1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda Su Değişimi Nedir?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Montimahir tarafından 10 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Deniz akvaryumunda su değişimi ile ilgili son günlerde uzun vadeli su değişimlerinin tank ve canlılar için daha faydalı olduğu konusunda yorumlar okuyorum. Hele tankta cyano, dino gibi sıkıntılar varsa, su değişimi ile yenilenen iz elementlerden ilk önce bu arkadaşlar faydalanıyor deniyor.

Su değişimleri hakkında düşünceleriniz nedir?

TencoMelih, murat parin, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Suyu güçlendirmek derken tam olarak neyi güçlendirmek hedefte?
    Yanlış anlamayın sorularımla aklımızdaki başka sorulara yanıt bulmaya çalışıyorum.
    Genel kanı suda ölçemediğimiz minarellerin bitebileceği ve bunların mercanlara zarar vermemesi adına tekrar su değişimi ile ilave edildiği.
    Mahir'de belirtmiş suyu uzun zamanda değiştirmekle ilgili son zamanlarda olumlu yanlarına şahit olan birçok hobici var.Acaba daha iyi olsun derken, yanlışamı sürüklüyoruz tankalarımızı.?

YIKIKTEMO ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Aynı soru silüetleri benimde aklımdan geçer zaman zaman ama şimdi birlikte şöyle bir toparlayalım. Biz su değişimini ne için yapıyoruz a bir çevap bulalım. Nitratı ortamdan uzaklaştırmak ve eksik olan elementleri telafi etmek. Organik atıkların büyük bir kısmını PS topluyor zaten. Ozon da efektif bir şekilde kullanılırsa su değişimine gerek kalmayacak bir nitrat yükü olabilirmi? İşin katkı kısmına gelirsek temel olanları zaten sürekli kontrol edip eklemelerini yapıyoruz. Öbür kısım için diğer iz -eser elementleri içerediğini iddia eden sıvı katkılar var. Bunlar kullanılarak bir düzen oluşturulabilriimi? Yada hangisi "hobi!" ci daha kolay 2 haftada bir 50-150 lt RO hazırlayıp değişim yapmakmı yoksa gerekli periyodu belirleyip katkı girmekmi?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Aynen Mesut sorular bu şekilde..
    Nitrat problemini bağlanılan pellet reaktör ile halledebiliyor isek geriye dediğin gibi iz elementler kalır ki onlarda piyasada hazır olarak satılıyor.İyi bir ps niz var ise ozona bile gerek duymayabilirsiniz (ki benim ihtiyacım olmadığını yaptığım ölçümler ile anlamış bulunmaktayım).Ee biz niye daha su değişimleri ile uğraşıyor ve ciddi bir külfet yaratıyoruz kendimize.Ayda bir kova tuz bitiyor bende, bu şekilde olursa tuz masrafından ciddi oranda feragat edebilirim.

Dip:Konu üzerinde konuşulacak daha fazla görüş olacağı kanısındayım, ayrı bir konu oluşturularak taşınırsa daha faydalı olabilir.

YIKIKTEMO ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Dino ve cyano için genelde öncelikle Nitrat-Fosfat' ın düşürülmesi önerilir, ancak bu değerleri düşürdüğü halde kurtulamayan bir arkadaş; Peroksit, antibiyotik, karartma dahil herşeyi deniyor fakat kurtulamıyor, sorun sürekli yeniden nüksediyor.

Tankını tam bozmak üzereyken son çare olarak aşağıdaki ürünü kullanıyor.

Seachem Cuprisorb sudan bakır ve diğer ağır metalleri emen bir ürün. Cuprisorb mucizevi şekilde dinoyu birkaç gün içinde yokediyor. Ancak tankında demire ihtiyacı olan makro algler' de bu arada güme gidiyor. Mercanların da iz element olarak ta olsa demire ihtiyacı olduğunu biliyoruz.

Yani sorun sadece Nitrat Fosfat olmayabilir, çeşme suyundan, sonradan eklenen kaya salınımından ya da fazla fazla eklenen katkılardan da olabilir.

Bu nedenle sık yapılan su değişimi de zararlı neşriyatın hayatını sürdürmesine neden olabilir gibi bir tecrübe var(sorun mevcutsa). Genelde tamamen kurtulup, tedavi sonunda su değişimi öneriyorlar.

TencoMelih, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Su değiştirmemek konusunda ben denek olmaya gönüllüyüm o zaman :D tankım yeni ve mercan yüküm az mecburi sebeplerden bir süre daha ekleme yapamayacağım zaten :p eee ne yapıyoruz şimdi :)

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu konuda yanlışa sürüklenme elbette var. :) Ancak daha az su değişimi sorunsuz akvaryumlar ve yine atık dengesi kurulmuş tanklar için mümkündür. Sps açmadı, balıkların gazı var gibi sorunlar bitmediği sürece bu zordur. Eskiyen ama olması gerektiği kadar nitrat ve atık barındıran, gerektiği kadar elementi takviye edilen su zamanla jel halini alır, mükemmel bir biyolojik denge kurulur. Bu yapıyı oluşturunca fazla su değişiminin anlamı yok.

Saruman, Fatih BARLAS ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  8. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Özellikle cyano için ölen mercanların toksini ve bazı mercanların rahatsız edildiğinde veya sisteme yeni eklendiğinde salgısı da önemli bir etken..

9. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Su değişiminde çok önemli bir diğer etkende kullanılan kayaların kalitesi..

10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Temel abi tam olarak şunumu diyorsun.Değerlerinizi oturtun, bu değerleri bozmamayı becerebiliyorsanız su değiştirmenize gerek yok, en azında haftalık değişmeye.Bu mudur?

11. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Su candır,suyunu değiştirmeyen ikoncandır.

murat parin, Saruman, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su değişim nedenlerini önce masaya almak gerek. Sen Nitrat sorununa biopellet ile çözüm ararsın ve eğer bulursan yani düşündüğün gibi olursa su değişimini sorgularsın yoksa tırmalamaya devam edersin. Herkes reaktör kullanmıyor ve skalada Nitrat ölçenlerin bazıları su değişimine, bazıları şekere, fosfat gören mayaya veya su değişimine sarılıyor. Kimsenin suyu gerçek deniz akvaryum suyu olmuyor. Canlı kayası kral olanın da olmayanın da Nitrat sorunu yaşadığını görmek zor değil.

13. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Konu ilginç oldu ve yararlı olacağına inanıyorum. Gönüllü tanklar seçilip aradaki farklar gözlenebilir. Aslında bu konuda en şanslıları 2-3 tank sahibi olanlar. Yaklaşık 2 ay öncesine kadar her iki haftada bir su değişimi yaptım. Hiç aksama olmadı. Acemilikten dolayı öldürdüklerim hariç, bir sıkıntı yaşamadım. Su değişimlerinde en önemli gelişimi carolin alglerde gördüm. Çığ gibi yayıldılar. Son dönemlerde 3 haftada bire düştü değişimlerim. Bu durumdan dolayı rahatsız olmam dışında çok bir fark olmadı. Böyle devam etmeyi düşünüyorum. Son yaptığım değişimde kumun içindeki çamuru da çekiverdim bölge bölge. Bunu ikiye böldüğüm cola pet şişesinden faydalanarak suya karıştırmadan yaptım. Umarım her su değişiminde olmasa da arar yaptığım bu işlemden dolayı sıkıntı yaşamam.

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Portalda İzmir'li bir arkadaştı yanlış hatırlamıyorsam konuyu bulmaya çalıştım ama şu ana kadar bulamadım. Bir yıl su değiştirmemişti balık ve mercanları acayip denecek şekilde sağlıklıydı. Hatta konuyu okurken bir yıl sonunda ilk su değişimim diye bahsediyordu.

15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Başlık başımıza kalmış :). Bendeki sıkıntı tuzdaki Mg düşüklüğü, her hafta su değiştirdiğimde (%15) Ca artarken, Mg düşüyor, kH aynı kalıyor, tüketim yok. Nitrat-Fosfat ise hiç etkilenmiyor.

Bu gidişle su değişimi yaptıkça Ca 500' lere dayanacak, iyonik denge hızla bozulacak. Bu durumda su değişim aralığını arttırmak, değişim litrajını düşürmek, ya da tüketimi arttırmak için sert canlı yüklemem gerek sanırım? Yoksa ortalık Coraline' den geçilmeyecek.

veysel bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mahir senin bu sorunun magnezyum eklesen düzelecek gibi duruyor.:D

veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ekledim ekledim :) Bir daha da ellemem tankı............dermişim :D Bu Nitrat Fosfat su değişimi ile düzelmeyecek gibi duruyor, bakalım.

18. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Suda ölçemediğimiz varlığından bihaber olduğumuz atıklarda mevcuttur sanıyorum.Acaba tek problemimiz nitrat mı ya ölçemediklerimiz.

Montimahir bunu beğendi.
  19. King Elvis

King Elvis

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Aşkın Önver
    Temel abi , Mg demişken magnezyum bende 1080-1100 aralığında ... Manuel Mg giriyorum günlük 4-5 ml ama sanırımharcama daha fazla 4-5 gün sonra yine test yapıyorum mg aynı değerde

Manuel mg katkı ekleyerek nasıl yükseltirim ? Yada çare dozaj p ompasımı

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Harcama daha fazla derken hangi tür mercanlar var bakmak lazım, harcanması yanında çöküyor olma ihtimali de var. Mg markası nedir, saflığı nasıl bilmek lazım.

Sayfayı Paylaş