1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda Mercan mı Balık mı Kolay?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 4 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

?

Mercan Mı Kolay Yoksa Balık mı?

 1. Mercan Daha kolay

  20,8%
 2. Balık Daha Kolay

  50,0%
 3. Bana Her Yer Trabzon

  25,0%
 4. Eskiden Balıklar Sağlıklıydı

  8,3%
 5. Hatalı Acele Balık Alınıyor

  12,5%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu balıklarının bakımı ve beslenmesi uzunca zaman daha kolay olarak lanse edildi. Tabii bunun aksine söylerdim eskiden de ama arada farklar vardı ve herkesin anlaması zordu. Balık türleri var balık türleri var, ne beslediğinize, elinizde hangi canlıların olduğuna bakardı biraz ancak yine de Deniz Akvaryumu Balıkları daha kolay olarak görülürdü. Elbeette Deniz Akvaryumu Mercanları-Omurgasız türlerinin de hassas olanları ve zor olanları elbette var ama genel standart olarak baktığınızda siz ne düşünüyorsunuz?

  Balıklar eskisi kadar sağlıklı değil mi sizce? Sanki eskiden balık bakımı daha kolaydı gibi ama bu son dönemde ciddi balık sorunları esnaf akvaryumlarında dahil baş gösteriyor. Mercanlar ise zor olarak lanse edilmekten çıktı.
   
  veysel bunu beğendi.
 2. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.100
  Yer:
  İstanbul
  Bana göre balıkların bakımı daha zor.Bakımı zor olan mercanlarım hiç olmadığı için belki böyle düşünüyorum.Yada inatla tüm önerilere kulaklarımı tıkayıp doğada yaşamını sürdüren ama tanklara uyum sağlayamayan balıkları seçtiğim için bana öyle geliyor.Balıklar gerçekten çok zor canlılar.Bir üfürümlük canları var ve siz daha bir şeyler yapamadan ölüveriyorlar.Kedi yada köpek gibi değil.Ne bir inleme ne bir sızlanma duyamıyorsunuz.Bana en çok koyan nokta bu oluyor.
   
  ziya yelci, YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Benim için fark etmiyor bütün canlıları yaşatmak mümkün,ama istediklerini verip memnun edebilirsek,Biliyorsunuz bende 3 akvaryum var ve gözlemlerimde gördüğüm kadarı ile orada ki mercan şurada,burada ki mercan orada büyümüyor,yani illaki bu akvaryumda yaşayacaksın diyemiyoruz mesela köşe akvaryumda iki tür sert mercan haricinde başka yaşatamıyorum,ama ben köşe akvaryumda olmalarını istiyorum ama onlar öbür akvaryumları istiyor ve her zaman onların istedikleri oluyor...:)
   
  ZuMu, YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
 4. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.623
  Yer:
  ankara (aydın)
  Bu güne kadar yaptığım beceriksizlik, edindiğim tecrübeler ve bu içerikli makalelerden aldığım olumlu ve olumsuz yorumlar doğrultusunda düzenli su değişimi ve doğru filtrasyonla balık akvaryumları daha bakılabilir diyorum. Tabiki bu düşüncemde balık uyumluluğu ve özelliklerini bilmek gerekiyor. Beslemedim ama gözlemlerim doğrultusunda bahsettiğim özellikteki tanklara ilk koyulacak balığın powder olduğunu düşünüyorum.(Sağlanmış tank koşulları geçerli) Çünkü balık olan akvaryuma powder eklendiğinde balık kolay stres yapan bir balık olduğundan diğer balıkların varlığından rahatsız olduğunu düşünüyorum. Ölen powder balığının yüzde 90 oranında stresten kaynaklanan ölüm yaşadığını düşünüyorum. Bunu yazarken de burada alındığı yer, karantina koşulları, esnafta tutulduğu tank gibi bazı konulardan daha detaylı bahsetmek gerektiğini düşünüyorum tüm cins balıklar için. Tabi nasıl yakalandıkları da önemli.
   
  Tarık KÜÇÜK, YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
 5. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Balıklar hastayken mercanlar kolay gelirdi, son dönemlerde balıklar stabil mercan kaybetmeye başladım. Bakım kolaylığı bilginiz ve tecrübenizle doğru orantılı. Mg ve nitrat dışındaki testlerimin hepsi normal. Arızalı olanlar da düzeltilebilecek seviyede. Yani şuan için mercan zor. Hatta çoğu kişi marine geçsem mi diye düşünmüştür. Ben de arasıra düşünmüyor değilim. Ancak yine de bu güzelliklerden mahrum kalmak durduruyor beni. Yakın zamanda acı bir tecrübe yaşayan Hakan, mercanlara bakmanın daha kolay olduğunu söylüyordu. Ancak balıkların neden hasta olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz. Mercanlar ise 1 günde kapanıp ertesi gün veda edebiliyor. Balıklar için tedavi yöntemlerimiz var, hastalanıp düzelebiliyor. Diğerleri kustümü elveda


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
 6. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Dikkatli seçilmiş ve sağlıklı bir balık çok daha kolaydır.Katkı istemez, ışık istemez ver yemini dolaşsın fıldır fıldır akvaryumda.Ayrıca seyride çok daha iyi bence.
   
  veysel bunu beğendi.
 7. barabelli

  barabelli

  Mesajlar:
  986
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Eray YILMAZ
  Bana kalırsa mercan yaşatmak zordur.Balık sağlıklı alınıp eklendiği taktirde herhangi bir zorluğu yok bence.Bazı özel türleri bunun dışında tutmak lazım belki ama balıkla ilgili problemler genelde daha çözülebilir şeyler bence..


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 8. inifnity

  inifnity

  Mesajlar:
  1.031
  İsim:
  ismail işçi
  Aylarca emek verdiğin akvaryuma iki balık ekliyorsun, kendileri gözünün önünde 10 günde eriyip bitmelerinin yanında akvaryumdaki eski balıkları da yanında götürünce , mercan diyor insan...
   
  harfuzmani bunu beğendi.
 9. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Tamam da neye göre mercan iyi neye göre balık iyi,mesela dayanıklı olarak bildiğimiz damsel ve palyaço türlerine karşılık sert mercanlar sa balık akvaryumun dan yanayım.Yada mushroom,polyp gibi dayanıklı mercanlar ile powder ve benzeri narin balıklara karşılık tabi ki o zaman mercan akvaryumunu tercih ederim.Burada neye göre karşılaştıracağımıza dikkat etmemiz lazım...:)
   
 10. inifnity

  inifnity

  Mesajlar:
  1.031
  İsim:
  ismail işçi
  Belki geneli ifade etmez benim tecrübelerim, çünkü Bolu dayım üç ayda bir akvaryumcu görüyorum istanbul ve Ankara da. Ben kendi açımdan bakıyorum 15 aydır deniz akvaryumu tecrübesi olan , 130 litre akvaryumu olan ve genelde lps mercan besleyen biri olarak, sınırlı bütçemle iki balığa 300 tl verip on günde akvaryumda ki diğer emek verdiğim büyüttüğüm balıklarıda hasta etmeleri balıktan soğutuyor beni.
  Genel beğenim balık üzerine olmasına rağmen cesaret edemiyorum.
   
 11. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  İsmail abi o zaman en güzeli fazla uçlara gitmeden en dayanıklı mercan ve en dayanıklı balıklardan alıp uğraşmadan oturup akvaryumu izlemek bence en mantıklısı bu,azıcık ondan azıcık öbüründen al sana hem reef hem marin akvaryumu...temo19
   
  veysel ve inifnity bunu beğendi.
 12. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.623
  Yer:
  ankara (aydın)
  Aslında kafada ben neyi yapabilirim? Deyip ona göre marin mi olacak reef mi netleştirmek ve ona göre hareket etmek. Marin olacaksa balık türlerini iyi tanıyıp uyumlu türler arasından ilk eklenecek ve son eklenecek balığa kadar olan süreçteki sıralamayı iyi yapmak gerekiyor. Reef olacaksa mercanları tanımak, canlıların gereksinimi olan tüketimi ayarlamak, stabileyi sağlamak ve bunu elde etmek için tankı iyi tanımak, gerekli olan hesaplamaları iyi yapıp katkı miktarını ona göre ayarlamak. Reef tankı yapılacaksa aydınlatmayı ona göre hesaplayıp ayarlamak, şiddeti iyi mi? Yüksekliği nasıl tanka yakın mı oldu acaba? Yoksa çok mu yüksekte kaldı? Kısacası reef tankı balık tankları gibi uygun yaşam şartları sağlanıp düzenli su değişimleri ile yeterli düzeyde kalmıyor malesef. Yazın sıcaklık artmaya başladı soğutucu devreye alınacak, bu içindeki balıkları ısı değişimlerinden etkilenip hasta olmasınlar diye en uygun başlangıç zamanı seçilerek yapılacak. Yani reef akvaryumu yapacak olan daha planlı ve bütçe açısından da bunları ben yapabilirim demesi gerekiyor kanaatimce. Yada benim gibi bir kaç soft mercanla idare edip ben reef tankı kurdum diye kendini avutacak.:D
   
 13. Ateş Billur

  Ateş Billur

  Mesajlar:
  1.027
  İsim:
  Ateş Billur
  Balıktan çok mercan kaybettim.
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bakış açısını biraz akvaryum gerçekleri tarafına kaydırmak gerek. Balık ve mercan sorun tepkilerini kısaca irdelersek daha net anlarız. Burada tür karmaşasına girmeden standart bakarsak iyi olur.

  Mercan benek olmaz

  Mercanı siz diğerinin dibine koymazsanız saldırı almaz

  Mercan beğenmediğini çok önceden belli eder

  Mercanın beğenmediği şartları düzeltmek kolaydır

  Mecanlarda siyanür olmaz

  Alınması ve taşınması kolaydır rahat önlem alınır  Balıklar topluca hastalanır ve kendilerine has birçok hastalıkları vardır

  Yakalamak zordur, tedavi güçleşir

  Siyanürle yakalanma olasılığı akvaryumda zorlar

  Balıklar saldırır ve zarar verir önlemi zordur

  İlaç kullanmak akvaryumda mercan yüzünden zordur

  Sadece su değişimleri mercandaki olumlu etkiyi vermez

  Balıklar sorunu hemen göstermez ve durum sınırda anlaşılır

  Ben bu açıdan baktığımda mercanların son derece kolay olduğunu düşünüyorum.
   
  harfuzmani ve YMR_AY bunu beğendi.
 15. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.623
  Yer:
  ankara (aydın)
  Aslında mercan ve balık derken tankları her iki birey olarak ele alırsak, hastalıkta tedavi yöntemleri, su değerleri gibi belli başlı özellikleri o tanka has yöntemlerle ele almak daha elde edilebilir olumlu sonuçlar sağlıyor. Mercan ve balık karma akvaryumlar daha titiz ve planlı gitmeyi gerektiriyor. Balık hasta olur mercan tankında tedavi yöntemlerinden bazıları mercana zarar veriyor. Hadi balığı yakala başka tankta tedavi et, balığı yakalamaya çalışırken yok kum kalktı, kaya yerinden oynadı eyvah su değerleri yerinden oynadı, balıkları tedavi eden ilaç mercanlara olumsuz yönde etki etti. Mercanlar hastalandı gibi süre gelen durumlar. Bu şekilde bakış açısı oluşturmak gerekirse mercan tanklarında belli sayıda uyumlu balıklar bakmak daha olumlu geliyor bana. Bu şekilde özellikle de kurulumda iyi bir tank yapılmış olsa bile benim tankım bu şekilde karma bir çok canlıyı kaldırır deyip hata ediliyor ve sonuçlar malesef bir çok balık ölümü ile sonuçlanıyor.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 16. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.100
  Yer:
  İstanbul
  İyide hangimiz bunca para ve emek döktüğümüz tanklarımıza kurallara uygun canlı koyuyoruz.? Ne yani dayanıklı ve kolayca besleniyor diye hedeflediklerimizden vazmı geçeceğiz?
   
 17. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.623
  Yer:
  ankara (aydın)
  Vazgeçmeyelim tabiki vazgeçersek zaten olmaz, önemli olan yukarıda söylediğim gibi stabil gitmek. Ha ben o derecelere gelen bir tank yaptım mı hayır. Ama sonuç olarak olumlu yönde gözlem ve birikim elde ettiğimi düşünüyorum ve devam eden zaman içinde tank karakterimin hangi yönde olduğunu bulduğuma inanıyorum.:)
   
 18. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.100
  Yer:
  İstanbul
  İyide ben başından beri istediğim balıklar için ter ter tepinip duruyorum.Tam tankı hevesle kuruyorsun sıra geliyor canlılara.Oda ne? Önünüzde koskoca bir duvar.O yemez, bu uyumaz, bu akıntıyı görünce hapşırır.Yok bu zaten öbürünün renklerine gıcık olur kavga çıkartır.Hiç sorun çıkaranı olmasa bile utanmadan tanktan 2 .mt öteye zıplar.Bu saydıklarımın içinde balığın geliş şartları, hastalığı, iştahsızlığı...bilmemnesi hiç yok.
   
  veysel bunu beğendi.
 19. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  5.995
  Yer:
  Bursa
  Doğru ve yerinde ekipmanlar sağlandıktan sonra, mercan hakkında bilgiyede sahipsen mercanın ne zorluğu var ki?
  Balık öylemi kendi içinde bir dünya sorunu var.  Tapatalk...
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 20. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Valla sps hariç bence mercan en kolayı ama balığı da iyi seçer zor turler sıkıntılı turler veya hastaliksiz bulup alırsan o da basit .


  Seyyar cihazdan online.
   
  MOVACIKLI ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş