1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Suyu İle Kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde berkal tarafından 28 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Merhabalar,

Belki bu konu ile ilgili daha önce tartışmalar yapıldı, hatta Erdal Bey'in bir yazısı vardı sanki bu konuyla ilgili, yanlış ta hatırlıyor olabilirim.

Şu an güncel olarak deniz suyu kullanan, akvaryumu deniz suyu ile kurmuş veya su değişimlerini deniz suyu ile yapan değerli arkadaşlar yaşadıkları olumlu olumsuz deneyimleri paylaşabilirse çok sevinirim.

Tankı önümüzdeki hafta içinde kuracağım. İzmir'de yaşıyorum, Çeşme-Ildırı tarafından gidip su alıp kursam mı yoksa RO suyu ile mi kurayım kararsız kaldım çok. 70-80 L akvaryum hacmim.

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Su değişimleri için size maliyeti çok fazla olur mesafenin. RO tercih etmenizi tavsiye derim. Ama sorunun cevabı deniz suyu ile kurulum yapılır değişimlerde onla yapılabilir.

berkal bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz suyu tecrübem uzun yıllar oldu. Marmara deniz suyu ile Ege deniz suyu arasında farklar olduğunu düşünmekteyim, su kalitesi olarak akıllara Ege denizi elbette daha müsait geliyor olabilir ama deniz akvaryumu tarafında bu böyle değildir. Tuzluluk hiç suni tuz ilavesine gerek bırakmayacak yoğunlukta olduğundan saf element yapısı ile kullanılmak durumunda. Marmara ise 1.009 ile 1.013 aralığında olduğundan suni tuz ile değer yükseltilmek zorunda. Bu işlem de suya elementleri kazandırmakta ve ortaya deniz akvaryumuna daha uygun bir yapı çıkmakta. Marmara doğal deniz suyu ile ortaya çıkardığımız akvaryumlardan feyz alan birçok arkadaş Ege ve Akdeniz kurulumları yaptı, başarılı olanlar da oldu ancak tat vermeyen daha çok oldu.

Ege olması nedeniyle RO su kullanarak kurulum yapmanızı öneririm.

berkal bunu beğendi.
  4. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Su degisimlerini RO ile yapmayi planliyorum. Ilk kurulumu deniz suyu ile mi yapsam diye düşünmüştüm ama bahsettiğiniz element dengesi de onemli tabi ki..

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk kurulumu yaparak diatom bekleme aşaması sonlarında ve ardından yapacağınız suni tuz kullanılmış su değişimleri mantıklı, bu şekilde kurulabilir. Canlı ilavelerine yakın yapılacak birkaç su değişimi daha olması gereken dengeyi kuracaktır, buradaki avantaj yerleşik bir biyolojiyi daha doğal ve sağlam oluşturmuş olmak olur. Kısaca ilk mercan girişlerine yakın suyun büyük bölümünü periyodik değişimler ile değişmiş olmak size uyuyorsa sorun yok.

berkal bunu beğendi.
  6. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Düşüncem sizin bahsettiğiniz yönde aynen Üstad. Mercan girmem 2 ayı alacaktır. Toplam hacim 70-80L olacak, haftada 10L su değişimi yaparak gerekli takviyeyi suni tuz ile yapabilirim sizin dediğiniz gibi. Çok teşekkürler verdiğiniz cevaplar için.

7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Temel abi aynı element eksigini tamamlama mantiginda yarı yarıya bir karışım yapılabilir mi?

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İlk kurulum sırasında alg oluşumunda ihtiyaç duyulan minerallerin bulunması açısından ilk kurulumu R.O. suyundan yapıp. Tuzluluk değerleri yakın seviyelerde olduğu için ardından eksilen suyu tamamlama çalışmaları ile ayrıyeten akvaryuma pod ve plankton katılımına da neden olmak maksadı ile eksilen suyu deniz suyu ile tamamlamak yada haftada bir 10 litre sisteme ilave etmek gelişim açısından daha faydalı olmaz mı? Madem ege katkı yönünden düşük. İlk kurulumda kullanılan tuz ile 2 aylık süreç atlatılırken ardından gelecek deniz suyu ilaveleri ile sisteme pod ve plankton takviyesi yapılarak zengin bir sistem kurulabileceğini düşünüyorum.

berkal bunu beğendi.
  9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Eksilen su saf su ile yapılıyor. Yani tuzlu su ile eksilen tamamlanirsa tuzluluk artar. Buharlasan su saf su.
    Ancak su değişimlerinde kullanılabilir. Bunun da yine eksik değerler yüzünden sağlıklı olmayacağını düşünüyorlar. Yine de katkı veya yarı yarıya gibi ro su ile karistirilabilir diye düşünüyorum.

10. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Bu bakış açısı da hosuma gitti. Arada su degisimlerini deniz suyuyla yapmak cok mantıklı geldi.

LostRua bunu beğendi.
  11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    İzmir Çeşme arası yakacağınız benzin masrafı da mantıklı geliyor mu 20L su için?

12. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Zaten düzenli olarak gittiğim için sorun olmayacaktır ;) Diğer türlü tabi ki anlamsız olur :)

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yılda birde olsa denize bir batıp çıkmak insana bile iyi geliyor bir damla da olsa deniz suyu deniz suyudur. Bize o fırsatı vermeyen belediye başkanlarına kızıyorum. Biride cıkıp demedi Konya'ya deniz getireceğiz diye. Bence değerini bilin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Orada birinin evinin dış duvarını akvaryum olarak yaptığı yönünde rivayetler duydum aslı astarı var mı?:)

Bozzzok bunu beğendi.
  15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Konya'da mı olmuş bu? Hayret. Ben denk gelmedim de tuzlu su akvaryum sahibi görünce Konya'da adamlarla kardeşten öte oluyoruz. Parmakla sayılıyoruz. Hala kaya tuzu ile tuzlu su akvaryumu kurabileceklerini sananlar var burada.

Sent from my iPhone using Tapatalk

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Hayır Konya değil Çeşme de böyle bir ev varmış:) Hatlar karıştı tabi ben kime hitaben yazdığımı tescillemeyince. Konya da güzel akvaryum sahipleri var diye biliyorum.

LostRua bunu beğendi.
  17. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Konyada öyle bir vaat eden biri vardı diye hatırlıyorum ama Ankara da olabilir mi?

LostRua bunu beğendi.
  18. berkal

berkal

İsim:
    Burak Erkal
    Hiç duymadım ama arastirayim, buyuk merak uyandirdi Siz bahsedince :))

19. ogeday_ylz

ogeday_ylz

Yer:
    Karşıyaka / izmir
    İsim:
    Ogeday YALAZ
    Çeşmede var bende haberlerde görmüştüm.

burak ozu bunu beğendi.
  20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Cidden yapmış adam. Nasıl bir sistemle sağlıyor acaba döngüyü.

Sayfayı Paylaş