1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz suyu- Kaya ve Canlı

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde cutedevil_56 tarafından 6 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. cutedevil_56

cutedevil_56

İsim:
    mehmet arkın
    Deniz suyu kaya ve canlı konusunda sormak istediklerim var. 100 *60*45 cm ebatlarında tek cam bir akvaryumum var. Deniz akvaryumu yapmayı düşündüm, altına sump sistemi yaptırdım. Bubble magus nac 7 ps var. Resun wawe maker 15000 dalga motrum var. Her neyse suyunu falan daha hazırlamadım. Bugün denize gittim suyun içinde şekilli üzeri kabuk tutmuş kayalar üzerlerinde bitki ve bir de anemon vardı. Bunlar dikkatimi çekti anemonları yapıştıkları kayayla birlikte aldım denizden. 100 litreye yakında su doldurdum şuan akvaryumdalar dalga motorunu çalıştırdım, tuzluluk 1020 çıktı. Başka bi test yapamadım, su miktarı az oldugu içinde ps çalıştıramıyorum. Sizce bunlarla bir deniz akvaryumu kurabilir miyim ve denize gidip eksik kalan suyuda tamamlamayı düşünüyorum?

Yardımınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

By memosdkdkfl at 2012-05-06
    IMG]http://img233.imageshack.us/img233/8906/img0110gn.jpg[/IMG]

2. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Cevap: Deniz suyu- Kaya ve Canlı

Kurulumun hayırlı olsun. bir çok site var mesela ImageShack® - Online Photo and Video Hosting adlı siteye üye ol, orada resmi paylaş kısmından linki al, buradaki resmi ekle kısmına yapıştır, o zaman çıkar resimler.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  4. cutedevil_56

cutedevil_56

İsim:
    mehmet arkın

Resimleri ekledim ne yapıyım şimdi?

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ps çalıştırabilirsin. Düşük Tuzluluk mevcut şekilde sorun yaratmaz çünkü aldığın canlıların doğalı bu şekilde. Eğer mercan ekleyeceğim dersen iş değişir. Yapay tuz ile tuzluluğu kademeli olarak 1024 seviyesine çekmelisin.
    Önce ne yapacağına karar ver

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

6. cutedevil_56

cutedevil_56

İsim:
    mehmet arkın

İlk olarak suyu tamamlamayı düşünüyorum, su eksik oldugu için psyi çalıştıramıyorum. Sizce bu kayalar işe yarar mı ve üzerindeki canlılar yaşar mı? İçerisine tang-soytarı balıgı vs eklemyi düşünüyorum.

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Balık ekleyecekseniz kademeli tuzluluğu 1024 e çıkarmanız gerek. Suyu denizden aldıktan sonra suni tuz ile tuzluluğu yükselterek koyun akvaryuma. alacağınız tuz markasına göre birkaç saat akıntı/dalga motoru ile karıştırmanız gerekecek.
    Kayalar akvaryumda biyolojik filtrasyon için canlıların yaşam alanıdır. O yüzden gözenekli olması gerekir. Sizdekilerde,pek gözenek gözükmüyor. Resim yanıltmış olabilir, yakından bakmak lazım. Yerli kayalarda gözenekli kaya bulmak zor.
    İşiniz zor gibi gözüküyor, ancak olmaz diyemeyiz.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mehmet hayırlı olsun.

Şimdi burada bir karar vermek gerekiyor, hedef ne olacak, yerli canlılar mı? Bu anemonlar çok azgın ve yakıcıdır, her balık eklenmez bunların yanına. Akvaryumun genel hali sump, ps olarak anladığım iyi. Fakat aydınlatma ve taban kumu ve dekor için canlı kaya eksiğin var gibi. Bunlar olursa daha geniş canlı yelpazesine hitap eden bir akvaryum olur. Yok yerel türler olacaksa bir şekilde yürütülür.

9. cutedevil_56

cutedevil_56

İsim:
    mehmet arkın

Kum olarak mercan kirigi kullanacam 1 mm. Kayalarin uzeri nde gözenek falan yok sadece uzerleri kabuk tutmus bitkiler ve bir kac canli bu kayalarin diger kurlenmis canli kayalar gibi akvaryuma bir faydasi olur mu ne tur baliklar besleyebilirim bu akvaryum da?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mercan kumu olur ama biraz daha kalın olsun 2 mm gibi. O kayalar olmaz sonuç olarak tropikal tür ağırlığına. Gözenekli yapıda kayalar veya canlı kaya temini iyi olur. Elindeki anemonlar dediğim gibi aşırı agresiftir, onları çıkarman gerekir. Belki terli türler bazında aynı ortama sahip balıklar ekleyebilirsin ama Tropikal türler ile olmaz. Akvaryumda bazı işlemlerler yapman gerekiyor. Aydınlatma, dekor için daha işlevsel kayalar, kum ve tamamen doğal su olmayacaksa deniz tuzu gerek.

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Mehmet öncelikle hoşgeldin.

Arkadaşlar yeteri kadar cevap vermişler ama bence niyetin tang türleri ve percula gibi cinsler beslemek istiyorsan O kayalar ve canlıları çıkart baştan Suni Tuz ile kurulum yapmanı tavsiye edeceğim. Kayalarda gördüğüm kadarı ile gözenek yok, Kaya değil Taş diyelim biz onlara.

Forumda doğal suyla kurulum yapan birçok arkadaş var. Doğal su iyidir güzeldir ama aldığın yer bulunduğun bölge çok önemli yaşadığın bölgede suyu nasıldır bilemiyoruz. Birde biraz tecrübe gerektirir doğal su.

En iyisi forumu biraz oku takıldığın kafanda oluşan soru işaretlerini sor ki sana yardımcı olalım ve güzel bir kurulum ile yola devam et.

12. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Merhaba Mehmet tuz olcumun buyuk ihtimalle yanlis, Hatay civarlarinda Akdeniz suyunda 1020 tuzluluk alman normal sartlar altinda imkansiz.

13. cutedevil_56

cutedevil_56

İsim:
    mehmet arkın

Ya bu portal gerçekten müthiş. Sizlerle birlikte deniz akvaryumu kurmamak imkansız çok teşşekkür ederim.
    Kayaları ve canlıları çıkardım, suyu aynı deniz suyundan tamamen doldurdum. Protein skimmeri çalıştırdım, ısıtıcıyıda çalıştırdım. Tuzluluk 23 derecede 1020 gözüküyodu 1 kg da coral pro tuz ekledim. Suyun 25 dereceye gelmesini bekliyorum, bir daha tuzunu ölçecem bu arada ps köpükte atıyo baya bi artık topladı meragımdan bide ph testi yaptım 7,5 çıktı yanlız daha akvaryumda kum falan yok. Şimdi tuzluluk iyi gelirse şu an içerisindeki suyu deniz akvaryumuna uygun su haline getire bilir miyiz?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İçindeki suyu denizden temiz yerden aldın değil mi, yani doğal su var akvaryumda sanırım? Kum ekle bence bir an önce, gerçi sudan önce ekleseydin daha iyi olurdu ama neyse artık. Doğal suya suni tuz eklemen iyi olmuş. Kaya ve kum temini sonrası durumu görmek gerek.

15. cutedevil_56

cutedevil_56

İsim:
    mehmet arkın

Kumu ekleyene kadar sump su inişine suya deymiyecek şekilde aktif karbon ve elyaf ekliyeyimmi bu arada aktif karbon dis filtrelerin icindeki komur degilmi

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tarif ettigin gibi ekleyip kullanabilirsin ama siradan Dis filtre icinde kullanilan her komur olmaz. Aktif karbon olmali ve son derece kaliteli olmali. Rowa karbon kullanabilirsin ornek olarak.

Mobil ileti...

17. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Merhaba,öncelikle hayırlı olsun....Denizden direk akvaryumunuza koyduğunuz kayalarla gelen canlıların bir bölümü zaman içinde ölecek ve suyunuzu bozacaktır....Kürlenmemiş kaya kullanıyorsunuz....Kayalarınızı eklemeden önce en azından kaba temizlik yapsaydınız iyi olurdu

18. cutedevil_56

cutedevil_56

İsim:
    mehmet arkın

Kayalari cikardim tuzda ekledim 1024 e ayarladim tuzu henuz kum eklemedim ps calisiyo yanliz suda hafif bulaniklik var normalmidir

19. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Mehmet, suyu nerden alıyorsun?

20. cutedevil_56

cutedevil_56

İsim:
    mehmet arkın

İskenderun denizinden aldim