1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

deniz ejderi

Başlığı 'Gobi-Blenny-Dragonet' kategorisinde cirol tarafından 5 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    deniz ejderi

Yapraklı deniz ejderleri adeta birer "kamuflaj ustasıdırlar", akıntılarla dalgalanan yosunlara çok benzerler. Bu familyadaki balıkların gövdesinin etrafında halka biçiminde kemikli, bir dış iskelet zırhı vardır. Hortum biçimini almış uzun ve dişsiz bir ağızları bulunur. Zırhlı gövdelerinden yapraksı uzantılar çıkar. Yosuna benzeyen görüntüleri sayesinde avları tarafından genellikle fark edilmeyen deniz ejderleri, hortumlarını birdenbire uzatarak suda bir emme kuvveti yaratırlar ve karidesleri içlerine çekerek yutarlar. Yapraklı deniz ejderlerinin bir başka önemli özelliği de erkeklerinin yumurtalarını çevresinde korumaya almasıdır. Ejderin kamuflajı sayesinde yumurtalar görünmezler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    deniz ejderi

Teşekkür ederiz İsmail Bey, bu kısa tanıtımlar ilgi çekici canlıları yakından tanımamıza vesile oluyor. Kamuflaj metodunu en iyi uygulayan canlılardan biri gerçekten. Avlanma konusunda sıkıntı yaşamadığına şüphe yok.

Ellerinize sağlık...

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    deniz ejderi

Rica ederim Temel bey inanın internette sürekli arayış içindeyim farklı tür balıklar bulduğumda formda paylaşacağım için seviniyorum..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    deniz ejderi

Teşekkür ederiz rehber bölümüne bu tarz tanıtımları biz hazırlayıp ekliyoruz. Aslında alıntı platformumuzda yasaktır. Ancak bu tarz kısa tanıtımlar her platformda aynı şablona sahiptir. Fotoğraf içeriği ve kısa görüş alıntı olmadıktan sonra sorun değil ama fotoğraf ve kısa yorum birebir alınırsa forumda tutamıyoruz kurallarımız gereği. Nacizane yazmak istedim bu konuyu tekrar teşekkür ederim paylaşım için. ;)

Sayfayı Paylaş