1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda Ozon ve Bio Pellet

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Fatih BARLAS tarafından 8 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bu konuda bir tartışma alanı açmak istedim. Polimer karbondan oluşan yani plastik barındıran öğe ile oksit özelliği bulunan ozon aynı ortamda suya ne verir

Fikir bekliyorum

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Açık sistem bio pellet kullanımında ozon zıt etkiler yapacaktır. Bio pellet üzerindeki biyolojik aktiviteyi gecirtirmekle birlikte fosfat yüklemesi normalden fazla olur, bio pellet sonrası görülen cyano oluşumlarının nedeni budur.

TencoMelih, Montimahir ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Biri bakteri yaşatmak için diğeri etki ettiği suya bakteri öldürmek. Benim merak ettiğim polimer den yani kabaca plastikten üretilen bir maddeyi ozon açık kapalı fark etmez uzun vadede zararlı olmazmı. Pellet acaba suya karbon harci ne verir malum plastikten

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayır ozon bakteri öldürmek için kullanılmaz ama doz aşımında veya yüksek oranlarda tüm makro ve mikro yaşamı etkilemeye başlar, daha da yüksek değerlerde balıkları dahi öldürebilir. Akvaryumdaki oranı bakteriler üzerinde faaliyet durdurma ile başlayarak ölüm yaşanmasına doğru gider.

Ozon inanılmaz sayıda madde ve kimyasal ile oksidasyona girebilir, polimerden yayılan maddeler ile girmeyeceğini söylemek derin araştırma ister ama oksidasyona girmesi olası bir durum.

5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ozonun tepkimeye girdiği tek element flor abi biliyorsun iz elemenlerimizde mevcut azda olsa, florda ozon gibi yanlız o bayağı bir elementle bileşik oluşturabiliyor hemde tehlikeli biçimde mesela bor ile. Pelletin karbon harici suya ne verdiğiyle alakalı dünya forumlarında çok tartışma var. Şahsi fikrim ikisini bir arada kullanmak uzun sürede çok zararlı.

6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ben ozonu taktığımda şunu gözlemledim. Suda amonyak yok nitrit yok skimmer görevini yapıyor duzenli su değişiyor ama balıklarda sürtünme benek baş gösteriyor. Pellet daha hızlı çözünüyor. Bu yüzden cyano artıyor zamanla mercanları bile istila edecek duruma getiriyor tankı

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Pellet üreticileri genelde hem Ozon hem de UV tavsiye etmemişler, ancak D&D' nin sitesinde; Ozon asgari şekilde, suya "serbest oksijen" yüklemedikçe birlikte çalışmalarında sıkıntı olmaz demiş. Ancak bu cevabın sonunda hobiciye de çok güzel bir soru sormuş...

"Neden tankında sürekli ozon kullanımına gerek duydun ki?"

Bu arada ozon genellikle öncelikle nitrojenli bileşikleri Nitrat' a çeviriyormuş. Sende ozonla birlikte Nitrat artışı oldu mu?

8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Kullananları uyarmak adına kendi tankımda gözlemim sonucu yazdım.

Mahir içinde yeteri kadar sağlıkla giden sps olan bir tankın ne ozona nede pellete ihtiyacı vardır. Sebebi cyano oksijen üretir karbon ister, sps simbiyotik algi ise az nitrat az fosfat spsnin ana parçası karbon üretir. Dengeyi bozmak için suya karbon girip birde ekstra oksijen eklenirse.

Azot döngüsüne etki balık sayısı. Cyanoda bir çeşit gerekli bakteri. Bakış açısı oluşturmak için yazıyorum herkes cyano çıkınca arayışa fosfat çıkınca nitrat çıkınca birşeyler önlemler çıkartıyor ama resmedemiyorlar.

Votka yöntemini bile anlatanlar. Saf alkol içinde başka madde barındırmayanını tavsiye ederler.

TencoMelih, YIKIKTEMO ve Montimahir bunu beğendi.
  9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Pellet sıkıntıları ile ilgili rc de 2011 yılında açılmış bir başlık buldum. Randy holmes cevaben yazılar yazmış. Çok yararlı tatrtışma. Tavsiye ederim anlayabildiğim kadarıyla benim yaşadıklarımla örtüşen çok şey var. Hızlı çôzünmeden kaynaklanan asetad vs.. gibi salınımlardan bahsediyorlar.

Sayfayı Paylaş