1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Suyu Element Yapısı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Montimahir tarafından 11 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tuzlu sudaki iz elementler uzerine guzel bir film...

veysel, harfuzmani, nhtkmn ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Dönen anemon yüzünden hiçbirşey anlamadım, dikkatimi dağıttı. :)

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Anemon anaforu güzel yakalamış vede hoşuna gitmişe benziyor...

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Anladığım kadarıyla çok faydalı Mahir. Ama hiç birşey anlamadım :koptum:
    14 element saydı ve bunların 100 gr. sudaki toplam ağırlığı 0,7 gr. yani 3.5 gr toplam tuzdaki elementlerin 1/5 i. Eksiklikleri bariz farkedilebilirmi? Videoda edilir diyor. Ancak şu var bu 14 elementen bazıları bildiğim kadarıyla katı hale geldikten sonra suda tekrar erimiyor yani düz mantıkla aldığımız tuzların içinde yoklar. Ve birçoğunun test kiti de yok zaten. Mesela ben hiç bir yerde (M0) testi görmedim. Trace element katkısı kullandık diyelim tankta herbiri farklı miktarda tüketilecektir muhtemelen ve katkı sürekli girildikçe bir kısmı olması gereken miktarın üstüne çıkacaktır. Şuraya gelmek istiyorum adı üstünde iz miktarlar söylendiği kadar etkili ise artmaları sıkıntı yaratmazmı? Yada bu katkıyı gireceksek sadece gözleme dayalımı girilmeli? .kusura bakmayın bu saatte düzgün cümle kuramadım galiba umarım derdimi anlatabilmişimdir :)
    Bu arada anemonda hipnoz etmek için konulmuş galiba :)

TencoMelih, veysel ve Montimahir bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    -sg 1.025 yoğunluktaki tuzlu su; %96,5 su, %3,5 deniz tuzlarından oluşuyor. Su ihtiyacınızı birkaç gün boyunca tuzlu suyu içerek giderdiğinizde ölümünüze neden olacak deniz tuzları işte bu ana ve iz elementler :) (Sinsi arkadaşımızın dikkatine).

- Bu %3,5 ana element ve iz elementler olarak ayrılıyor. Ana elementler; Sodyum, Klorür, Sülfat, Magnezyum, Potasyum ve Kalsiyum.

-İz elementler ise bu %3,5' un sadece %0.7 ' si kadar bulunuyor...ancak bu ufak yüzde içinde 70 değişik element var :).

-Bunların en önemli 14 tanesini saymak gerekirse; Krom, Kobalt, Bakır, Flor, İyot, Demir, Manganez, Molibden, Nikel, Fosfor, Selenyum, Kalay, Vanadyum ve Çinko.

-Bu kadar ufak yüzdede bu elementlerin hepsi önemsiz gibi görünse de aslında resif tanklarında gerçekleşen tüm biyolojik faaliyetlerde "hayati" öneme sahipler.

Bu iz elementlerin eksikliği veya fazlası tankınızdaki tüm düzeni altüst edebilir. Bu nedenle olması gereken kadar bulunmalarında fayda var...

Forumlarda; "Xenialar iyot sever, eklersen iyi olur", " Daha sağlıklı SPSler için strontium kullanmalısın" gibi önerilerle sık sık karşılaşırız. Bir önemli gerçek var ki o da test edilmeden girilen bu katkılar faydadan çok zarar
    verebilir. Bu nedenle test edemediğiniz yada tuzunuzda zaten varolan iz elementlerin ekstra katkılarını kullanırken dikkatli olunması gerekli...

Filmin sonunda son zamanlarda popüler olan Triton yönteminin analiz makinesi ve periyodik tabloda mavi işaretli tüm elementlerin test edilebildiğini gösteriyor.

Triton yöntemi; (daha çok kategori 3 hobiciler için) çok sayıda iz element dahil, her değerin test edilmesi ve sonuçlara göre katkı eklenmesine dayanıyor. Tabi bunun için suyunuzu her ay laboratuvara yollamanız gerekiyor :).

Mesut evet, elementlerin düşük olması gibi aynı zamanda yüksek olmaları da sıkıntıya yol açmakta...Tuz üreticileri pek çoğunu eklemeye çalışıyorlar, eklenemeyenleri de sıvı katkılar ile tamamlıyorlar. Önerilen kullanım talimatlarına aynen uyulup bir düzen oturtulduğunda "yükü az bir tank" sadece su değişimi ile çok rahat idame ettirilebilir.

Bu arada konuyu ilk defa telefondan açtım, başlık değiştirilebilirse sevinirim...

TencoMelih, harfuzmani, Önder. ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Mahir eline sağlık. Tercümesini gece yapacaktım usendim sabaha bıraktım ki sen yapmışsın. Başlık değiştirildi.

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bahsediken Deniz Tuzudur. İnsan yapımı olanı değil. Dikkatinizi çekerim altın orana.

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Dikkat etmemiştim. Nerde Altin oran var?

9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Allah 'ın düzeninde. :)

murat parin ve Önder. bunu beğendi.
  10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Onu biliyorum canım :) Bu sayisal değerlerde Altin Orani bulacagimiz logaritmayi kuramadim ;)

Montimahir ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Eksileni tamamlayan akarsular, volkanlar vs. Var. Dünyanın altında gördüğümüz suyun tam 5 katı temiz su var yeni keşfedildi.

Alparslan bunu beğendi.
  12. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Tatlısu bölmesi diyorsun :D

Montimahir, hasan1958 ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    İnsanın müdahale ettiği her yerde Edward Murpy nin yazdığı murpys kanunları geçerlidir. Bu kanunları okunmasını tavsiye ederim.

İnsan müdahalesine örnek, mesela aktif karbon, zeolit;

Aktif karbon nedir bildiğimiz ve bilmediğimiz ne iş yapar? Tankta neden kullanırız? Fazlası yada azı ne iş yapar? Elementler üzerindeki absorde etme kabiliyeti nedir?

İz elemente ihtiyacı olmayanlara soruyorum. Neden tankınızda aktif karbon (kömür) kullanırsınız?

Tabi bu yazdıklarım yanlış anlaşılmasın;
    Bu işe yeni başlayan bir kişinin kafasını bulandırmamak lazım. İyi bir tuzla Su değişikliği her zaman en iyi çözümdür.
    Neyi niçin kullandığımızı anlamak lazım. İz element ile işi olmayan canlılar besliyorsak. Tabi ki eklemek saçmalıktır. Ne zaman işimiz olur iz elementle tüketim yapacak canlı ve sayısına göre. Bunu da profosyonel cihazlarımız olmadığına göre gözümüzle tespit ederiz. Her şey vardır ışık, tuz, dalga, su değişimi, hatta büyüme çoğalma, düşük nutrident, sağlıklı fotosentez, az fosfor, disiplin ve sabır. Bakacağımız en son noktadır İz element. İçerideki onu tüketecek canlı sayı miktarı önemlidir. Kalker ile iskelet oluşurmayan fotosentez yapmayan canlının balığın, ne işi vardır iz elementle.

Ne istediğinizi ne beslediğinizi bilin, doğanın disiplininden kopmayın, kafanızı bulandırmayın.

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş