1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda Su Değişimi Nedir?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Montimahir tarafından 10 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.903
  Yer:
  Bursa
  Deniz akvaryumunda su değişimi ile ilgili son günlerde uzun vadeli su değişimlerinin tank ve canlılar için daha faydalı olduğu konusunda yorumlar okuyorum. Hele tankta cyano, dino gibi sıkıntılar varsa, su değişimi ile yenilenen iz elementlerden ilk önce bu arkadaşlar faydalanıyor deniyor.

  Su değişimleri hakkında düşünceleriniz nedir?
   
  TencoMelih, murat parin, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.012
  Yer:
  Bursa
  Suyu güçlendirmek derken tam olarak neyi güçlendirmek hedefte?
  Yanlış anlamayın sorularımla aklımızdaki başka sorulara yanıt bulmaya çalışıyorum.
  Genel kanı suda ölçemediğimiz minarellerin bitebileceği ve bunların mercanlara zarar vermemesi adına tekrar su değişimi ile ilave edildiği.
  Mahir'de belirtmiş suyu uzun zamanda değiştirmekle ilgili son zamanlarda olumlu yanlarına şahit olan birçok hobici var.Acaba daha iyi olsun derken, yanlışamı sürüklüyoruz tankalarımızı.?
   
  YIKIKTEMO ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 3. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.751
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Aynı soru silüetleri benimde aklımdan geçer zaman zaman ama şimdi birlikte şöyle bir toparlayalım. Biz su değişimini ne için yapıyoruz a bir çevap bulalım. Nitratı ortamdan uzaklaştırmak ve eksik olan elementleri telafi etmek. Organik atıkların büyük bir kısmını PS topluyor zaten. Ozon da efektif bir şekilde kullanılırsa su değişimine gerek kalmayacak bir nitrat yükü olabilirmi? İşin katkı kısmına gelirsek temel olanları zaten sürekli kontrol edip eklemelerini yapıyoruz. Öbür kısım için diğer iz -eser elementleri içerediğini iddia eden sıvı katkılar var. Bunlar kullanılarak bir düzen oluşturulabilriimi? Yada hangisi "hobi!" ci daha kolay 2 haftada bir 50-150 lt RO hazırlayıp değişim yapmakmı yoksa gerekli periyodu belirleyip katkı girmekmi?
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.012
  Yer:
  Bursa
  Aynen Mesut sorular bu şekilde..
  Nitrat problemini bağlanılan pellet reaktör ile halledebiliyor isek geriye dediğin gibi iz elementler kalır ki onlarda piyasada hazır olarak satılıyor.İyi bir ps niz var ise ozona bile gerek duymayabilirsiniz (ki benim ihtiyacım olmadığını yaptığım ölçümler ile anlamış bulunmaktayım).Ee biz niye daha su değişimleri ile uğraşıyor ve ciddi bir külfet yaratıyoruz kendimize.Ayda bir kova tuz bitiyor bende, bu şekilde olursa tuz masrafından ciddi oranda feragat edebilirim.

  Dip:Konu üzerinde konuşulacak daha fazla görüş olacağı kanısındayım, ayrı bir konu oluşturularak taşınırsa daha faydalı olabilir.
   
  YIKIKTEMO ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 5. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.903
  Yer:
  Bursa
  Dino ve cyano için genelde öncelikle Nitrat-Fosfat' ın düşürülmesi önerilir, ancak bu değerleri düşürdüğü halde kurtulamayan bir arkadaş; Peroksit, antibiyotik, karartma dahil herşeyi deniyor fakat kurtulamıyor, sorun sürekli yeniden nüksediyor.

  Tankını tam bozmak üzereyken son çare olarak aşağıdaki ürünü kullanıyor.

  [​IMG]

  Seachem Cuprisorb sudan bakır ve diğer ağır metalleri emen bir ürün. Cuprisorb mucizevi şekilde dinoyu birkaç gün içinde yokediyor. Ancak tankında demire ihtiyacı olan makro algler' de bu arada güme gidiyor. Mercanların da iz element olarak ta olsa demire ihtiyacı olduğunu biliyoruz.

  Yani sorun sadece Nitrat Fosfat olmayabilir, çeşme suyundan, sonradan eklenen kaya salınımından ya da fazla fazla eklenen katkılardan da olabilir.

  Bu nedenle sık yapılan su değişimi de zararlı neşriyatın hayatını sürdürmesine neden olabilir gibi bir tecrübe var(sorun mevcutsa). Genelde tamamen kurtulup, tedavi sonunda su değişimi öneriyorlar.
   
  TencoMelih, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
 6. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.751
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Su değiştirmemek konusunda ben denek olmaya gönüllüyüm o zaman :D tankım yeni ve mercan yüküm az mecburi sebeplerden bir süre daha ekleme yapamayacağım zaten :p eee ne yapıyoruz şimdi :)
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bu konuda yanlışa sürüklenme elbette var. :) Ancak daha az su değişimi sorunsuz akvaryumlar ve yine atık dengesi kurulmuş tanklar için mümkündür. Sps açmadı, balıkların gazı var gibi sorunlar bitmediği sürece bu zordur. Eskiyen ama olması gerektiği kadar nitrat ve atık barındıran, gerektiği kadar elementi takviye edilen su zamanla jel halini alır, mükemmel bir biyolojik denge kurulur. Bu yapıyı oluşturunca fazla su değişiminin anlamı yok.
   
  Saruman, Fatih BARLAS ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 8. Kızıldeniz Akvaryum

  Kızıldeniz Akvaryum

  Mesajlar:
  2.258
  Yer:
  MANİSA
  İsim:
  ilyas özden
  Özellikle cyano için ölen mercanların toksini ve bazı mercanların rahatsız edildiğinde veya sisteme yeni eklendiğinde salgısı da önemli bir etken..
   
 9. Kızıldeniz Akvaryum

  Kızıldeniz Akvaryum

  Mesajlar:
  2.258
  Yer:
  MANİSA
  İsim:
  ilyas özden
  Su değişiminde çok önemli bir diğer etkende kullanılan kayaların kalitesi..
   
 10. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.012
  Yer:
  Bursa
  Temel abi tam olarak şunumu diyorsun.Değerlerinizi oturtun, bu değerleri bozmamayı becerebiliyorsanız su değiştirmenize gerek yok, en azında haftalık değişmeye.Bu mudur?
   
 11. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Su candır,suyunu değiştirmeyen ikoncandır.
   
  murat parin, Saruman, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Su değişim nedenlerini önce masaya almak gerek. Sen Nitrat sorununa biopellet ile çözüm ararsın ve eğer bulursan yani düşündüğün gibi olursa su değişimini sorgularsın yoksa tırmalamaya devam edersin. Herkes reaktör kullanmıyor ve skalada Nitrat ölçenlerin bazıları su değişimine, bazıları şekere, fosfat gören mayaya veya su değişimine sarılıyor. Kimsenin suyu gerçek deniz akvaryum suyu olmuyor. Canlı kayası kral olanın da olmayanın da Nitrat sorunu yaşadığını görmek zor değil.
   
 13. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Konu ilginç oldu ve yararlı olacağına inanıyorum. Gönüllü tanklar seçilip aradaki farklar gözlenebilir. Aslında bu konuda en şanslıları 2-3 tank sahibi olanlar. Yaklaşık 2 ay öncesine kadar her iki haftada bir su değişimi yaptım. Hiç aksama olmadı. Acemilikten dolayı öldürdüklerim hariç, bir sıkıntı yaşamadım. Su değişimlerinde en önemli gelişimi carolin alglerde gördüm. Çığ gibi yayıldılar. Son dönemlerde 3 haftada bire düştü değişimlerim. Bu durumdan dolayı rahatsız olmam dışında çok bir fark olmadı. Böyle devam etmeyi düşünüyorum. Son yaptığım değişimde kumun içindeki çamuru da çekiverdim bölge bölge. Bunu ikiye böldüğüm cola pet şişesinden faydalanarak suya karıştırmadan yaptım. Umarım her su değişiminde olmasa da arar yaptığım bu işlemden dolayı sıkıntı yaşamam.
   
 14. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.686
  Yer:
  ankara (aydın)
  Portalda İzmir'li bir arkadaştı yanlış hatırlamıyorsam konuyu bulmaya çalıştım ama şu ana kadar bulamadım. Bir yıl su değiştirmemişti balık ve mercanları acayip denecek şekilde sağlıklıydı. Hatta konuyu okurken bir yıl sonunda ilk su değişimim diye bahsediyordu.
   
 15. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.903
  Yer:
  Bursa
  Başlık başımıza kalmış :). Bendeki sıkıntı tuzdaki Mg düşüklüğü, her hafta su değiştirdiğimde (%15) Ca artarken, Mg düşüyor, kH aynı kalıyor, tüketim yok. Nitrat-Fosfat ise hiç etkilenmiyor.

  Bu gidişle su değişimi yaptıkça Ca 500' lere dayanacak, iyonik denge hızla bozulacak. Bu durumda su değişim aralığını arttırmak, değişim litrajını düşürmek, ya da tüketimi arttırmak için sert canlı yüklemem gerek sanırım? Yoksa ortalık Coraline' den geçilmeyecek.
   
  veysel bunu beğendi.
 16. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Mahir senin bu sorunun magnezyum eklesen düzelecek gibi duruyor.:D
   
  veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 17. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.903
  Yer:
  Bursa
  Ekledim ekledim :) Bir daha da ellemem tankı............dermişim :D Bu Nitrat Fosfat su değişimi ile düzelmeyecek gibi duruyor, bakalım.
   
 18. murat parin

  murat parin

  Mesajlar:
  2.264
  Yer:
  pendik/istanbul
  İsim:
  murat
  Suda ölçemediğimiz varlığından bihaber olduğumuz atıklarda mevcuttur sanıyorum.Acaba tek problemimiz nitrat mı ya ölçemediklerimiz.
   
  Montimahir bunu beğendi.
 19. King Elvis

  King Elvis

  Mesajlar:
  1.662
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Aşkın Önver
  Temel abi , Mg demişken magnezyum bende 1080-1100 aralığında ... Manuel Mg giriyorum günlük 4-5 ml ama sanırımharcama daha fazla 4-5 gün sonra yine test yapıyorum mg aynı değerde

  Manuel mg katkı ekleyerek nasıl yükseltirim ? Yada çare dozaj p ompasımı
   
 20. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Harcama daha fazla derken hangi tür mercanlar var bakmak lazım, harcanması yanında çöküyor olma ihtimali de var. Mg markası nedir, saflığı nasıl bilmek lazım.
   

Sayfayı Paylaş