1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Kumu Hakkında

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde Müzükçü tarafından 9 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Müzükçü

  Müzükçü

  Mesajlar:
  7
  İsim:
  Arda Aras
  Merhaba arkadaşlar yeni bir Mpanga kolonisi kurmaya doğru ilk adımları atmaya başlıyorum fakat demin internette gezinirken bir yazıda deniz kumundan bahsedilmiş yani ben yeni kuracağım Mpangalr için deniz kumu kullansam;
  -Mpangalar bu incelikteki kumu severlermi?
  -Kumu iyice dezenfekte edeceğim (Yüksek ısıda kaynatıp bekleteceğim) ama şüphelerim var tamamen dezenfekte etmek mümkün mü? yada kaynatmaktan başka ne yapabilirim?
  -Diyelimki herşey tamam koydum tankın içine acaba belli bir müddet sonra bu kum kendi içinde tekrardan zararlı bakteri üretirmi balıklarım zarar görürmü ?

  Birazcık zor biryerden sordum ama bnde çok merak ediyorum ve şu an hala araştırıyorum.Yardım eden arkadaşalrıma şimdiden teşekkür ederim..
   
 2. Müzükçü

  Müzükçü

  Mesajlar:
  7
  İsim:
  Arda Aras
  Cevap: Deniz Kumu Hakkında

  Arkadaşlar detaylı bir araştırma sonucu cevabımı buldum Belki sizlerde yararlaan bilrsinzi diye burada paylaıyoru...

  Bu bölümde, forumlarda sıkça görmeye başladığımız, "deniz kumunu akvaryumlarımızda kullanma" konusunu anlatmaya çalışacağım...


  Bazılarımız bir miktar ekonomi sağlamak, bazılarımızda akvaryumcularımızda istediğimiz renkte yada yapıda kum bulamadığımız için bunu denemeyi düşünmüşüzdür. Sanıyorum binlerce akvaristte zaten bunu uygulamıştır...

  Aslına bakarsanız deniz kumu, tatlısu akvaryumları için uygun diyemeyiz. Tatlısu akvaryumlarımızda kullanacağımız kumları, dere ve göl kenarlarından temin etmemiz daha uygun olacaktır. Fakat bu tür ortamlarda da göz zevkimize uygun kumu bulmak kolay değildir. Detaylı bir keşif yapmamız gerekebilir...

  Ben eski karma amazon-güneydoğu asya akvaryumumun kumluk kısımları için, akvaryumcumdan aldığım, ve aslında malawi akvaryumumda kullandığım açık sarı renkli ince quartz kumu kullanıyordum. Fakat doğal habitatlarında bulunan doğal rengiyle uyuşmadığına karar verdim.

  Ve bu gördüğünüz bir poşet kumu Kilyos sahilinden temin ettim. Bilenleriniz vardır, o kumun çok çok ince taneli, rüzgarda uçuşan, cildiniz kuru bile olsa her yerinize yapışan bir yapısı vardır. Su altında ise killi toprak gibi görünür, elinize aldığınızda çamur hissi verir... Deniz kumunu akvaryumlarımızda kullanmak için en temel iki faktör, tuzu ve tozu kumdan ayrıştırmaktır. Ve her ikisini de çok detaylı bir yıkamayla sağlayabiliriz.
  Öncelikle kum seçimini çok iyi yapmalıyız. Kürekle poşede kum duldurup onu öylece kullanamayız. Elek gibi birşey iyi olur, sineklik gibi bir malzemeyi yanımızda götürerek de bunu sağlayabiliriz. Ya da çok az miktarlarda kumu avcumuza alıp, istemediğimiz materyalleri eleyip öyle poşede nakletmeliyiz. Aynı eleme işlemini evimizde de pek tabii yapabiliriz.  Geniş bir tencere, yada bunun gibi bir salata kasesi işinizi görecektir. Aslında bu tür bir kabı sadece akvaryum hobisi için satın alıp, hiçbir zaman herhangi bir kimyasal maddeyle (sabun dahil) temas ettirmeden, varsa akvaryum dolabımızda saklamamız yararımıza olacaktır. Başka amaçlar için de devamlı olarak kullanabiliriz (filtre malzemelerini yıkamak, bitkileri yıkamak, temizlemek, balık ve bitkileri dezenfekte etmek gibi...). Hassas balıklar için bu çok daha önemlidir. En ufak kimyasal kalıntılar bile bazı balıkları zehirleyebilir! Eğer böyle bir şansınız yoksa bulaşık makinesinde yıkanmış bir kaseyi, bol suyla tekrar durulayarak kullanabiliriz. Fakat ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daha büyük birşey bulmaya çalışın. Derinliği 5 cm.yi geçmeyecek şekilde kumu kaseye dökün, daha derin olursa daha titiz yıkamanız gerekecektir, ve mümkünse geriye kalan boş kısım 10 cm.den az olmasın. Suyun altına sokun kaseyi ve doldurun. Elinizle güzelce karıştırarak, suyun her bir taneciğe ulaşmasını sağlayın, bunu akan su altında bir süre yapın, bu sırada dikkat edin, suyun hızı ve karıştırma şekliniz kum tanelerini fazla havalandırıp suyla birlikte akıtmasın. Gözünüze çarpan, hoş görünmeyen, yüzen taneciklerin suyla birlikte akmalarını sağlayın.  Kase dolu halde suyu kapayın. Bir süre güzelce karıştırın. Bu sırada kumların taşıp düşmesi zor olacaktır, bu nedenle daha iyi karıştırmaya yoğunlaşın. O suyu, kumları kaçırmadan tamamen dökün.


  Tekrar su doldurun, aynı işlemleri tekrarlayın.
  Sudan tuzun ayrıştığını göremeyiz, fakat toz suyla birlikte akıp gittikçe, yeni doldurduğumuz su, karıştırdıktan sonra bile berrak kalacaktır.

  Yukardaki işlemleri bir saate yakın bir süre yaparsanız, ileride endişelenmeniz için hiçbir sebep kalmayacaktır. En az yarım saat yapmanızı öneririm...

  Ardından son kez su doldurup kumu beklemeye bırakın. Bir gece kalması iyi olacaktır. Kalan tuz varsa tamamen çözülecektir.

  Ertesi sabah o suyu tamamen dökün, ve son olarak, kaseyi akvaryumdan alacağınız suyla doldurun. Güzelce karıştırın...
  Akvaryumumuzdaki su, balıklarımızın yaşaması için şart olan yararlı bakterileri içerir. Bu bakteriler filtremizde ve akvaryumun dekorunda tutunarak ve üreyerek suyun biyolojik yapısını yeniden düzenler. Bu sudan bir miktar alarak, akvaryumdaki canlılarımızı riske atmadan, yeni kumumuzun biyolojik yapısının hazırlanmasını sağlayabiliriz. Bakteriler, bu yeterince yıkanmış kuma da, akvaryumdaki her dekora olduğu gibi yerleşecektir. Aceleniz yoksa bir günde bu şekilde beklemesi çok faydalı olacaktır. Aksi takdirde birkaç saat de hiç yoktan iyidir.

  Artık akvaryumumuza gönül rahatlığıyla bu yeni kumumuzu ekleyebiliriz. Çok hassas balıklar dışında neredeyse risk taşımaz...  ALINTIDIR...
   
 3. seçkin

  seçkin

  Mesajlar:
  33
  İsim:
  seçkin doğan
  malavilere kum olarak beyaz kum kullandım.bulgur tanesi iriliğinde.ama şu bir gerçek ki doğal yapılarında bu renk kum yok.
   
 4. Snowblind

  Snowblind

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  Manavgat
  Malawi balıkları kum ile oynamayı severler.Deniz kumu bu balıklar için doğru bir seçim olmayacaktır.Kum çok fazla uçuşup bizi resmen bıktırır.Tuzlusu tankı kurulumunda bilemem ancak tatlı su tanklarında iyi olmayacağı görüşündeyim.
   

Sayfayı Paylaş