1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Atları

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde Warden tarafından 27 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Konuyu nereye açacağımı bilemedim yanlış yere açtıysam yönetici abilerimiz doğru yere koyarlarsa sevinirim.

  Evet bu haftada bizi Haftanın Akvaristi yarışmasına layık gören Temel abime saygılarımı sunarak haftanın ilk paylaşımını başlatıyorum.Bu haftada tek oyla kalıp rezil olmayalım dimi. :crazy1:Bu yarışma sayesinde portal bilgisi zenginleşiyor.

  Bu makalede size deniz atlarını tanıtacağım.Biraz ilginç değil mi ilginç gelmesin.Son zamanlarda en azından benim gördüğüm kadarı ile akvaryumlarda bakılmakta olan canlılar.Çok hoş bir görünüme sahipler.Tecrübeli olsam bu konuda ve yeterli olanaklara sahip olsam bende alacağım :)

  Deniz atı Syngnathidae familyasından Hippocampus cinsine ait olan bir canlıdır.Genellikle ılık sularda yaşayan canlılardır.Boyutları 16 mm ile 35 cm arası değişen canlılardır.Son zamanlarda olan avlanma tehlikesi ile tehlike altına girmiş bir canlı.Zaten son yıllarda türü tehlikeye girmeyen bir canlı kaldı mı Dünya'da ?

  Üreme

  Deniz atı alışılmışın dışında dişiler yolu ile çoğalmaz. Deniz atlarında erkekler yumurtaları dişiden devralır ve hamilelik dönemini geçirirler. Hamilelik süreleri genelde 2-3 hafta arası sürer. Çiftleşen dişi ve erkek kuyruklarını birbirine sarar dişi ovipositoru erkeğin kesesine getirir.Erkeğin yumurtaları taşımak için kuluçka kesesi bulunmaktadır. Dişinin keseye bıraktığı yumurtalar daha sonra erkek tarafından döllenir. Erkek denizatı, kuluçka kesesinin iç dokusunda bulunan kılcal damarlar aracılığıyla memelilerde olduğu gibi yumurtalara oksijen sağlıyorKesenin içindeki plasenta benzeri sıvı yumurtalarla temas ediyor ve besin sağlıyor.Yumurtalar 10 gün ile 6 hafta arasında gelişir.

  Erkek doğumda tüm yavrular çıkana kadar devam eder. Erkek denizatı gövdesini bükerek yavruları kesesinden dışarı atıyor. Böylece, doğum gerçekleştikten sonra, yeniden hamile kalmak için sabırsızlanmaya başlayan erkek denizatı dişiye boş kuluçka kesesini göstererek, yeni yumurtaları almak için hazır olduğunu belli ediyor. Bazen birkaç saniye bazen de günlerce süren yeni bir çiftleşmeden sonra dişi; yumurtaları erkeğin kesesine bırakıyor Yavrular çıktıktan sonra ebebeynlerinden bağımsız yaşarlar..Deniz atları genelde tek eşlidir.Tüm gün yiyecek arama ile geçirirler.Sabah ve akşamları ise kur yaparak karşılaşırlar.Bu hareket aralarındaki bağı güçlendirmek içindir.

  Uzun kavrayıcı kuyrukları vardır.Bu sayede deniz yosunu gibi desteklere tutunarak akım tarafından sürüklenmekten kurtulurlar.Hızlı hareket eden gözlere sahiptirler.Avlarını yutmakta kullandıkları uzun burunları vardır.Yüzgeçleri küçüktür.

  Akvaryumda Deniz Atı

  Yem konusunda seçicilerdir.Genelde canlı yem kabul ederler.Artemia benzeri canlı yemler onlar için iyi bir beslenme biçimi olacaktır.Ancak erişkin boyda olması gerekiyor.Bunun yanında mysis shrimp onlar için çok iyi bir besin kaynadığıdır.Deniz atı beslemeye karar veren kişilerin önceden bol bol canlı yemi hazırda tutmaları gerekiyor.Akvaryumlarında başka canlı olmaması gerekiyor.

  Güven Gökdere / Warden (Akvaryum Portalı)

  Kaynak:
  Bilgiler:Vikipedi Ansiklobedisi
   
  hasanaytekin, murer, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. kerem11

  kerem11

  Mesajlar:
  882
  İsim:
  Kerem Ürütürk
  Bu deniz atlarının erkeklerimi doğuruyor :D
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Güven ilginç bir canlı olan deniz atları hakkında bilgi vermişsin. Sadece onlara refigium kuran arkadaşlar var. Çok yavaş olduklarından balıklar arasında kolay kolay yem alamıyorlar.
   
 4. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Güven güzel makale. Teşekkür ederiz :em: toka:gif
   
 5. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Beğenmenize sevindim :)

  Abi bu arada resim eklemede bir sorun mu var? Diğer forumlarda bir sıkıntı çekmiyorum ancak burada eklenmiyor? Sadece bende mi yoksa tüm forum üyelerinde bu sorun var mı?
   
 6. furkanready

  furkanready

  Mesajlar:
  56
  İsim:
  Korhan HAZIR
  Kusturalım Biz bunu :):) Ne kadarda yavru çıktı ...
   
 7. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Kusturmak :F :F

  Bu makaleyi bir arkadaşıma okuttum.Arkadaşımla şimdi deniz atı yavrusu arıyoruz :) Akvaryum kurulumuna başladı...
   
 8. furkanready

  furkanready

  Mesajlar:
  56
  İsim:
  Korhan HAZIR
  bu kadar çikletten sonra ikginç geldi deniz atı.
   
 9. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere

  İlginç gelmesin Korhan Bey... Çok güzel canlılar.Dediğim gibi arkadaşım bunlar için akvaryum kurulumuna başladı.Akvaryumu tam anlamı ile hazır olduğunda onun da izni olursa portalda tanıtabiliriz.Böylece bu canlıyı beslemek isteyen ancak çekinen kişilere bir yol olur.

  Saygılar,
   
 10. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  [konu dışı]

  Makale oldukça bildilendirici. Fakat yazım dili, akılıcığı ve edebi kullanım açısından geçer not bile zor alır. Cümleler bazı yerlerde devrik yazılabilir ama bu durumlarda cümle anlamının değişmemesi, okuyanın konudan kopmaması gerekli. :)

  İlerleyen makalelerde bu duruma dikkat etmeniz dileğiyle.

  [/konu dışı]
   
 11. berkan

  berkan

  Mesajlar:
  408
  İsim:
  berkan yıldız
  Abi yanlış söylemişsin deniz atlarındada yavruyu dişi oluşturur ancak dişi yumurtaları bırakınca erkek yumurtaları kesesine alırmış.
   
  yasemin elif ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş