1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda Uv Filtre Kullanımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde emarch tarafından 20 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Merhaba, arkadaşlar bir akvaryumcu deniz akvaryumunda mutlaka uv filtre olması gerektiğini söyledi. Forumlarda okuduğum kadarı ile fazla kullananda yok. Bu konuda düşünceleriniz neler?

250 lt için bunları buldum.
    Resun Ultra Viole Filtre (Sterilazatör) 9 W
    Eheım uv 500 filtre 9w
    Aquael Sterilizer UV AS-9W Ultra Vole Lamba 9 watt
    Jebo UV-H9 Akvaryum Ultra Viole Lamba 9 watt

Eheım diğerlerinin 2 katı fiyatta değer mi ? Siz olsanız hangisini kullanırdınız.

2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Elzem değildir. Faydasi ve zararlari konusunda tam bir uzlaşı saglanamamistir. Hastalık tedevisinde destek olarak kullanilabilr.

veysel bunu beğendi.
  3. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Bilgi İçin teşekkür ederim. Ben de almayacağım...

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Genelde beyaz benek sonra panikle alınan bir ürün.Beyaz benek çıktıktan sonra değilde önce yararı olabilecek bir ürün diye biliyorum.Bazıları yararlı diye günde belli saat kullansada kmieri mercanlara zararlı diye kullanmayın diyor.

Bende var mı dersen evet 1 adet var ama aldığımdan beri takmak nasip olmadı.Ardiyede yatıyor.

emarch bunu beğendi.
  5. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Uv filtred sea max 250 de kullanmayı düşünüyorum. Kapalı sistem olduğundan yazın bir hayli sıcak olacak. Beyaz benek hastalığı içinde sıcaklık çok etkili oluyor. Uv filtre kullanarak beyaz benek hastalığını ihtimalini düşürebilir miyim?

6. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Parazitlerin suda serbest dolandığı dönemde işe yarar fakat balığın üstünde olan parazitlere bir etkisi olmaz diye biliyorum.Kullanmakta yarar var bence.

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Devamlı kullanan da var, günlük bir veya iki saat gibi sürelerde de kullanan var. Tercih meselesi ama akvaryum iyice oturduktan sonra en az 6 ay civarı geçsin ondan sonra kullanmak isterseniz kullanın. İlk kurulumlarda kullanmayın bakteri popilasyonu oturana kadar.

emarch bunu beğendi.
  8. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu

Bana da çok mantıklı geldi. Teşekkür ederim.

veysel bunu beğendi.
  9. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Dün akvaryumcuda 15 yıldır deniz akvaryumu ile uğraşan biri ile tanıştım. Mercan beslemek istediğimi söylediğimde UV filtre kesinlikle önermedi. Hatta ilaç bile kullanmayın dedi. Akvaryumda oturmuş bir suyu bozacağıma yeni balık alırım daha iyi dede. Sizinle paylaşmak istedim.

veysel bunu beğendi.
  10. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Bu iş zaten tercih meselesi.Parana,ana düşüncene ve imkanlarına göre değişiklik gösterir.

11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    UV genelde balık akvaryumlarında parazit ve enfeksiyon riskini azaltmak için tercih edilen bir cihaz.Su da ne var ne yok öldürdüğünden mercan akvaryumları için tercih edilmiyor...Tabi kişisel tercih meselesi

12. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Amaç doğayı taklit etmek ise kullanılabilir. Güneş ışınlarında da UV var. Dozaj konusunda fikirler muhtelif..

Sayfayı Paylaş