve ayağınıza hakim olun.:)
   
  veysel, Alparslan ve barabelli bunu beğendi.
 10. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  En güzel cümleyi yazmışsın Temel abi;-elinize ayağınıza hakim olun.....:okey:
   
 11. hmrhmr

  hmrhmr

  Mesajlar:
  400
  Yer:
  istanbul

Sayfayı Paylaş